ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
همایش و مانور جستجو ،نجات و مقابله با آلودگی نفتی خزر در انزلی برگزار شد
همایش منطقه ای مشترک جستجو و نجات و مقابله با آلودگی نفتی در خزر صبح سه شنبه ششم مرداد با حضور معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی و نمایندگان بنادر ایران و نمایندگانی از روسیه و آذربایجان در بندرانزلی آغاز شد.
دکترطاهری، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در این همایش گفت: دریای خزر دارای اهمیت بی نظیری برای تمامی کشورهای حاشیه خزر است و هرروز اهمیت خودش را بیش از پیش نشان می‌دهد.
وی ادامه داد: سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع ملی، مسوول اجرای کنوانسیونهای دریایی مرتبط با مسائل آلودگی ناشی از کشتی‌ها و سکوهای نفتی ایران بوده و باتجهیز کردن بنادر خود به شناورهای مخصوص جستجو و نجات دریایی و همچنین تجهیزات پیشرفته مقابله با آلودگی‌های نفتی سعی در رعایت الزامات کنوانسیون‌های مذکور را دارد.
وی تأکید کرد : «مجموعه کارهای تجسس و نجات و آمادگی برای مقابله با مسائل محیطی زیستی، به سرعت در حال افزایش است و بزودی شاهد تجهیزات جدید تجسس و نجات و ورود واحدهای پروازی به این مجموعه خواهیم بود.»
معاون وزیر راه اضافه کرد : «برای تسریع در مکان یابی حوادث و شناسایی منطقه، دریای خزر به هواپیماهای بدون سرنشین تجهیز می شود.»
وی خاطرنشان کرد: جهشی جدی در امر مقابله با آلودگی و تجسس و نجات در دریای خزر در حال شکل گیری است و آمار هر ساله نیز با کاهش40 درصدی حوادث در دریای خزر زمینه را برای ما فراهم کرده است تا گامی موثر در زمینه افزایش ناوگان دریایی برداریم ودر آینده تعداد ناوگان‌های کشور را دو برابر کنیم.
وی هدف از اجرای این مانورها را ارتقاء سطح آمادگی منطقه‌ای عملی و استانی برای مواجهه سریع وموثر با سوانح بزرگ دریایی از طریق ایجاد هماهنگی بین کشورهای همسایه وسازمان‌های ملی، توسعه سطح همکاری‌ها به منظور مواجهه با سوانح دریایی وکاهش خسارات احتمالی، اجرای الزامات و اهداف کنوانسیون‌های مرتبط وارزیابی محصول اطمینان از آمادگی پرسنل در سوانح و برنامه ریزی سازماندهی،هدایت و ارتقای ایمنی دریانوردی و حفاظت از محیط زیست دریایی بر شمرد.
دکتر طاهری درباره ضرورت اجرای مانورهای منطقه ای در دریای خزر برای دستیابی به حداکثر آمادگی در مقابله با حوادث غیر مترقبه و آلودگی های دریایی اظهار داشت : «در حال حاضر بیش از 2 میلیون بشکه نفت در دریای خزر ترانزیت و سواپ می شود که این میزان پیش بینی می شود تا سال 2015 به 4 میلیون و 3 هزار بشکه افزایش یابد. بنابراین با رشد حمل و نقل، باید شرایط ایمنی مناسبی را در این دریا فراهم کنیم.»
مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان نیزدر آیین افتتاحیه این همایش گفت : خزر دریایی بسته و از نظر محیط زیستی بسیار حائز اهمیت است و باید به آن توجه ویژه داشته باشیم. فرهاد کوهساری " اظهار داشت : هم اکنون این دریا در بحث استخراج نفت جایگاه ویژه ای یافته که این امر لزوم توجه به پیشگیری از آلودگی های نفتی خزر را بیشتر می کند. وی خزر را دریایی از فرصت دانست ولی متذکر شد: برداشت بی رویه ازمنابع این دریا و بی توجهی به حفظ محیط زیست و جلوگیری از ورود آلاینده هامی تواند این فرصتها را تبدیل به تهدید کند.
کوهساری خاطرنشان کرد: گسترش فعالیت های تجاری و تردد کشتی هایی باکاربری های مختلف در خزر می تواند تبعات منفی احتمالی مانند سوانح دریایی و آلودگی محیط زیست را به همراه داشته باشد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان متذکر شد: در همین راستا لازم است کشورهای منطقه خزر با هم تفاهم و همکاری داشته باشند.
وی تصریح کرد: برگزاری همایش ها و مانورهای مشترک می تواند ما را در رسیدن به این اهداف یاری رساند.
نخستین مانور منطقه ای مشترک میان ایران و روسیه در زمینه جستجو و نجات دریایی و مقابله با آلودگی نفتی دریای خزر با شعار " خزر پاک و ایمن در گرو تعامل منطقه ای" روز چهارشنبه درمحدوده لنگرگاه بندرانزلی برگزار شد.
 
یک فروند بالگرد و 20 فروند شناور سطحی از انواع شناورهای جستجو و نجات ، مقابله با آلودگی ، بارجها، کشتیها و یک فروند شناور روسی ویژه مقابله با آلودگی نفتی با تیم کامل نفرات و تجهیزات در این مانورشرکت کردند.
مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان گفت: نفرات مجری مانور بالغ بر 300 نفر هستند که در دریا و خشکی عملیات را مدیریت می کنندو15 ارگان ملی در اجرای این مانور مشارکت نمودند.
 وی افزود: مانور مشترک جستجو نجات دریایی و مقابله با آلودگی نفتی براساس توافقنامه میان دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت روسیه انجام شده است .
به گفته وی این مانور از الزامات کنوانسیون های OPRC و SARاست که مباحث دزدی های دریایی و ISPS CODE نیز به همراه اطفاء حریق در آن لحاظ شده است .
کوهساری مهمترین اهداف مانور را ارتقای سطح آمادگی منطقه ای، ملی واستانی برای مواجهه سریع و موثر هنگام بروز سوانح بزرگ دریایی از طریق ایجاد هماهنگی بین کشورهای همسایه و سازماهای ملی، اجرای الزامات و اهداف کنوانسیون های مرتبط ، ارزیابی و حصول اطمینان از آمادگی پرسنل مرتبط بافعالیت های جستجو و نجات دریایی، مقابله با آلودگی نفتی و اطفای حریق وامداد پزشکی عنوان کرد.
ارزیابی توان تجهیزاتی موجود به هنگام مواجهه با سوانح بزرگ،ارزیابی منابع پشتیبانی کننده عملیات، ارتقای ایمنی دریانوردی و حفاظت ازمحیط زیست دریایی از جمله دیگر اهداف برگزاری این مانور است.
این مانور که بر اساس توافقنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و کشور روسیه برنامه ریزی شده است نخستین مانور مشترک با یک کشور خارجی درحوزه دریای خزر است.
برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
 
۱۰ مرداد ۱۳۸۸ ۱۳:۲۱
کد خبر : ۱,۸۶۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید