ورود 4 کشتی حامل نهاده های دامی از ابتدای مهرماه امسال در بندر چابهار/ تخلیه و بارگیری کالای اساسی؛ مهم ترین اولویت بندر چابهار/ لزوم توجه دولت به افزایش جریان مبادلات کالایی در چابهار برگزاری جشن هفته وحدت در بندر چابهار ارتقای ارتباطات دریایی کشور در گرو تکمیل و اجرای طرح جامع/ روند مثبت پیشرفت پروژه های زیرساختی بندر چابهار اولین جلسه کمیته مخابرات دریایی بنادر جنوبی کشور در بندر چابهار افزایش 63 درصدی عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بندر چابهار نرم مثبت تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در بندر چابهار/بارگیری و خروج 70 درصد کالاهای اساسی تخلیه شده مانور امداد و نجات و اطفای حریق شناورهای سنتی در بندر چابهار برگزار شد پهلوگیری 6 کشتی حامل 340 هزار تن کالای اساسی در بندر چابهار/ خروج روزانه 2500 تن کالا از بندر چابهار برگزاری مانور آمادگی مقابله با آلودگی نفتی در بندر چابهار تسهیلات ویژه به خطوط کشتیرانی و سرمایه‌گذارانی که کالای صادراتی و وارداتی خود را از طریق چابهار عبور دهند/ شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در بندر شهید بهشتی چابهار/ عزم خوبی برای رونق چابهار شکل گرفته است
معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: برای نجات دریاچه ارومیه، مشارکت مردم ضروری است.
محمدی فاضل در مصاحبه با خبرنگاران با بیان اینکه هم اکنون حدود 65 درصد از وسعت دریاچه ارومیه خشک شده است، افزود: در صورتی که مردم با سیاست های صرفه جویانه دستگاههای ذیربط در بخشهای کشاورزی، شرب و صنعت همکاری کنند، این دریاچه نجات خواهد یافت.
وی گفت: دستگاهها در صورتی که وظایف خود را به درستی انجام دهند، دریاچه ارومیه روند رو به بهبود را طی می کند.
محمدی فاضل با اشاره به برگزاری آخرین جلسه شورای منطقه ای مدیریت دریاچه ارومیه گفت: در این جلسه بر لزوم اجرایی شدن 24 طرح اولویت دار برنامه جامع این دریاچه تاکید شد.
معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: رهاسازی آب، لایه روبی و رفع موانع در مسیرهای ورودی به دریاچه ارومیه، بارورسازی ابرها با استفاده از تکنولوژی روز، فعالیت های پیشگیرانه و برخوردهای قانونی با برداشت های غیر مجاز و تعیین حدود بستر دریاچه ارومیه از طرح های شاخصی بود که شرکت کنندگان در این جلسه بر آن تاکید کردند.
محمدی فاضل تنویر افکار عمومی و افزایش مشارکت مردمی در صرفه جویی از منابع آب در بخشهای مختلف شرب، کشاورزی و صنعتی را از مهمترین راهکارهای نجات دریاچه ارومیه عنوان کرد.
وی تمرکز بر تکمیل برنامه های دستگاههای مرتبط از جمله افزایش راندمان کشاورزی ، تغییر الگوی کشت و کشت محصولات با نیاز آبی کمتر و تحویل حجمی آب به بخش کشاورزی را از مهمترین وظایف وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با نجات دریاچه ارومیه برشمرد.
معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست، رهاسازی آب پشت مخازن و بارورسازی ابرها را از جمله وظایف وزارت نیرو دانست .
وی افزود: مدیریت ریسک خشکسالی در دریاچه ارومیه نیز از وظایف سازمان محیط زیست است.
محمدی فاضل گفت: سازمان حفاظت محیط زیست با یک فراخوان در سه ماه آینده قصد دارد از تجارب بین المللی برای نجات دریاچه ارومیه استفاده کند که در این خصوص مطالعه سطحی شش دریاچه خشک شده جهان در دستور کار قرار دارد.
وی با اشاره به پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر بهبود وضع اقلیمی در حوزه دریاچه ارومیه افزود: در 15 سال گذشته حوزه آبریز ارومیه بدترین شرایط اقلیمی را گذرانده است و پیش بینی می شود که در سال های آتی روند دریافت آب از طریق بارندگی و کاهش تبخیر بهبود یابد.
محمدی فاضل با اشاره به تغییر رژیم بارندگی در دریاچه ارومیه در سال آبی 90 - 91 و بروز حداکثر بارندگی در آبان گذشته گفت: اگر مانند سال گذشته در آبان و آذر 91 حداکثر بارندگی اتفاق بیافتد می توان نسبت به بهبود دریاچه ارومیه امیدوار بود.
معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست با اشاره به مساحت بالغ بر پنج هزار کیلومترمربع دریاچه ارومیه افزود: هم اکنون بیش از 60 درصد از آب ورودی به این دریاچه را سه رودخانه سیمینه رود، زرینه رود و آجی چای تامین می کند.
محمدی فاضل گفت: وزارت نیرو باید شرایط لازم را در خصوص لایه روبی مسیر این رودخانه ها و تامین حقآبه دریاچه مهیا کند.
۱۲ مرداد ۱۳۹۱ ۱۸:۰۱
pmo |
کد خبر : ۱۵,۲۸۲

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید