هیچ دستگاهی از بندر چابهار خارج نمی شود/ عزم جزم دروازه ملل برای ارائه خدمات مطلوب به صاحبان کالا سومین کشتی ترانزیتی افغانستان از طریق بندر چابهار عازم هند شد / بندر شهید بهشتی چابهار؛ زمینه ساز تقویت ظرفیت های توافق نامه سه جانبه ایران، هند و افغانستان ایجاد ظرفیت ۸۰ میلیارد دلاری ترانزیت با راه‌اندازی راه‌آهن چابهار-زاهدان/راه آهن چابهار – زاهدان؛ شاهراه اقتصادی کشورهای منطقه خواهد بود بخش معدنی پتانسیل استفاده نشده استان است/بندر چابهار می تواند هاب توزیع مواد معدنی لحاظ شود و به زودی سومین قطب تجاری کشور در منطقه جنوب و سکوی پرتاب و تحول عظیم استان سیستان و بلوچستان خواهد شد پیشنهادات بندر چابهار در نشست تخصصی با سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت/افزایش نرم تخلیه و بارگیری به ۴ و نیم تا ۵ میلیون تن تا پایان سال ۹۹ برگزاری اولین مانور امداد و نجات و اطفاء حریق مایعات قابل اشتعال در حین سوختگیری تجهیزات بندری طرح توسعه بندر چابهار فراتر از برنامه زمان ‌بندی در حال اجراست برگزاری تمرین (Drill) مقابله با آلودگی نفتی با محوریت استفاده از مواد دیسپرسنت در بندر چابهار توسعه زیرساخت های مخابراتی و ارتباطات دریایی نوار ساحلی جنوب شرق کشور در قالب پروژه های مخابرات دریایی سواحل مکران نصب آینه های محدب سقفی در ورودی و خروجی درب های بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار
روز شنبه این هفته، معاون رییس‌جمهور و رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، هر دو از تصمیم دولت برای تک‌نرخی کردن ارز خبر دادند؛ بر اساس این تصمیم قرار است ارز مرجع حذف و یارانه‌ای معادل مابه‌التفاوت ارز مرجع و ارز مبادله‌ای جایگزین شود.

آن طور که دولت اعلام کرده و در لایحه بودجه سال 92 مصوب کرده است، کالاهایی که با ارز مرجع وارد می‌شود، با نرخ غیرمرجع به دست مردم می‌رسد؛ از این رو، تصمیم گرفته شده ارز مرجع از اولویت اول و دوم به غیر از کالاهایی نظیر گندم، دانه‌های روغنی و نهاده‌های دامی حذف شود.
اما این خبر در شرایطی منتشر شد که واکنش‌ها به این تصمیم ادامه دارد؛ چنانچه به گفته مجیدرضا حریری، رییس کمیسیون واردات اتاق ایران، اگرچه حذف ارز مرجع و مبادله‌ای و حرکت به سمت تک‌نرخی شدن آن، به صلاح اقتصاد کشور است، ولی اقشار آسیب‌پذیر جامعه با تک نرخی شدن ارز، باید فشارهای تورمی را تحمل کنند، بنابراین باید تصمیم‌گیری‌های ویژه‌ای نیز در جهت حمایت ازاین اقشار گرفته شود.
حریری با بیان اینکه این حمایت‌ها می‌تواند در قالب پرداخت یارانه به کالاها برای تولیدکنندگان یا مصرف‌کنندگان باشد، به ایسنا گفت: این موضوع باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد که اولا چگونه پرداختی بهتر است و دوما آثار پرداخت‌های نقدی از سوی دولت به مردم نیز مدنظر قرار گیرد.
رییس کمیسیون واردات اتاق ایران اظهار کرد: باید یک نهاد فرادولتی شکل گیرد و نوع حمایت‌ها از اقشار مختلف جامعه را مشخص کند. وی با تاکید بر اینکه در دولت فعلی چنین نهادی برای شناسایی اقشار مختلف و تعیین نحوه حمایت از آنها شکل نگرفته است، اظهار کرد: دولت فعلی از پرداخت یارانه بیشتر به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده کرده تا ابزار اقتصادی.
حریری درباره حذف ارز مرجع از کالاهای اولویت اول و دوم به غیر از روغن، گندم و نهاده‌ها تصریح کرد: به طور واضح در لایحه بودجه ارز تک نرخی به حدود 2300 تومان یا نرخ ارز مبادله‌ای نزدیک است؛ ولی این سوال پیش می‌آید که آیا این رقم ارز مبادلاتی با کارشناسی به دست آمده است؟
به اعتقاد رییس کمیسیون واردات اتاق ایران، در مجموع دست یافتن به دو نرخ مبادله‌ای و آزاد بسیار بهتر از داشتن سه نرخ مرجع، مبادله‌ای و آزاد است؛ تجربه سال گذشته هم نشان داد که ما حداقل 25 میلیارد دلار بابت غذا، دارو و نهاده‌های دامی خرج کرده‌ایم، ولی مصرف‌کننده به کالایی که با ارز مرجع وارد شده دست نیافته است. وی افزود: در مورد برنج و گوشت در سال گذشته، هر چند با ارز مرجع وارد می‌شد، ولی با نرخ آزاد به دست مردم می‌رسید.
تخصیص مازاد درآمد ارز به تولید
از سوی دیگر، محمدرضا بهرامن، رییس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز در این باره به ایسنا گفت: در صورت تک‌‌نرخی‌شدن ارز باید مازاد درآمد دولت صرف تولید شود؛ در غیر این صورت با افزایش نقدینگی تورم جدیدی در کشور شکل می‌گیرد. وی با طرح این سوال که باید دید تک‌نرخی شدن ارز در لایحه بودجه 1392 چه هدفی را دنبال می‌کند، عنوان کرد: اگر در بحث تک‌نرخی شدن ارز نیاز‌ها پیش‌بینی نشود و شرایط لازم مهیا نشود، ممکن است آسیب‌های جدی را وارد کند.
رییس کمیسیون معادن اتاق ایران افزود: در مسیر تک نرخی‌شدن ارز باید نیاز‌های اولیه را با پرداخت مابه‌التفاوت و یارانه تامین کرد؛ به‌طور مثال غذا و دارو جزو کالاهایی است که باید در مسیر تک‌نرخی‌شدن ارز به آن توجه شده و مابه‌التفاوت آنها پرداخت شود.

۲۱ فروردین ۱۳۹۲ ۱۲:۵۰
pmo |
کد خبر : ۲۱,۴۴۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید