پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت دهه فجر پهلوگیری اولین کشتی 60 هزار تنی گندم وارداتی در بندر شهید بهشتی چابهار/ورود همزمان ۲ کشتی ۶۰ و ۶۶ هزار تنی کالای اساسی به بندر چابهار تمدید مجوز تطویل موج شکن غربی بندر صیادی رمین نقش کلیدی روابط عمومی در افزایش سهم تجارت بنادر/ بندر چابهار پشتیبان و سوپاپ اطمینان بنادر کشور مسئولان روابط عمومی بنادر باید در تمامی تصمیم سازی های راهبردی حضور داشته باشند/ ظرفیت بی نظیر بندر چابهار برای توسعه کشور/ ضرورت تجهیز روابط عمومی به ابزار و تجهیزات نوین/ توسعه گردشگری دریایی نیازمند تبلیغات وسیع و هوشمندانه تمدید مجوز ساخت دستک رسوب گیر بندر صیادی بریس اولویت ارتقای توان عملیاتی و نقش لجستیکی بندر چابهار آینده بندر چابهار در نگاه رئیس جمهور/نقش کلیدی بندر چابهار در حمل و نقل کشورهای منطقه ضرورت همکاری ایران و هند برای تهیه تجهیزات ساخت بنادر و شبکه ریلی چابهار/ زیرساخت های لازم برای تحقق شبکه ریلی در بندر چابهار وجود دارد بهینه سازی و افزایش ظرفیت خط انتقال برق طرح توسعه بندر شهید بهشتی
رئیس کمیته تولید ملی کمیسیون انرژی مجلس با اعلام تخلف برخی وزارتخانه ها در واردات کالاهای خارجی غیرضروری و اتخاذ برخی تصمیمات غلط دولتی اعلام کرد: نظارت دولت بر قیمتها و بازار برخی کالاهای اساسی رها شده است.

سید حسین ذوالانوار نماینده مردم شیراز و رئیس کارگروه تولید ملی کمیسیون انرژی مجلس نهم  به تشریح شرایط کنونی کشور و آثار و برکات برگزاری اجلاس سران جنبش عدم تعهد و همچنین عوامل مؤثر در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی پرداخت و اظهار داشت: انطباق شرایط درون و بیرون مستلزم دقت و مطالعه بیشتری است،‌ شرایط بیرونی کشور دارای یک پوسته است که در این پوسته غربی‌ها ادعا می‌کنند که ایران را تحت فشار قرار داده‌اند و منتظرند ایران اعلام کند که دانش بومی هسته‌ای را کنار خواهد گذاشت.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه مردم دنیا به شکل مثبتی به ایران می‌نگرند؛ گفت: بخصوص برگزاری اجلاس جنبش عدم تعهد نشان دهنده شکست تهدید‌ها و اثبات خلاف اظهارات غرب و آمریکا مبنی بر انزوای ایران است چراکه اگر این طور نبود معنی حضور بیش از 70 وزیر خارجه و بیش از 30 نفر از سران اعم از پادشاه و رئیس‌جمهور در جمهوری اسلامی ایران چیست؟

* خنثی‌سازی تحریم‌ها ضد اعضای جنبش عدم تعهد با توسعه روابط اقتصادی میان آن‌ها محقق می‌شود

ذوالانوار برگزاری اجلاس غیرمتعهدها را فرصتی برای شکستن حصارهای اقتصادی و مالی استکبار ضد کشورهای غیرمتعهد دانست و خاطرنشان کرد: کشورهای عضو جنبش عدم تعهد می‌توانند با توسعه روابط اقتصادی بین خود، تحریم‌های استکبار ضد اعضای این جنبش را خنثی کنند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، گفت: ایران به عنوان یکی از مهم‌ترین کشورهای عضو و میزبان شانزدهمین نشست جنبش غیرمتعهدها، می‌تواند با ایجاد استقلال رای در دیگر اعضا، آنها را ترغیب به مقابله با زورگویی‌های آمریکا و هم‌پیمانان غربی او در جهان کند.

رئیس کارگروه تولید ملی کمیسیون انرژی مجلس، افزود: علی‌رغم تهدیدهای غرب و آمریکا ایران به عنوان یک کشور امن پذیرای مهمانان اجلاس سران است و حضور مقتدرانه و رویکرد صادقانه کشورمان در عرصه‌های بین‌المللی موجب شد تا کشورهای عضو جنبش عدم تعهد با روحیه تعامل و همفکری در ایران حضور یابند.

وی با اشاره به اینکه بصیرت مردم در این مرحله حساس می‌تواند عاملی باشد تا آخرین تهدیدهای دشمن به نتیجه نرسد، تصریح کرد: جنبش غیرمتعهدها به عنوان یکی از دو نهاد بزرگ بین‌المللی باید بتواند مانع از تلاش آمریکا و دوستانش برای تحمیل خواسته‌هایشان بر کشورهای در حال توسعه و جهان سوم، شود.

ذوالانوار با ابراز خرسندی از امضای دهها توافق‌نامه در حاشیه برگزاری این اجلاس، تصریح کرد: هم‌اکنون برکات زیادی را از خداوند متعال در زمینه امضای توافق‌نامه ها در عرصه‌های تجاری، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی انتظار داریم.

ذوالانوار با بیان اینکه نقطه نگرانی دشمنان انقلاب اسلامی توسعه اقتصادی ایران است، افزود: باید برای خنثی کردن توطئه‌های دشمنان تلاش مضاعف در توسعه و آبادانی کشور داشته باشیم.

وی ادامه داد: آمریکا و همپیمانانش دریافته‌اند که واقعیت نشان از چرخش توازن سیاسی به سمت ایران است تا ایران پیروز و پرچمدار مستضعفین در این عرصه قرار گیرد.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس باج‌گیری صهیونیست ها از آمریکا را دلیل اصلی اعلام غرب مبنی بر ادامه تحریم‌ها علیه ایران دانست و گفت: آمریکایی‌ها تحت فشار صهیونیسم اذعان می‌کنند که تحریم‌ها را افزایش می‌دهند؛ غیر از این هم توان گفتن مطلب دیگری را ندارند، چراکه صهیونیست‌ها درصدد امتیازگیری مکرر اعلام می‌کند که به تأسیسات هسته‌ای ایران حمله خواهیم کرد.

* اقتصاد مقاومتی کلید گشایش اقتصاد آینده ایران است

نماینده مردم شیراز در مجلس با تأکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی کلید گشایش اقتصاد آینده ایران است، اظهار داشت: پیدا کردن راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی بدین معناست که باید یکسری عادات در کشور تغییر یابد تا اقتصاد مقاومتی ظاهر شود.

وی با بیان اینکه دولت باید در دو سطح تصمیم‌گیری و بدنه در راستای اقتصاد مقاومتی تغییراتی را اعمال کند، گفت: در حوزه تصمیم‌گیران دولت، علی‌رغم زحمات و امتیازات به‌دست آمده در سال‌های گذشته شاهد بودیم که یکسری از موارد خلاف اقتصاد مقاومتی صورت پذیرفت؛ مانند تصمیم‌گیری در ارائه تسهیلات به دو خودروساز بزرگ کشور که این دو خودروساز قول داده‌اند تا این مبالغ را به قطعه‌سازان بپردازند اما این وعده ممکن است، عملیاتی نشود.

رئیس کمیته تولید ملی کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه در اقتصاد مقاومتی باید مؤلفه‌های تولیدی تداوم داشته باشد، گفت: همانطور که دولت از دو خودروساز بزرگ سایپا و ایران خودرو حمایت می‌کند در ادامه از دیگر تولید‌کنندگان نیز حمایت‌هایش را دریغ نکند چراکه صنایع بزرگ و کوچک دیگری در کشور وجود دارند و نیازمند حمایت‌اند.

وی با انتقاد از عدم توجه دولت به سایر بخش‌های تولیدی کشور، گفت: با تصمیم‌گیری‌های نادرست در ارائه تسهیلات کلان تنها به دو صنعت، بخش کشاورزی و تولیدی و سایر بخش‌ها محروم می‌مانند.

* دولت نظارت بر بازار را رها کرد

ذوالانوار با اشاره به اینکه مسئولان باید با تدبیر بیشتر زمینه‌ای فراهم کنند که قیمت‌ها دچار نوسانات شدید نشود بر ضرورت آمادگی کامل مسئولان کشور در مورد هرگونه تغییر در بازار و نرخ‌ها تاکید کرد و افزود: مسئولان باید با برنامه‌ریزی جلوی مشکلات حاصل از گرانی را بگیرند تا به یک‌باره به جامعه فشار وارد نشود و هر چه سریع‌تر به بازاری با ثبات دست یابیم.

رئیس مجمع نمایندگان استان فارس در مجلس با اشاره به اینکه دولت کنترل قیمت بسیاری از کالاهای بازار را رها کرده است، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال کنترل قیمت در محصولات لبنی به طور کامل رها شده و معاون رئیس‌جمهور که وظیفه کنترل را بر عهده دارد باید با تفکر جمعی در صدد کنترل بازار باشد که متأسفانه در شرایط فعلی این طور برداشت می‌شود که در تصمیم‌گیری‌ها از تفکرات فردی استفاده شده است.

