پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت دهه فجر پهلوگیری اولین کشتی 60 هزار تنی گندم وارداتی در بندر شهید بهشتی چابهار/ورود همزمان ۲ کشتی ۶۰ و ۶۶ هزار تنی کالای اساسی به بندر چابهار تمدید مجوز تطویل موج شکن غربی بندر صیادی رمین نقش کلیدی روابط عمومی در افزایش سهم تجارت بنادر/ بندر چابهار پشتیبان و سوپاپ اطمینان بنادر کشور مسئولان روابط عمومی بنادر باید در تمامی تصمیم سازی های راهبردی حضور داشته باشند/ ظرفیت بی نظیر بندر چابهار برای توسعه کشور/ ضرورت تجهیز روابط عمومی به ابزار و تجهیزات نوین/ توسعه گردشگری دریایی نیازمند تبلیغات وسیع و هوشمندانه تمدید مجوز ساخت دستک رسوب گیر بندر صیادی بریس اولویت ارتقای توان عملیاتی و نقش لجستیکی بندر چابهار آینده بندر چابهار در نگاه رئیس جمهور/نقش کلیدی بندر چابهار در حمل و نقل کشورهای منطقه ضرورت همکاری ایران و هند برای تهیه تجهیزات ساخت بنادر و شبکه ریلی چابهار/ زیرساخت های لازم برای تحقق شبکه ریلی در بندر چابهار وجود دارد بهینه سازی و افزایش ظرفیت خط انتقال برق طرح توسعه بندر شهید بهشتی
ایران آماده است به 50 کشور همسایه در زمینه بی‌خطر سازی زباله‌های صنعتی و خطرناک سرویس دهی کند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: استان‌های خراسان رضوی، تهران، سمنان، قزوین، مرکزی و قم در حال حاضر گرفتار مساله زباله‌های صنعتی و خطرناک هستند.
به گزارش مانا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست(پام)، محمد جواد محمدی‌زاده در اولین همایش بین المللی و ششمین همایش ملی مدیریت پسماند که در شهر مشهد برگزار شد، گفت: آنچه در این فرایند اهمیت دارد این است که اگر تغییری در روند مدیریت پسماند ایجاد نشود باید در انتظار انفجار بزرگی بود.
به گفته وی اگر برای پردازش زباله در قالب علم روز عمل نکنیم فاجعه‌ای رخ می‌دهد که نه تنها حیات بشری بلکه حیات کل موجودات روی زمین را به خطر خواهد انداخت.
محمدی‌زاده با بیان اینکه پسماند یک تهدید نیست،اظهار داشت: با استفاده از علم روز می‌توانیم پسماند را که به ظاهر تهدید است به فرصت تبدیل کنیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: پس از سال‌ها که از تصویب قانون مدیریت پسماندمی‌گذشت و اقدامات موثری در این زمینه انجام نشده بود با عزم سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و مدیریت خوب سازمان حفاظت محیط زیست و شش دستگاهی که در موضوع پسماند‌ها دخالت داشتند توانستم در کنار یکدیگر به یک جمع بندی برسیم.
او توضیح داد: جمع بندی شش نهاد وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نفت، وزارت نیرو، وزارت کشور، وزارت صنعت معدن و بازرگانی و سازمان حفاظت محیط زیست منتهی به طرح جامع مدیریت پسماند در سال ۹۰ شد.
معاون رئیس جمهور اظهار داشت: برای دستیابی به این مهم ۵۰ساماندهی هزار تن زباله خانگی در کشور هدف‌گذاری شد و باید گفت که این هدف‌گذاری غیر قابل دسترسی نیست.
وی توضیح داد:این اقدام در قالب کارگروه ملی پسماند و در چارچوب یک برنامه پنج ساله مورد هدفگزاری قرار گرفت.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مورد هدف‌گذاری این برنامه گفت: ارتقاء جمع آوری مکانیزه از ۲۰درصد به ۸۰ درصد افزایش میزان پردازش زباله از ۲۰ درصد به ۹۰ درصد، افزایش میزان پردازش زباله‌های‌تر از ۱۲ درصد به ۷۰ درصد افزایش میزان پردازش زباله‌های خشک از ۲۵ درصد به ۸۰ درصد از جمله این اهداف است.
به گفته وی،ساماندهی وضعیت زباله و پسماند برای استان‌های ساحلی و حل این معضل در این مناطق از کشورمان یکی دیگر از اهداف مهم کارگروه ملی پسماند است که قرار شده ظرف مدت پنج سال ساماندهی شود.
محمدی‌زاده در مورد زباله‌های ویژه و خطرناک نیز توضیح داد: در حال حاضر میزان تولید زباله‌های بیمارستانی ۴۰۰ تن و زباله‌های عفونی ۵۰۰ تن است ولی باید گفت حرکت خوبی توسط وزارت بهداشت در زمینه ساماندهی زباله‌های بیمارستانی انجام پذیرفته است.
وی ادامه داد: قریب به ۷۰ درصد بیمارستان‌ها در حال حاضر به سیستم بی‌خطر سازی زباله‌های عفونی و بیمارستانی مجهز شده‌اند و قرار است تا پایان سال ۹۱ همه بیمارستان‌ها به دستگاه اتوکلاو و بی‌خطرساز زباله‌های بیمارستانی مجهز شوند.
محمدی‌زاده با بیان اینکه در حوزه ساماندهی و مدیریت زباله‌های صنعتی خطرناک و ویژه نیز اقدام خوبی انجام شده است اظهار داشت: استان‌های خراسان رضوی، تهران، سمنان، قزوین، مرکزی و قم در حال حاضر گرفتار مساله زباله‌های صنعتی و خطرناک هستند.
او ادامه داد: حدود ۲۰۰ تن لجن اسیدی حاصل از تصفیه دوم روغن موتور‌ها روزانه تولید می‌شود خوشبختانه در مسیر درستی برای ساماندهی قرار می‌گیرد.
وی افزود: طبق آمار وزارت نیرو روزانه ۲ میلیون لیتر روغن آسکارل که بیشتر در صنایع نیروگاهی استفاده می‌شود تولید می‌شود که برای کشور مشکل ایجاد کرده بود که این امر نیز در حال ساماندهی است.
معاون رئیس جمهور با ارائه آماری در زمینه سموم دفع آفات نیز اظهار داشت: ۲۶ هزار تن سم در طول سال مورد استفاده بخش کشاورزی است، سموم سنواتی که مورد استفاده این بخش است نیز هزارو ۷۰۰ تن در طول سال براورد شده است.
به گفته وی ۳۰۰ تن سموم مشمول پروتکل استکهلم نیز در بخش کشاورزی تولید می‌شود.
وی با بیان اینکه این میزان سموم نشان می‌دهد که باید بحث مدیریت پسماند به صورت جدی پی گیری شود، اظهار داشت: در هفته زمین پاک قرار است اولین و بزرگ‌ترین واحد مدیریت پسماند در کشور در اصفهان به بهره برداری برسد.
وی خاطرنشان کرد: همزمان با افتتاح و بهره برداری از این واحد در شهرهای قزوین، ساوه و تبریز نیز مراکز مدیریت پسماند راه اندازی خواهد شد که دارای کوره‌های ذوب بالای هزارو ۵۰۰ درجه سانتیگراد است.
محمدی‌زاده افزود: در سال‌های گذشته زباله‌های خطرناک و ویژه انباشته می‌شد و به کشورهای غربی حمل می‌شد و در آن کشور‌ها امحا می‌شد ولی در شرایط فعلی می‌توانیم در کشورمان نه تنها کل زباله‌های خطرناک و صنعتی را بی‌خطر کنیم بلکه به ۵۰ کشور دنیا تحت گواهینامه‌های بین المللی سرویس بدهیم.
وی خاطرنشان کرد: موضوع دیگری که باید به آن توجه شود مساله استفاده از ۴۰۰ هزار تن زباله کشاورزی است که عمدتا اورگانیک بوده و باید به خاک برگردد.
او ادامه داد: این میزان پسماندهای کشاورزی پسماندهای باارزشی هستند که هنوز اقدام جدی برای استفاده از این ظرفیت‌ها انجام نشده است.
محمدی زاده اظهار داشت: در کشوری مانند برزیل که هفتمین اقتصاد دنیا است ۵۵ درصد سوخت خودرو‌ها از همین زباله‌های کشاورزی به دست می‌آید.
معاون رییس جمهور با بیان اینکه به طور متوسط فرانید تولید پسماند در کشورما در شهر‌ها ۶۵۰ تا ۷۰۰ گرم و در روستا‌ها ۵۰۰ گرم است اظهار داشت: نسبت به میانگین جهانی میزان تولید زباله ما ۱۵۰ گرم بالا‌تر است.
او متذکر شد باید صدا و سیما بدون دریافت هزینه‌ای و با هدف فرهنگ ساز ی در زمینه کاهش میزان تولید زباله در کشور سازمان محیط زیست را یاری کند.
معاون رییس جمهور در مورد برنامه‌های آتی مدیریت پسماند در کشور اظهار داشت: ایجاد ۵۰ کارخانه تولید کمپوست ۵۲ کارخانه بازیافت کاغذ ۳۴ کارخانه بازیافت فلز چهار کارخانه بازیافت پت و ۲۰ زباله سوز تولید انرژی از جمله برنامه‌های آتی مدیریت پسماند در کشور است.
وی با بیان اینکه افق کار مشخص است اظهار داشت: نهادهای متولی امر مدیریت پسماند ابتدا باید در زمینه جذب اختصاص منابع اقدام کنند و از ظرفیت‌های بخش خصوصی و حتی بین المللی استفاده کنند.
محمدی زاده خاطرنشان کرد: صندوق ملی در ذخیره ارزی نیز امکانی فراهم کرده است که منابع لازم برای زباله سوز‌ها به عنوان فاینانس داخلی در اختیار شهرداری‌ها قرار گیرد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: محصول این اجلاس‌ها باید پاسخی به نیاز موضوع مدیریت پسماند کشور باشد و آن را در اولویت ویژه قرار دهد او از مسئولان استانی خواست تا نمایندگان مجلس را برای تخصیص اعتبار به صندوق ملی محیط زیست که در برنامه سوم و پنجم توسعه مصوب شده است متقاعد کنند.
محمدی‌زاده خاطرنشان کرد: متاسفانه تاکنون یک ریال هم به صندوق ملی محیط زیست اختصاص نیافته است در حالی که حق بر این است که جریمه‌ها محیط زیست به این سمت هدایت شود تا طرح‌های محیط زیست اولویت دار با استفاده از منابعی که از محل این جرائم به دست می‌آید رنگ اجرا به خود بگیرد.
وی اظهار داشت: امسال موفق شدیم که درکمیسیون تلفیق نسبت به اختصاص اعتبار به صندوق ملی موافقت مجلس را جلب کنیم با این وجود دولت آورده‌ای به صندوق ملی محیط زیست اختصاص داده تا صندوق فعال شود.
۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۴:۱۹
pmo |
کد خبر : ۱۲,۷۰۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید