مانور دریایی مقابله با مواد خطرناک و سمی در بندر چابهار برگزار شد وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: رکورد کم سابقه جابجایی بار در بندر شهیدبهشتی چابهار در سال ۹۷/ انتقال کالاهای اساسی سهم استان های شرقی کشور از طریق بندر چابهار/ انجام شش سال فعالیت شبانه روزی برای احداث بندر چابهار دریافت قسط اول ۳۰۰ میلیارد تومانی برای خط آهن چابهار- زاهدان تا چند روز آینده/ خط آهن چابهار- زاهدان تا سال ۱۴۰۰ افتتاح می شود نقش کلیدی بندر چابهار در تامین کالاهای اساسی استان های شرقی/جایگاه ویژه بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در رونق سواحل مکران/تبدیل سواحل مکران به قطب جهانی در گرو توجه به حمل نقل دریایی و ترافیک بار تبادل کالایی بندر چابهار با 10 کشور در 11 ماه گذشته/عدم محدودیت سرمایه گذاری و فعالیت کشورهای مختلف در بندر چابهار ضرورت احیا و توسعه صنعت لنج سازی در سیستان و بلوچستان/لزوم راه اندازی مسافرت های دریایی بین بندر چابهار با بنادر داخلی و خارجی/ جاده های پرترافیک استان در اولویت 2 بانده شدن پیام تبریک مدیرکل بنادر و‌ دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز دانشجو افتتاح 2.5 کیلومتر جاده دسترسی بندر شهید بهشتی با حضور وزیر راه بندر چابهار؛ در ردیف بنادر تراز برتر/راه اندازی خط مسافری دریایی چابهار – مسقط از پایان آذر ماه/ وجود مدرن ترین ترمینال مسافری دریایی کشور در بندر چابهار کسب رتبه برتر توسط بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در اجلاس استانی نماز
روشی نوین برای تامین آب در مناطق خشک
دستگاهی ساخته شده که می‏تواند رطوبت هوا را به آب آشامیدنی تبدیل کند.

به گزارش سامانه خبری سازمان بنادر و دریانوردی، جنگ آینده، جنگ بر سر منابع آبی خواهد بود. چنین ادعا و در واقع هشداری بارها توسط نهادها و کارشناسان مختلف بیان شده است. افزایش جمعیت زمین و در همین حال کاهش منابع آبی سالم در سطح جهان باعث شده تا بسیاری پیش بینی کنند که در آینده بر سر منابع آبی باقی مانده، جنگ هایی به وقوع خواهد پیوست.

البته همین حالا نیز وضعیت دسترسی به آب سالم چندان مطلوب نیست به طوری که طبق اعلام سازمان ملل متحد اکنون کمبود آب بر زندگی 1.2 میلیارد نفر یعنی حدود یک پنجم جمعیت جهان تاثیر گذاشته است که وضعیت 700 میلیون نفر از آن ها نگران کننده است. در این میان اما یک شرکت فرانسوی به نام ال (Eole) توربینی را تولید کرده که می‏تواند روزانه هزار لیتر آب آشامیدنی تمیز تولید کند، آن هم تنها از طریق جمع آوری و تصفیه رطوبت موجود در هوا. از آنجا که این توربین بیشتر به درد مناطقی می‏خورد که توسعه چندانی نیافته اند، شرکت تولید کننده در طراحی توربین به مواردی مانند بی نیاز بودن این توربین به منبع انرژی بیرونی توجه کرده، در واقع توربین علاوه بر اینکه از رطوبت موجود در هوا برای تولید آب استفاده می کند، انرژی خود را نیز از باد بدست می آورد. همچنین طراحی توربین به صورتی است که نیاز چندانی به تعمیر و نگهداری نداشته باشد و آسیبی نیز به محیط زیست وارد نکند. توربین به این شکل عمل می‏کند که جریان هوا از طریق دماغه توربین وارد و به کمپرسور خنک کننده هدایت می‏شود. سپس در آنجا رطوبت موجود در هوا از آن جدا، متراکم و جمع آوری می‏شود. سپس با کمک جاذبه، آب تولید شده توسط لوله های فلزی ضد زنگ، راهی مخزن می‏شود و آب پس از عبور از چندین فیلتر و پالایش، آماده استفاده برای مصارفی مانند نوشیدن، شست و شو و کشاورزی خواهد بود.

ایده ساخت چنین دستگاهی پس از مشاهده مردی که از دستگاه تهویه هوا خود آب آشامیدنی تولید می‏کرد، به ذهن طراحان شرکت رسیده و طبق اعلام مدیر بازاریابی شرکت، هدف اصلی شرکت اینست که مناطق روستایی، به خصوص در مناطقی که رطوبت هوا بیشتر است، بتوانند از نظر منابع آبی خود کفا باشند. یک توربین بادی شرکت ال می‏تواند روزانه آب مورد نیاز روستایی با جمعیت 2 تا 3 هزار نفر را تامین کند. برای مثال یکی از توربین هایی که به طور آزمایشی در امارات متحده عربی نصب شده به طور متوسط هر ساعت 62 لیتر، یعنی تقریبا 1500 لیتر در روز، آب آشامیدنی تولید می‏کند.

البته این توربین ها قیمت بالایی دارند و برای هر کدام از آن ها باید مبلغی بین 660 تا 790 هزار دلار پرداخت کرد اما از آنجا که عمر مفید توربین ها 20 سال است، شاید خرید آن ها چندان غیر منطقی نباشد. در واقع اگر همانطور که شرکت اعلام کرده یک عدد از این توربین ها بتواند آب مورد نیاز روستایی با متوسط جمعیت 2500 نفر را تامین کند، آنگاه هر کدام از اهالی روستا برای خرید این دستگاه باید تنها مبلغ 280 دلار بپردازند و اگر بازهم بنابر ادعای شرکت، توربین برای 20 سال بدون مشکلی کار کند، می‏توان گفت که هر کدام از اهالی روستا این 280 دلار را برای 240 ماه استفاده پرداخت کرده اند که به معنی تنها کمی‏ بیشتر از 1 دلار برای هر ماه خواهد بود.

قرار است توربین های شرکت ال از اواخر سال جاری میلادی به بازار عرضه شوند، اما اینکه آیا این توربین ها خواهند توانست نقشی تعیین کننده در آینده تامین آب آشامیدنی در جهان بر عهده بگیرند یا خیر، طی دهه های آتی مشخص خواهد شد. 

۱ شهریور ۱۳۹۱ ۲۲:۵۰
اخبار خارجی |
کد خبر : ۱۵,۷۸۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید