مانور دریایی مقابله با مواد خطرناک و سمی در بندر چابهار برگزار شد وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: رکورد کم سابقه جابجایی بار در بندر شهیدبهشتی چابهار در سال ۹۷/ انتقال کالاهای اساسی سهم استان های شرقی کشور از طریق بندر چابهار/ انجام شش سال فعالیت شبانه روزی برای احداث بندر چابهار دریافت قسط اول ۳۰۰ میلیارد تومانی برای خط آهن چابهار- زاهدان تا چند روز آینده/ خط آهن چابهار- زاهدان تا سال ۱۴۰۰ افتتاح می شود نقش کلیدی بندر چابهار در تامین کالاهای اساسی استان های شرقی/جایگاه ویژه بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در رونق سواحل مکران/تبدیل سواحل مکران به قطب جهانی در گرو توجه به حمل نقل دریایی و ترافیک بار تبادل کالایی بندر چابهار با 10 کشور در 11 ماه گذشته/عدم محدودیت سرمایه گذاری و فعالیت کشورهای مختلف در بندر چابهار ضرورت احیا و توسعه صنعت لنج سازی در سیستان و بلوچستان/لزوم راه اندازی مسافرت های دریایی بین بندر چابهار با بنادر داخلی و خارجی/ جاده های پرترافیک استان در اولویت 2 بانده شدن پیام تبریک مدیرکل بنادر و‌ دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز دانشجو افتتاح 2.5 کیلومتر جاده دسترسی بندر شهید بهشتی با حضور وزیر راه بندر چابهار؛ در ردیف بنادر تراز برتر/راه اندازی خط مسافری دریایی چابهار – مسقط از پایان آذر ماه/ وجود مدرن ترین ترمینال مسافری دریایی کشور در بندر چابهار کسب رتبه برتر توسط بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در اجلاس استانی نماز
ضوابط جدید برای تجارت/ رفع ممنوعیت‌ واردات برخی کالاها
اعلام لیست کالاهای ممنوعه وارداتی که چندی پیش از از سوی سازمان توسعه تجارت انجام شد واکنش های زیادی را در میان فقعالان اقتصادی به همراه داشت. این لیست اما در این مدت با تغییراتی همراه شده است تا کار واردات کالاهایی که نمونه داخلی ندارند با مشکل مواجه نشوند.
 به گزارش سامانه خبری سازمان بنادر ودریانوردی، امروز تعدادی دیگر از کالاهای اولویت های 9 و 10 از لیست کالاهای ممنوعه خارج شدند که خودرو شاخص ترین آن ها بود.

حمید صافدل رئیس کل سازمان توسعه تجارت در خصوص بررسی کالاهایی که ثبت سفارش‌ آنها ممنوع شده بود،‌ گفت:‌ در بسیاری از این کالاها بررسی‌ها ادامه دارد، چرا که باید تناسب تولید و شدت نیاز داخلی سنجیده شود، لذا نیازمند کار آماری کارشناسی است.

وی اعلام کرد: انواع تهویه‌ها و کولرهای گازی با شرایط قبلی تعرفه و شرایط فنی، انواع دوربین‌های عکاسی،  انواع کامیون و کامیونت، خودروهای با حجم سیلندر کمتر از دو هزار و 500 سی سی  و با رعایت شرایط قبلی و همچنین لباسشویی غیر خانگی از لیست کالاهای ممنوعه خارج شده است.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت گفت: بقیه کالاها در حال بررسی هستند و در بررسی‌ها سعی می‌شود، تا بر اساس نیاز داخلی تصمیمات لازم اعلام شود.

کالاهای وارداتی طبق ضوابط اعلام شده ارز خود را از مرکز مبادلات ارزی تهیه می کنند که این موضوع موجب آرامش در بازار شده است. در این زمینه سخنگوی مرکز مبادلات ارزی با بیان اینکه تاکنون برای 7892فقره ثبت سفارش ارز تخصیص یافته گفت: سیاست‌های پیش روی بانک مرکزی ترمیم کاهش قدرت خرید خانوارها، صاحبان کسب و کار و کنترل تورم است.

صمد کریمی با بیان اینکه برای 79 فقره ثبت سفارش در روز کاری گذشته ارز پرداخت شده اظهار داشت: از ابتدای فعالیت این مرکز تا پایان روز 29 آبان برای 7892 فقره ثبت سفارش از مرکز مبادلات، ارز تخصیص یافته است.

وی در مورد پرداخت ارز به اولویت هشت گروه کالایی، گفت: از ابتدای فعالیت مرکز مبادلات ارزی در تعامل با وزارت صنعت، معدن و تجارت علاوه بر گروه‌های سه تا 5 کالایی، گروه 6 و 7 نیز نسبت به تامین ارز آن اقدام شده است؛ بدیهی است با توجه به رویه‌های جاری مرکز پس از ارسال لیست نهایی گروه کالایی 8 به بانک مرکزی، بخشنامه مربوطه تهیه و پس از تایید مقامات بانک نسبت به تامین ارز این گروه کالایی به نرخ مبادله‌ای اقدام خواهد شد.

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی با اشاره به کاهش قیمت ارز افزود: پس از گذشت دو ماه از آغاز به کار مرکز مبادلات ارزی و دستیابی به هدف ثبات در بازار ارز، پدیده تبدیل دارایی خانوارها و صاحبان کسب و کار به ارز به دلیل دامنه محدود نوسانات ارز در مرکز و بازار ارز، به شدت کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: در شرایط کنونی اقتصاد ایران هدایت منابع ارزی و ریالی به سیستم بانکی کمک شایانی به توسعه مالی و رشد اقتصادی کشور خواهد داشت؛ سیاست‌های پیش روی بانک مرکزی ترمیم کاهش قدرت خرید خانوارها و صاحبان کسب و کار از یک سو و همچنین اجرای کامل سیاست‌های تثبیت اقتصادی به ویژه کنترل تورم خواهد بود.

کاهش نرخ ارز

اعمال سیاست های ارزی برای تجارت شرایطی را فراهم آورده تا بخش مهمی از تقاضای بازار به سمت این مرکز مبادلات ارزی هدایت شود. مهمترین دستاورد نظم دهی به مکانیزم ارائه ارز، ایجاد آرامش در بازار و کاهش قیمت دلار تا 2 هزار و 800 تومان بود. در این زمینه معاون سابق ارزی بانک مرکزی با بیان اینکه بازار ارز از ثبات بیشتری برخوردار شده است، گفت: در صورتی که روند افزایش عرضه ارز همانند چند روز اخیر ادامه یابد، قیمت ارز باز هم کاهش خواهد یافت.

 سیدکمال سیدعلی اظهار داشت: نرخ ارز به دلیل التهاب و نگرانی از آینده، افزایش پیدا ‌کرد و برخی مسئولان با طرح های خود به افزایش التهاب دامن می‌زدند.

وی افزود: اگر مکانیزم بازار را قبول داشته باشیم، نتایج سیاست‌ها باید با اثرات آن در بازار سنجیده شود؛ هر نوع شرایطی که موجب تعیین دستوری قیمت شود در اقتصاد حرکت صحیحی نخواهد داشت، به غیر از اینکه تنش‌های بیشتری ایجاد شود.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: هم اکنون با توجه به اینکه طرح‌های متعدد ارائه نمی‌شود و تنها مرکز مبادلات ارزی در حال تکمیل است، بازار از ثبات بیشتری برخوردار شده و در صورتی که از همان ابتدای آغاز به کار این مرکز ارز بیشتری تزریق می‌شد، کاهش قیمت با سرعت بیشتری انجام می‌گرفت.

سید علی با تاکید بر اینکه اقتصاد ایران ظرفیت پذیرش ارز 3 هزار تومانی را نداشت، گفت: قیمت فعلی ارز به دلیل محدودیت‌های اقتصادی است و اگر این شرایط مقداری مدیریت شده و آثار جانبی آن کمتر شود، قیمت ارز پایین‌تر خواهد آمد.

به گفته وی، افزایش قیمت ارز فرصت‌های زیادی برای توسعه صادرات و کنترل واردات ایجاد کرده است و می‌تواند مزیت تولید ملی را افزایش دهد.

معاون سابق ارزی بانک مرکزی با بیان اینکه هنوز قیمت کالاها و خدمات مطابق با کاهش قیمت ارز، کاهش نیافته، گفت: امیدواریم در روزهای آینده قیمت کالاها و خدمات مطابق با این کاهش قیمت‌ها کاهش یابد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا مرکز مبادلات می‌تواند مبنای تعیین قیمت ارز قرار گیرد؟ گفت: مرکز مبادلات ارزی به نوعی یک بازار فرعی است، اما این مرکز زمانی موفق خواهد بود که ارز تزریق‌شده متناسب با تقاضای اقتصاد باشد. به همین دلیل در چند هفته اول میزان اثرگذاری آن پایین بود، اما در چند روز اخیر که تزریق ارز افزایش یافته، قیمت ارز در بازار کاهش یافته است.

این کارشناس ارزی با بیان اینکه تقاضای ارز برای واردات بیش از 40 میلیارد دلار نیست گفت: به راحتی چنین تقاضایی قابل تأمین است، زیرا به همین میزان در کشور صادرات غیرنفتی صورت می‌گیرد؛ بارها گفته شد که این افزایش نرخ به دلیل تحریک تقاضا و علامت‌های غلطی بود که به اقتصاد داده شد، و اگر علامت غلط داده نشود، قیمت ارز افزایش نمی‌یابد.

وی افزود: در چند ماه گذشته همه مسئولان از جمله نمایندگان مجلس، وزارت اقتصاد، رئیس‌جمهور و سایر مسئولان در مورد ارز و مباحث ارزی صحبت می‌کردند و به جای اینکه همه در اجرا به یک رویه واحد برسند، صحبت‌های مختلفی می‌کردند.

سید علی گفت: نرخ تعیین شده برای ارز مبادله‌ای نزدیک به نرخ بازار بود و این اطمینان خاطر را به بازار داد که به تدریج قیمت ارز کاهش می‌یابد و کسانی که انتظارات بالای تورمی داشته‌اند، مجبور می‌شوند ارز خود را به بازار عرضه کنند.

در این شرایط پیش بینی ها از ادامه کاهش نرخ ارز در بازار حکایت دارد. ضمن اینکه مکانیزم اعطای ارز در مرکز مبادلات ارزی سامان بیشتری یافته است.

۳۰ آبان ۱۳۹۱ ۱۹:۴۴
pmo-گزارش خبری |
کد خبر : ۱۸,۰۶۲
کلیدواژه ها: تجارت 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید