ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجان غربی تاکید کرد: به منظور حفظ و احیای دریاچه ارومیه، اراضی حوزه آبریز این دریاچه برای اجرای طرح های توسعه کشاورزی واگذار نخواهد شد.
ˈعلی پیرمرادیˈ افزود: براساس دستورالعمل های مصوب در خصوص حفظ و احیای دریاچه ارومیه، در حال حاضر در 9 شهرستان حوزه آبریز این دریاچه، به دلیل وضعیت بحرانی، واگذاری اراضی برای اجرای طرح توسعه کشاورزی انجام نمی شود.

به گفته ی وی، در طرح توسعه بخش کشاورزی، حدود 54 هزار هکتار از اراضی استان آذربایجان غربی برای واگذاری مورد مطالعه قرار گرفت که از این میزان حدود 28هزار هکتار در حوزه آبریز دریاچه ارومیه قرار داشت.

وی با بیان اینکه واگذاری این اراضی به دلیل محدودیت آب و وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه از دستور کار خارج شد، تاکید کرد: حدود 9 هزار هکتار از اراضی شمال استان آذربایجان غربی شامل مناطق پلدشت، ماکو، سردشت و پیرانشهر از حوزه های آبریز زاغ و ارس، برای کشت و صنعت و ایجاد اشتغالزایی در اختیار کارگروه بخش کشاورزی قرار گرفت.

پیرمرادی اضافه کرد: آب شهرستان های ماکو، چالدران، پلدشت و چشمه ثریا از رودخانه ارس به دریای خزر سرازیر می شود و کشورهای ترکیه و نخجوان که 960 کیلومتر مرز مشترک خاکی با ایران دارند از این منابع آبی بهره مند می شوند.

وی اظهارکرد: برای هر هکتار از اراضی پلدشت و ماکو یک واحد دامی تعریف شده که این امر نشان دهنده تولید اندک محصول علوفه در این منطقه است، بنابراین بهره مندی از آب حوزه ارس، می تواند در کشت علوفه و سایر محصولات کمک خوبی برای استان آذربایجان غربی باشد.** تخریب اراضی به دلیل وجود نظام‌های بهره برداری متفاوت

مدیرکل منابع طبیعی آذربایجان غربی تصریح کرد: هم اکنون وجود نظام‌های بهره برداری متفاوت در استان موجب تخریب منابع طبیعی، جنگل و مراتع شده است.

پیرمرادی، واگذاری 77 فقره معدن در سطح 72 هکتار، 112 هکتار برای مسکن روستایی و 132 هکتار برای طرح‌های غیرکشاورزی را در کاهش سطح منابع طبیعی استان موثر دانست.

وی به رشد روزافزون جمعیت در کشور اشاره کرد و گفت: براساس سیاست های نظام ، تامین مواد غذایی در اولویت برنامه های کشور قرار دارد ، بنابراین برای جلوگیری از تخریب و تصرف برخی از مراتع درجه سه، چهار و پنج که فاقد پوشش گیاهی است، برای توسعه کشت و صنعت به بخش کشاورزی واگذار می شود.

وی درخصوص وجود چاه های غیرمجاز در این استان گفت: در حال حاضر بیشترین عرصه های منابع طبیعی در کوه ها و مرزها قرار دارد، بنابراین منابع طبیعی مسئول ایجاد چاه نیست بلکه تمامی چاه های مجاز و غیرمجاز به شرکت آب و فاضلاب استان مربوط می شود.

وی افزود: واگذاری اراضی طرح توسعه کشاورزی در صورتی انجام می شود که آب به حد کافی در منطقه وجود داشته باشد، در صورتی که آب و فاضلاب روستایی و شهری یا سازمان آب منطقه ای آب مورد نیاز اراضی را تامین نکند، به هیچ عنوان اراضی واگذار نمی شود.

این مقام مسوول برای جلوگیری از فرسایش های آبی و بادی در استان گفت: هم اکنون برای جلوگیری از ایجاد اراضی کشاورزی و زراعی در شیب های بالای 12 درصد، به صورت تشویقی بذر یونجه دیم توزیع شده است که کاشت این محصول موجب ایجاد پوشش گیاهی و در نهایت جلوگیری از فرسایش می شود.

به گفته وی، در حال حاضر حدود 2 هزار چاه غیرمجاز در استان وجود دارد که برخی از چاه به کنتور مجهز خواهند شد و برخی نیز پلمپ می شوند.

پیرمرادی به ارایه تسهیلات برای ایجاد آبیاری تحت فشار در این استان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 85 درصد هزینه های آبیاری تحت فشار توسط وزارت جهاد کشاورزی به صورت بلاعوض ارایه می شود و تنها 15 درصد اورده بهره برداران است.

وی با بیان اینکه امسال طرح آبیاری تحت فشار در استان به خوبی اجرایی شده است،ابراز امیدواری کرد، این روند ادامه پیدا کند.** 99 درصد از مراتع استان آذربایجان غربی ممیزی شد

مدیرکل منابع طبیعی استان آذربایجان غربی گفت: 99 درصد از مراتع این استان ممیزی شد، و طبق تبصره یک ماده 47 حقوق بهره‌بردار تعریف و پرداخت می شود و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

وی اضافه کرد: 75 درصد از زمین‌های ملی به مساحت 2 میلیون و 85 هزار هکتار سند مالکیت دریافت کرده است.

وی ادامه داد: براساس ظرفیت و برای کاهش بهره برداری بی رویه از مراتع، امسال 581 فقره پروانه بهره برداری از مراتع ابطال شد که این رقم در کشور بی نظیر بوده است.

به گفته ی وی، کاهش بهره برداری از مراتع می تواند موجب کاهش روند فرسایش خاکی، بادی و ریزگردها شود.

پیرمرادی با بیان این که اکثر اراضی منابع طبیعی استان برای تبدیل به اراضی کشاورزی مورد تخریب قرار می گیرد، تصریح کرد: از مجموع 827 هکتار اراضی تصرفی، حدود 825 هکتار از اراضی به نفع دولت خلع ید شد.

وی ادامه داد: همچنین امسال حدود سه هزار و 500 فقره پرونده برای تخریب و تصرف تشکیل شد که با وجود کمی نیرو و اعتبار از تخریب و تصرف بخش عمده ای آن جلوگیری شده است.

مدیرکل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گفت: به تازگی 23 هکتار از روستای زنگ آباد مورد تصرف قرار گرفته بود که هم اکنون تحت پیگیری دادگستری و استانداری استان است.

پیرمرادی تصریح کرد: در حال حاضر 600 هزار هکتار از اراضی ملی فاقد سند مالکیت است، که مقرر شده با حمایت استانداری، قوه قضاییه و سازمان منابع طبیعی مبلغ 2میلیارد و 300 میلیون تومان اعتبار جهت اخد سند به منابع طبیعی و اداره کل ثبت اسناد جهت تسریع در صدور سند مالکیت اراضی ملی اختصاص یابد.** اختصاص 164 میلیون تومان هزینه کارشناسی برای پرونده های منابع طبیعی

پیرمرادی تصریح کرد: امسال اعتبار مربوط به هزینه کارشناسی پرونده های منابع طبیعی کاهش یافته است که در این راستا مبلغ 164 میلیون تومان اعتبار از محل منابع استانی استانداری اذربایجان غربی برای هزینه های کارشناسی پرونده ها ارایه شد تا از افزایش تصرفات در استان جلوگیری شود.

پیرمرادی افزود: طی سالجاری یک مورد تصرف در حدود 400 هکتار با ارزش بیش از 800 میلیارد تومان با همکاری دستگاه قضایی و نظارتی استان به نفع سازمان منابع طبیعی خلع ید و سند مالکیت آن صادر شد.

به گفته ی وی، استان آذربایجان‌غربی به وسعت 37 هزار و 59 کیلومتر مربع، سیزدهمین استان بزرگ کشور است و 2٫25 درصد مساحت کل کشور را تشکیل می‌دهد.

این استان 2 میلیون و 750 هزار هکتار منابع طبیعی دارد که 2 میلیون و 650 هزار هکتار آن مرتع و 101 هزار هکتار آن جنگل است که جنگل‌های زاگرسی از این منطقه شروع می‌شود.

همچنین آذربایجان غربی به دلیل بارندگی مناسب دومین استان پرآب کشور پس از استان خوزستان به شمار می رود که مراتع غنی و گونه‌های متنوعی را در خود جای داده است.
۱۹ اسفند ۱۳۹۱ ۱۱:۲۲
pmo |
کد خبر : ۲۰,۶۵۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید