هیچ دستگاهی از بندر چابهار خارج نمی شود/ عزم جزم دروازه ملل برای ارائه خدمات مطلوب به صاحبان کالا سومین کشتی ترانزیتی افغانستان از طریق بندر چابهار عازم هند شد / بندر شهید بهشتی چابهار؛ زمینه ساز تقویت ظرفیت های توافق نامه سه جانبه ایران، هند و افغانستان ایجاد ظرفیت ۸۰ میلیارد دلاری ترانزیت با راه‌اندازی راه‌آهن چابهار-زاهدان/راه آهن چابهار – زاهدان؛ شاهراه اقتصادی کشورهای منطقه خواهد بود بخش معدنی پتانسیل استفاده نشده استان است/بندر چابهار می تواند هاب توزیع مواد معدنی لحاظ شود و به زودی سومین قطب تجاری کشور در منطقه جنوب و سکوی پرتاب و تحول عظیم استان سیستان و بلوچستان خواهد شد پیشنهادات بندر چابهار در نشست تخصصی با سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت/افزایش نرم تخلیه و بارگیری به ۴ و نیم تا ۵ میلیون تن تا پایان سال ۹۹ برگزاری اولین مانور امداد و نجات و اطفاء حریق مایعات قابل اشتعال در حین سوختگیری تجهیزات بندری طرح توسعه بندر چابهار فراتر از برنامه زمان ‌بندی در حال اجراست برگزاری تمرین (Drill) مقابله با آلودگی نفتی با محوریت استفاده از مواد دیسپرسنت در بندر چابهار توسعه زیرساخت های مخابراتی و ارتباطات دریایی نوار ساحلی جنوب شرق کشور در قالب پروژه های مخابرات دریایی سواحل مکران نصب آینه های محدب سقفی در ورودی و خروجی درب های بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار
بزرگترین مشتری نفتی ایران در ژاپن اعلام کرد به واردات نفت خام از این کشور ادامه خواهد داد .

به نقل از رویترز شرکت شووا شل سیکو بزرگترین خریدار نفت ایران در ژاپن اعلام کرد گر چه هنوز به توافق نهایی برای عقد قرارداد جدید با ایران دست نیافته است ولی این شرکت به واردات نفت از ایران ادامه خواهد داد . بر اساس این گزارش آمریکا و اروپا فشار زیادی را بر مشتریان نفتی ایران وارد می کنند تا واردات نفت از این کشور را کاهش دهند . بر این اساس شرکت شووا شل ژاپن که روزانه 100 هزار بشکه نفت از ایران خریداری می کند هنوز نتوانسته است برای عقد قرارداد جدید با ایران در سال 2012 میلادی به توافق نهایی دست یابد . این گزارش حاکی است ژاپن سومین وارد کننده بزرگ نفت ایران به شمار می رود . یک منبع آگاه در این باره تاکید کرد ایران و ژاپن هنوز در خصوص جزییات قرارداد واردات نفت در سال 2012 میلادی به توافق نرسیده اند و مذاکرات و رایزنی ها در این خصوص همچنان ادامه دارد . آمریکا همچنان به مذاکرات خود با مقامهای چین ، کره جنوبی ، هند و ژاپن برای کاهش واردات نفت از ایران ادامه می دهد . این در حالی است که با افزایش چشمگیر صادرات نفت ایران به آسیا ، مشتریان بزرگ نفت ایران به دنبال معاف شدن از تحریمهای آمریکا و اروپا هستند .

صادرات نفت خام ایران به کشورهای شرق آسیا به 550  تا 600 هزار تن در ماه مارس رسیده است که بیشترین میزان در سه ماه اخیر است . میزان صادرات نفت خام ایران به کشورهای آسیای شرقی در زمان مشابه سال میلادی گذشته نیز میزان مشابهی گزارش شده است . منابع آگاه از رایزنی نمایندگان کشورهای خریدار نفت خام ایران در آسیا ، با مقامات اتحادیه اروپا خبر داده است . اتحادیه اروپا بیستم ژانویه اعلام کرد خرید نفت خام ایران را از ابتدای ماه جولای 2012 متوقف می‌ کند . براساس تحریم‌های مصوب این اتحادیه ، شرکت‌های بیمه‌ اروپایی از هرگونه بیمه کشتی‌هایی که در هر جای دنیا حامل نفت خام و سوخت برای ایران هستند ، منع شده‌اند . خریداران آسیایی نفت خام ایران در مذاکرات خود با اتحادیه اروپا خواهان مستثنی شدن از تحریم‌های این اتحادیه علیه ایران شده‌اند .شرکتهای بیمه‌ اروپا ، بیمه اغلب نفتکش‌های دنیا را به عهده دارند و امتناع احتمالی آنها از وارد شدن به قرارداد های خرید نفت خام ایران ، ریسک خرید نفت از این کشور را افزایش می‌ دهد و می‌تواند بر بازار نفت ایران در آسیا تاثیر بگذارد . در صورتی که محدودیت شرکت‌های بیمه‌ برای بیمه محموله ‌های نفت خام ایران بدون استثنا اجرا شود ، خریداران آسیایی نفت خام ایران نیز در واردات نفت از این کشور با مشکل روبرو می‌شوند .رویترز در گزارشی از ثابت ماندن میزان عرضه نفت خام ایران در بازارهای آسیا ، خبر داد و افزود  انتظار می‌رود نفتکش هامون ، متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران و حامل 230  تا 280 هزار تن نفت خام ،  بیستم و پنجم مارس به سنگاپور برسد .هامون سومین نفتکشی است که از روزهای پایانی ماه فوریه گذشته تا کنون ، نفت خام ایران را به شرق آسیا حمل کرده است  . پیش از آن ، دو نفتکش دلوار و داراب ، برای انتقال نفت خام ایران راهی شرق آسیا شده‌ اند . یکی از فعالان بازار جهانی نفت گفت خریداران نفت ایران که توانسته‌ اند مشکل پرداخت پول به ایران را حل کنند ، می‌توانند  تا اول جولای به خرید خود ادامه دهند .وزارت اقتصاد کره جنوبی نیز اعلام کرد دولت عراق وعده داده است در صورتی که تحریم‌ ها علیه ایران بر عرضه جهانی نفت خام تاثیر بگذارد ، عراق آماده است که نفت خام مورد نیاز کره جنوبی را تامین کند .

۲۸ اسفند ۱۳۹۰ ۱۳:۲۳
فارس |
کد خبر : ۱۱,۹۲۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید