جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷

جاذبه های تاریخی و گردشگری


کوه های مینیاتوری:

این کوهها از دیدنی های حیرت انگیز چابهار به موازات ساحل از منطقه کچو تا نزدیکی  خلیج گواتر کشیده شده ،از پدیده های مورفولوژی این ناحیه محسوب می شود.         

                                                                                                                                                                          

کوه های مریخی


گل افشان:

 یکی از دیدنی های حیرت انگیز شهرستان چابهار، کوه های گِل افشان آن است که مهم ترین آنها در نقطه ای نزدیک به کُنارک به نام بندر تَنگ قرار دارد. کوه گل افشان بندر تنگ با ارتفاع تقریبی 100 متر و قطر قاعده کمی بیش از 100 متر در فاصله حدود 100 کیلومتری شهرستان چابهار قرار دارد. اطراف این کوه را بیابانی وسیع فرا گرفته که ظاهرا این بیابان نیز همچون خود کوه ماحصل اتفاقاتی درون زمین است. اطراف کوه به فاصله حدود 200 متر از کوه، چاله ای به عمق حدود 2 متر ایجاد شده که برای رسیدن به کوه باید وارد این چاله شد

گل افشان

مسجد جامع تیس:

بنای اولیه مسجد مسجد جامع تیس یا مسجد طوبی به صدر اسلام بر می گردد. این مسجد قدیمی به مسجد تک مناره نیز معروف می باشد سبک معماری و تزئینات داخلی  آن همانند مساجد کشور اسلامی پاکستان می باشد . قدمت 1000 سال قبل

مسجد جامع تیس

قلعه تیس(پرتقالی ها):

قلعه پرتغالی‌ها یا قلعه تیس در ۵ کیلومتری شمال غربی چابهار، در روستای تیس قرار دارد. این دژ متعلق به دوران اسلامی است و شماره ثبت ملی آن ۵۵۵ می‌باشد این دژ به ابعاد ۲۶×۵۴ متر ساخته شده‌است. پهنا ساختمان بر پهنهٔ دماغه‌ای که پانصد متر از آبخور دریا فاصله دارد در بخش انتهای دماغه واقع است. در بخش شمال شرقی درب ورودی اصلی قرار دارد و دارای چهار گوشواره خلفی که در پشت دیوارهای هشتی واقع شده‌اند. هر کدام از آنها خود یک اطاقی است که با پی‌های قطور ساخته شده‌اند. دارای ایوانی است که با دو پله با حدود یک متر ارتفاع از سطح حیاط دژ بلندتر است. در گوش شمال شرقی آثار اطاق‌هایی وجود دارد که اکنون خراب شده‌اند. و هر کدام دارای یک اطاق بزرگ تر مشرف به ایوان اختصاصی هستند.شیوهٔ ساخت بنا (اطاقها و ایوانها) شبیه به کاروانسرای شاه‌عباسی بیستون است که در زمان شاه سلیمان صفوی ساخته شده‌است. در سه طرف حیاط حجره‌ها و اطاقهایی حجره‌ها و اطاق‌های گوش شمالی وجود دارند در سوی ساحل دریای عمان آثار دو برج بزرگ در طرفین دیده می‌شود. برج سوی راست که در جنوب قرار دارد به صورت یک اطاق با یک ایوان و یک شاه نشین است که بر روی هرمی مکعب مستطیل شکل پی سازی شده و یک برج با منار بر روی آن قرار گرفته و یک منار به ارتفاع ۵/۶متر باقی مانده‌است. مصالح بکار رفته در ساخت دژ، آجر، سنگ و گچ می‌باشند و آثاروتزئینات از آجر و سنگ در اطراف گلدسته‌های باقی مانده‌اند، این مناره برای دیدبانی به کار می‌رفته‌است. و چون بر همه خلیج دهانه تیس اشراف لازم را دارد و در ضمن از فاصله زیادی در دریا دیده می‌شود.

قلعه تیس

انجیر معابد:

"درخت مکر زن" که به انجیر معابد، لور و انجیر هندی هم معروف است ، اسم درختی از خانواده توت است که یکی از بلندترین درختان جنگل های بارانیست و چرخه زندگی غیر معمولی دارد. به این صورت که دانه هایش در درون فضله پرندگان بر روی درختان دیگه سقوط میکنند و وقتی جوانه زدند، ریشه هایشان را به سمت زمین می فرستند، در نتیجه شاخه های گیاه تنه درخت میزبان را در برگرفته و به تدریج اون درخت را خفه می کرده و خودش رشد می کند. این درخت در مناطق گرمسیری ایران هم رشد میکند و هم اکنون جزو پوشش گیاهی جزایر خلیج فارس واستان خوزستان و سیستان و بلوچستان است.

انجیر معابد

سواحل صخره ای:

در این ساحل پدیده موج فشان را می توان دید. ارتفاع این امواج به 15 متر می رسد و در فصل مرداد و مصادف با وزش بادهای موسمی است.

سواحل صخره ای
تاریخ بروزرسانی : ۲۵ آبان ۱۳۹۵ ۱۰:۲۳