ذوالانوار با اشاره به اینکه مسئولین نیز باید با تدبیر بیشتر زمینه ای فراهم کنند که قیمت‌ها دچار لجام گسیختگی نشود، تاکید کرد: مسئولین کشور باید برای هر تغییر در بازار و نرخ ها آمادگی کامل داشته باشند و از قبل با برنامه‌ریزی جلو مشکلات حاصل از گرانی را بگیرند تا به یکباره به جامعه فشار وارد نشود.

ذوالانوار با تأکید بر اینکه شیر و گندم از ضروریات وسیع جامعه به شمار می‌روند که از تصمیمات اشتباه آسیب و لطمه دیده‌اند، گفت: دولت در بخش گندم حدود 2 میلیون و 30 هزار تن گندم از 14 کشور به ارزش حدود 800 میلیون دلار خریداری کرده است از طرف دیگر از کشاورزان داخلی به قیمت هر کیلو 420 تومان اقدام به خریداری کرده است و اگر از کشاورزان به قیمت واقعی برای ترغیب آنان خریداری می‌شد هم‌اکنون حجم کمی از گندم تحویل دولت داده نمی‌شود.

وی افزود: طی یکی دو ماه آینده که فرصت کشت گندم است اگر دولت قیمت تضمین شده سال آینده را مناسب اعلام نکند قطعا گندم بسیار کمی کشت خواهد شد.

* تغییر در بدنه اجرایی دولت در راستای اقتصادی مقاومتی؛ واردات بی‌رویه کنترل شود

رئیس مجمع نمایندگان استان فارس در مجلس خاطرنشان کرد: بدنه دولت دومین سطحی است که در روند اقتصاد مقاومتی باید مورد اصلاحاتی قرار بگیرد چراکه تأمین نیازهای داخل از خارج کشور متأسفانه در برخی وزارتخانه‌ها در حال انجام است.

وی با ذکر مثالی مبنی بر اینکه در موارد متعددی واردات بی‌رویه از وزارت نفت و دیگر وزارتخانه‌ها مشاهده می‌شود، بیان کرد: منابع، امکانات و تجهیزات مورد نیاز کار برخی وزارتخانه‌ها از خارج تأمین می‌شود.

ذوالانوار با توصیه‌ای جدی به وزارت نفت و دیگر وزارتخانه‌ها، تأکید کرد: وزارتخانه‌ها باید با داخلی‌سازی تجهیزات مورد نیازشان را تأمین کنند به‌عنوان مثال در صنعت نفت، چراغ‌های ضد انفجار از 20 سال گذشته در ایران ساخته می‌شود اما رانت‌ها مانع از تأمین این قطعات از داخل شده‌اند.

وی با ذکر مثالی از واردات بی‌رویه از کشورهای خارجی، ادامه داد: در این راستا اخیرا پالایشگاه اراک با یک سازنده داخلی قرارداد منعقد کرده و مبلغی را به عنوان پیش پرداخت نیز می‌دهد و بخشی از کالاها تأمین می‌شود اما در اواسط کار با رانت‌هایی قرارداد متوقف و همان تجهیزات با کیفیت بسیار پایین‌تر، قیمت بالاتر و خطر‌پذیری بیشتر از ایتالیا وارد می‌شود.

رئیس کمیته تولید ملی کمیسیون انرژی مجلس در ادامه تصریح کرد: زمانیکه صنعتی در کشور بومی‌سازی می‌شود عینا می‌توان توسعه و دایره گسترش آن را بزرگتر کرد و در این راستا کارخانه‌های جدیدی احداث کرد چراکه دانشمندان، نیروی انسانی و دانش‌های مربوط به بومی‌سازی ساخت تجهیزات نیز خلق شده است و با انتقال کالا و خدمات به کشورهای دیگر با توجه به پیشرفت‌های موجود می‌توان برای کشور درآمد‌زایی کرد.

* عامل افزایش نرخ ارز، تصمیم غلط‌ سهوی یا عمدی بانک مرکزی است

نماینده مردم شیراز در مجلس با بیان اینکه تصمیم بانک مرکزی مبنی بر عدم فروش ارز مسافرتی به‌معنای تهیه ارز از بنگاه‌های خصوصی است، اظهار داشت: با این تصمیم اشتباه بانک مرکزی، افراد باید از بنگاه‌های خصوصی ارز تهیه کنند بنابراین با افزایش تعداد مراجعات و تقاضا قیمت به طور کاذب افزایش یافته است.

ذوالانوار با اشاره به اینکه تصمیم بانک مرکزی عمدا یا سهوا تأثیرات منفی بر بازار ارز گذاشته است، گفت: امیدواریم بانک‌مرکزی با توجه به وضعیت فعلی بازار ارز تصمیمات کارشناسی شده و متقنی را اتخاذ کند.

وی در ادامه با بیان اینکه تجاری‌سازی و توجه به فناوری به تناسب کمتر از تولید و دانش است، یادآور شد: دانشگاه، صنعت و دولت به عنوان سه ضلع باید همکاری‌هایی را در راستای اقتصاد مقاومتی داشته باشند و ورود کالاهای بی‌رویه خارجی چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی را به شدت محدود کنند.

رئیس مجمع نمایندگان استان فارس در مجلس گفت: در وزارت علوم، دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش باید به دانش‌آموزان و دانشجویان تحکیم اقتصاد و ارتقای اشتغال در روند خرید از تولیدات داخلی آموزش داده شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با تأکید بر لزوم تحقق منویات رهبری در بخش منابع گازی کشور، یادآور شد: هم‌اکنون 540 میلیون متر مکعب گاز روزانه مصرف می شود که بیشترین سهم آن در بخش خانگی است ولی اگر از این عدد 20 درصد کمتر مصرف شود و به ازای هر یک مترمکعب گاز 550 تومان درآمد حاصل از فروش به کشورهایی از جمله ترکیه را لحاظ کنیم نهایتا 55 میلیارد تومان روزانه به درآمد‌ کل کشور افزوده خواهد یافت.

وی ادامه داد: سازمان بهینه‌سازی مصرف‌انرژی و وزارت نفت باید اقدامات مثمر‌ثمری را در راستای کاهش مصرف، مصرف بهینه، بازدهی و راندمان بیشتر انجام دهند.

رئیس کمیته تولید ملی کمیسیون انرژی مجلس خاطرنشان کرد: دولت باید الگوهای پر راندمان را با کمک دانشگاه‌ها ایجاد کرده و در اختیار تولید‌کنندگان قرار دهد که در نهایت استفاده از الگوی افزایش راندمان در تولیدات کالاها بهره‌گیری‌ شود.

* وزارت جهاد کشاورزی در تأمین روغن خوراکی از تجربیات دیگر کشورهای استفاده کند

ذوالانوار موارد دیگر تحقق اقتصاد مقاومتی را جلوگیری از ورود کالاهای پر مصرف توسط گمرک دانست و یادآور شد: متأسفانه هم‌اکنون خبری از جلوگیری از ورود کالاهای پرمصرف و اقدامات این چنینی توسط گمرک نیست.

وی با ذکر مثالی مبنی بر اینکه سالانه یک‌ میلیارد و 100 میلیون دلار روغن خوراکی وارد کشور می‌شود، گفت: در صورتی که دلار 2 هزار تومانی را در نظر بگیریم نزدیک به 2 هزار 200 میلیارد تومان خرج واردات روغن خوراکی به کشور می‌شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با طرح سوالی مبنی بر اینکه وزارت کشاورزی چقدر زنجیره تولیدات روغنی را ترویج کرده است؟، پاسخ داد: در اوایل انقلاب 2 درصد روغن مورد نیاز در داخل و 98 درصد از خارج تأمین می‌شد؛ هم‌اکنون نیز این رقم با افزایش بسیار اندکی طی 30 سال گذشته به 15 درصد تولید داخلی و 85 درصد خارجی رسیده است.

وی با تأکید بر اینکه وزارت جهاد کشاورزی باید با استفاده از تجربیات دیگر کشورها در راستای تولید مواد روغنی توان خود را به‌کار گیرد، گفت: برنامه‌‌ریزی‌ها باید به گونه‌ای باشد که حداقل 30 یا 40 درصد مواد روغنی در کشور تأمین شده و طی سال‌های بعدی این رقم افزایش یابد تا جایی که در این بخش به خودکفایی کامل برسیم.

رئیس کمیته تولید ملی کمیسیون انرژی مجلس گفت: صدا و سیما، وزارت ارشاد، علوم و آموزش و پرورش در عناصر و بخش‌های مختلف اقتصادی اقدام به فرهنگ‌سازی کنند که اگر تولید داخل مصرف نشود چرخه اشتغال نیز مختل خواهد شد و در نهایت عدم وابستگی به درآمدهای حاصل از فروش نفت خام که از آرزوهای این نظام است محقق نخواهد شد.

۱۰ شهریور ۱۳۹۱ ۱۶:۰۱
فارس |
کد خبر : ۱۶,۰۰۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید