ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
سقوط قیمت طلا و کاهش قیمت نفت
قیمت طلا که طی یک ماه گذشته در بازارهای جهانی رو به افزایش گذاشته بود به تازگی با افتی چشمگیر مواجه شده است.
 به گزارش سامانه خبری سازمان بنادر و دریانوردی، همزمان با طلاف نفت هم کاهش قیمت را تجربه کرده است اما کاهش قیمت نفت به مانند طلا چشمگیر نبوده است. نفت در این روزها کاهش نسبی قیمت را تجربه کرده است به گونه ای که نفت ایران به 108 دلار رسیده است.

قیمت جهانی طلا در معاملات روز گذشته 40 دلار کاهش یافت و به 1675 دلار در هر اونس رسید که پایین رقم طی دو ماه گذشته است.

 قیمت جهانی طلا با ادامه روند نزولی خود در پایان معاملات روز گذشته به 1675 دلار در هر اونس رسید که پایین رقم طی دو ماه گذشته است.

قیمت هر اونس طلا در روز گذشته 40 دلار کاهش یافته است که به عقیده کارشناسان افزایش ارزش دلار و انتشار گزارش مربوط به اشتغال آمریکا علت افت قیمت طلا در این روز بوده است. قیمت طلا در هفته گذشته 2 درصد کاهش داشته است.

بر اساس گزارش رویترز ارزش دلار در برابر یورو طی روز گذشته بیش از یک سنت افزایش یافت و هر یورو در برابر 1.2835 دلار معامله شد.

وزارت کار آمریکا نیز اعلام کرد در ماه اکتبر 171 هزار فرصت شغلی جدید در آمریکا ایجاد شده است که این رقم بسیار بیشتر از پیش بینی کارشناسان بوده است. در عین حال نرخ بیکاری این کشور از 7.8 درصد در ماه گذشته به 7.9 درصد افزایش یافت که افزایش تعداد متقاضیان کار علت آن اعلام شده است.

افزایش عرضه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز علت دیگر افت شدید قیمت طلا طی روز گذشته اعلام شده است.

قیمت جهانی طلا در معاملات جمعه وارد کانال 1600 دلاری شده است و انتظار می رود با ادامه نگرانی ها نسبت به وضعیت اقتصادی منطقه یورو و آمریکا روند نزولی قیمت این فلز گرانبها طی روزهای آینده همچنان ادامه پیدا کند. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز سه شنبه برگزار می شود و برخی کارشناسان نتیجه این انتخابات را نیز در قیمت طلا موثر می دانند.

تشدید بحران بیکاری در آمریکا می تواند نقش تعیین کننده ای در انتخابات ریاست جمهوری این کشور داشته باشد.

قیمت جهانی نفت نیز در روز جمعه به شدت کاهش داشته است. قیمت هر بشکه نفت سبک آمریکا با 2.23 دلار کاهش به 84.86 دلار رسیده است. هر بشکه نفت برنت دریای شمال نیز با کاهش 2.49 دلار  به 105.68 دلار رسیده است.

در این شرایط بازار نفت هم شرایط خاص خود را دارد. در این زمینه یک کارشناس انرژی گفت: قیمت هر بشکه نفت ایران با کاهش 20 سنتی به 108 دلار در هر بشکه رسید.

اسماعیل رحیمی با اشاره به اینکه قیمت نفت در بازار های آسیایی کاهش یافته است، گفت: تقویت تولید نفت در آمریکا نسبت به هفته گذشته و شروع مجدد تولید برخی پالایشگاه های نفت در شرق آمریکا پس از طوفان موجب شد تا شرایط بازار نفت آرام تر از گذشته شود.

وی ادامه داد: براین اساس قیمت نفت خام سبک آمریکا برای تحویل در ماه آینده، با کاهش 27 سنتی به 85 دلار و 97 سنت در هر بشکه رسید و نفت دریای شمال برای تحویل در ماه دسامبر نیز با کاهش 34 سنتی به 108 دلار و 36 سنت در هر بشکه رسید.

این کارشناس انرژی ادامه داد: براین اساس قیمت نفت در بازار های جهانی و حتی آسیایی نیز با کاهش روبه رو شد.

رحیمی تصریح کرد: این تغییرات موجب شده است تا قیمت نفت ایران نیز به 108 دلار برسد که نسبت به روز گذشته نیز کاهش داشته است.

کاهش قیمت جهانی نفت با افزایش تولید در کشورهای صادرکننده مرتبط است. سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) اعلام کرد که میزان تولید نفت 12 کشور عضو این سازمان روزانه به طور متوسط به 31.15 میلیون بشکه رسیده است.

تولید روزانه نفت اعضای اوپک در ماه سپتامبر 31.09 میلیون بشکه اعلام شده بود. اوپک اعلام کرده است که افزایش تولید نفت توسط کشورهای عراق، آنگولا و لیبی کاهش تولید برخی کشورها را جبران کرد.

عراق هم در این مدت ظرفیت‌های صادراتی نفت خود را توسعه داده است.با وجود بدی آب و هوا در عراق تولید نفت این کشور رشد چشمگیری را تجربه کرده است.

مجموع تولید نفت اوپک در ماه سپتامبر پایین‌ترین سطح تولید را از ژانویه 2012 تاکنون نشان داد. با این وجود سطح تولید هنوز یک میلیون بشکه بیشتر از هدف تولید 30 میلیون بشکه در روز اوپک است.

۱۳ آبان ۱۳۹۱ ۱۸:۰۹
pmo-گزارش خبری |
کد خبر : ۱۷,۵۹۰
کلیدواژه ها: نفت و طلا 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید