پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت دهه فجر پهلوگیری اولین کشتی 60 هزار تنی گندم وارداتی در بندر شهید بهشتی چابهار/ورود همزمان ۲ کشتی ۶۰ و ۶۶ هزار تنی کالای اساسی به بندر چابهار تمدید مجوز تطویل موج شکن غربی بندر صیادی رمین نقش کلیدی روابط عمومی در افزایش سهم تجارت بنادر/ بندر چابهار پشتیبان و سوپاپ اطمینان بنادر کشور مسئولان روابط عمومی بنادر باید در تمامی تصمیم سازی های راهبردی حضور داشته باشند/ ظرفیت بی نظیر بندر چابهار برای توسعه کشور/ ضرورت تجهیز روابط عمومی به ابزار و تجهیزات نوین/ توسعه گردشگری دریایی نیازمند تبلیغات وسیع و هوشمندانه تمدید مجوز ساخت دستک رسوب گیر بندر صیادی بریس اولویت ارتقای توان عملیاتی و نقش لجستیکی بندر چابهار آینده بندر چابهار در نگاه رئیس جمهور/نقش کلیدی بندر چابهار در حمل و نقل کشورهای منطقه ضرورت همکاری ایران و هند برای تهیه تجهیزات ساخت بنادر و شبکه ریلی چابهار/ زیرساخت های لازم برای تحقق شبکه ریلی در بندر چابهار وجود دارد بهینه سازی و افزایش ظرفیت خط انتقال برق طرح توسعه بندر شهید بهشتی
پرورش میگو برای اولین بار در آب دریای خزر
مدیرعامل جهاد نصر حمزه با اشاره به امکان پرورش میگو برای اولین بار از آب دریای خزر در کشور محقق شده است، گفت: با طرحی که در دست اجرا داریم امیدواریم طی 2 تا 3 سال آینده خاویار بر سرسفره‌های مردم بیاید.

مجید ربیع‌نژاد در نشست خبری با اعلام این خبر اظهار داشت: 3 سال پیش کارشناسان چینی طرح پرورش میگو در آب دریای خزر را بررسی کردند اما به نتیجه‌ای نرسیدند.

مدیرعامل جهاد نصر حمزه افزود: سال گذشته بعد از بررسی‌های طولانی برای اولین بار در کشور 100 تن میگو در آب دریای خزر و در کنار ساحل پرورش داده شد.

وی اظهار داشت: طرح تولید پرورش میگو در آب دریای خزر در منطقه قمیشان استان گلستان انجام شد و در استان‌های گیلان و مازندران نیز در حال پیگیری است.

مدیرعامل جهاد نصر حمزه گفت: در حال حاضر 8 سرمایه‌گذار تقاضای فعالیت در 8 هزار هکتار از سایت ایجاد شده در این منطقه را دارند.

ربیع‌نژاد همچنین گفت: یکی از فواید بسیار مهم این طرح اشتغالزایی در منطقه است که تقریبا 80 درصد کارگرانی که مشغول هستند قبلا به صید قاچاق مشغول بودند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه پرورش میگو در نیمه سال اتفاق می‌افتاد، برای اشتغال در نیمه دوم نیز طرح پرورش ماهی قزل‌آلا را در دستور کار قرار دادیم.

وی گفت: در حال حاضر تولید میگو با استفاده از آب دریای خزر 3 تن در هکتار عملکرد دارد که بیشترین عملکرد که در استان بوشهر به میزان 3 تن در هکتار است فراتر رفته است.

ربیع‌نژاد با بیان اینکه قلیایی بودن آب دریای خزر مانع بزرگ تولید لارومیگو بود، گفت: با استفاده از تفاله چای و سبوس برنج توانستیم این مشکل را برطرف کنیم، ضمن اینکه در زمان پرورش در استخر نیز سیستم‌های مناسب کوددهی و تنظیم PH‌ انجام می‌گیرد تا ادامه پرورش مشکل نداشته باشد.

وی اظهار امیدواری کرد تولید میگو با استفاده از آب دریای خزر بتواند ظرفیت تولید میگوی کشور را تا 50 درصد افزایش دهد.

به گفته ربیع‌نژاد سالانه 10 هزار تن میگو و  90 هزار تن قزل‌آلا در کشور تولید می‌شود.

مدیرعامل جهاد نصر حمزه گفت: سال گذشته  80 تن میگو به کشورهای اسپانیا، ایتالیا و دبی صادر شد و از کشور قبرس هم پیشنهاد واردات شده است.

به گفته وی استفاده از آب دریای خزر برای پرورش آبزی‌ها علاوه بر بی‌نیازی به آب های روان یا زیرزمینی،محصول تولیدی از  طعم و مزه و کیفیت بالایی برخوردار می‌شود که این مسئله در مورد خاویار بیشتر قابل توجه است.

ربیع نژاد گفت: تفاوت قیمت خاویار ایران و سایر کشورها در بازار حداقل 300 دلار است و برند خاویار خزر برای مشتری خیلی مهم است.

 

خاویار یک میلیون تومانی

مدیرعامل جهاد نصر همچنین برنامه تولید ماهیان خاویاری از آب دریای خزر را از دیگر برنامه‌ها عنوان کرد و گفت: استفاده از آب دریا برای پرورش ماهیان خاویاری کیفیت و طعم آن را در حالت مطلوب نگه می‌دارد.

وی ادامه داد: طی طرحی که به وزارت جهاد کشاورزی داده شد،استفاده از فیل‌ماهی برای استحصال خاویار در دستور کار است زیرا تاکنون به مزیت گوشت ماهیان خاویاری توجهی نشده است، در حالی که استفاده از گوشت این ماهی می‌تواند تمامی هزینه‌ها را جبران کند ضمن اینکه خاویار خوبی هم به دست می‌آید.

وی گفت: موافقت اصولی وزارت جهاد کشاورزی برای هزار تن گوشت و  30 تن خاویار اخذ شده و با برنامه تولیدی که داریم طی 2 تا 3 سال آینده خاویار پرورشی از آب دریای خزر به دست می‌آید.

وی گفت: در حال حاضر گرانی خاویار عامل اصلی گریزان بودن آن از سفره‌های مردم است و امیدواریم با ورود تولید جدید ماهیان خاویاری قیمت آن به یک میلیون تومان برسد که طرح توجیهی آن نیز داده شده است.

به گفته وی در حال حاضر قیمت تجاری یک کیلوگرم 4 الی 5 میلیون تومان است.

مدیرعامل جهاد نصر حمزه تسطیح زمین‌های کشاورزی را از دیگر برنامه‌های جهاد نصر عنوان کرد و گفت: دولت تسطیح 8 میلیون هکتار از زمین‌های کشاورزی را در برنامه خود دارد که  550 هزار هکتار آن توسط جهاد نصر در منطقه خوزستان انجام می‌شود.

وی افزود: این برنامه 5 ساله است و سالانه 110 هکتار قرار است در این منطقه تسطیح شود.

مدیرعامل جهاد نصر حمزه همچنین انتقال آب به کشاورزان و ارشاد به تجمیع کشت محصول را از دیگر برنامه‌های جهاد نصر حمزه عنوان کرد.

شرکت نصر جهاد حمزه در سال 1370 با عنوان جهاد نصر منطقه شمال غرب کشور شروع به فعالیت کرد و در سال 1378 به صورت شرکت سهامی خاص به ثبت رسید. هم اکنون 20 سال است در عمران و سازندگی کشور فعالیت می‌کند و انجام فعالیت‌های پیمانکاری ، مطالعاتی، خدمات فنی و مهندسی به خارج از کشور در رشته‌های آب، حمل و نقل، تأسیسات و تجهیزات، ساختمان و انبوه‌سازی مسکن ، سدسازی، راه‌سازی و سازه‌های زیرزمینی را برعهده دارد.

۵ تیر ۱۳۹۱ ۱۵:۰۸
pmo-گزارش خبری |
کد خبر : ۱۴,۳۲۰
کلیدواژه ها: میگو 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید