ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
پروژه های مهر ماندگار در بنادر و جزایر خلیج فارس چگونه پیش می رود؟
پروژه های مهر ماندگار که در اولویت اصلی دولت برای اتمام قرار دارد اما در این میان پروژه های فعال در استان هرمزگان و حاشیه خلیج فارس از اهمیت ویژه تری برای دولت برخوردار است.
 به گزارش سامانه خبری سازمان بنادر و دریانوردی، طرح های مهر ماندگار شامل ساخت و توسعه بنادر، پالایشگاه های انرژی، راه های مواسلاتی و ... در بنادر و جزایر جنوبی کشور با جدیت دنبال می شود.

بندرگاه چند منظوره نخل ناخدا، مرحله دوم طرح توسعه مجتمع بندری شهید رجایی، توسعه اسکله اختصاصی منطقه ویژه خلیج فارس، پالایشگاه بنزین ستاره خلیج فارس، پالایشگاه نفت لاوان و گاز هنگام به همراه پل دو هزار متری خلیج فارس از مهمترین پروژه های مهر ماندگار کشور در استان هرمزگاه به حساب می آید که هر کدام نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور خواهند داشت.

به دلیل اهمیت بالای این طرح های ملی، طی چند روزگذشته رئیس ستاد مهر ماندگار کشور بازدید مفصلی از نحوه اجرای طرح ها در بنادر و جزایر جنوبی کشور انجام داد. دستیار ویژه رئیس جمهور، طرح های هرمزگان را از نظر پیشرفت در زمره چند استان برتر کشور دانست. علی اکبر محرابیان اظهار کرد: از نظر سرمایه گذاری نیز این استان با 180 هزار میلیارد ریال جزء چهار استان برتر کشور است.

وی روند اجرای پروژه های مهر ماندگار این استان را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: پالایشگاه 360 هزار بشکه ای ستاره خلیج فارس که در نوع خود بزرگ ترین در سطح جهان محسوب می شود با 63 درصد پیشرفت از سرعت مناسبی درحال انجام است. رئیس ستاد طرحهای مهر ماندگار کشور با اشاره به سرمایه گذاری های صورت گرفته ابراز امیدواری کرد که مرحله اول پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس که خط انتقال خوراک آن به طول حدود 400 کیلومتر از عسلویه به بندرعباس نیزانجام شده در زمان مقرر ( پایان بهارسال آینده) به بهره برداری برسد.

به گفته مهندس مهرابیان تاکنون دو میلیارد و 100 میلیون یور برای اجرای پالایشگاه 360هزار بشکه ای میعانات گازی ستاره خلیج فارس سرمایه گذاری شده است. دستیار ویژه رییس جمهوری از مرحله دوم طرح توسعه مجتمع بندری شهید رجایی بعنوان یکی دیگر از پروژه بزرگ احداثی مهرماندگار در هرمزگان نام برد وخاطرنشان کرد: با بهره برداری از آن تا قبل از پایان دوره دولت دهم ظرفیت این بندر با پنج برابر افزایش به شش میلیون و 500 هزار تی ای یو کانتینر در سال افزایش می یابد.

محرابیان از پالایشگاه نفت لاوان و گاز هنگام، پل دو هزار متری خلیج فارس، توسعه اسکله اختصاصی منطقه ویژه خلیج فارس، کارخانه تولید فرمالین، بندرگاه چند منظوره نخل ناخدا، پایانه مسافربری بندر شهید حقانی بندرعباس، نیروگاه گازی ایسین، هشت طرح راهسازی و درمانی بعنوان دیگرپروژه های مهم مهر ماندگار در استان هرمزگان نام برد.

وی با بیان اینکه با بهره برداری از آنها سهم استان هرمزگان درمبادلات تجاری ملی، بین المللی و گردشگری افزایش می یابد ابراز داشت: با افتتاح کارخانه پترو صنعت گامرون، این استان به بزرگ ترین تولید کننده و صادر کننده نفتالین و فرمالین منطقه تبدیل می شود. دراطلاعات منتشره آمده است: پنج درصد از مجموع پروژه های طرح مهر ماندگار کشور به هرمزگان اختصاص دارد ( از 905 پروژه کشوری 46مورد آن با180هزار میلیارد ریال) که با بهره برداری از آنها تا قبل از اتمام دوره ریاست جمهوری دکترمحمود احمدی نژاد حدود 40هزا ر فرصت شغلی دراین استان ایجاد می شود.

دستیار ویژه رئیس جمهوری را در سفر به هرمزگان معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی، فرمانده قرارگراه سازندگی کوثر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و تنی چند از مسوولان محلی از جمله استاندار همراهی می کردند.

دستیار ویژه رییس جمهوری و رییس ستاد مهرماندگار کشور همچنین در مورد بزرگترین پروژه این منطقه گفت: رویای اتصال جزیره قشم به سرزمین اصلی از طریق پل خلیج فارس با همت بهترین تیم مهندسی ایران اعم از پیمانکاران و مشاوران نخبه کشور به واقعیت پیوسته است. علی اکبر محرابیان افزود: سالیان سال در تکنولوژی ساخت، تامین منابع و مسائل زیست محیطی و منطقه ای طرح احداث این پل که یکی از طرح های برجسته مهندسی جهان محسوب می شود، تردیدهایی وجود داشت، اما با بکارگیری تیم مذکور و طبق برنامه ریزی انجام شده در اول سال 91، عملیات طراحی و اجرایی این پروژه به خوبی پیش می رود.

وی با اشاره به اینکه این پل دارای شش پایه اصلی متشکل ازقطعاتی به وزن افزون بر دوهزار و 500تن است، تصریح کرد: عملیات اجرایی ساخت این پایه ها با سرعت خوبی در حال پیشرفت است و ساخت 100شمع از 600شمع این پل نیز تاکنون به اتمام رسیده و بقیه هم به سرعت درحال ساخت است. دستیار ویژه رییس جمهوری با درخواست از مجریان این پروژه عظیم ملی مبنی بر تسریع هرچه بیشتر در اجرای آن، اظهار امیدواری کرد مردم ایران در سال 92با خودرو خود از روی این پل عبور کنند.

پل خلیج فارس به عنوان محور شاخص طرح شبکه جامع ارتباطی جزیره قشم با سرزمین اصلی بین بندر لافت در جزیره قشم و بندر پل در سرزمین اصلی به طول دوهزار و 600متر و عرض عرشه ای معادل 31متر و 50سانتیمتر ساخته می شود.

براساس این گزارش رییس ستاد مهر ماندگار کشور از پروژه ˈتولید برق و آب همزمانˈبه عنوان یکی دیگر از پروژه های مهر ماندگار جزیره قشم نام برد و گفت: این پروژه که با یک سیستم بسیار نوین برای اولین بار در ایران اجرا می شود از نظر اجرایی بالای 90درصد پیشرفت کرده است. به گفته محرابیان این پروژه تا اردی بهشت سال 92با تولید حداکثر50مگاوات برق و روزانه 18هزار مترمکعب آب، آماده بهره برداری است. وی همچنین از نزدیک شدن به مراحل انتهایی عملیات اجرایی بزرگ ترین شبکه آبرسانی روستایی کشور در جزیره قشم به طول 800کیلومتر به عنوان مکمل این پروژه خبر داد و گفت: با نصب یک ایستگاه پمپاژ و تکمیل شش پمپاژ دیگر، امیدواریم این شبکه همزمان با اتمام پروژه ˈتولید برق و آب همزمانˈ به بهره برداری برسد.

رییس ستاد مهرماندگار کشور درباره نتیجه بازدید خود از بیمارستان منطقه آزاد قشم به عنوان سومین پروژه مهرماندگار جزیره قشم نیز گفت: در اولین بازدیدم از این بیمارستان نسبت به اتمام این پروژه در مدت مقرر تردید داشتم، ولی در بازدید امروز پیشرفت ساخت آن را بسیار مطلوب دیدم و اجرای این پروژه طبق برنامه پیشرفت داشته است. وی اظهار امیدواری کرد عملیات ساختمانی و تاسیساتی این بیمارستان که برای مردم این جزیره اهمیت بالایی دارد هرچه سریع تر به اتمام برسد وبهره برداری از آن در نیمه اول سال 92آغاز شود. عملیات اجرایی فاز دوم این بیمارستان 96تختخوابی با زیربنا 15هزار مترمربع در خرداد 91شروع شده و تاکنون افزون بر 70درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

این بیمارستان با 19بخش از جمله اورژانس، درمانگاه، رادیولوژی، آزمایشگاه، فیزیوتراپی، ˈسی سی یوˈ، ˈآی سی یوˈ، ˈام آر آیˈ، زایمان، اعمال جراحی، کودکان، زنان و دندانپزشکی توسط سازمان منطقه آزاد قشم دردست احداث است.

مجموع پروژه های مهر ماندگار در بنادر و جزایر کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است به گونه ای که بازدیدهای مسوولان ستاد مهرماندگار در فواصل زمانی کوتاه دائما انجام می شود تا از نزدیک مسائل مربوط به این پروژه ها مورد ارزیابی قرار گیرد. به همین دلیل هفته جاری این جزایر و بنادر روزهای شلوغی را سپری و نمایندگان رئیس جمهور را میزبانی کردند.

۴ بهمن ۱۳۹۱ ۱۳:۵۴
pmo-گزارش خبری |
کد خبر : ۱۹,۵۵۴

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید