ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
تشریح سیاست‌های کلان دریایی در همایش مدیران و کارشناسان دریایی
عصر روز گذشته همایش مدیران و کارشناسان دریایی کشور در بندر ارومیه ارومیه آغاز شد.

به گزارش سامانه خبری سازمان بنادر و دریانوردی، این همایش امروز نیز به کار خود ادامه خواهد داد. در این همایش سیاست ها و اولویت های سازمان بنادر و دریانوردی در حوزه دریایی تشریح و تبیین شد. این گردهمایی 2 روزه با شعار «اقتدار دریایی در آب های  تحت حاکمیت از خزر تا اروند و ابوموسی و مکران» در حال برگزاری است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در این همایش با حائز اهمیت خواندن مأموریت های بخش دریایی به عنوان حوزه بین المللی و هشدار نسبت به درون گرا شدن این بخش مسائل داخلی کشور، این سازمان را مسئول تأمین ایمنی عبور و مرور در آب های تحت حاکمیت و حمایت از دریانوردان ایرانی دانست و بر نهایی سازی برنامه عملیاتی بخش دریایی کشور تأکید کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی که همایش مدیران و کارشناسان بخش دریایی کشور در بندر ارومیه سخن می گفت : با اشاره به جایگاه و ماهیت بین المللی این سازمان با توجه به قانون منتقل و خاص مصوب مجلس شورای اسلامی، اقتدار دریایی در آب های تحت حاکمیت را مستلزم اعمال قوی قوانین و مقررات ملی و بین المللی عنوان کرد.

مهندس سید عطاء اله صدر با بیان اینکه ساختار و مأموریت های این سازمان به گونه ای است که به عنوان مرجع دریایی کشور باید به مسائل حمل و نقل دریایی رسیدگی کند، یکی از وظایف بخش دریایی را برنامه ریزی برای خطوط کشتیرانی، مالکان شناورها و صاحبان کالا و پرداختن به مسائل آنها عنوان کرد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به کوتاهی مدیران پیشین این سازمان در پذیرفتن قانون خدمات کشوری و نظام هماهنگ پرداخت، بر ارائه راهکار مناسبت جهت رفع مشکلات در بخش تأمین نیروی متخصص دریایی و ساختار تشکیلاتی مناسب تأکید کرد.

مهندس سید عطاء اله صدر در بخش دیگری از سخنان‌اش با اعلام اینکه سازمان بنادر و دریانوردی باید از دریانوردان حمایت کند و بر رفع مشکلات آنها اهتمام بورزد، کم توجهی در این زمینه را منجر به عدم جذب کافی نیروی انسانی دریانورد در آینده ارزیابی کرد.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، تا پایان برنامه پنجم توسعه باید 5 هزار دریانورد در بخش حمل و نقل دریایی کشور جذب شود.

معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به نحوه اجرای قراردادهای تأمین تجهیزات و واگذاری آن به بخش خصوصی تأکید کرد : در این زمینه باید به گونه ای عمل شود که به حاکمیت کشور در بخش دریایی خللی وارد نشود.

در این گردهمایی همچنین معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی، مهم ترین اولویت این سازمان در بخش دریایی را حفظ ایمنی و امنیت دریانوردی و محیط زیست دریایی کشور عنوان کرد و «ارتقای جایگاه حاکمیتی کشور در بنادر «آب های تحت حاکمیت و ناوگان تحت پرچم» و همچنین «تقویت روحیه تعامل و همفکری در بخش دریایی» را از اهداف کلان بخش دریایی دانست.

سید علی استیری با اعلام «همگرایی و ایجاد رویه های مناسب و همگون در اجرای الزامات ملی و بین المللی دریایی» به عنوان یکی از اهداف، از استقرار و عملیاتی سازی کامل سیستم جامع دریایی در بنادر ایران خبر داد.

معاون امور دریایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به خدمات ایمنی و دریایی، از «سازمان دهی مجدد و ارتقای کیفی فعالیت های جست و جو و نجات دریایی» و «تعیین تکلیف نهایی واگذاری جامع خدمات دریایی کشور به بخش غیر دولتی توانمند و کارا» خبر داد.

به گفته استیری، اصلاح نگرش به پیمانکاران طرف قرارداد سازمان» و «ایجاد بانک اطلاعات جامع و سازمان دهی فعالان دریایی کشور» از دیگر اهداف در بخش خدمات دریایی قلمداد می شود.

معاون امور دریایی در خصوص اهداف سازمان بنادر در حفظ محیط زیست دریایی، با اشاره به ایجاد مراکز و بهبود ارائه خدمات دریافت و مدیریت پردازش مواد زائد بر اساس ضمائم کنوانسیون مارپل، از «تقویت همکاری های منطقه ای در دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان به منظور مدیریت بهینه حوادث منجر به آلودگی نفتی و پاکسازی آلودگی های احتمالی» خبر داد.

به گفته مهندس استیری، حضور فعال و موثر در مجامع بین المللی مرتبط دریایی به خصوص IMO، IHO و IALA از جمله اهداف بخش دریایی سازمان بنادر در حوزه تعاملات بین المللی محسوب می شود.

این مقام مسئول در سازمان بنادر و دریانوردی همچنین ارتباط و تعامل با تشکل ها و سازمان های مردم نهاد دریایی را لازمه رشد فرهنگ دریایی و نهادینه شدن همکاری ها در سطح ملی به منظور نیل به هدف ارتقای ایمنی دریایی برشمرد.

۱۴ تیر ۱۳۹۱ ۱۴:۳۰
pmo-گزارش خبری |
کد خبر : ۱۴,۵۵۱
کلیدواژه ها: دریا 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید