پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت دهه فجر پهلوگیری اولین کشتی 60 هزار تنی گندم وارداتی در بندر شهید بهشتی چابهار/ورود همزمان ۲ کشتی ۶۰ و ۶۶ هزار تنی کالای اساسی به بندر چابهار تمدید مجوز تطویل موج شکن غربی بندر صیادی رمین نقش کلیدی روابط عمومی در افزایش سهم تجارت بنادر/ بندر چابهار پشتیبان و سوپاپ اطمینان بنادر کشور مسئولان روابط عمومی بنادر باید در تمامی تصمیم سازی های راهبردی حضور داشته باشند/ ظرفیت بی نظیر بندر چابهار برای توسعه کشور/ ضرورت تجهیز روابط عمومی به ابزار و تجهیزات نوین/ توسعه گردشگری دریایی نیازمند تبلیغات وسیع و هوشمندانه تمدید مجوز ساخت دستک رسوب گیر بندر صیادی بریس اولویت ارتقای توان عملیاتی و نقش لجستیکی بندر چابهار آینده بندر چابهار در نگاه رئیس جمهور/نقش کلیدی بندر چابهار در حمل و نقل کشورهای منطقه ضرورت همکاری ایران و هند برای تهیه تجهیزات ساخت بنادر و شبکه ریلی چابهار/ زیرساخت های لازم برای تحقق شبکه ریلی در بندر چابهار وجود دارد بهینه سازی و افزایش ظرفیت خط انتقال برق طرح توسعه بندر شهید بهشتی
معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: وضعیت دریاچه ارومیه وخیم است و بر اساس گزارش های ارایه شده در حال حاضر بیش از 65 درصد عرصه دریاچه خشک شده به عبارت دیگر کمتر از 35 درصد ازعرصه این دریاچه آبدار است.

" اصغر محمدی فاضل "  افزود: بدون تردید نجات دریاچه ارومیه بدون همفکری و اقدام سه قوه مجریه ، مقننه و قضاییه امکان پذیر نخواهد بود از این رو اقدامات اجرایی دولت به منظور نجات دریاچه ارومیه بدون حمایت قضایی و نهاد قانون گذاری کافی نخواهد بود.

وی خاطرنشان کرد : دربازدیدی که از دریاچه ارومیه داشتم خشک شدن برخی از نقاط آن کاملا مشهود بود . همچنین در جریان مشاهدات از راه هوا مشخص شد که بخش هایی از دریاچه به دلیل غلظت و تراکم املاح به رنگ قرمز در آمده است که نشان دهنده وخامت وضعیت دریاچه در آن بخش ها است .

وی ادامه داد: همچنین اندازه گیری املاح برخی از نقاط دریاچه نشان می دهد که در این بخش ها املاح به حالت فوق اشباع رسیده یعنی ترکیبات املاح و نمک دریاچه به حدی رسیده که نشان می دهد دریاچه در آن قسمت آماده خشک شدن است.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست یادآور شد که در حال حاضر اقدامات اجرایی سازمان ها و نهادها برای جلوگیری از خشک شدن این دریاچه ادامه دارد و به عنوان مثال وزارت نیرو از آغاز فصل آبی سال گذشته ( مهرماه تا آخر شهریور ماه سال 90 )‌ اقدام به رها سازی حق آبه دریاچه تا سقف 8 /1 دهم میلیارد متر مکعب کرده است اما با توجه به شرایطی که مسیرهای رودخانه ها به دلیل عدم لایروبی ، برداشت های غیر مجاز در مسیر و انحرافی که در مسیرهای آبی منتهی به دریاچه وجود دارد ، این میزان آب به حوضه دریاچه نمی رسد.

وی گفت : شرایط این دریاچه در حال حاضر نشان می دهد که هنوز 8 /1 میلیارد متر مکعب آب که وزارت نیرو مدعی آن است ، به این دریاچه نرسیده است .بنابراین این وزارتخانه علاوه بر اهتمامی که نسبت به تامین میزان بیشتری آب به صورت حق آبه در حوضه دریاچه ارومیه انجام می دهد ، باید موضوع لایروبی و بازگشایی مسیرهای منتهی به دریاچه ارومیه و برخورد با برداشت های غیر مجاز از منابع آب را هم مورد توجه قرار دهد.

وی اظهار داشت: بر اساس گزارشهای ارایه شده در استان آذربایجان غربی حدود 24 هزار حلقه چاه غیر مجاز در حوضه دریاچه ارومیه وجود دارد که از طریق آنها مقدار زیادی برداشت غیر قانونی آب انجام می شود . این امر باید مورد توجه مسوولان وزارت نیرو قرار گیرد.

فاضل گفت:‌ بر اساس توافقی که وزارت نیرو و آب منطقه ای سه استان آذربایجان غربی ، شرقی و کردستان با یکدیگر داشته اند ، مقرر شده است که سالانه 1 /3 میلیارد متر مکعب آب به عنوان حق آبه دریاچه ارومیه تامین شود.اما به دلیل این که این حق آبه سالانه تامین نشده ، آب دریاچه با تراکم بالا و به میزان زیادی کاهش یافته است و در حال حاضر به حدود 24 میلیارد متر مکعب آب نیاز دارد.

معاون تنوع زیستی سازمان محیط زیست افزود: در وزارت جهاد کشاورزی هم اقداماتی برای بهبود روش های کشاورزی و افزایش راندمان آبی اراضی زیر کشت صورت گرفته است ولی همچنان این اقدامات احتیاج به پیگیری و جدیت بیشتری دارد .

فاضل گفت: بر این اساس مقرر شده است تا پایان ماه رمضان نشست مشترکی با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی سه استان آذربایجان غربی ، شرقی ، کردستان و نمایندگانی از وزارت نیرو ، جهاد کشاورزی و سازمان محیط زیست برگزار شود تا اقدامات و چالش های موجود درمورد دریاچه ارومیه به بحث و بررسی گذاشته شود و همفکری لازم برای نجات دریاچه انجام شود.

۱ مرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۴۰
ایرنا |
کد خبر : ۱۵,۰۱۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید