ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
طرح سلامت دریا آغاز شد/ تلاش برای افزایش ایمنی در سفرهای دریایی
با آغاز فصل تابستان و افزایش سفرهای تابستانی به سواحل کشور، طرح‌ها و برنامه‌هایی برای حفظ سلامت مسافران در حال انجام است.
به گزارش سامانه خبری سازمان بنادر و دریانوردی، به غیر از گشت‌های حلال اهمر برای حفظ ایمنی شناگران و افزایش ضریب اطمینان از سفرهای دریایی، طرح‌های دیگری نیز در راستای امور فرهنگی اجرایی می‌شود. در این راه سازمان‌های مختلف بسته به شرح وظایفشان در این طرح‌ها مشارکت دارند. سازمان بنادر و دریانوردی نیز برای افزایش ایمنی در سفرهای دریایی تابستان، برنامه‌ریزی ویژه‌ای را انجام داده است.

 

ویژگی‌های طرح سلامت

رییس بازرسی و فرهنگی طرح سلامت دریا در استان گیلان از آغاز این طرح در 16منطقه هشت شهرستان استان خبر داد.

فریبرز عسگرپور در جریان بازدید از طرح های سلامت دریا در شهرستان اظهار داشت: این طرح ها از روز جاری اول تیرماه در شهرهای آستانه اشرفیه، لنگرود ، لاهیجان، آستارا، رضوانشهر، تالش، رودسر و شهرستان رشت با محوریت فرهنگی و انتظامی اجرایی شد.

وی افزود: در اجرای این طرح دستگاه هایی چون نیروی انتظامی، هلال احمر، تعزیرات حکومتی، تبلیغات اسلامی، محیط زیست، سپاه پاسداران، میراث فرهنگی و دانشگاه علوم پزشکی همکاری دارند.

رییس بازرسی و فرهنگی طرح سلامت دریا در استان گیلان ادامه داد: سال گذشته 600 ناجی غریق در نقاط حادثه خیز و 450 ناجی در طرح های دولتی به همراه یک هزار و یکصد همیار پلیس مشارکت داشتند که امسال بر تعداد این افراد افزوده می شود.

عسگرپور بیان کرد: پارسال 30 نفر به دلیل آشنا نبودن به فنون شنا و شنا در خارج از طرح های سالم سازی غرق شدند.

وی اضافه کرد: استان گیلان 274 کیلومتر نوار ساحلی و 300 نقطه حادثه خیز دارد.

 

ایمنی در سفرهای دریایی

مدیرکل ایمنی و حفاظت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی از تامین هفت فروند بارج و 9 فروند شناورپاک سازی برای بنادر کشور خبر داد.

محمدرضا قادری از اقدامات در دست انجام اداره کل ایمنی و حفاظت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی به تامین هفت فروند بارج و 9 فروند شناور پاک‌سازی حوضچه و کنار اسکله (اسکونجر) برای بنادر کشور اشاره کرد.

وی همچنین درباره اقدامات و برنامه‌های این اداره کل جهت ارتقای سطح ایمنی شناورهای مسافربری در ایام تعطیلات تابستانی در بنادر کشور در بخش‌های کنترل و بازرسی، جست‌وجو و نجات دریایی و پیشگیری و مقابله با آلودگی دریا توضیح داد.

به گفته وی در بخش کنترل و بازرسی کشتی‌ها، به‌منظور حصول اطمینان از رعایت الزامات ایمنی ملی و بین‌المللی توسط مالکان و نیز راهبران شناورهای مسافربری، اقدامات کنترلی توسط بازرسان فنی و ایمنی در پایانه‌های مسافری انجام شده است.

قادری ادامه داد: کنترل و بازرسی فنی و ایمنی از شناورهای مسافربری به‌منظور داشتن تجهیزات بقا در دریا (جلیقه نجات، حلقه نجات، قایق نجات باد شونده و ...) و تجهیزات اطفای حریق و کپسول آتش‌نشانی متحرک و تاسیسات ثابت اطفای حریق براساس گواهی‌نامه صادره از سوی مرجع دریایی، جلوگیری از تردد شناورهایی که بیش از ظرفیت مجاز اقدام به حمل و جابه‌جایی مسافر می‌کنند و ارتقای فرهنگ ایمنی دریانوردی از طریق نشر و توزیع بروشور و بولتن‌های ایمنی دریایی در بنادر و پایانه‌های مسافربری از جمله اقدامات ایمن‌سازی است.

این مقام مسئول همچنین از اجرای طرح ساماندهی شناورهای مسافربری در ایام تعطیلات در کلیه بنادر و پایانه‌های مسافربری از طریق اقدام ضربتی، یکپارچه و بی‌وقفه توسط کارشناسان کنترل و بازرسی کشتی‌ها و الزام به بازرسی غیرمترقبه (unschedual survey) توسط موسسه رده‌بندی از بدنه و سازه شناورهایی که دارای آثار صدمه و آسیب‌دیدگی هستند و عدم خروج شناور تا رفع کلیه نواقص و حصول اطمینان از ایمنی شناور از دیگر برنامه‌های یمن سازی برای تعطیلات تابستانی سال جاری است.

مدیرکل ایمنی و حفاظت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی از فعالیت‌های بخش جست‌وجو و نجات دریایی نیز یاد کرد و افزود: در این بخش ضمن هماهنگی با کلیه دستگاه‌های ذیربط در استان‌های ساحلی کشور، تاکنون اقداماتی جهت ارتقای ایمنی تردد مسافری انجام شده است.

وی اظهار کرد: به روز رسانی و تدوین طرح ساماندهی تردد شناورهای مسافری در ایام تعطیلات، تدوین الزامات قایق‌های تفریحی شامل داشتن گواهی‌نامه معتبر، پوشش بیمه مجاز، داشتن حداقل دو عدد حلقه نجات، داشتن کپسول اطفای حریق، درج شماره ثبت، رعایت سرعت مجاز از جمله اقدامات انجام شده است.

قادری ادامه داد: جلوگیری از تردد شناورهای مسافری بعد از غروب تا طلوع آفتاب، تعیین محدوده تردد برای شناورهای تفریحی، الزام به پوشیدن جلیقه نجات و عدم حمل مسافر بیش از ظرفیت شناور، ارسال طرح‌ ساماندهدی سفرهای دریایی به ادارات مربوطه و سایت بندر، استقرار تیم‌های آتش‌نشانی در کنار ساحل، استقرار تیم‌های اورژانس و هلال احمر در مناطق مشخص، انجام گشت‌های منظم دریایی توسط شناورهای ناجی و بالگرد، تعیین کانال ارتباطی خاص برای عملیات مربوطه، اختصاص شماره 1550 جهت تماس سریع با مراکز هماهنگی نجات دریایی و ایجاد سیستم گزارش دهی شناورهای مسافربری بین بنادر خارک، گناوه، قشم و بندرعباس برنامه‌هایی هستند که برای ایمنی شناورها در تابستان امسال انجام شده است.

وی تاکید کرد: برنامه‌های انجام شده لازم است اما کافی نیست و در این راستا اقدامات دیگری در دست انجام است تا ایمنی تردد مسافری در آبهای کشور بیش از پیش افزایش یابد.

قادری با بیان اینکه امضای تفاهم نامه همکاری با هلال احمر و شرکت فرودگاه‌ها در حال پیگیری است، اقدامات و برنامه‌های آتی جهت ایمنی تردد مسافری خاطر نشان کرد: پایش هوایی مناطق پرتردد، تهیه و تدوین دستورالعملهای اضطراری –نجات، تهیه دستورالعمل‌های عملیات مشترک بالگرد و شناور و تهیه چک لیست عملیاتی نیز باید انجام شود.

۱ تیر ۱۳۹۱ ۱۷:۱۱
pmo - گزارش خبری |
کد خبر : ۱۴,۲۱۶
کلیدواژه ها: دریا 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید