ورود 4 کشتی حامل نهاده های دامی از ابتدای مهرماه امسال در بندر چابهار/ تخلیه و بارگیری کالای اساسی؛ مهم ترین اولویت بندر چابهار/ لزوم توجه دولت به افزایش جریان مبادلات کالایی در چابهار برگزاری جشن هفته وحدت در بندر چابهار ارتقای ارتباطات دریایی کشور در گرو تکمیل و اجرای طرح جامع/ روند مثبت پیشرفت پروژه های زیرساختی بندر چابهار اولین جلسه کمیته مخابرات دریایی بنادر جنوبی کشور در بندر چابهار افزایش 63 درصدی عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بندر چابهار نرم مثبت تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در بندر چابهار/بارگیری و خروج 70 درصد کالاهای اساسی تخلیه شده مانور امداد و نجات و اطفای حریق شناورهای سنتی در بندر چابهار برگزار شد پهلوگیری 6 کشتی حامل 340 هزار تن کالای اساسی در بندر چابهار/ خروج روزانه 2500 تن کالا از بندر چابهار برگزاری مانور آمادگی مقابله با آلودگی نفتی در بندر چابهار تسهیلات ویژه به خطوط کشتیرانی و سرمایه‌گذارانی که کالای صادراتی و وارداتی خود را از طریق چابهار عبور دهند/ شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در بندر شهید بهشتی چابهار/ عزم خوبی برای رونق چابهار شکل گرفته است
رییس موسسه تحقیقات شیلات ایران با اعلام آغاز طرح کلان «کسب و انتقال دانش فنی تولید انبوه میگوی عاری از بیماری خاص» از ایجاد بانک ژن میگوهای بومی کشور در قالب این طرح خبرداد.

دکتر مطلبی  در خصوص این طرح کلان ملی که قرارداد آن بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت جهاد کشاورزی منعقد شده است، گفت: این طرح شامل تولید میگوی SPF و SPR با هدف تامین لاین و پست لاور (بچه میگو) مورد نیاز مزارع پرورش میگوی کشور با خصوصیات میگوهای عاری از پاتوژن‌های مهم بیماری‌زا است.

رئیس موسسه تحقیقات شیلات تاکید کرد: با توجه به بومی سازی لاین‌های پرورشی نیازمند تولید مولدین عاری از بیماری هستیم که در افزایش تولید، بالا بردن درآمد تولیدکنندگان و کنترل و جلوگیری از بیماری‌ها موثر خواهد بود.

وی ادامه داد: موضوع قرارداد این طرح کلان ملی فناوری، دستیابی به دانش فنی تولید میگوی SPF در کشور مطابق با ضوابط و شرایط فنی ذیربط، ذخیره سازی مناسب از میگوی عاری از پاتوژن‌های خاص در کشور و ایجاد پایلوت تحقیقاتی به منظور پایش دائمی تولید میگوی SPFدر کشور، برطرف کردن مشکلات ناشی از تلاقی نژادهای یکسان یا هم خونی در گونه‌های پرورشی و ایجاد بانک ژن میگوهای بومی کشور، ارائه آموزش های کاربردی،تخصصی و صدورگواهی آموزش برای حداقل 50 نفر بهره بردار در استان‌های دارای شرایط مناسب تکثیر و پرورش میگو با هدف ترویج و انتقال نتایج حاصل از اجرای طرح در کشور و برنامه ریزی برای تولید انبوه دستاوردهای حاصل از طرح(افزایش تولید حداقل50 هزار تن میگو در سال برای مصارف داخلی) است.

رییس موسسه تحقیقات شیلات ایران افزود: بر این اساس پیش‌بینی شده ، این طرح طی مدت 30 ماه با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توسط موسسه تحقیقات شیلات ایران به عنوان مجری اجرا ‌شود؛ بنابراین قادر خواهیم شد با ایجاد لاین‌های سالم وعاری از بیماری مولدان، تکثیر و تولید پست لاورهای عاری از بیماری، کشور را از واردات مولدان میگو بی‌نیاز کنیم. از سوی دیگر توسعه پرورش میگو با تامین مولد و پست لاور در داخل کشور از نوع سالم علاوه بر صرفه‌جویی‌ کلان ارزی، زمینه صادرات و تامین مولد و پست لاور میگوهای مهم پرورشی به کشورهای منطقه را فراهم می‌‌کند.

مطلبی تصریح کرد: تاکنون کشورهای محدودی لاین های SPF و SPR میگو را در اختیار دارند و سایر کشورهای دارای مزارع پرورش میگو، مولدین خود از آمریکا و کشورهای جنوب شرقی آسیا تامین می‌کنند. ایران هم طی چند سال اخیر در چند نوبت مولدین، پیش مولدین و حتی پست لاور را از این کشورها وارد کرده است که با بیماری‌هایی نیز همراه بوده است.

رییس موسسه تحقیقات شیلات ایران تصریح کرد: اعتبار پیش‌بینی شده این طرح کلان ملی فناوری، هشت میلیارد تومان است که چهار میلیارد تومان از محل اعتبارات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و چهار میلیارد تومان از محل اعتبارات موسسه تحقیقات شیلات ایران اختصاص می‌یابد. همچنین پیش‌بینی شده است در انتهای برنامه زمان‌بندی شده، دانش فنی تولید انبوه مولدین و پست لاور کسب شده به تدریج در اختیار بخش خصوصی قرار داده شده تا تولید انبوه صورت گیرد و منجر به صادرات شود.

مطلبی تصریح کرد: یکی از اهداف طرح کلان، ایجاد بانک ژن میگو است چرا که چنانچه ذخیره ژنتیکی از میگو وجود نداشته باشد نمی‌توان موفق به تولید میگوی SPF شد.

وی با اشاره طرح کلان ملی فناوری «ایجاد لاین‌های دام، طیور و آبزیان» که بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت جهاد کشاورزی منعقد شد، گفت: بخش آبزیان این طرح بر عهده موسسه تحقیقات شیلات ایران است که پیش‌بینی شده است با اقداماتی همچون اصلاح‌نژاد انواع آبزیان از جمله اصلاح نژاد ماهیان گرمابی و اصلاح نژاد میگوی کشور صورت گیرد.

به گزارش ایسنا، قرارداد طرح‌ کلان ملی فناوری «کسب و انتقال دانش فنی برای تولید انبوه میگوی عاری از بیماری خاص در کشور و قطع وابستگی به محصولات خارجی» باهدف دستیابی به اهداف برنامه های توسعه و ضرورت توسعه فناوری در ارتقای شاخص‌های کمی و کیفی در تولید و پرورش آبزیان با هدف افزایش سهم در امنیت غذایی جامعه، طی مراسمی با حضور رئیس جمهور بین دکتر آقامیری، معاون فناوری و نوآوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری و دکتر پرهمت، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان آموزش، تحقیقات و ترویج کشاورزی(تات) به امضا رسید.

۲۱ اسفند ۱۳۹۰ ۱۴:۰۴
ایسنا |
کد خبر : ۱۱,۷۰۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید