پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت دهه فجر پهلوگیری اولین کشتی 60 هزار تنی گندم وارداتی در بندر شهید بهشتی چابهار/ورود همزمان ۲ کشتی ۶۰ و ۶۶ هزار تنی کالای اساسی به بندر چابهار تمدید مجوز تطویل موج شکن غربی بندر صیادی رمین نقش کلیدی روابط عمومی در افزایش سهم تجارت بنادر/ بندر چابهار پشتیبان و سوپاپ اطمینان بنادر کشور مسئولان روابط عمومی بنادر باید در تمامی تصمیم سازی های راهبردی حضور داشته باشند/ ظرفیت بی نظیر بندر چابهار برای توسعه کشور/ ضرورت تجهیز روابط عمومی به ابزار و تجهیزات نوین/ توسعه گردشگری دریایی نیازمند تبلیغات وسیع و هوشمندانه تمدید مجوز ساخت دستک رسوب گیر بندر صیادی بریس اولویت ارتقای توان عملیاتی و نقش لجستیکی بندر چابهار آینده بندر چابهار در نگاه رئیس جمهور/نقش کلیدی بندر چابهار در حمل و نقل کشورهای منطقه ضرورت همکاری ایران و هند برای تهیه تجهیزات ساخت بنادر و شبکه ریلی چابهار/ زیرساخت های لازم برای تحقق شبکه ریلی در بندر چابهار وجود دارد بهینه سازی و افزایش ظرفیت خط انتقال برق طرح توسعه بندر شهید بهشتی
گزارشی از اولین روز برپایی نمایشگاه بین‌المللی دریایی
نمایشگاه بین‌المللی دریایی جمهوری اسلامی ایران امروز با حضور وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی آغاز به کار کرد و تا 11 بهمن ماه نیز به فعالیت خود ادامه خواهد داد.
به گزارش سامانه خبری سازمان بنادر و دریانوردی، این نمایشگاه که از ماه‌ها قبل تدارک آن توسط سازمان بنادر و دریانوردی فراهم شده بود، سرانجام صبح امروز با حضور فعالان بخش دریایی داخلی و خارجی فعالیت خود را آغاز کرد. برگزاری این نمایشگاه در راستای معرفی و شناسایی نقش دریا و جایگاه در ابعاد مختلف داخلی و خارجی، برگزار می‌شود. تلاش ارگان‌های ذیربط، معرفی حوزه‌های مختلف دریایی در راستای تحقق شعار دریا محور توسعه است. این نمایشگاه در امر ترویج و اشاعه فرهنگ دریایی، توسعه و ترویج نگرش دریامحور با معرفی توانمندی‌های دریایی و دستاوردهای علمی ـ پژوهشی در عرصه‌های مختلف دریایی اثربخش خواهد بود.

این نمایشگاه گامی برای دستیابی به استانداردهای بین‌المللی و اصلاح الگوی مصرف در ارتباط با قابلیت‌ها، دستاوردها و محصولات دریایی موجود و افزایش هماهنگی در حوزه حمل و نقل دریایی، گردشگری، صنایع دریایی و ایمنی و امنیت دریانوردی به شمار می‌رود.

وزیر راه و شهرسازی در مراسم افتتاح این نمایشگاه بین المللی که با حضور 8 کشور خارجی برپا شده است، با اشاره به اینکه 140 پروژه مربوط به بخش دریایی کشور در دهه فجر امسال توسط سازمان بنادر به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: هزینه اجرای این پروژه‌ها ۹۱۰ میلیارد تومان است.  علی نیکزاد اظهار داشت: 172 میلیون تن ظرفیت تجاری بنادر ایران است و و حدود 5.7 میلیون TEU ظرفیت کانتینری در بنادر وجود دارد. وی با بیان اینکه 11 بندر تجاری در ایران داریم، اضافه کرد: سرمایه‌گذاری در بنادر جهت رشد اقتصادی کشور در سال توسعه است. وزیر راه و شهرسازی افزود: اولین نمایشگاه بین‌المللی دریایی ایران که امروز افتتاح شد، بیانگر توان متخصصان داخلی، تعامل بخش خصوصی و دولت و صنعت و دانشگاه در پروژه‌های سخت‌افزاری و نرم افزاری در بخش دریایی است. نیکزاد با اشاره به شعار این نمایشگاه افزود: سالانه 800 میلیارد تومان در بنادر سرمایه‌گذاری توسط دولت انجام می‌شود. وی ادامه داد: انواع نرم‌افزارها و وسایل مرتبط با توسعه سخت‌افزاری در این نمایشگاه ارائه شده است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: مقام معظم رهبری در امر سرمایه‌گذاری در توسعه دریامحور جهت رشد اقتصادی کشور تأکیدات به سزایی دارند. وی اضافه کرد: 5 هزار و 800 کیلومتر ساحل و 11 بندر اصلی و 50 بندر فرعی داریم که باید از این ظرفیت ها استفاده شود. وی با اشاره به اینکه نمایشگاه بین‌المللی دریایی ایران، با هماهنگی IMO برگزار شده است، تصریح کرد: 172 میلیون تن ظرفیت تخلیه و بارگیری و 5.7 میلیون TEU ظرفیت کانتینری بنادر ایران است. وزیر راه و شهرسازي تصریح کرد: توسعه بندر و توسعه ناوگان حمل و نقل به بهترین وجه دنبال می‌شود و مایلیم از تمامی ظرفیت‌های دریایی و بندری استفاده کنیم. همچنین جریان افتتاحیه این نمایشگاه نشستی خبری برگزار شد تا معاون وزیر راه و شهرسازی،‌جزئیات بیشتری از نمایشگاه دریایی ارائه دهد. مدیرعامل سازمان بنادر با اشاره به پیگیری این سازمان برای رفع مشکل ارائه سوخت به کشتی‌ها گفت: جاده اختصاصی در بندر نوشهر به طول ۲ کیلومتر در حال احداث است که از کنار باغ اکولوژی نوشهر می‌گذرد.

 سید عطاءالله صدر اظهار داشت: در نمایشگاه مذکور همه ارگان‌های دریایی حضور دارند. وی ادامه داد: 5 هزار و 800 کیلومتر ساحل داریم و یک سوم مرزهای کشور دریایی است، اما از ظرفیت دریا استفاده بهینه نمی‌شود.معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: 250 بندر در سواحل کشور داریم که بنادر تجاری، شیلاتی، صنعتی، دفاعی و نفتی هستند.صدر با اشاره به وجود 11 بندر تجاری فعال در ایران گفت: فعالیت‌های دریایی و بندری در بخش‌های فراساحل، ساحل و شیلات و حمل و نقل دریایی در این نمایشگاه عرضه می‌شود.وی با بیان اینکه نمایشگاه مذکور اقدام مؤثری جهت توسعه دریامحور است، اضافه کرد: ارائه فرصت های سرمایه گذاری در بنادر در جذب سرمایه خصوصی از دیگر مزایای برگزاری نمایشگاه است.

وی درباره احداث راه ارتباطی بندر نوشهر به کنارگذر نوشهر، اظهار داشت: به دلیل توسعه بندر نوشهر و افزایش ترافیک، تردد کامیون‌ها به این بندر موجب ترافیک در جاده ساحلی نوشهر می‌شود.معاون وزیر راه افزود: به همین دلیل در یکی از سفرهای رئیس‌جمهور به این بندر مقرر شد راه ارتباطی از بندر نوشهر به کنارگذر این شهر انجام شود، اما این مسیر از کنار باغ اکولوژی نوشهر می‌گذشت که وزارت جهاد و کشاورزی با احداث این مسیر مخالف بود.صدر ادامه داد: اما در مسیر جدید از منتهی‌الیه شرقی باغ عبور می‌کنیم تا به گونه‌های گیاهی آسیبی وارد نشود.وی اضافه کرد: اجرای این مسیر راه اختصاصی بندر نوشهر را به کنارگذر متصل می‌کند و ترافیک را از جاده ساحلی به این راه اختصاصی 2 کیلومتری منتقل می‌کنیم.

وی درباره تعیین مرز دریایی در بندر آستارا تصریح کرد: این مورد در کارگروه مربوطه به تصویب رسیده و در دست کمیسیون زیربنایی دولت است که به محض اجرا اعمال خواهد شد.وی درباره سوخت‌رسانی به کشتی‌ها اظهار داشت: پس از اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها، سوخت‌رسانی به کشتی‌ها در کنار دیگر سوخت‌ها مورد توجه قرار گرفت.

صدر با بیان اینکه برای سفرهای خارجی نرخ سوخت کشتی ها بر مبنای بین المللی محاسبه می‌شود، اضافه کرد: برای سفرهای داخلی، شناورها درخواست سوخت ارزان تر داشتند که هر لیتر سوخت نفت گاز به نرخ 150 تومان به آنها ارائه می‌شود.وی افزود: با توجه به اینکه اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در فاز دوم در دستور کار دولت است، عملاً هر تصمیمی که اتخاذ شد، درباره انواع سوخت شقوق حمل و نقل اعمال خواهد شد.

نمایشگاه بین المللی دریایی که تا 11 بهمن ماه برپا خوهد بود، به منظور شناساندن توانایی ها و ظرفیت های بخش دریایی کشور و همچنین آشنایی با تجهیزات چند کشور خارجی در این زمینه مهیا شده است.

۸ بهمن ۱۳۹۱ ۱۶:۰۰
pmo-گزارش خبری |
کد خبر : ۱۹,۶۳۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید