مانور دریایی مقابله با مواد خطرناک و سمی در بندر چابهار برگزار شد وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: رکورد کم سابقه جابجایی بار در بندر شهیدبهشتی چابهار در سال ۹۷/ انتقال کالاهای اساسی سهم استان های شرقی کشور از طریق بندر چابهار/ انجام شش سال فعالیت شبانه روزی برای احداث بندر چابهار دریافت قسط اول ۳۰۰ میلیارد تومانی برای خط آهن چابهار- زاهدان تا چند روز آینده/ خط آهن چابهار- زاهدان تا سال ۱۴۰۰ افتتاح می شود نقش کلیدی بندر چابهار در تامین کالاهای اساسی استان های شرقی/جایگاه ویژه بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در رونق سواحل مکران/تبدیل سواحل مکران به قطب جهانی در گرو توجه به حمل نقل دریایی و ترافیک بار تبادل کالایی بندر چابهار با 10 کشور در 11 ماه گذشته/عدم محدودیت سرمایه گذاری و فعالیت کشورهای مختلف در بندر چابهار ضرورت احیا و توسعه صنعت لنج سازی در سیستان و بلوچستان/لزوم راه اندازی مسافرت های دریایی بین بندر چابهار با بنادر داخلی و خارجی/ جاده های پرترافیک استان در اولویت 2 بانده شدن پیام تبریک مدیرکل بنادر و‌ دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز دانشجو افتتاح 2.5 کیلومتر جاده دسترسی بندر شهید بهشتی با حضور وزیر راه بندر چابهار؛ در ردیف بنادر تراز برتر/راه اندازی خط مسافری دریایی چابهار – مسقط از پایان آذر ماه/ وجود مدرن ترین ترمینال مسافری دریایی کشور در بندر چابهار کسب رتبه برتر توسط بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در اجلاس استانی نماز
مدیرکل میگو و آبزیان دریایی سازمان شیلات ایران گفت: طبق مطالعات انجام شده، ایران سالانه ظرفیت تولید بیش از یک میلیون تن ماهی دریایی را دارد که تحقق این امر در اولویت برنامه های سازمان شیلات قرار دارد.

'امید رضا اصغری' افزود: برای دستیابی به این امر باید بچه ماهی مورد نیاز از گونه های بومی ارزشمند و اقتصادی خلیج فارس و دریای عمان تولید و تامین شود.

وی با اشاره به این که تاکنون صنعت تولید ماهیان دریایی در کشور وجود نداشته است اظهارداشت: تولید ماهیان دریایی یکی از محورهای توسعه کشورها به شمار می رود، بنابراین اجرای طرح پرورش ماهی در قفس و استقرار آن در دریا تاثیر بسزایی در افزایش بهر وری و توسعه این بخش دارد.

وی ادمه داد: سال گذشته برای نخستین بار تولید ماهیان دریایی در جنوب کشور در دستور کار قرار گرفت و در این راستا دو قفس پرورش ماهی در دریا به صورت آزمایشی در استان خوزستان و هرمزگان مستقر شد که محصولات آن مورد بهره برداری قرار گرفته است.

مدیرکل میگو و آبزیان دریایی تصریح کرد: برای تحقق این موضوع تامین بچه ماهی در دستور کار سازمان شیلات کشور و استان ها قرار گرفت.

وی اظهارداشت: در این راستا با بازسازی مراکز قدیمی در بنادر امام خمینی (ره) و کلاهی استان های خوزستان و هرمزگان بچه ماهی از گونه های ارزشمند صبیتی و هامور تولید شد.

اصغری به مولد سازی گونه ارزشمند سوکلا اشاره کردو افزود: این ماهی صرفه اقتصادی بالایی دارد و تولید این گونه در دنیا مورد اهمیت است.

وی گفت: همچنین بچه ماهیان دریایی از گونه های ارزشمند و اقتصادی همچون سیباس آسیایی و صبیتی توسط بخش خصوصی در استان هرمزگان تولید می شود.

وی تاکید کرد: در نظر داریم طی سال جاری تعداد قفس های پرورش ماهی در دریا را از 2 مورد به 20 مورد افزایش دهیم که باعث افزایش تولید محصولات شیلاتی خواهد شد.

۱۰ مرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۰۹
pmo |
کد خبر : ۱۵,۲۲۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید