پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت دهه فجر پهلوگیری اولین کشتی 60 هزار تنی گندم وارداتی در بندر شهید بهشتی چابهار/ورود همزمان ۲ کشتی ۶۰ و ۶۶ هزار تنی کالای اساسی به بندر چابهار تمدید مجوز تطویل موج شکن غربی بندر صیادی رمین نقش کلیدی روابط عمومی در افزایش سهم تجارت بنادر/ بندر چابهار پشتیبان و سوپاپ اطمینان بنادر کشور مسئولان روابط عمومی بنادر باید در تمامی تصمیم سازی های راهبردی حضور داشته باشند/ ظرفیت بی نظیر بندر چابهار برای توسعه کشور/ ضرورت تجهیز روابط عمومی به ابزار و تجهیزات نوین/ توسعه گردشگری دریایی نیازمند تبلیغات وسیع و هوشمندانه تمدید مجوز ساخت دستک رسوب گیر بندر صیادی بریس اولویت ارتقای توان عملیاتی و نقش لجستیکی بندر چابهار آینده بندر چابهار در نگاه رئیس جمهور/نقش کلیدی بندر چابهار در حمل و نقل کشورهای منطقه ضرورت همکاری ایران و هند برای تهیه تجهیزات ساخت بنادر و شبکه ریلی چابهار/ زیرساخت های لازم برای تحقق شبکه ریلی در بندر چابهار وجود دارد بهینه سازی و افزایش ظرفیت خط انتقال برق طرح توسعه بندر شهید بهشتی
تولید ۱۱۸ میلیون تنی امسال بخش کشاورزی در حالی رقم خورد که کشور در تولید بسیاری محصولات نسبت به سال گذشته افزایش مناسبی داشت، اما برنامه‌ریزی برای خودکفایی در محصولات اساسی نظیر دانه‌های روغنی، شکر، علوفه دامی از مواردی است که باید به آن پرداخته شود.

در سال 91 آمار تولید محصولات کشاورزی کشور از 118 میلیون تن گذشت که نسبت به سال گذشته افزایش 8 میلیون تنی را تجربه کرد. تولید برخی محصولات کشاورزی شاخص بود و به ویژه شاه بیت این تولیدات در محصولات باغی بود که بیش از 18 میلیون تن تولید شد. تولید گندم کشور اگرچه بر اساس آمار فائو 14 میلیون تن اعلام شد، اما وزارت جهاد کشاورزی در آمارهای دقیق آنرا 12 میلیون و 850 هزار تن اعلام کرد. تولید 3 میلیون و 400 هزار تن سیب و 4.5 میلیون تن مرکبات باعث شد کشور از واردات این گونه محصولات بی‌نیاز شود سالهای گذشته در ایام عید بازار مملو  از انواع میوه‌های خارجی رنگارنگ بود اما امسال به غیر از موز و آناناس هیچ میوه‌ای خارجی در بازار پیدا نمی‌شود.

در گزارش زیر به تولید انواع محصولات کشاورزی به صورت ریز پرداخته شده و با سال‌های قبل مقایسه شده است.

*تولید 12.800 هزار تن و واردات 7 میلیون تن گندم

براساس این گزارش، در سال زراعی که گذشت 12 میلیون و 800 هزار تن گندم تولید شد که نسبت به سال گذشته کاهش محسوسی وجود نداشت اما بیشترین تولید گندم کشور طی سال‌های گذشته در سال 1386 با 15 میلیون و 886 هزار تن رقم خورده است.

البته این میزان تولید گندم با توجه به مصرف کشور که با انجام هدفمندی یارانه‌ها اعلام شد 9 تا 10 میلیون تن است می‌توانست علاوه بر تأمین نیاز داخل، ذخیره‌سازی و یا صادرات شود اما آنچه که در عمل رقم خورد واردات 7 میلیون تنی گندم به کشور بود که کارشناسان در نقدهای مختلف نبودن علوفه‌ دامی کافی و یا قیمت بالای آن و نیز نوسان نرخ ارز را اعلام کردند که باعث شد گندم تولیدی خوراک دام شود و یا در مرزها به خارج از کشورها صادر شود و نهایتاً میزان خرید تضمینی گندم امسال 2.5 میلیون تن بیشتر نشود.

به هر حال در سال گذشته اگر چه گندم کافی تولید شد اما نیاز مردم کشور از محل تولید داخل تأمین نشد و مجبور به واردات شدیم.

* تولید جو 3 میلیون و 700 هزار تن

براساس این گزارش، تولید جو در سالی که گذشت 3 میلیون و 700 هزار تن بود که نسبت به سال گذشته افزایش حدود 600 هزار تنی را تجربه کرد، این میزان در مقایسه با تولیدات 10 سال گذشته بیشترین رقم بود.

جو بیشتر به عنوان علوفه دام استفاده می‌شود و نقش زیادی در قیمت تمام شده گوشت و محصولات پروتئینی دارد.

در حال حاضر کشور در تأمین خوراک دام خودکفا نیست و سالانه حدود 7 میلیون تن واردات خوراک دام و طیور وجود دارد، البته خوراک دام محدود به جو نیست و کنجاله سویا، ذرت نیز از جمله محصولاتی است که برای خوراک دام و طیور استفاده می‌شود.

* سویا

میزان تولید سال گذشته سویا در کشور 185 هزار تن بود، این میزان در مقایسه با تولید 10 سال گذشته این محصول اگر چه رقم مناسبی است و نسبت به سال گذشته افزایش 70 هزار تنی داشته است اما تولید سویا در کشور در سال 84 رقم 224 هزار تنی را تجربه کرده است و این موضوع نشان می‌دهد ظرفیت تولید این محصول در کشور وجود دارد و در صورت مدیریت مناسب و حمایت از کشاورز می‌توان تولید مناسبی از این محصول داشت.

طی 2 سال گذشته کشور با مشکل تأمین سویا که برای تعلیف دام استفاده می‌شود مواجه بود و به همین منظور قیمت برخی محصولات پروتئینی به واسطه عدم تأمین نیاز دامداران بالا رفت.

برنامه‌ریزی برای تولید زیاد این محصول که نبود آن دامداران و مرغداران را با مشکل مواجه می‌کند باید انجام شود.

* ذرت دانه‌ای

براساس این گزارش، تولید ذرت دانه‌ای کشور سال گذشته به رقم 2 میلیون و 428 هزار تن رسید که نسبت به سال گذشته افزایش 200 هزار تنی داشته است. آمار 10 سال گذشته تولید این محصول نشان می‌دهد که در سال 86 بیشترین زمان تولید این محصول با رقم 2 میلیون و 652 هزار تن بوده است.

* کلزا

میزان تولید کلزا در کشور امسال 160 هزار تن بود این میزان تولید نسبت به سال گذشته کاهش جزئی داشت و در مقایسه با تولیدات 10 سال گذشته که بیشترین رقم در سال 85 به میزان 297 هزار تن رقم خورده بود کاهش 130 هزار تنی را تجربه کرده است.

به گزارش فارس، در حال حاضر 85 درصد نیاز روغن نباتی کشور وارداتی است اما وزارت جهاد کشاورزی قرار است طی دو برنامه 5 ساله خودکفایی دانه‌های روغنی را در کشور رقم بزند.

* شلتوک 3 میلیون و 350  هزار تن/ بیشترین آمار 10 سال گذشته

تولید شلتوک برنج در سال زراعی گذشته 3 میلیون و 350 هزار تن بود که از این میزان 2 میلیون و 400 هزار تن برنج استحصال شد.

این میزان تولید شلتوک نسبت به 10 سال گذشته بیشترین آمار تولید بوده و نسبت به سال گذشته افزایش 300 هزار تنی داشته است.

*خودکفایی برنج طی سه سال آینده

وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده است که کشور طی سه سال آینده به خودکفایی در تولید برنج می‌رسد. نیاز کنونی کشور سالانه 3 میلیون تن برنج است و تا رسیدن به خودکفایی 600 هزار تن فاصله داریم.

* چغندر قند

براساس این گزارش، سال گذشته 4 میلیون و 805 هزار تن چغندر قند تولید شده که اگر چه نسبت به سال قبل از این افزایش 100 هزار تنی را تجربه کرده است، اما آمار 10 سال اخیر نشان می‌دهد که کشور 10 سال پیش  6 میلیون و 97 هزار تن و در سال 82، 5 میلیون و 933 هزار تن چغندر قند تولید کرده است.

قند و شکر محصولی است که در کارخانه‌های قند از فراوری چغندرقند حاصل می‌شود و از تفاله آن به نام ملاس چغندرقند در دامداری‌ها استفاده می‌شود. در حال حاضر کشور در زمینه قند و شکر خودکفا نیست و  وارد می‌کنند.

* نیشکر/افزایش یک میلیون و 200 هزار تنی نسبت به سال گذشته

براساس این گزارش، تولید نیشکر امسال کشور 6 میلیون و 800 هزار تن بود که بیشترین میزان تولید طی 10 سال اخیر است و در مقایسه با سال گذشته افزایش یک میلیون و 200 هزار تنی داشته است.

* تولید 18 میلیون تنی محصولات باغی در سال جاری

بر اساس این گزارش، امسال 18 میلیون تن محصولات باغی در کشور تولید شد که مهمترین آنها سیب به میزان 3 میلیون و 400 هزار تن و مرکبات 4.5 میلیون تن بود. تولید سیب امسال یک میلیون تن مازاد نیاز بود و همچنین مرکبات نیز نیاز داخل را به خوبی تأمین می‌کند. امسال صادرات سیب و مرکبات به کشورهای دیگر وجود داشت و علاوه بر آن برخلاف سالهای گذشته برای تأمین عید نیز وارداتی صورت نگرفت.

* سیب با یک میلیون تن مازاد تولید

براساس این گزارش، آمار دقیق تولید سیب کشور 3 میلیون و 418 هزار تن بود که نسبت به سال گذشته 500 هزار تن افزایش داشته‌ است، مقایسه آمار 10 سال گذشته تولید سیب کشور نشان می‌دهد که بیشترین تولید در سال زراعی گذشته رقم خورده است.

* مرکبات با 5 میلیون تن تولید

در سال زراعی که گذشت 4 میلیون و 986 هزار تن انواع مرکبات از جمله پرتقال، نارنگی، لیموترش، لیموشیرین، گریپ‌فروت، نارنج و سایر مرکبات به عمل آمده است.

* پسته/رشد 130 هزار تن

امسال 357 هزار تن پسته در کشور تولید شد که بیشترین آمار تولید طی 10 سال گذشته است. این میزان تولید نسبت به سال گذشته افزایش 130 هزار تنی را تجربه کرده است.

پسته مهمترین محصول صادراتی کشور و بعد از نفت مهمترین محصول صادراتی ارزآور است. سالانه 1.5 میلیارد دلار پسته ایران به کشورهای مختلف صادر می‌شود.

*سنجاب‌هایی که فقط پسته ایرانی می‌خورند

گفته می‌شود پسته ایرانی از نظر طعم و مزه بی‌رقیب در دنیا است. حتی برای اثبات این موضوع 2 سنجاب با دو گونی پسته ایرانی و غیرایرانی در یک اتاق محبوس شدند و بعد از دو روز تمام پسته‌های ایرانی توسط سنجاب‌ها خورده شدند اما پسته غیر ایرانی دست نخورده باقی ماند.

* تولید 198 هزار تن موز

براساس آمارها امسال 198 هزار تن موز در کشور تولید شده است. آمارها نشان می‌دهد که تولید موز در کشور از سال 1380 با 41 هزار تن تولید وجود داشته و با رشد تدریجی در سال جاری به 198 هزار تن رسیده است.

موز که طی چند دهه گذشته به عنوان میوه لوکس و مطلوب ایرانی‌ها شده و به ذائقه آنها خوش آمده است سالانه بخش زیادی وارد کشور می‌شود، اما متولیان تولید درصدد تولید کافی در داخل کشور هستند که برنامه‌ریزی آن در مناطق جنوب و شمال کشور انجام شده است.

* تولید انگور 3 میلیون و 310 هزار تن/ بیشترین رقم 10 سال گذشته

تولید انگور امسال کشور 3 میلیون و 536 هزار تن بود که در مقایسه با تولیدات 10 سال گذشته بیشترین رقم را به خود اختصاص داده است. تولید انگور در سال گذشته 2 میلیون و 310 هزار تن بود که در سال جاری افزایش یک میلیون و 200 هزار تنی را تجربه کرده است.

* بیشترین تولید فندق طی 10 سال گذشته

تولید فندق امسال کشور 30 هزار تن بود که در مقایسه با 10 سال گذشته بیشترین میزان بوده و نسبت به سال گذشته افزایش 10 هزار تنی را تجربه کرده است.

* گلابی

تولید گلابی امسال به 241 هزار تن رسید و اگر چه نسبت به سال گذشته کاهش 20 هزار تنی داشته اما نسبت به سنوات قبل رشد قابل قبولی داشته است.

* گردو

 تولید گردوی امسال کشور  به 263 هزار تن رسید که تقریباً طی 5 سال گذشته کاهش محسوسی نداشته است.

* بادام

براساس این گزارش، امسال 219 هزار تن در کشور بادام تولید شد که نسبت به سال گذشته افزایش 30 هزار تنی داشته و بیشترین رقم تولید را طی 10 سال گذشته به خود اختصاص داده است.

* تولید انار 832 هزار تن/جایگاه نخست ایران در دنیا

براساس این گزارش، کل تولید انار امسال کشور 832 هزار تن بود که اگر چه نسبت به سال گذشته کاهش 60 هزار تنی داشته است اما نسبت به آمار تولید 10 سال گذشته روند افزایشی داشته است.

بر اساس این گزارش، امسال 15 هزار تن خرمالو، 55 هزار تن توت‌فرنگی، 125 هزار تن تمبر هندی، 27 هزار تن انبه، 64 هزار تن انجیر و به عمل آمده است.

۳ فروردین ۱۳۹۲ ۱۷:۰۷
فارس |
کد خبر : ۲۱,۰۱۴

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید