ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
روایت تایم از 100 شی ء تاثیرگذار در رقابت های انتخاباتی سال 2012 در امریکا
از کلاه کابوی گونه هرمان کین تا کمیته عالیِ اقدام سیاسیِ استفن کولبرت و تا «پرونده پر از نام زنان» و پرنده ی زردِ بزرگ و سرنیزه ها همگی اشیایی هستند که بخش هایی دیدنی از انتخابات سال 2012 را تشکیل می دهند.

ترجمه: محمد حسین باقی – زهرا کریمی

شاید به این دلیل که کمبود ایده وجود داشت ناظران سیاسی و اینترنت بازان ظاهرا در این انتخابات بیش از انتخابات گذشته بر «چیزهایی» خاص تمرکز کردند. بنابراین ما هم خواستیم تا نسخه خود از  بی بی سی – مجموعه British Museum در مورد «تاریخ جهان در 100 شی ء» - را داشته باشیم که داستان انتخابات را برای ما روایت می کند. صفحات پیش رو چیزهایی واقعی را نشان می دهند: تکه هایی واقعی از تاریخ که بسیاری از آنها به وسیله خود نامزدها به ما داده شد. ریک پری چکمه های کابوی خود که بر روی آن پرچم امریکا هست را به ما به امانت داد، جان هانتسمن کیف قدیمی خود را به ما داد، ریک سانتوروم قانون اساسیِ جیبی و در عین حال تا خورده ی خود را به ما داد. میشل بَکمَن کت و دامنی که در روز پیروزی در همه پرسیِ غیر رسمیِ آیوا بر تن کرده بود را به ما قرض داد. برنامه «زنده شنبه شب» دندان های مصنوعی که جیسون سودِیکیس در دهان می گذاشت تا لبخند جو بایدن را تقلید کند به ما قرض داد (نمی خواهیم این یکی را نگه داریم). رییس موسسه ای خیریه در اوهایو قابلمه ای برای اطعام فقرا که پل رایان آن را در یک مهمانی ناگهانی تمیز کرد –  و یا برای بار دوم تمیزش کرد – را به ما داد. داریل ایسا چکشی را به ما داد که در جلسه استماع کنگره درباره امنیت در لیبی مورد استفاده قرار می داد. کمیته ملی جمهوریخواهان به ما اجازه داد تا از میز خالی ای عکس بگیریم که در کنار کلینت ایستوود قرار داشت.

1 – رأی غیابی در اوهایو

در سال 2008، 30 درصد از برگه های رأی در اوهایو یا زودتر از موعد و یا به صورت غیابی به صندوق ریخته شد. امسال هر دو نامزدِ انتخابات به اوهایو به عنوان صحنه اصلی نبرد نظر داشتند به ویژه که پس از ارائه وام های نجات دولت به صنعت خودروسازی که رأی سفید پوستان را هم به دنبال خود داشت نیروی چشمگیری به اوباما بخشید.

2 – تریبون جمهوری خواهان

 «آن چیزی که امروز کشور به آن نیاز دارد چیز خیلی پیچیده و دشواری نیست. نیازی به کمیسیون دولتیِ ویژه نیست که به ما بگوید امریکا به چه چیزی نیاز دارد. آن چه کشور ما به آن نیاز دارد شغل است. فرصت های شغلی زیاد».

میت رامنی، کنوانسیون ملی جمهوریخواهان، تامپا 30 اوت

3 – تریبون دموکرات ها

«تظاهر نمی کنم که بگویم راهی که من می گویم سریع یا آسان است. هرگز چنین نکرده ام ... اما این را بدانید که مشکلات امریکا می تواند حل شود. چالش هایمان را می توانیم از سر راه برداریم. راهی که ما پیشنهاد می کنیم شاید سخت تر باشد اما منجر به جایگاهی بهتر می شود و بنابراین از شما می خواهم آن آینده ای که می گوییم را انتخاب کنید»

باراک اوباما، کنوانسیون ملی دموکرات ها، شارلوت 6 سپتامبر

4 – گروه طرفداران استفن کولبرت

در 30 ژوئن کمیسیون انتخاباتی فدرال حکم داد که کمدین استفن کولبرت هم می تواند «کمیته اقدام سیاسی» خاص خود یا گروه طرفداران خاص خود را داشته باشد. او در جمع گروهی از هواداران خود گفت:«کسانی هستند که می گویند استفن کولبرت با آن پول نامحدودِ جمع شده چه خواهد کرد؟ به او می گویم نمی دانم. فعلا این پول را به من بدهید تا ببینیم چه می شود» او بیش از 2/1 میلیون دلار به دست آورد. بسته پیشنهادیِ این کمدین (99 دلار) شامل کتابچه راهنما، آچار آلن، یک تی شرتی که بر روی آن چنین نوشته شده بود:«لاک پشت ها خمیر بادام زمینی دوست ندارند»، یک جفت جوراب بی پاشنه، یک نقشه گنج و یک قوطی ژامبون کنسرو شده که همچون کارل رُو (Karl Rove ) می مانست.

5 – فنجان شناسنامه دارِ اوباما

 «باید بگویم که در دو سال و نیم گذشته با ابهام به آن نگاه کرده ام؛ واقعا از تداوم آن گیج شده ام. ما در هاوایی بسیاری از مقام ها اعم از دموکرات و جمهوریخواه را داشتیم، تمام خروجی اخبار را داشتیم که این را تایید می کردند که بله. در واقع من در 4 اوت 1961 در هاوایی و در بیمارستان کاپیولانی متولد شدم.

- اوباما در کنفرانس مطبوعاتی در 27 آوریل 2011 که یک کپی بزرگ از شناسنامه خود را انتشار داد

فنجان: فنجانی که در پیکارهای انتخاباتی در امریکا شناسنامه اوباما بر روی آن حک شده بود روز پیش از انتخابات بیرون آمد.

6 – قانون اساسیِ جیبیِ ریک سانتوروم

«من این قانون اساسی را در هر سخنرانی در دست می گیرم و در هوا به اهتزار در می آورم. من درباره آن حرف می زنم تا به دستورالعملی برای امریکا تبدیل شود. این همان چیزی است که امریکا باید حول آن به حرکت در آید»

7 – کیفِ جان هانتسمن

فرماندار سابق یوتا و سفیر سابق امریکا در چین در رقابت های انتخاباتی به ندرت بدون این کیف چرمی دیده شده. این جمهوریخواه میانه رو (نمونه ای از توییت هایش:«روشن بگویم که من به تکامل  باور دارم و به دانشمندان در زمینه گرمایش جهانی اعتماد دارم. به من بگویید دیوانه.») در اوایل رقابت ها توجه گسترده رسانه ها را به خود جلب کرد اما در 16 ژانویه و پس از اینکه در نیوهمپشایر در جایگاه سوم قرار گرفت از دور رقابت ها کناره گرفت.

کیف: یکی از دستیاران وی به این چمدان با عنوان «گروه مشاوران» هانتسمن اشاره می کرد

8 – جعبه های تیفانی

اندکی پس از آنکه نیوت گینگریچ رییس مجلس نمایندگان امریکا در می 2011 کاندیداتوری خود را اعلام کرد پایگاه اینترنتی «Politico» فاش کرد که او و همسرش کالیستا به جواهراتِ لوکسِ تیفانی 500 هزار دلار بدهکارند. اندکی بعد اخبار دیگری از بدهی های از حد گذشته ی او فاش شد و منتقدان او را «نیوت بلینگریچ» نامیدند.

رامنی:«اگر شما خریدی نیم میلیون دلاری از تیفانی داشته باشید، شما در زمره طبقه متوسط امریکایی نیستید»

گینگریچ:«ما شهروندانی معمولی هستیم. سخت کار می کنم. ما درآمد نسبتا مطلوبی داریم... خانه ام را خریده ام. بابت ماشینم پول داده ام. خانه دیگری نداریم. کارهای عجیب هم انجام نمی دهیم»

9 – تخته جادویی

«دکمه تنظیم دوباره را برای رقابت های پاییزی فشار می دهید. همه چیز تغییر می کند. درست مثل یک تخته جادویی. یک جورهایی تکانش می دهید و دوباره روز از نو روزی از نو»

- اریک فرنستورم، مشاور رامنی در مصاحبه با سی. ان. ان در 21 مارس که باعث شد ریک سانتوروم، رامنی را «نامزد تخته جادویی» بنامد

تخته: پاسخ شرکت: «ما یک دکمه چپ و یک دکمه راست برای هر حزب سیاسی داریم»

10 – پیتزای «گاد فادِر»

«وقتی شرکت پیلزبوری مرا به عنوان مدیر عامل پیتزای "گاد فادِر" انتخاب کرد، تصور نمی کردم که این شرکت به سوی ورشکستگی برود. آسان نبود اما بار دیگر این شرکت را زنده کرده و به دوران رونق خود بازگرداندیم. امروز اعلام می کنم که من برای انتخابات ریاست جمهوری امریکا شرکت خواهم کرد»

- هرمان کین در ویدئوی تبلیغاتی خود در یوتیوب که در 18 می 2011 منتشر شد

11 – چکمه های ریک پِری

ریک پری پس از «آخ آخ» گفتن و لحظات دشوار در مناظرات 9 نوامبر 2011 که نتوانست نام سه وزارتخانه ای را که می خواست حذف کند به خاطر آورد گفت:«خوشحالم که امشب چکمه هایم را پوشیدم برای اینکه می توانم با این چکمه ها به آنجا بروم». راکی کارول این جفت چکمه را در سال 2001 از پوست شتر مرغ برای فرماندار تگزاس ساخت. پری کلمات «رهایی» و «آزادی» را به پاس فداکاری و احترام نهادن به قربانیان 11 سپتامبر انتخاب کرد.

12 – کت و دامن میشل بکمن

در همه پرسیِ غیر رسمیِ آیوا جایگاه این نماینده ی زنِ کنگره از مینه سوتا در پیکارهای ریاست جمهوری در اوج خود بود. او در 13 اوت 2011 این کت و دامن «kasper» (قیمت فروش: 240 دلار) را در نطق خود برای جمهوریخواهان در «آمِس» به تن کرده بود. بکمن پس از اینکه از سوی انجمن های حزبیِ آیوا در جایگاه ششم قرار گرفت در 4 ژوئن از دور رقابت ها کناره گرفت.

13 – کنترل زاد و ولد

وقتی دولت اوباما در ژانویه 2012 مقرر داشت که بسیاری از برنامه های بیمه بهداشتی – درمانی دسترسی آزادانه ای به وسایل جلوگیری از بارداری فراهم می آورد، اسقف های کاتولیک اعلام کردند که این امر تخطی از آزادی های مذهبی است. در ماه فوریه، جمهوریخواهان مجلس نمایندگان پَنِلی کاملا مردانه از متخصصان برای بحث در مورد این قانون جدید تشکیل دادند. در مقابل، دموکرات های مجلس نمایندگان هم پنلی تشکیل دادند که در آن «ساندرا فلاک» دانشجوی حقوق در دانشگاه جورج تاون هم حضور داشت که برنامه رادیویی The Rush Limbaugh وی را «فاحشه» خطاب کرد. دموکرات ها معتقد بودند که این «جنگ جمهوریخواهان علیه زنان» به شمار می رود چرا که بحثی مطرح و داغ در خصوص حقوق زاد و ولد است. به یاد ماندنی ترین نبرد پس از آن رخ داد که «تاد آکین» نماینده میسوری در بحث سقط در هنگام تجاوز به عنف اعلام کرد:«در صورت وقوع یک تجاوز مشروع، بدن زن راه هایی برای جلوگیری از بارداری پیدا خواهد کرد»

14 – کتاب مورمون

آیا اعتقاد رامنی یک نقطه ضعف برای اوست؟ از هر 5 رأی دهنده یک نفر می گفت به مورمون ها رأی نخواهد داد. اما داستان مربوط به کمک های وی به گردهمایی مذهبیِ مورمون ها نشان از باور او به این گروه و طرفداری معتدل او از آنها دارد.

15 – جلیقه های عرق گیر

ریک سانتوروم تمامِ 99 شهر ایالت آیوا را پیش از برگزاری انجمن حزبیِ این ایالت بازدید کرد. در بسیاری از این بازدیدها، جلیقه عرق گیر او آستین نداشت. گزارشگران و سردبیران روزنامه ها متوجه قضیه شده و بسیاری از آنها جلیقه هایی به این سبک سفارش داده و شعارِ سانتوروم را بر آنها حک کردند. این جلیقه ها و شعارهای حک شده بر روی آن – به تعبیر سانتوروم –  به «جا رختی های رسمی» در رقابت های انتخاباتی و نکته مفیدی در بحث ها تبدیل شدند:«البته ما آن جلیقه عرق گیر را در شرکتی پیدا کردیم که همین جا در ایالات متحده داشت آنها را تولید می کرد»

16 – بمب های درخشان و پر تلألو

 در 16 ژوئن 2011 «تیم پاولانتی» فرماندار سابق مینه سوتا و نامزد جمهوریخواه ریاست جمهوری در سانفرانسیسکو مشغول امضا کردن نسخه هایی از کتاب خود با عنوان «شجاعتِ ایستادگی» بود که دو کنشگر روی میز او را پُر از کاغذهای رنگیِ داغ، صورتی و درخشان کردند. «نانسی مانسیاس» 42 ساله در حالی که به وسیله نیروهای امنیتی محاصره شده و از محل دور می شد فریاد می زد:«شجاعت تو برای حمایت از حقوق همجنس بازان و حق زاد و ولد زنان کجا رفته است؟» در همان روزهای آغازین رقابت ها افرادی به اصطلاح شیک پوش و پولدار گینگریچ، رامنی، سانتوروم و بکمن را نیز مورد حمله قرار دادند.

17 – ذرت پنیری

«صبح همگی به خیر. خوشحالم که با شما هستم. از امروز صبح شروع کردم به خوردن بیسکوییت و ذرت پنیری. می خواهم بگویم خیلی خوشمزه است»

- رامنی در مراسمی در جکسون، میسوری، در 9 مارس پیش از انتخابات مقدماتی در آلاباما و میسوری. در 13 مارس او در هر دو رقابت رتبه سوم را به دست آورد.

18 – واکسن «اچ. پی. وی

میشل بکمن در 12 سپتامبر 2011 در مناظرات اولیه جمهوریخواهان ریک پری را به دلیل الزامی دانستن واکسیناسیون HPV برای دختران کلاس ششم در تگزاس مورد حمله قرار داد. سپس خودِ بکمن در روز بعد و در یک مصاحبه تلویزیونی که «آن تزریق» را باعث «عقب افتادگی ذهنی» می دانست مورد انتقاد قرار گرفت. «آکادمی امریکاییِ پزشکانِ اطفال» هم چنین پاسخِ بکمن را داد:«قطعا هیچ اعتبار علمی برای این سخن وجود ندارد. از زمانی که این واکسن معرفی شده تعداد 35 میلیون از آن مورد استفاده قرار گرفته و سابقه ایمنی مطلوبی هم از خود بر جا گذاشته است»

19 – کلاه جِس تورسِن

پس از انجمن های حزبی آیوا، سربازی به نام «جس تورسن» که این کلاه را هنگام خدمت در افغانستان بر سر می گذاشت از سوی «بخش نیروهای ذخیره ارتش» به دلیل حمایت از ران پُلِ لیبرتارین آن هم با لباس نظامی مورد سرزنش قرار گرفت. استدلال تورسن:«سیاست خارجی او به مراتب سهل گیرانه تر است و بهتر از هر کاندیدای دیگری است ... ما نباید در آن سوی دریاها و در سرزمین های دور دست به جنگ برویم»

شرح: تورسن هنگام دست دادن به ران پل:«این لحظه مهمی برای من است. این لحظه مثل لحظه دیدار با یک ستاره راک است»

20 – حضور در فضا

«در پایان دور دوم خودم، ما اولین پایگاه دائمی در ماه را خواهیم داشت و اولین امریکایی هم به آنجا خواهد رفت»

- نیوت گینگیریچ در رقابت های انتخاباتیِ مقدماتی در فلوریدا هنگام سخنرانی برای گروهی از رأی دهندگان. او در حالی که در سال 1984 رییس «کار گروه فضا در کنگره» بود در مقاله «افق های فرصت: طرحی  برای آینده» بحث بر سر توسعه مسائل مربوط به ماورای جو را مطرح کرد.

21 – کلاه هرمان کِین

 وقتی «کِین» در همه پرسیِ غیر رسمی در فلوریدا در 24 سپتامبر 2011 پیروز شد به تایم گفت:«این پیروزی دنیای سیاست را شوکه کرد. همه را شوکه کرد». پس از اتهامات مربوط به روابط ناشایسته ی جنسی در ماه دسامبر، وی رقابت های خود را به تعلیق در آورد اما در ماه ژانویه او کلاه خود را در برنامه ی موسیقی «Rock Me» همچون «هرمان کین» ی که در گردهمایی چارلستون (جنوب کالیفرنیا) حضور داشت بر سر گذاشت.

22 – سنگِ نفتیِ ریک سانتوروم

ریک سانتوروم در سخنرانی که پس از انتخابات مقدماتی در میشیگان ایراد کرد اعلام کرد که دولت حجیم و بزرگ صنعت انرژی داخلی را خفه کرده و این تکه سنگ سیاه را نشان داد و آن را در هوا چرخاند تا همگان ببینند. او خطاب به جمعیت فریاد زد:«این، نفت است. نفتی که از سنگ ها و صخره ها گرفته می شود. سنگِ نفتی». سپس در توییتر هم چنین نوشت:«این منم. کسی که قانون اساسی جیبی دارد. ریک در برابر دنیا می ایستد»

23 تا 72 – دکمه ها

توییتر نامزدها را دعوت کرد تا پیام خود را به هایکو بیفزایند اما هایکو شعری حماسی است که با پیامی کوتاه قابل انتقال است و این پیام به واسطه دکمه های انتخاباتی منتقل شد. به عبارت دیگر، هایکو شعری است متشکل از 17 سیلاب که بسیار کوتاه است و حامل پیامی است و همین کوتاهی در دکمه های انتخاباتی که در تصویر مشاهده می شود به وضوح حک شده و نمایان است. هیچ موضوعی در امریکا آنقدر سخت و پر دردسر نبوده که نتوان آن را بر تکه کوچکی از فلز بیانش کرد. خدمات بهداشتی و درمانی، مهاجرت، حقوق مربوط به سقط جنین، حقوق همجنس بازان، حفاری نفت و یورش علیه زنان، تمام این موضوعات در طی 20 ماه انتخابات مقدماتی و رقابت های اصلی به شکلی بر روی فلزی کوچک بر یقه ی رأی دهندگان نقش بسته بود. خوشبختانه برای نامزد جمهوریخواه، اعضای «سگ ها علیه رامنی» از حق رأی دادن برخوردار نبودند.

73 – دی وی دی های P90X

پدر پل رایان که نامزد معاونت ریاست جمهوری بود و نیز پدربزرگِ وی بر اثر حمله قلبی در گذشتند. رایان زمانی که پدرش را از دست داد 16 ساله بوده و در دبیرستان بازیکن فوتبال بود. او پس از اینکه برتری هایی کسب کرد هدایت تیم را با برنامه های ورزشیِ خانگی با عنوان P90X به دست گرفت. او حتا از iPad خود برای مبارزات انتخاباتی هم بهره گرفت. تونی هورتون خالق P90X یک کارفرمای مستقل و سختگیر است. او با میشل اوباما و کارزار انتخاباتی او به نام «بیایید حرکت کنیم» هم همکاری داشته است.

74 – انگشت سبابه

آن رامنی انگشت سبابه خود را به نشانه رقابت اسب خود به نام «رافالکا» - با یک سوارکار آلمانی به نام یان ابلینگ - در المپیک لندن به اهتزار در آورد.

75 – کلاه ایمنی ترانس کانادا

در ماه ژانویه اوباما درخواست احداث خط لوله Keystone XL pipeline – خط لوله فرا کشوری که ماسه های نفتی کانادا را به پالایشگاه های تگزاس وصل می کند – را رد کرد. جمهوریخواهان استدلال می کردند که این خط لوله می تواند باعث استقلال انرژی در امریکا شود و هزاران کارگر را بکار بگیرد؛ برخی دموکرات ها و حامیان محیط زیست به دلیل خطرهای بالقوه برای منابع ذخیره آب آشامیدنی و اکوسیستم باتلاق ها با احداث آن مخالفت کردند. اوباما اعلام کرد که «مهلت قرارداد» برای بازنگری و بررسی – و نه خود پروژه - را رد کرد.

شرح: یکی از کارمندان ترانس کانادا این کلاه را ساخت که نمادی است برای هزاران کارگری که در زمینه خطوط لوله فعالیت می کنند.

76 – شهپر دادگاه عالی

در 28 ژوئن دادگاه عالی بخش های اصلی و مهم «قانون حفاظت بیمار و مراقبت مقرون به صرفه» - قطعه امضا شده اوباما از این قانون - را مورد تایید قرار داد. در اقدامی تعجب آور، جان رابرتس رییس دیوان عالی با اکثریت در تصمیم 5 – 4 همراه شد و اعلام کرد که جریمه مالی این قانون برای کسانی که به دنبال تهیه بیمه نمی روند «ممکن است به عنوان مالیات درج و گرفته شود. از آنجا که قانون اساسی چنین مالیاتی را مجاز می دارد، نقش ما ممنوع کردن آن یا قضاوت درباره عقل و انصاف آن نیست». در سنت دیوان عالی ایالات متحده، وکلایی که نماینده دولت و 26 ایالت مدعی هستند شهپر غاز سفید - چنانکه در تصویر می بینید - را در مراسمی دریافت می کنند.    

77 – پانچوی لاستیکیِ بارانی

در فلوریدا دو روز پیش از انتخابات مقدماتیِ میشیگان، رامنی با خودروی مسابقه ای NASCAR Daytona 500 متوقف شده و به گروهی از طرفدارانی که پانچوی پلاستیکیِ بارانی بر تن کرده بودند گفت:«آن پوشش بارانی قشنگی را که خریده اید دوست دارم. واقعا ارزش این همه پول را دارد» او به یک گزارشگر گفت که ورزش را از نزدیک دنبال نمی کند اما افزود:«دوستان بسیار خوبی دارم که از صاحبان تیم NASCAR هستند»

78 – عسل کاخ سفید

میشل اوباما که همیشه مشتاق ترویج تغذیه و ورزش سالم است در رقابت های شنادر برابر «اِلِن دو جنرس» به رقابت پرداخت و به «جی لِنو» وقتی در برنامه «شو» ی خویش حضور می یافت یک شیشه عسل کاخ سفید هدیه داد. لنو به شوخی پرسید:«عسل کاخ سفید؟ خیلی بده. می دونید با این رییس جمهوری که متفاوت است همه چیز می تواند متفاوت باشد»

شرح: تایم این شیشه عسل را مستقیم از کاخ سفید گرفت جایی که پرسنل مربوطه بر زنبورها سرکشی می کنند.

79 – اونیفورم الکتریکیِ سولمان

«اسم من دنیس سولمان است، رییسِ سولمان الکتریک و من این اونیفورم را ساختم». این را سازنده کوچکی گفت که در یک آگهی تبلیغاتی با عنوان «شما این را نساختید» اوباما را سرزنش کرد.

80 – پرنده بزرگ

«پرنده زرد بزرگ هم جنجال انتخاباتی سال 2012 بود». وقتی از رامنی در اولین مناظرات درباره مهار کسری بودجه پرسش شد، او تلویزیون دولتی را نشانه گرفت:«من شبکه های پخش همگانی را دوست دارم  پرنده زردِ بزرگ را هم همین طور اما نمی خواهم پول ها را صرف چیزهایی کنم که بعدا برای بازپرداخت آنها از چین قرض بگیرم». هر دو نامزد انتخابات گفتند که این رقابتی بر سر چیزهای بزرگ است با وجود اینکه یارانه ی پی. بی. اس حدود یک دهم درصدِ بودجه است. میت رامنی، نامزد جمهوریخواهان، در بسیاری از سخنرانی ها خود در مورد کسری بودجه فدرال اعلام کرده بود در صورت پیروزی در انتخابات 2012 برای حل مشکل کسری بودجه دولت فدرال، یارانه شبکه تلویزیونی پی بی اس را مورد تجدید نظر قرار خواهد. رامنی در بسیاری از سخنرانی های خود در مورد کسری بودجه دولت فدرال با نام بردن از «بیگ برد» شخصیت عروسکی سریال« سِسِمی استریت»، قطع یارانه 500 میلیون دلاری شبکه پی بی اس را یکی از راه های حل مشکل کسری بودجه یک تریلیون دلاری دولت فدرال معرفی می کند. اوباما هم برنامه ای تبلیغی ساخت و به کنایه از «تهدید زرد و بزرگ ... بر اقتصاد سخن گفت». «پرنده زرد بزرگ» در برنامه «زنده شنبه شب» حضور یافت:«تصور این خیلی سخت است که همین چند روز پیش توانستم مثل هر پرنده سخنگو و بلند قدِ 8 فوتی دیگر پذیرفته شوم»

81 – صندلی کلینت ایستوود

بینندگان علاقمندِ برنامه های ساعاتِ پر بیننده ی تلویزیون دیدن ویدئوی مهیجی که به تمجید از میت رامنی نامزد جمهوریخواهان می پرداخت را از دست ندادند. در عوض، آنها شاهد عجیب ترین بحث سیاسیِ سال بودند که با حضور ناگهانی کلینت ایستوود با همین صندلی که می بینید رنگ و لعاب داده شده بود. ساکن این صندلی پس از اینکه از سوی چهره های هالیوودی مورد سرزنش قرار گرفت به ستاره توییتر تبدیل شد. ایستوود خطاب به صندلی:«تو دیوانه ای. واقعا دیوانه ای. داری مثل بایدن بد می شوی»

82 – قابلمه ای برای اطعام فقرا

پس از دیدار پل رایان از یک نوانخانه در یانگستون – اوهایو- در 13 اکتبر، برایان آنتال رییس این خیریه او را به گرفتن عکسی بدون اجازه و شستن دوباره ظرف هایی که پیش از این شسته شده بود متهم کرد. رایان سپس به اوهایو بازگشت تا سخنرانی مهمی درباره فقر ایراد کند.

83 -  گردنبندی با نام «مرا از روی ترحم نکشید

در «انجمن ایمان» در کلمبیا در 3 فوریه، ریک سانتوروم گفت که کهنسالان در هلند گردنبندی می اندازند که روی آن نوشته شده «مرا از روی ترحم نکشید» چرا که گزارش های مربوط به مرگ های خودخواسته (اوتانازی) 10 درصدِ مرگ و میرها در هلند را تشکیل می دهد و بیش از نیمی از آن افراد به صورت بی اختیار و بی اراده به اوتانازی پناه می برند. در واقع، در آمار سانتوروم اغراق شده بود و چنین گردنبندهایی وجود نداشت. اندکی بعد یک وب سایتِ طنزآمیز گردنبندهای ساختگی را «برای مسافرانی که به هلند می روند و دوست دارند زنده بازگردند» به قیمت 15 دلار به فروش می رساند.

84 – دو پدر که یکی از آنها مادر است

«در برهه هایی خاص به این نتیجه رسیده ام –  برای شخص من مهم است که این مسیر را ادامه دهم و تاییدش کنم – که فکر کنم زوج های همجنس باید بتوانند با یکدیگر ازدواج کنند»

- اوباما در مصاحبه 9 می با رابین رابرت از ABC؛ او اولین رییس جمهور مستقر بود که از ازدواج همجنس گرایان حمایت کرد

85 – اسمارتیزهای تریوُن مارتین

 در 26 فوریه در شهرکی مسکونی در سانفورد – فلوریدا –  از سوی نگهبان این شهرک به نام جورج زیمرمان به سوی تریون مارتینِ 17 ساله تیراندازی و وی کشته شد. زیمرمان مشاهده کرده بود که این نوجوانِ غیر مسلحِ آفریقایی – امریکایی دارای رفتاری «مشکوک» است. مردم در حالی برای دستگیری زیمرمان هیاهو به راه انداختند که گروهی از کنشگران اسمارتیزهای مارتین – این نوجوان درست پیش از مرگ بسته ای اسمارتیز خریداری کرده بود - را به عنوان نماد اعتراضی آتشین در دست گرفته بودند. در 23 مارس، اولین رییس جمهور سیاه پوست وارد این قضیه شد و گفت:«اگر پسر داشتم، اسم او را تریون می گذاشتم». نیوت گینگریچ هم این اظهارنظر را «ننگین» خوانده و ادعا کرد که این مساله، «مساله ای نژادی» نبود. با وجود ماجرای مارتین و کشتار جمعی در تئاتر آرورا – در کلرادو – در ماه جولای اما هم اوباما و هم رامنی از بحث درباره کنترل سلاح در رقابت های انتخاباتی طفره رفته و سخن چندانی به میان نیاوردند.

86 -  کتاب آشپزی ران پاول

ران پاول که سه بار نامزد ریاست جمهوری شده بود مردی خانواده دوست است و دارای عقاید لیبرتارینی است و با همسر و نوادگانش مکرر در مراسم لیبرتارین ها حضور می یابد. در نوامبر 2011 تیم انتخاباتی او کتاب «کتاب آشپزی خانواده ران پاول» را منتشر کرد؛ کتابی که مجموعه ای است از دستورات آشپزی از سوی «خانم ران پاول»؛ این کتاب 28 صفحه ای شامل دستوراتی برای پخت کیک، گوشت و نحوه تفت دادن غذاها دارد. «اِی. کی. اِی کارول» همسر ران پاول به حاضران در لاس وگاس در روز 1 فوریه – روزِ پس از پنجاه و پنجمین سالگرد ازدواج شان – چنین گفت:«ران همیشه کارها را درست انجام می دهد. به همین خاطر باید از او دنباله روی کنم»

87 – لاکِ میشل اوباما

طرفداران مُد به هر گونه لباس و آرایشی که میشل انجام می دهد توجه خاصی می کنند. در سخنرانی میشل در کنوانسیون ملی دموکرات ها، وی لاکی به رنگ آبی خاکستریِ مات بر ناخن های مصنوعی خود زده بود که نویسندگان مُد به سرعت آن را به رنگ رایجی در طراحی هنری ناخن ها تبدیل کردند. شرکت سازنده درخواست های زیادی از سالن های زیبایی دریافت کرد. ماه بعد «آن رامنی» ناخن آبی روشن را در تالار مناظرات انتخاب کرد. یکی از طرفداران مد در وبلاگش نوشت:«باید بپرسیم کدام یک لاکِ آبیِ بهتری داشتند؟»

88 – کارت پستالِ تشکر

رامنی در ماه می درباره جمع آوری اعانه ی 50 هزار دلاری در «بوکا راتون» - فلوریدا – در جمع هواداران خود گفت:«47 درصد از مردم هستند که در هر شرایطی و به هر قیمتی به رییس جمهور رأی خواهند داد. هرگز به آنها نمی گویم که باید مسئولیت فردی داشته باشند و مراقب زندگی خویش باشند». وقتی دیوید کورن رییسِ دفترِ واشنگتنِ «مادِر جونز» ویدئوی ضبط شده و ناشناخته ای از اظهارات رامنی را 4 ماه بعد در وب سایت این نشریه با عنوان «47 درصد» منتشر کرد به فریاد وحدتی برای کسانی تبدیل شد که احساس می کردند رامنی با آن 99 درصد بی ارتباط است.

شرح: درون این کارت پستال به آدرسِ «کورن» یک کارت حافظه بود که شامل ویدئوی 47 درصد و عبارتی بود با این عنوان:محرمانه. 

89 – ساندویچِ «چیک فیل اِی

پس از آنکه «دان کتی» مدیر عامل این شرکت زنجیره ای مخالفت شرکت متبوع خود را با ازدواج همجنس گرایان اعلام کرد، مایک هاکبی فرماندار سابق آرکانزاس روز 1 اوت را «روز شکرگذاری برای چیک فیل اِی» اعلام کرد. رامنی در حاشیه این مشاجره قرار گرفته بود (رامنی در3 اوت در لاس وگاس گفت:«اینها مسائلی نیستند که به رقابت های من مربوط باشد») با این حال، پرونده های مالیِ بعدی نشان از یک خرید 500 دلاری در اواخر جولای در آتلانتا از چیک. فیل. ای و خرید 900 دلاری دیگری در ماه اوت (از سوی رامنی) دارد.

90 – وسایل جلوگیریِ هدفمندِ والدین

«هرگز چیزی مثل این ندیده ام. هرگز انتخابات ریاست جمهوری ای را ندیده ام که در آن دسترسی اساسی زنان به کنترل زاد و ولد به لحاظ عملی در صندوق های رأی باشد»

- سیسیلی ریچارد، رییس انجمن «والدینِ هدفمند» در 25 اوت در واشنگتن پست درباره تلاش های قانونی نمایندگان جمهوریخواهی صحبت می کرد که سعی می کردند از بودجه «والدین هدفمند» کاسته و دسترسی به سقط را محدود سازند. این سازمان صدها وسیله جلوگیری با تصویر «ضد رایان – رامنی» در کنوانسیون دموکرات ها توزیع کرد.

91 – دندان های جو بایدن

از سال 2008 کمدینی به نام «جیسون سودکیس» در برنامه «زنده شنبه شب» از جو بایدن بسیار سو استفاده می کرد. سودکیس با این اندام مصنوعی [دندان] سعی می کرد تا دندان های خود را شبیه به دندان های بایدن کند و این گریم را با کمک هنرمندی به نام «لویی زاکاریان» انجام داد تا لبخند معاون رییس جمهور را تقلید کند. بایدن – یا چنانکه در این برنامه گفته می شود «جوی انگشت نما» - دوست دارد صحبت کند و گاف های او (بطور مثال، وقتی نوک پیکان را به سوی مواضع حمایت آمیز رییس جمهور از ازدواج همجنس گرایان نشانه می رود) نقطه عطفی در دوران حضور او در کاخ سفید بوده است. با این حال، دندان های معاون رییس جمهور پس از مناظرات وی در 11 اکتبر بیشتر جلب توجه کرد آنگاه که وی به پل رایان پوزخند می زد و وی را به تمسخر می گرفت.

92 – کارت خبر نگاری مارتا راداتز

احتمال می رفت مناظرات ریاست جمهوری مشاجراتی را بر انگیزد. گردانندگان این مناظرات قرار است حضور ملموس نداشته باشند. اما در سال 2012 خود این گردانندگان تبدیل به سوژه های داغ و بحث انگیز شدند. «جیم لهرر» از PBS به دلیل دور ماندن و کناره گیری از اولین مناظرات، امتیاز ضعیفی از لیبرال ها گرفت. «کَندی کراولی» از CNN هم به دلیل حضور گسترده در ساختمان شورای شهر مورد انتقاد محافظه کاران قرار گرفت. مارتا راداتز از ABC به دلیل متمرکز نگاه داشتن بایدنِ پر انرژی و رایانِ بی ثبات در مناظره 11 اکتبر در سنتر کالج در کنتاکی و منحرف نشدن از مباحث، امتیاز بالایی از هر دو طرف (لیبرال ها و محافظه کاران) به دست آورد.

93 – سر نیزه ارتش امریکا

در مناظره 22 اکتبر، رامنی با ارائه آماری از وضعیت دفاعی ضربه ای به اوباما وارد آورد. وی گفت ناوگان دریایی ما نسبت به یک قرن گذشته کشتی های کمتری دارد. پاسخ اوباما چنین بود:«خُب فرماندار، ما اکنون اسب ها و سر نیزه های کمتری داریم چرا که ماهیت ارتش تغییر کرده است». سرنیزه های اندک به معنای نبود آنها نیست. تمام نیروهای دریایی برای استفاده از آن آموزش داده می شوند در حالی که سرنیزه هایی مثل این یکی که به سر اسلحه های اسپرینگفیلدِ 1903 صل شده بود از سوی تیم آموزشِ ارتش پرتاب می شد.

94 – پرونده ای پر از نام زنان

«من نزد تعدادی از گروه های زنان رفتم و گفتم "می توانید در یافتن افرادی به ما کمک کنید؟" و آنها پرونده ای بزرگ از نام زنان را برایم آوردند»

- رامنی در حالی که داشت تلاش هایش برای بکارگیری و استخدام زنان در دورانی که وی فرماندار ماساچوست بود را شرح می داد، عبارت «پرونده ای پر از نام زنان» را در پاسخ به پرسشی درباره برابری جنسیتی در مناظره town-hall بیان کرد. این عبارت بلافاصله به سوژه ای برای دست انداختن و تمسخر وی تبدیل شد و گروه زنان «MassGAP» هم بعدها اعلام کرد که زنان این گروه اولین کسانی بودند که به تلاش های مربوط به استخدام زنان دامن زدند.

95 – پیتزای «سیب بزرگ»

«اسکات وَن دوزِر» با قدی حدود 1 متر و 80 سانت و وزنی حدود 80 کیلو صاحب یک پیتزا فروشی در «فورت پیِرس» در فلوریداست. پس از آنکه اوباما در 9 سپتامبر در جریان سفر انتخاباتی خود به فلوریدا به این پیتزا فروشی سر زد، اسکات هم نقش مهمی در جریان انتخابات ایفا کرد چون از شدت هیجان اوباما را در آغوش گرفته و از زمین بلند کرد. اوباما که در مغازه پیتزا فروشیِ اسکات توقف کرده بود از او پرسید:«هی مرد، تو داری وزنه از روی زمین بلند می کنی؟»این تصویر به سرعت همه جا پخش شد و اسکات ون دوزر در سومین مناظره ریاست جمهوری در «بوکا راتون» حضور یافت و در گردهمایی «Delray Beach» به معرفی و توصیف و تمجید از رییس جمهور پرداخت. اوباما به شوخی می گفت:«هر وقت به انرژی نیاز داشته باشم سعی می کنم اسکات را ببینم». وقتی منتقدان اوباما با نگاهی منفی رستوران ون دوزر را هدف انتقادات خود قرار دادند، حامیان اوباما با حجم فراوانی از خرید پیتزا و اشاره به رتبه بندی پیتزای وی پاسخ منتقدان را دادند.

96 – فنجان های انتخاباتی 7 – یازده

شعار فنجان های انتخاباتی: یازده که برای اولین بار در سال 2000 به وجود آمدند و پیروزی جورج بوش را در همان سال و سال 2004 و پیروزی اوباما را در سال 2008 پیش بینی کرده بود این بود:«یک فنجان دموکراسیِ داغ بنوشید» این فروشگاه نتایج فنجان های  رأی را به صورت روزانه ارائه می دهد اما در این میان فنجان های سبز که به نشان رأی دهندگان مردد است را نمی شمارد.

97 – کلاه محافظِ سولیندرا

شرکت سولیندرا که متخصص در ساخت پانل های انرژی خورشیدی در کالیفرنیاست به عنوان بخشی از برنامه محرک های اقتصادی دولت فدرال  528 میلیون دلار وام دولتی دریافت کرد اما در سپتامبر 2011 اعلام ورشکستگی کرد و بیش از 1000 کارگر کار خود را از دست داد. نام این شرکت معادل با انرژی پاک بود؛ اما پس از مدتی نام این شرکت به کلمه کثیفی تبدیل شد که دامان رییس جمهور را در تمام مدت رقابت ها گرفته بود. رامنی هم این سرمایه گذاریِ بی خاصیت و شکست خورده را نمادی از «اتلاف های مالیِ عظیمِ» اوباما نامید و خواستار این شد که دولت پای خود را از بخش انرژی بیرون بکشد.

98 – شکلات های کاخ سفید

این سورپرایز سنتیِ ماه اکتبر نبود. اما طوفان سَندی همکاریِ غیر منتظره ی دو حزب را در روزهای آخر رقابت ها به دنبال آورد آنگاه که رییس جمهور به ساحلِ به شدت آسیب دیده ی نیوجرسی رفت و در این سفر فرماندار جمهوریخواه این ایالت «کریس کریستی» هم رییس جمهور را همراهی کرده و شکلات ها و اسمارتیزهای کاخ سفید را به کودکانی که در این سر پناه ها بودند تقسیم می کردند. کریستی که دو هفته پیش از آن در گردهمایی رامنی در ریچموند – ویرجینیا – به شدت به رییس جمهور حمله کرده بود وقتی اوباما منابع فراوانی از بودجه فدرال را برای کمک به نیوجرسی فرستاد لحن خود را عوض کرد و در انظار عمومی از اوباما تشکر کرد و گفت:«وقتی مساله حل مشکلات به میان می آید رییس جمهور سنگ تمام می گذارد. برای من مهم نیست که طرف من برای تشکر چه کسی باشد»

99 – چکش قضاوتِ «دارل ایسا»

تا زمان حادثه مرگبار 11 سپتامبر در لیبی که به کنسولگری امریکا در بنغازی حمله شد و «جی کریستوفر استیونز» سفیر امریکا و سه دیپلمات دیگر کشته شدند، سیاست خارجی همیشه در حاشیه رقابت های انتخاباتیِ اقتصاد محور بود. در 10 اکتبر، «دارل ایسا» نماینده جمهوریخواه چکش خود را بر میز کوبید تا جلسه استماع 4 ساعته کنگره در مورد امنیت کنسولگری را آغاز کند؛ چند روز بعد، وی دولت اوباما را به پنهان کردن واقعیات مربوط به این حمله متهم کرد. رامنی هم بر آن مهر تایید زد و اوباما را به «تعلل» در این قضیه متهم کرد تا مبادا او قدرت دائمی القاعده و «حل» دشواری های سیاست خارجی در جهان عرب را بپذیرد. اما حملات حزبی کشش اندکی داشت. پس از دفاع و حضور قدرتمندانه اوباما در مناظره دوم بود که رامنی این بحث را کنار گذاشت.

100 – گالن بنزین

طوفان سندی هزاران نفر از ساکنان ساحل شرقی را آواره و میلیون ها نفر دیگر را در تاریکی فرو برد. این طوفان باعث کاهش حمل و نقل عمومی و کاهش برق شده و ماشین ها و ژنراتورها هم به مدد آمدند تا سوخت آنها هم تمام شد. به تدریج قیمت سوخت می رفت که به مساله ای انتخاباتی تبدیل شود. در مقابل، روزهای منتهی به 6 نوامبر با صف های طولانی سوخت در نیوجرسی، نیویورک و کانکتیکات همراه بود که صف های طولانی از مصرف کنندگان سوخت گالن های قرمزی در دست داشتند و در چند ایستگاه معدود که سوخت چندانی هم نداشت منتظر دریافت سوخت بودند. این چیزی نبود که هر دو حزب انتظارش را داشته باشند اما این دلیلی بود بر اینکه :« سختی رقابت ها مهم نیست اما نمی توان عملکرد طبیعت را منکر شد و علتی برای آن جست»

  

۲۷ آذر ۱۳۹۱ ۱۲:۲۸
pmo |
کد خبر : ۱۸,۶۰۴

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید