ورود 4 کشتی حامل نهاده های دامی از ابتدای مهرماه امسال در بندر چابهار/ تخلیه و بارگیری کالای اساسی؛ مهم ترین اولویت بندر چابهار/ لزوم توجه دولت به افزایش جریان مبادلات کالایی در چابهار برگزاری جشن هفته وحدت در بندر چابهار ارتقای ارتباطات دریایی کشور در گرو تکمیل و اجرای طرح جامع/ روند مثبت پیشرفت پروژه های زیرساختی بندر چابهار اولین جلسه کمیته مخابرات دریایی بنادر جنوبی کشور در بندر چابهار افزایش 63 درصدی عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بندر چابهار نرم مثبت تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در بندر چابهار/بارگیری و خروج 70 درصد کالاهای اساسی تخلیه شده مانور امداد و نجات و اطفای حریق شناورهای سنتی در بندر چابهار برگزار شد پهلوگیری 6 کشتی حامل 340 هزار تن کالای اساسی در بندر چابهار/ خروج روزانه 2500 تن کالا از بندر چابهار برگزاری مانور آمادگی مقابله با آلودگی نفتی در بندر چابهار تسهیلات ویژه به خطوط کشتیرانی و سرمایه‌گذارانی که کالای صادراتی و وارداتی خود را از طریق چابهار عبور دهند/ شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در بندر شهید بهشتی چابهار/ عزم خوبی برای رونق چابهار شکل گرفته است
افزایش ظرفیت آبزی پروری کشور در دستور کار قرار گرفت
مدیر کل دفتر برنامه و بودجه سازمان شیلات ایران گفت: در راستای قانون برنامه پنجم توسعه، افزایش ظرفیت آبزی پروری در دستور کار این سازمان قرار گرفته است.
رجبعلی قربان زاده توسعه شیلات کشور را به دلیل وجود اکوسیستم های مختلف یک مزیت دانست و افزود: این مزیت فرصت مناسبی برای افزایش ظرفیت اشتغالزایی در این بخش به شمار می رود.

وی با اشاره به این که امروزه در دنیا روند میزان صید رو به کاهش است اظهار داشت: بر اساس آمار بخش ماهیگیری فائو از سال 1995 میلادی نسبت صید به آبزی‌ پروری تغییر داشته است.

وی گفت: بر همین اساس میزان صید 75 درصد و آبزی‌ پروری 25 درصد بوده، اما هم اکنون این میزان به 55 درصد صید و 45 درصد آبزی‌ پروری تغییر کرده است.

قربان زاده ادامه داد: این آمار تغییر رویکرد دنیا را نشان می‌دهد و در این میان باید تلاش کنیم تا ظرفیت‌های آبزی‌ پروری کشور را افزایش دهیم.

وی تصریح کرد: سال 2003 میلادی سازمان شیلات ایران عضو کمیسیون تن ماهیان اقیانوس هند شد که همین امر باعث شد تا بتوانیم از حق سهم کشور در اقیانوس هند بهره ببریم.

قربان زاده اظهار داشت: هم‌ اکنون از یک هزار و 300 شناور، 51 شناور در آبهای آزاد اقیانوس هند فعالیت می کنند که می‌توانند آزادانه عملیات صید و برداشت ماهی را انجام دهند.

وی افزود: در آب‌های داخلی نیز روی کاهش صید، بهینه‌ سازی، پایداری در بهره‌وری و مدیریت منابع شیلات ایران برنامه‌ریزی شده است.

وی ادامه داد: توسعه آبزی ‌پروری مهم‌ترین برنامه‌ریزی سازمان شیلات ایران است، چرا که ظرفیت خیلی مطلوبی در کشور وجود دارد.

قربان زاده با بیان این که پرورش ماهی در قفس از اولویت‌های شیلات ایران به شمار می‌رود گفت: بر اساس مطالعات انجام شده در آب‌های خلیج فارس و شمال کشور حداقل 200 هزار تن توانایی تولید پرورش ماهی در قفس وجود دارد.

وی در خصوص بودجه و تسهیلات این سازمان افزود: طی سال های گذشته ردیف کمک‌های فنی و اعتباری شیلات بخشی از اعتبارات وزارتخانه بود، ولی از سال گذشته این ردیف برای شیلات مستقل شد و علاوه بر پیگیری‌های انجام شده و حمایت های همه جانبه وزیر جهاد کشاورزی، میزان یارانه تسهیلات از 8/3 میلیارد تومان به حدود 14 میلیارد تومان افزایش یافت که با تلفیق منابع بانکی رشد قابل توجه ای نسب به سال گذشته خواهیم داشت.

قربان زاده تصریح کرد: جهت‌گیری سازمان شیلات ایران حرکت به سوی پرورش ماهیان خاویاری و پرورش انواع گونه‌های ماهیان دریایی است.

وی ادامه داد: طی سال های گذشته برای پرورش میگو اقدامات مناسبی انجام شده و هم‌ اکنون حدود 12 هزار هکتار زمین آماده کشت میگو است.

وی، بیماری لکه سفید در برخی از مزارع پرورش میگو، سرمازدگی و عدم توانایی بازپرداخت وام‌های پرورش ‌دهندگان میگو را از جمله مشکلات این صنعت دانست و افزود: با توجه به تصویب بسته حمایتی دولت برای میگوکاران و ورود میگوی وانامی این صنعت رشد خوبی داشته است.

قربان زاده اضافه کرد: میگوی وانامی مقاومت زیادی در مقابل بیماری لکه سفید و قابلیت دو بار کشت در سال را دارد.

وی تصریح کرد: سال گذشته تولید میگو به بیش از شش هزار تن رسید که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری حدود هشت هزار تن برداشت محصول داشته باشیم.

قربان زاده با بیان این که استان بوشهر از پیشگامان تولید میگوی پرورشی کشور است، ادامه داد: هم اکنون ظرفیت تولید 150 هزار تن میگو در کشور وجود دارد که این محصول علاوه بر مزایای فوق‌العاده اشتغالزایی، جنبه ارزآوری و صادرات آن بسیار حائز اهمیت است.

وی اظهار داشت: برای نخستین بار طی سال جاری کشت و برداشت میگوی پرورشی گونه وانامی در سایت پرورش میگوی گمیشان در استان گلستان صورت گرفت که مازاد آن به چهار کشور نیز صادر شده است.

وی اضافه کرد: سال گذشته بر اساس تفاهم نامه‌ ای بین سازمان شیلات ایران، معاونت و آب و خاک جهاد کشاورزی و سازمان تحقیقات کمیته اجرایی تشکیل شد که پیگیری اجرای امور را بر عهده گرفت.

قربان زاده ادامه داد: بر اساس این تفاهم نامه مقرر شد حوضچه‌های آبیاری تحت فشار کشور در اختیار شیلات ایران قرار گیرد تا برای استفاده بهینه از این منابع آبی با امکانات فنی عملیات رهاسازی بچه ماهی در این حوزچه ها صورت گیرد.

وی افزود: در زمینه چاه‌های آب کشاورزی نیز مذاکره مفیدی با وزارت نیرو صورت گرفت که می‌تواند میزان تولید انواع آبزیان را حداقل 200 هزار تن افزایش دهد.

قربان زاده، به ورود گونه‌های پر تولید نظیر گونه تیلاپیا که از مصر وارد کشور شده اشاره کرد و افزود: تمام مراحل تکثیر و پرورش این گونه ماهی وارداتی در شهر بافق استان یزد انجام شده و در انتظار مجوز سازمان محیط زیست برای گسترش این گونه ماهی هستیم.

وی در خصوص ویژگی‌های گونه ماهی تیلاپیا اظهار داشت: این ماهی قابلیت تولید و پرورش یک دوره رشد کامل در یک تانکر آب غنی شده را دارد.

وی تاکید کرد: ورود این گونه ماهی در چرخه تولید، می تواند جهش بزرگی در تولید آبزیان کشور ایجاد کند.

۱۶ بهمن ۱۳۹۰ ۱۱:۰۸
pmo |
کد خبر : ۱۰,۸۰۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید