ورود 4 کشتی حامل نهاده های دامی از ابتدای مهرماه امسال در بندر چابهار/ تخلیه و بارگیری کالای اساسی؛ مهم ترین اولویت بندر چابهار/ لزوم توجه دولت به افزایش جریان مبادلات کالایی در چابهار برگزاری جشن هفته وحدت در بندر چابهار ارتقای ارتباطات دریایی کشور در گرو تکمیل و اجرای طرح جامع/ روند مثبت پیشرفت پروژه های زیرساختی بندر چابهار اولین جلسه کمیته مخابرات دریایی بنادر جنوبی کشور در بندر چابهار افزایش 63 درصدی عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بندر چابهار نرم مثبت تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در بندر چابهار/بارگیری و خروج 70 درصد کالاهای اساسی تخلیه شده مانور امداد و نجات و اطفای حریق شناورهای سنتی در بندر چابهار برگزار شد پهلوگیری 6 کشتی حامل 340 هزار تن کالای اساسی در بندر چابهار/ خروج روزانه 2500 تن کالا از بندر چابهار برگزاری مانور آمادگی مقابله با آلودگی نفتی در بندر چابهار تسهیلات ویژه به خطوط کشتیرانی و سرمایه‌گذارانی که کالای صادراتی و وارداتی خود را از طریق چابهار عبور دهند/ شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در بندر شهید بهشتی چابهار/ عزم خوبی برای رونق چابهار شکل گرفته است
مدیرکل شیلات استان گیلان گفت: بهره برداری از طرح پرورش ماهی قزل آلا در قفس برای اولین بار در سواحل دریای خزر انجام شد.

'حجت سعیدی' روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه طرح پرورش ماهی در قفس در آب‌های سواحل جنوبی دریای خزر کاملا نو و جدید است، افزود: تاکنون هیچ‌کدام از کشورهای حاشیه دریای خزر اقدام به اجرای طرح پرورش ماهی در قفس نکرده‌اند.

وی اظهار کرد: برای اولین بار استان گیلان در سال 89 ، نخستین قفس شناور از نوع SCD را در منطقه جفرود بندرانزلی مستقر کرد.

مدیرکل شیلات استان گیلان اهداف پرورش ماهی در قفس را توسعه آبزی پروری دریایی و استفاده بهینه از ظرفیت موجود دریای خزر ، ایجاد فرصت های شغلی جدید در صنعت شیلات استان ، ایجاد پایلوت تولید آموزشی جهت بازدید علاقمندان و سرمایه گذاران این حرفه عنوان کرد.

وی مزایای پرورش ماهی در قفس را از قبیل نیاز به فضای کم و تولید زیاد در واحد سطح ، تنوع گونه ای و امکان استفاده از گونه های مختلف پرورشی ،پایین بودن هزینه های ثابت نسبت به سایر روش های متداول در پرورش آبزیان ، پرورش در محیط طبیعی و نزدیک بودن طعم و مزه آبزیان تولید شده به ماهیان وحشی دریا ،عدم استفاده از آب شیرین، امکان تغییر و حرکت دادن و جابجا کردن قفس در مواقع ضروری دانست.

سعیدی با اشاره به تولید بیش از 652 هزارتن پرورش ماهی در قفس در کشور نروژ بیان داشت: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده سعی در رسیدن به این میزان تولید و یا بیشتر از آن هستیم.

وی با اشاره به ابعاد قفس افزود: قطر قفس 20 متر، ارتفاع تور 8 متر و ظرفیت آن50 تن می باشد.

مدیرکل شیلات استان گیلان تعداد قفس ها را دو عدد عنوان کرد و گفت: این قفس ها با اعتباری حدود دو هزار و 800 میلیون ریال ساخته شده اند .

سعیدی محل اجرای پروژه را در عمق 20 متری دریا و در فاصله 3 کیلومتری از ساحل منطقه جفرود عنوان کرد .

وی دلیل اجرای طرح پایلوت پرورش ماهی قزل آلا در قفس استان گیلان را بر اساس مصوبه کمیسیون عالی آبزی پروری شیلات ایران و با هماهنگی حفاظت محیط زیست کشور و استان دانست .

وی با اشاره به اینکه کلیه مراحل پرورشی ماهی قزل آلا در قفس دریای خزر با نظارت مستقیم اداره کل محیط زیست استان گیلان انجام گرفته ، افزود: پس از بررسی وضعیت پارامترهای مختلف زیست محیطی و انجام نهایی( ELA ) برنامه توسعه طرح در دستور کارشیلات ایران و گیلان قرار گرفت.

سعیدی به نتایج زیست سنجی دو برابری رشد روزانه ماهی قزل آلا در قفس دریای خزر اشاره و خاطرنشان کرد: وزن روزانه ماهی قزل آلا معادل 10 گرم که در مقایسه با استخرهای بتنی پرورش ماهی قزل آلا (5 گرم ) بیشتر افزایش می یابد.

به گفته مدیرکل شیلات استان گیلان؛ رشد ماهی خاویاری(فیل ماهی )در قفس بطور روزانه 9 گرم نیز افزایش یافته که این میزان در استخرهای بتنی پرورش ماهی خاویاری رشد 5 گرم ثبت شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به پتانسیل بالای استان در زمینه آبزی پروری اظهار کرد: گیلان با توجه به داشتن زمین های کشاورزی متعدد و شیلات از توانایی زیادی برای توسعه آبزی پروری در خاورمیانه برخوردار است .

'اردشیر روحی ماسوله' یکی از مهم ترین اهداف وزارت جهاد کشاورزی را نظارت بر تولید غذای سالم و ارگانیک عنوان کرد و افزود: گیلان به عنوان یکی از استان های دارای مزیت بالا برای پرورش محصولات شیلاتی سالم است.

وی با اشاره به اینکه برای اجرای پروژه پرورش آبزیان در مرحله اول بر اساس توانایی هر شهرستان 146 میلیاردتومان اعتبار برای تحصیل کنندگان بخش کشاورزی اختصاص یافته ، یادآور شد: این میزان اعتبار به عنوان پایلوت انجام این کار توسط دولت به استان ابلاغ و در صورت جذب این مبلغ به بیش از 2 برابر افزایش می یابد.

وی تصریح کرد :پس از نتیجه اجرای طرح پایلوت پرورش ماهی در قفس این پروژه در خط ساحلی غرب تا شرق استان در همه شهرستان های ساحلی اجرایی می شود .

به گزارش ایرنا، استان گیلان رتبه دوم کشور در آبزی پروری را دارد.

استان گیلان دارای 56 شرکت تعاونی پره است که بیش از پنج هزار و 600 صیاد در آن فعالیت می کنند.

۲۴ خرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۵۵
pmo |
کد خبر : ۱۴,۰۲۷

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید