هیچ دستگاهی از بندر چابهار خارج نمی شود/ عزم جزم دروازه ملل برای ارائه خدمات مطلوب به صاحبان کالا سومین کشتی ترانزیتی افغانستان از طریق بندر چابهار عازم هند شد / بندر شهید بهشتی چابهار؛ زمینه ساز تقویت ظرفیت های توافق نامه سه جانبه ایران، هند و افغانستان ایجاد ظرفیت ۸۰ میلیارد دلاری ترانزیت با راه‌اندازی راه‌آهن چابهار-زاهدان/راه آهن چابهار – زاهدان؛ شاهراه اقتصادی کشورهای منطقه خواهد بود بخش معدنی پتانسیل استفاده نشده استان است/بندر چابهار می تواند هاب توزیع مواد معدنی لحاظ شود و به زودی سومین قطب تجاری کشور در منطقه جنوب و سکوی پرتاب و تحول عظیم استان سیستان و بلوچستان خواهد شد پیشنهادات بندر چابهار در نشست تخصصی با سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت/افزایش نرم تخلیه و بارگیری به ۴ و نیم تا ۵ میلیون تن تا پایان سال ۹۹ برگزاری اولین مانور امداد و نجات و اطفاء حریق مایعات قابل اشتعال در حین سوختگیری تجهیزات بندری طرح توسعه بندر چابهار فراتر از برنامه زمان ‌بندی در حال اجراست برگزاری تمرین (Drill) مقابله با آلودگی نفتی با محوریت استفاده از مواد دیسپرسنت در بندر چابهار توسعه زیرساخت های مخابراتی و ارتباطات دریایی نوار ساحلی جنوب شرق کشور در قالب پروژه های مخابرات دریایی سواحل مکران نصب آینه های محدب سقفی در ورودی و خروجی درب های بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار
روشی نوین برای تامین آب در مناطق خشک
دستگاهی ساخته شده که می‏تواند رطوبت هوا را به آب آشامیدنی تبدیل کند.

به گزارش سامانه خبری سازمان بنادر و دریانوردی، جنگ آینده، جنگ بر سر منابع آبی خواهد بود. چنین ادعا و در واقع هشداری بارها توسط نهادها و کارشناسان مختلف بیان شده است. افزایش جمعیت زمین و در همین حال کاهش منابع آبی سالم در سطح جهان باعث شده تا بسیاری پیش بینی کنند که در آینده بر سر منابع آبی باقی مانده، جنگ هایی به وقوع خواهد پیوست.

البته همین حالا نیز وضعیت دسترسی به آب سالم چندان مطلوب نیست به طوری که طبق اعلام سازمان ملل متحد اکنون کمبود آب بر زندگی 1.2 میلیارد نفر یعنی حدود یک پنجم جمعیت جهان تاثیر گذاشته است که وضعیت 700 میلیون نفر از آن ها نگران کننده است. در این میان اما یک شرکت فرانسوی به نام ال (Eole) توربینی را تولید کرده که می‏تواند روزانه هزار لیتر آب آشامیدنی تمیز تولید کند، آن هم تنها از طریق جمع آوری و تصفیه رطوبت موجود در هوا. از آنجا که این توربین بیشتر به درد مناطقی می‏خورد که توسعه چندانی نیافته اند، شرکت تولید کننده در طراحی توربین به مواردی مانند بی نیاز بودن این توربین به منبع انرژی بیرونی توجه کرده، در واقع توربین علاوه بر اینکه از رطوبت موجود در هوا برای تولید آب استفاده می کند، انرژی خود را نیز از باد بدست می آورد. همچنین طراحی توربین به صورتی است که نیاز چندانی به تعمیر و نگهداری نداشته باشد و آسیبی نیز به محیط زیست وارد نکند. توربین به این شکل عمل می‏کند که جریان هوا از طریق دماغه توربین وارد و به کمپرسور خنک کننده هدایت می‏شود. سپس در آنجا رطوبت موجود در هوا از آن جدا، متراکم و جمع آوری می‏شود. سپس با کمک جاذبه، آب تولید شده توسط لوله های فلزی ضد زنگ، راهی مخزن می‏شود و آب پس از عبور از چندین فیلتر و پالایش، آماده استفاده برای مصارفی مانند نوشیدن، شست و شو و کشاورزی خواهد بود.

ایده ساخت چنین دستگاهی پس از مشاهده مردی که از دستگاه تهویه هوا خود آب آشامیدنی تولید می‏کرد، به ذهن طراحان شرکت رسیده و طبق اعلام مدیر بازاریابی شرکت، هدف اصلی شرکت اینست که مناطق روستایی، به خصوص در مناطقی که رطوبت هوا بیشتر است، بتوانند از نظر منابع آبی خود کفا باشند. یک توربین بادی شرکت ال می‏تواند روزانه آب مورد نیاز روستایی با جمعیت 2 تا 3 هزار نفر را تامین کند. برای مثال یکی از توربین هایی که به طور آزمایشی در امارات متحده عربی نصب شده به طور متوسط هر ساعت 62 لیتر، یعنی تقریبا 1500 لیتر در روز، آب آشامیدنی تولید می‏کند.

البته این توربین ها قیمت بالایی دارند و برای هر کدام از آن ها باید مبلغی بین 660 تا 790 هزار دلار پرداخت کرد اما از آنجا که عمر مفید توربین ها 20 سال است، شاید خرید آن ها چندان غیر منطقی نباشد. در واقع اگر همانطور که شرکت اعلام کرده یک عدد از این توربین ها بتواند آب مورد نیاز روستایی با متوسط جمعیت 2500 نفر را تامین کند، آنگاه هر کدام از اهالی روستا برای خرید این دستگاه باید تنها مبلغ 280 دلار بپردازند و اگر بازهم بنابر ادعای شرکت، توربین برای 20 سال بدون مشکلی کار کند، می‏توان گفت که هر کدام از اهالی روستا این 280 دلار را برای 240 ماه استفاده پرداخت کرده اند که به معنی تنها کمی‏ بیشتر از 1 دلار برای هر ماه خواهد بود.

قرار است توربین های شرکت ال از اواخر سال جاری میلادی به بازار عرضه شوند، اما اینکه آیا این توربین ها خواهند توانست نقشی تعیین کننده در آینده تامین آب آشامیدنی در جهان بر عهده بگیرند یا خیر، طی دهه های آتی مشخص خواهد شد. 

۱ شهریور ۱۳۹۱ ۲۲:۵۰
اخبار خارجی |
کد خبر : ۱۵,۷۸۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید