ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
معاون حمل و نقل سازمان راهداری‌ و حمل و نقل جاده ای گفت: یکی از مهمترین زیرساخت‌های حمل و نقل وجود محل‌های تغییر مدل حمل و نقلی است؛ یکی از این محل‌ها بنادر هستند که تغییرات مدل حمل و نقلی را به خوبی اجرا کرده‌اند.
شهرام آدم‌نژاد در اولین همایش توسعه ترانزیت از بنادر جمهوری اسلامی ایران، با بیان اینکه ایران در مسیر هفت کریدور اصلی منطقه قرار دارد، گفت: کشورهای همسایه ایران و کشور‌های تازه استقلال یافته CIS در خشکی محصور هستند که این امر فرصت مطلوبی برای ایران است.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با بیان اینکه رتبه ناوگان دریایی ایران در سطح جهانی بیستم و در خاورمیانه ممتاز است، گفت: جمهوری اسلامی ایران به علت وجود منابع نفت در جنوب این کشور، داشتن مرزهای طولانی با شبه قاره هند، هم‌مرز بودن با کشورهای CIS و محصور در خشکی و داشتن سواحل طولانی در شمال و جنوب، موقعیت ترانزیتی مطلوبی دارد.

آدم‌نژاد ادامه داد: ایران بر سر راه کریدور شمال ـ جنوب، تراسیکا، کریدور سه‌گانه آلتید، جاده ابریشم، کریدور شرق ـ غرب، محور شرق و شبکه بزرگراهی آسیایی است.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای افزود: کریدور شمال ـ جنوب 30 درصد کاهش هزینه و 40 درصد کاهش زمان حمل را برای صاحب کالا نسبت به مسیر قبلی آن به همراه دارد.

آدم‌نژاد اهداف این کریدور را توسعه مناسبات حمل و نقلی، کاهش مدت زمان عبور، کاهش هزینه عبور و ساده‌‌سازی اسناد برای عبور عنوان کرد.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با بیان اینکه کریدور تراسیکا از غرب به شرق و از چین به سمت اروپا می‌رود، افزود: کریدور حمل و نقلی آلتید شامل سه کریدور شمالی، مرکزی و جنوبی است که 28 عضو و 40 هزار کیلومتر طول دارد.

آدم‌نژاد افزود: کریدور شرق ـ غرب از خاوردور به آسیای مرکزی تا سایر کشورهای اروپایی و شمال آفریقا کشیده شده است.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تصریح کرد: 35 درصد بازار انتقال کالای آسیای مرکزی از کریدور شرق ـ غرب می‌گذرد.

آدم‌نژاد افزایش توسعه بندر چابهار و تبدیل آن به کانون منطقه‌ای، ارتقاء سطح متوسط درآمد و شاخص‌های توسعه در شرق کشور و ارتقاء سطح فعالیت مناطق آزاد را از راهکارهای توسعه ترانزیت و حمل و نقل شرق کشور برشمرد.

آدم‌نژاد افزود: در سال 90، نسبت به سال 87 با رشد 73 درصدی ترانزیت مواجه بودیم که 9 درصد کالای ترانزیتی از طریق ریل و 91 درصد از طریق جاده جابه‌جا شده است.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ادامه داد: طی 7 ماه گذشته نیز، 6 میلیون و 695 هزار تن کالا از ایران ترانزیت شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 22 درصدی و نسبت به اهداف برنامه رشد 28 درصدی داشته است.

آدم‌نژاد اضافه کرد: مشکلات بانکی در جهت انتقال ارز، افزایش مشکلات صدور روادید رانندگان ترانزیت، محدودیت در ترانزیت سوخت به افغانستان و عدم امکان سیر واگن‌های ناوگان‌های ریلی ایران در کشورهای CIS از موانع توسعه ترانزیت ایران است.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تأکید کرد: در راستای توسعه بنادر خشک، مقرر شد در سه منطقه یزد، شیراز و آپرین تهران، سه بندر خشک ایجاد شود تا بدین ترتیب حمل و نقل ترکیبی توسعه یافته و تخلیه و بارگیری کالاها سرعت گیرد.
۱۷ آبان ۱۳۹۱ ۰۹:۱۶
pmo |
کد خبر : ۱۷,۶۷۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید