هیچ دستگاهی از بندر چابهار خارج نمی شود/ عزم جزم دروازه ملل برای ارائه خدمات مطلوب به صاحبان کالا سومین کشتی ترانزیتی افغانستان از طریق بندر چابهار عازم هند شد / بندر شهید بهشتی چابهار؛ زمینه ساز تقویت ظرفیت های توافق نامه سه جانبه ایران، هند و افغانستان ایجاد ظرفیت ۸۰ میلیارد دلاری ترانزیت با راه‌اندازی راه‌آهن چابهار-زاهدان/راه آهن چابهار – زاهدان؛ شاهراه اقتصادی کشورهای منطقه خواهد بود بخش معدنی پتانسیل استفاده نشده استان است/بندر چابهار می تواند هاب توزیع مواد معدنی لحاظ شود و به زودی سومین قطب تجاری کشور در منطقه جنوب و سکوی پرتاب و تحول عظیم استان سیستان و بلوچستان خواهد شد پیشنهادات بندر چابهار در نشست تخصصی با سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت/افزایش نرم تخلیه و بارگیری به ۴ و نیم تا ۵ میلیون تن تا پایان سال ۹۹ برگزاری اولین مانور امداد و نجات و اطفاء حریق مایعات قابل اشتعال در حین سوختگیری تجهیزات بندری طرح توسعه بندر چابهار فراتر از برنامه زمان ‌بندی در حال اجراست برگزاری تمرین (Drill) مقابله با آلودگی نفتی با محوریت استفاده از مواد دیسپرسنت در بندر چابهار توسعه زیرساخت های مخابراتی و ارتباطات دریایی نوار ساحلی جنوب شرق کشور در قالب پروژه های مخابرات دریایی سواحل مکران نصب آینه های محدب سقفی در ورودی و خروجی درب های بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار
همراهی نفت با طلا در کاهش قیمت + نمودار
امروز در بازارهای جهانی، بهای طلا و نفت به طور همزمان کاهش یافت تا نفت هم در نزول قیمت با طلا همراه شده باشد.
 به گزارش سامانه خبری سازمان بنادر و دریانوردی، مدتی است که فلز زرد رنگ روند نزولی را در بازارهای جهانی طی می کند. این روند تا جایی پیش رفته که طی یک ماه گذشته بهای هر اونس طلا نه تنها از مرز یک هزار و 700 دلار پایین تر آمده که تا یک هزارو 653 دلار رسیده است و در همین حدود نوسان می کند. بهای نفت اما به سرنوشت طلا دچار نشده است. فصل زمستان همواره سرمایه گذاری بر روی نفت خام وجود دارد به همین دلیل قیمت آن از روند نزولی دور بوده است هرچند که چندان هم افزایش قیمت نیافته است اما نوسانی مثبت را تجربه کرده است. بهای نر بشکه نفت خام برنت دریای شمال به 111 دلار رسیده . نفت سبک آمریکا هم از 90 دلار گذر کرده است. این قیمت ها نشان می دهد که نسبت به هفته گذشته اندکی افزایش قیمت در بازار نفت بروز پیدا کرده است.

خبرها حکایت از آن دارد که با وجود نگرانی از بن بست مالی آمریکا، قیمت جهانی نفت امروز پنج شنبه با اندکی کاهش در مرز ۱۱۱دلار در بشکه ماند. تلاش جمهوری خواهان کنگره و دولت باراک اوباما برای پایان دادن به بن‌بست مالی این کشور هنوز به نتیجه نرسیده است.

اجرای سیاستهای انبساطی و محرک پولی و مالی از سوی دولت جدید ژاپن موجب امیدواری سرمایه‌گذاران بین‌المللی شده و این مساله مانع از کاهش شدید قیمت جهانی نفت شده است.

بر اساس این گزارش، مذاکرات دو حزب سیاسی آمریکا بار دیگر از روز چهار شنبه از سر گرفته شده است، تا این کشور از روبرو شدن با رکود اقتصادی دیگری رهایی یابد. بر این اساس تتسو اموری کارشناس ارشد اقتصادی تاکید کرد: حل بن بست مالی آمریکا کار ساده‌ای نیست و فعالان بازار به دقت تحولات مربوط به وضعیت بن بست مالی را دنبال می کنند.

این گزارش حاکی است، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در بازار لندن با 18 سنت کاهش امروز به کمتر از 110.89 دلار رسیده است. هر بشکه نفت سبک آمریکا نیز در بازار نیویورک با 15 سنت کاهش به کمتر از 90.83 دلار رسیده است.

برخی کارشناسان انرژی معتقدند، در صورتی که بن بست مالی آمریکا حل و فصل شود و شرایط اقتصادی جهان نیز بهبود یابد قیمت نفت در سه ماه نخست 2013 با افزایش نسبی روبرو خواهد  شد. اموری پیش بینی کرد: قیمت نفت آمریکا تا پایان مارس آینده به بیش از 100 دلار و قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال نیز به بیش از 120 دلار خواهد رسید.

بن بست مالی آمریکا دو بعد مختلف دارد . نخست افزایش ناگهانی مالیاتها و دیگری افت شدید 1.2 تریلیون دلاری هزینه‌های بودجه خواهد بود که این مساله تاثیر منفی بر فعالیتهای اقتصادی و تجاری این کشور خواهد داشت. گر چه میزان در آمدهای بودجه ایالتهای مختلف امریکا در سال 2013 با رشد روبرو خواهد شد، ولی این رشد برای تامین هزینه‌های سنگین بودجه این ایالتها کافی نیست.

بی شک اگر رکود اقتصادی دیگری در آمریکا رخ دهد، تعداد بیکاران این کشور به شدت افزایش خواهد یافت و این مساله بار مالی بیشتری را بر بودجه دولت وارد می‌کند. میزان بدهی‌های آمریکا تا پایان امسال به بیش از 16.4 تریلیون دلار خواهد رسید. رئیس صندوق بین‌المللی پول نیز در تازه‌ترین اظهارات خود هشدار داد: بن بست مالی آمریکا مهمترین تهدید بر ضد اقتصاد این کشور است و هیچ عاملی به اندازه بن بست مالی اقتصاد آمریکا را تهدید نمی‌کند.

قیمت طلا هم که در طول یک ماه گذشته روندی نزولی را طی کرده است، چند روز گذشته را با افزایش قیمت به پایان رسانده بود اما بار دیگر امروز قدری کاهش قیمت را تجربه کرد.

در پی نگرانی نسبت به بن بست مالی آمریکا قیمت جهانی طلا امروز برای نخستین بار در پنج روز گذشته با کاهش روبرو شد. سرمایه‌گذران بین‌المللی منتظر روشن شدن نتیجه مذاکرات جدید جمهوری خواهان کنگره و دولت اوباما برای پایان دادن به بن بست مالی هستند. بر اساس این گزارش، قیمت نقره نیز امروز با افزایش روبرو شده است. بر این اساس، قیمت هر اونس طلا (معادل 32.131گرم) امروز با 0.4 درصد کاهش به کمتر از 1653.55 دلار رسیده است.

 

قیمت طلا از ابتدای امسال تا کنون 6.1 درصد رشد داشته است. این برای دوازدهمین سال متوالی است که قیمت جهانی طلا با افزایش روبرو شده است. کارشناسان اقتصادی بر این باورند که در صورت عدم توافق دو حزب سیاسی آمریکا برای پایان دادن به بن بست مالی این کشور در سال 2013 میلادی با رکود اقتصادی شدیدی روبرو خواهد شد. قیمت هر اونس طلا برای تحویل در ماه فوریه نیز با 0.1 درصد کاهش به کمتر از 1658.70 دلار رسیده است.

قیمت هر اونس نقره نیز در بازارهای بین المللی امروز با 0.1 درصد رشد به بیش از 30.04 دلار رسیده است. قیمت نقره در سال 2012 میلادی با رشد 7.9 درصدی روبرو شده است. قیمت پلاتین نیز که بهترین عملکرد قیمتی را در بین سایر فلزات گرانبها داشته است، امروز با تغییری ناچیز به 1539 دلار رسیده است. قیمت پلاتین امسال تا کنون 9.9 درصد رشد داشته است .


تغییرات قیمت نفت برنت دریای شمال در یک ماه گذشته

 

تغییرات قیمت نفت سبک آمریکا در یک ماه گذشته

 

تغییرات قیمت هر اونس طلا طی یک ماه گذشته

۷ دی ۱۳۹۱ ۰۲:۴۵
pmo-گزارش خبری |
کد خبر : ۱۸,۸۶۴

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید