مانور دریایی مقابله با مواد خطرناک و سمی در بندر چابهار برگزار شد وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: رکورد کم سابقه جابجایی بار در بندر شهیدبهشتی چابهار در سال ۹۷/ انتقال کالاهای اساسی سهم استان های شرقی کشور از طریق بندر چابهار/ انجام شش سال فعالیت شبانه روزی برای احداث بندر چابهار دریافت قسط اول ۳۰۰ میلیارد تومانی برای خط آهن چابهار- زاهدان تا چند روز آینده/ خط آهن چابهار- زاهدان تا سال ۱۴۰۰ افتتاح می شود نقش کلیدی بندر چابهار در تامین کالاهای اساسی استان های شرقی/جایگاه ویژه بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در رونق سواحل مکران/تبدیل سواحل مکران به قطب جهانی در گرو توجه به حمل نقل دریایی و ترافیک بار تبادل کالایی بندر چابهار با 10 کشور در 11 ماه گذشته/عدم محدودیت سرمایه گذاری و فعالیت کشورهای مختلف در بندر چابهار ضرورت احیا و توسعه صنعت لنج سازی در سیستان و بلوچستان/لزوم راه اندازی مسافرت های دریایی بین بندر چابهار با بنادر داخلی و خارجی/ جاده های پرترافیک استان در اولویت 2 بانده شدن پیام تبریک مدیرکل بنادر و‌ دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز دانشجو افتتاح 2.5 کیلومتر جاده دسترسی بندر شهید بهشتی با حضور وزیر راه بندر چابهار؛ در ردیف بنادر تراز برتر/راه اندازی خط مسافری دریایی چابهار – مسقط از پایان آذر ماه/ وجود مدرن ترین ترمینال مسافری دریایی کشور در بندر چابهار کسب رتبه برتر توسط بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در اجلاس استانی نماز
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از اعطای نشان عالی خلیج فارس به فعالان این عرصه پس از تصویب آن در هیئت دولت خبر داد.
جلسه شورای سیاستگذاری سومین جشنواره فرهنگی ـ هنری خلیج فارس صبح امروز شنبه 19 اسفند با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار هرمزگان در دفتر وزیر ارشاد برگزار شد.

سیدمحمد حسینی در این مراسم با بیان اینکه برنامه‌های نخستین دوره این جشنواره در استان هرمزگان محدود بوده گفت: این جشنواره سال دوم به استان‌های همجوار هرمزگان مثل بوشهر و خوزستان تعمیم یافت اما امسال این جشنواره فراگیر شده و برنامه‌های آن در کل کشور به اجرا در خواهد آمد.

به گفته وزیر ارشاد هر یک از استان‌های معین جشنواره فرهنگی هنری خلیج فارس متولی یکی از بخش‌های آن مثل تئاتر، سینما، نقاشی، خط، سرود و کتاب هستند.

وزیر ارشاد افزود: علاوه بر این قرار است این جشنواره به همت مسئولان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دفاتر رایزنی ایران در خارج از کشور و نیز دوستانمان در وزارت امور خارجه، به دیگر کشورها هم تسری پیدا کند و ما امسال برنامه‌هایی در خارج از کشور هم برای توجه جهانیان به موضوع خلیج فارس داشته باشیم.

حسینی الگوی این جشنواره را، جشنواره فرهنگی - هنری امام رضا عنوان کرد و گفت: انتظار ما از رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی این است که همت کنند تا کارهای این جشنواره به خوبی برگزار شود و بازتاب مطلوبی در سطح جهان داشته باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در همین راستا اعلام کرد: مسئولان معاونت مطبوعاتی عهده دار این شده اند که زمینه حضور فعال نمایندگان رسانه‌های خارجی در ایران را که بیش از 120 دفتر هستند، برای پوشش خبری جشنواره فرهنگی - هنری خلیج فارس فراهم کنند.

وی در عین حال به حضور نیافتن نمایندگانی از وزارت آموزش و پرورش در شورای سیاستگذاری جشنواره فرهنگی هنری خلیج فارس اشاره کرد و گفت: امیدواریم این وزارتخانه هم در اجرای برنامه‌های این جشنواره همکاری لازم را با ستاد داشته باشد؛ نمی شود مدارس کشور به موضوع مهمی مثل خلیج فارس بی اعتنا باشند و حداقل کاری که می‌توان در این زمینه کرد نواختن زنگ خلیج فارس در مدارس است.

بنابه گفته حسینی حداقل 3 برنامه رونمایی از بازی‌ها و نرم افزارهای رایانه‌ای نیز از سوی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای ایران در جریان جشنوراه فرهنگی - هنری خلیج فارس برپا خواهد شد.

وزیر ارشاد با بیان اینکه روز 22 بهمن در تقویم سفارتخانه‌های خارجی در ایران وجود دارد و هر ساله برنامه‌هایی به این مناسبت برگزار می‌شود، گفت: پیشنهادی هم برای اضافه شدن روز ملی خلیج فارس به تقویم سفارتخانه‌ها داده شده که امیدوارم با پیگیری نهادهای مربوطه کشورهای مختلف جهان هم هر ساله از طریق سفارتخانه‌هایشان در ایران، برنامه‌هایی را برای بزرگداشت خلیج فارس برپا کنند.

حسینی از مجموعه شهرداری هم درخواست کرد در 10 روز برگزاری این جشنواره فضاهای شهری را برای تبلیغات و اطلاع سانی این رویداد فرهنگی - هنری اختصاص دهد.

وی بر لزوم فراهم کردن بانک اطلاعات خلیج فارس پژوهان یا خلیج فارس شناسان نیز تاکید کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با اشاره به پیشنهاد طرح، جایزه یا نشان عالی خلیج فارس در ستاد مربوط به جشنواره فرهنگی - هنری خلیج فارس، یادآور شد: من این موضوع را در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی با رئیس جمهور مطرح کردم که آقای احمدی نژاد هم گفت این مسئله باید در دولت مطرح و تصویب شود.

حسینی ابراز امیدواری کرد: نشان عالی خلیج فارس به زودی در دولت به تصویب برسد تا هر ساله به یکی از فعالان این حوزه اعطا شود.

در این برنامه همچنین ابراهیم عزیزی استاندار هرمزگان نیز در سخنانی بر لزوم اطلاع رسانی دقیق و گسترده سومین جشنواره فرهنگی - هنری خلیج فارس به ویژه از سوی مطبوعات سراسری تاکید کرد و گفت: متاسفانه ما سال گذشته چندان از مطبوعات کشوری بهره نبردم.

وی همچنین پیشنهاد کرد: امسال برنامه‌هایی را که در هر یک از جزایر واقع در خلیج فارس برگزار خواهد شد، به یکی از استانهای کشور سپرده شود.

در این جلسه همچنین همایون امیرزاده دبیر سومین جشنواره فرهنگی - هنری خلیج فارس، علی اسماعیلی سرپرست معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، احسان قاضی زاده مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، حمید یادگاری رئیس جهاد دانشگاهی، یحیی طالبیان قائم مقام وزیر ارشاد در امور شعر و ادب و برخی دیگر از مسئولان اجرایی و اعضای ستاد این جشنواره حضور داشتند.

۲۰ اسفند ۱۳۹۱ ۱۵:۵۸
pmo |
کد خبر : ۲۰,۶۸۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید