ورود 4 کشتی حامل نهاده های دامی از ابتدای مهرماه امسال در بندر چابهار/ تخلیه و بارگیری کالای اساسی؛ مهم ترین اولویت بندر چابهار/ لزوم توجه دولت به افزایش جریان مبادلات کالایی در چابهار برگزاری جشن هفته وحدت در بندر چابهار ارتقای ارتباطات دریایی کشور در گرو تکمیل و اجرای طرح جامع/ روند مثبت پیشرفت پروژه های زیرساختی بندر چابهار اولین جلسه کمیته مخابرات دریایی بنادر جنوبی کشور در بندر چابهار افزایش 63 درصدی عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بندر چابهار نرم مثبت تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در بندر چابهار/بارگیری و خروج 70 درصد کالاهای اساسی تخلیه شده مانور امداد و نجات و اطفای حریق شناورهای سنتی در بندر چابهار برگزار شد پهلوگیری 6 کشتی حامل 340 هزار تن کالای اساسی در بندر چابهار/ خروج روزانه 2500 تن کالا از بندر چابهار برگزاری مانور آمادگی مقابله با آلودگی نفتی در بندر چابهار تسهیلات ویژه به خطوط کشتیرانی و سرمایه‌گذارانی که کالای صادراتی و وارداتی خود را از طریق چابهار عبور دهند/ شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در بندر شهید بهشتی چابهار/ عزم خوبی برای رونق چابهار شکل گرفته است
آب دریای خزر به دریاچه ارومیه منتقل می‌شود؟
فعالیت برای انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی ایران پس از رفع ایراد مجلس به مصوبه دولت، از سر گرفته شده است. این طرح بزرگ که مراحل مطالعاتی خود را سپری می‌کند قرار است به آبادانی استان‌های کویری کشور در مرکز ایران ختم شود.
به گزارش سامانه خبری سازمان بنادر و دریانوردی، در کنار این طذرح اخیرا طرح انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه هم مطرح شده است تا شاید با فراهم شدن مقدمات آن، دریاه ارومیه از خطر خشک شدن نجات پیدا کند. هرچند که این طرح فعلا فقط در مرحله مطالعه اولیه است.

در این زمینه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه هنوز در مرحله مطالعاتی قرار دارد و ما در این زمینه اظهارنظر قطعی نکرده‌ایم.

محمدی زاده در یک نشست خبری درباره اقدامات مربوط به مدیریت دریاچه ارومیه افزود: آبی که از 19 رودخانه به دریاچه ارومیه وارد می شود شرایط همان آبی را دارد که از رودخانه ارس و دریاچه سوان وجود دارد.

وی گفت: در چند سال گذشته به علت آب شدن مقداری از برف های کوه های آرارات ارتفاع دریاچه سوان سه متر بالا رفته و هم اکنون40 میلیارد متر مکعب آب در آن ذخیره است که البته به لحاظ اقلیمی با دریاچه ارومیه تفاوت دارد.

محمدی زاده ادامه داد: دریاچه ارومیه دریاچه ای نمکی است اما سوان دریاچه شیرین است جالب اینکه به هر دو دریاچه آب شیرین وارد می شود اما به علت شرایط اقلیمی خاص در دریاچه ارومیه آب آن شور می شود.

وی گفت: در مطالعات صورت گرفته از جنوب ، غرب ، شمال و شمال شرق دریاچه ارومیه براساس برنامه ریزی ها می توان با اصلاح روش های آبیاری مصرف آب را در بالادست کنترل کرد تا میزان آورد آب به دریاچه تقویت شود .

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: منابع آبی دریاچه ارومیه در طول سالیان متمادی آسیب دیده و در حال خشک شدن است بنابراین باید تلاش کنیم آب را از طریق انتقال تامین کنیم.

محمدی زاده در همین زمینه به شرایط دریاچه وان در ترکیه و سوان در ارمنستان اشاره کرد و گفت: این دو دریاچه به علت اینکه منابع آبی شان آسیب ندیده است همچنان دریاچه آب دارد.

وی گفت: حق آبه دریاچه ارومیه از سال آبی گذشته تامین نشده و باید تامین شود تا بتوانیم وضع را مدیریت کنیم.

محمدی زاده با بیان اینکه از حدود سه و یک دهم میلیارد متر مکعب آب همیشگی در دریاچه ارومیه با پنج هزار و 600 هکتار وسعت یک دهم میلیارد مکعب آب باقی است گفت: تلاش کردیم در این زمینه وزارت نیرو را متقاعد کنیم تا بدون دلیل آب را پشت سدها نگهداری نکنند و در عین حال با تسریع در اجرای پروژه های اصلاح روش های آبیاری در وزارت جهاد کشاورزی در یک تا دو سال آینده صرفه جویی در آب صورت خواهد گرفت تا بقیه آب به این دریاچه سرازیر شود.

محمدی زاده به جلسه مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست با استانداری آذرباریجان غربی و مسئولان محلی متولی دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: در این جلسه قرار شد در مناطقی از دریاچه که آبش خشک شده است و حیوانات زیادی نیز در آن هستند با تانکر آب رسانی شود و مناطقی نیز که آب در آن موجود است نگهداری شود تا چارپایان ، پرندگان، خزندگان و برخی آبزیان تلف نشوند و حیات حیوانات ادامه یابد.

 

طرحی برای حل بحران دریاچه ارومیه

در همین زمینه نماینده مردم ارومیه گفت: نمایندگان ارومیه طرحی را برای خروج دریاچه ارومیه از وضعیت بحرانی به مجلس ارائه می‌دهند.

عابد فتاحی نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی از طرح ‌نمایندگان ارومیه ‌‌برای خروج دریاچه ارومیه از شرایط بحرانی خبر داد و گفت که ‌این طرح پس از تعطیلات تابستانی به مجلس ارائه می‌شود.

وی افزود: در این طرح دریاچه ارومیه به لحاظ اولویت کاری به دو بخش تقسیم شده و قسمت جنوبی آن به دلیل حجم کم آب آن در اولویت قرار دارد.

نماینده مردم ارومیه خاطرنشان کرد: در این طرح پیشنهاد شده تا به جای انتقال آب رود ارس، آب رودهای زرینه‌رود و سیمینه‌رود به دریاچه ارومیه ریخته شده و آب مورد نیاز شهر تبریز و استان آذربایجان شرقي از رود ارس تأمین شود.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس تصریح کرد: لایروبی این دریاچه از دیگر موارد در نظر گرفته شده در این طرح است، چراکه لایه‌های نمکی کف این دریاچه، آب دریاچه را به خود جذب کرده و مانعی جدی بر سر راه افزایش حجم آب آن است.

فتاحی ادامه داد: چنانچه راهکاری جدی برای جلوگیری از خشک شدن بزرگ‌ترین دریاچه ایران اندیشیده نشود، بادهای نمکی آن، مناطقی را تا نزدیکی تهران تحت تأثیر قرار داده که خطر بادهای نمکی به مراتب بیشتر از ریزگردهاست.

۱ مرداد ۱۳۹۱ ۱۵:۵۹
pmo - گزارش خبری |
کد خبر : ۱۵,۰۲۲
کلیدواژه ها: دریای خزر 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید