پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت دهه فجر پهلوگیری اولین کشتی 60 هزار تنی گندم وارداتی در بندر شهید بهشتی چابهار/ورود همزمان ۲ کشتی ۶۰ و ۶۶ هزار تنی کالای اساسی به بندر چابهار تمدید مجوز تطویل موج شکن غربی بندر صیادی رمین نقش کلیدی روابط عمومی در افزایش سهم تجارت بنادر/ بندر چابهار پشتیبان و سوپاپ اطمینان بنادر کشور مسئولان روابط عمومی بنادر باید در تمامی تصمیم سازی های راهبردی حضور داشته باشند/ ظرفیت بی نظیر بندر چابهار برای توسعه کشور/ ضرورت تجهیز روابط عمومی به ابزار و تجهیزات نوین/ توسعه گردشگری دریایی نیازمند تبلیغات وسیع و هوشمندانه تمدید مجوز ساخت دستک رسوب گیر بندر صیادی بریس اولویت ارتقای توان عملیاتی و نقش لجستیکی بندر چابهار آینده بندر چابهار در نگاه رئیس جمهور/نقش کلیدی بندر چابهار در حمل و نقل کشورهای منطقه ضرورت همکاری ایران و هند برای تهیه تجهیزات ساخت بنادر و شبکه ریلی چابهار/ زیرساخت های لازم برای تحقق شبکه ریلی در بندر چابهار وجود دارد بهینه سازی و افزایش ظرفیت خط انتقال برق طرح توسعه بندر شهید بهشتی
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ارز کالا را از صادرات غیرنفتی تامین و از تنگه تحریم ها عبور می کنیم.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت دراین اجلاس از سال 91 به عنوان سالی اثر گذار در حوزه اقتصاد نام برد و خطاب به شرکت کنندگان دراین مراسم گفت : " تشکر ویژه دارم از همه شما و در راس آن رییس جمهوری محترم که وقت مضاعفی را برای گذر از این گذرگاه سخت در سال  گذاشتند."

وزیر صنعت ، معدن و تجارت تاکید کرد که این وزارتخانه تا  روزهای آخر دولت دهم به وظایف سازمانی خود پای بند خواهد بود.

وی با اشاره به نامگذاری سال جاری با نام سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: خانواده صنعت، معدن و تجارت آماده است تا وظیفه دینی و شرعی خود را به خوبی ادامه دهد .

 غضنفری با قدردانی از رهبر معظم انقلاب اسلامی به دلیل نامگذاری سال 90 با نام  تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی گفت: این سال به درستی و هوشمندانه نامگذاری شد و ایشان امسال نیز فرمودند که باید اهداف سال تولید ملی تدوام داشته باشد، این موضوع فرصت بی نظیری برای ماست که توجه همه مسئولان را به حوزه تولید معطوف کنیم .

وزیر صنعت، معدن و تجارت درادامه سخنان خود با بیان این جمله که سال 91 سال خیلی خاصی بود، گفت: دراین سال همه دشمنان خارجی و معاندین در داخل با همه لشکر خود حمله کرده ، برنامه ریزی کردند و انتظارداشتند که بتوانند به اهداف خود دست یابند .

وی ادامه داد: درسال گذشته مرکز مختصات اقتصاد کشور از ارز 1200 تومانی به 2500 نقل مکان کرد، بتدریج کالاها و مناسبات تحرک جدیدی پیدا کرد ، طبیعی است که این نرخ ارز شوک های خاص و نوسانات خاص قیمتی خود را برجای گذارد.

از نظر دکتر غضنفری ، با توجه به شرایط خاص سال گذشته اگر پشتیبانی های مقام معظم رهبری ، مدیریت دولت و همراهی مردم وجود نداشت ممکن بود آثار و تبعات اجتماعی و سیاسی بسیاری سنگینی برکشور تحمیل شود .

* هماهنگی و همراهی تیم اقتصادی دولت در سال 91

 غضنفری ادامه داد: تیم اقتصادی دولت با مدیریت رییس جمهوری ، هماهنگی و

همراهی خوبی را به منصه ظهور رساند ، بانک مرکزی ، وزارتخانه های اقتصاد ، جهاد کشاورزی و دادگستری و همچنین سازمان صداوسیما ، در آن شرایط تعامل و همکاری خود را افزایش دادند .

وزیر صنعت ، معدن و تجارت برگزاری جلسات هفتگی مدیریت ارز (هر دوشنبه) به ریاست دکتر احمدی نژاد را مورد توجه قرار داد و گفت : تصمیمات خوبی دراین جلسات اتخاذ شد که در مدت کوتاهی آثار آن بر اقتصاد مشخص گردید .

* ادغام ساختار معیوب را اصلاح کرد

غضنفری درادامه سخنان خود از ادغام به عنوان یکی اقدامات خوب در دولت دهم یاد کرد و افزود: ادغام به انسجام فعالیت ها در همه بخش های سه حوزه  صنعت، معدن و تجارت کمک کرده و برخی ساختارهای معیوب را اصلاح کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه سخنان خود را با ذکر مثال تکمیل کرد و افزود: پیش از ادغام اگر قرار بود تصمیمی همچون کاهش تعرفه یک کالا در حوزه تجارت خارجی گرفته شود، ممکن بود برای به نتیجه رسیدن این موضوع شش ماه زمان صرف شود تا که دستگاه های ذیربط نظرات کارشناسی خود را اعلام کنند .

وی درعین حال گفت:هر چند که به واقع هر کارشناسی نظر خود را بیان می کرد ، اما واقعیت امراین است که این فرایند معیوب بود .

 غضنفری سپس درباره اولویت های 10 گانه گفت : 18 تیرماه 91 بود که هفت هزار کالای وارداتی را در 10 گروه اولویت بندی کرده و پیشنهاد خود را به بانک مرکزی ارایه کردیم . براین اساس چگونگی تخصیص ارز به اولویت های یک و دو کالاهای وارداتی و سه تا 9 مشخص گردید و موضوع محدودیت و یا ممنوعیت نیز برای اولویت آخر (10)در نظر گرفته شد .

وزیر صنعت ، معدن و تجارت با بیان این جمله که اتخاذ چنین تصمیمی در مدت زمان یک تا دو هفته هیچ گاه در تجارت خارجی کشور سابقه نداشته است ، افزود: پیش از ادغام گاهی اختلاف در باره یک یا دو قلم کالا به اندازه ای حاد می شد که ممکن بود پیشنهاد کاهش تعرفه مضا نشود ، اما پس از ادغام تیم اقتصادی دولت هماهنگ بوده است .

*سیاست های خارجی به نفع اقتصاد کشور تمام شد

 غضنفری در ادامه سخنان خود درباره سیاست های تجارت خارجی در سال گذشته عنوان کرد: تصمیمات تجارت خارجی کشور در سال 91 به نفع اقتصادی تمام شد که درپی مقاومتی شدن بود.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت افزود: محدودیت و بعضا ممنوعیت در واردات و صادرات شکل دهی مرکز مبادلات ارزی در ساختمان ثبت سفارش این وزارتخانه ، کاهش 50 درصد تعرفه از جمله اقدامات سال گذشته بود .

وی در باره برخی مسائل قبل از ادغام در حوزه تجارت خارجی اظهار کرد: هرگاه که در نظر داشتیم برای ورود به موضوع سازمان جهانی تجارت و یا موافقتنامه های تعرفه های ترجیحی ، تعرفه را کاهش دهیم چالش های بسیاری در تیم اقتصادی دولت به وجودمی آمد .

دکتر غضنفری گفت : این درحالی است که سال گذشته و پس از ادغام تعرفه واردات تا 50 درصد کاهش یافت و دراین خصوص هیچ گاه شاهد چنین وفاقی میان دستگاه ها نبوده ایم .

وی افزود: البته همزمان با کاهش تعرفه ها ، قیمت ارز برای محاسبه تعرفه و عوارض دو برابر شده،  ارز مبادله ای برای محاسبه در نظرگرفته شد اما از سویی جمهوری اسلامی ایران که تا پیش از این به عنوان کشوری با تعرفه بالا شناخته و سرزنش می شد ، درحال حاضر تعرفه های خود را کاهش داده است .

وزیر صنعت ، معدن و تجارت تصریح کرد : در چنین شزایطی همزمان لوکوموتیو اقتصاد ایران بر روی ریل خود رو به جلو حرکت می کند.

*پرداخت 57 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی

 غضنفری سپس گفت : با تمام مشکلاتی که در سال 91 دست به گریبان بودیم اما قرار نبود که سرمایه گذاری های جاری و پروژه های عمرانی دراین سال تعطیل شود ، بنابراین دراین سال 57 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به حوزه های کاری صنعت ، معدن و تجارت پرداخت شد .

وی با قدردانی از دستگاه های مسئول برای این همکاری گفت : تخصیص این میزان اعتبار  در شرایط نامناسب اقتصاد کشور در سال 91  قابل توجه است،  هر چند که ممکن بود درخواست های بعدی ما بیشتر باشد.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت درادامه با اشاره به معرفی 5 هزار بنگاه به صندوق توسعه ملی برای دریافت منابع و دریافت سه درصد سپرده بانک ها نزد بانک مرکزی گفت : بسیاری از کارهای آن انجام شده و 10 هزار میلیارد تومان تسهیلات نیز پیش بینی شده است .

" در شرایطی که امکان جابجایی ارز و فروش نفت نبود و 50 درصد درآمدهای ارزی کاهش یافت ، صندوق توسعه ملی 6.5 میلیار دلار به حوزه صنعت ، معدن تخصیص داد ."

وی با تقدیر از معاونت برنامه ریزی، صندوق های حمایتی و ضمانتی ، سازمان های استانی و معاونت پارلمانی وزارت صنعت به دلیل پیگری موضوع سه درصد سپرده های قانونی گفت : از بانک ها به ویژه صنعت و معدن ، بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی به دلیل همکاری خود دراین بخش سپاسگزاریم .

وزیر صنعت ، معدن و تجارت با تصریح براینکه ، درخواست های سرمایه گذاری همچنان ادامه دارد ، گفت : فضای کسب و کار به گونه ای است که 50 هزار میلیارد تومان درخواست سرمایه گذاری برای اشتغالزایی 283 هزار نفر مطرح است .

* 110 هزار میلیارد تومان حجم سرمایه گذاری

وی پروژه های تکمیل شده درسال گذشته را 3800 مورد با ارزش 9 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: 20 هزارطرح بالای 20 درصد پیشرفت با  87 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری وجود دارد که این رقم فوق العاده است .

 غضنفری سپس با ارایه گزارشی به مقایسه عملکرد دولت های نهم و دهم و دولت های هفتم و هشتم پرداخت و افزود: حجم سرمایه گذاری در تولید صنعتی در دولت های هفتم و هشتم 16 هزار میلیارد تومان بود حال آنکه این رقم در هشت سال گذشته به 110 هزار میلیارد تومان رسیده است .

وی تعداد پروانه های بهره برداری در سال های اخیر ( دولت های نهم و دهم ) را 54 هزار فقره اعلام کرد و ادامه داد : این رقم طی دولت های هفتم و هشتم 32 هزار فقره بوده

است .

به گفته غضنفری وضعیت اشتغال نیز در دولت های نهم و دهم نیز به همین نسبت افزایش یافته است که نتیجه این سرمایه گذاری ها افزایش ظرفیت ها را به دنبال خواهد داشت .

وی در باره وضعیت تولید خودرو در مقایسه ای گفت : میزان تولید خودرو در دولت های نهم و دهم به 2 میلیون دستگاه رسیده است حال آنکه این رقم در دولت های هفتم و هشتم 960 هزار دستگاه بود .

وزیر صنعت ، معدن و تجارت در ادامه تولید فولاد از 10 به 20 میلیون تن ، محصولات فولادی از 13 به 31 میلیون تن ، تولید سیمان از 33 به بیش از 80 میلیون تن را ازجمله شاخصه های مثبت دولت های نهم و دهم نسبت به مدت مشابه قبل از آن اعلام کرد.

 

غضنفری این توضیح را نیز داد که در 8 سال اخیر کشور از نظر سرمایه گذاری و ظرفیت سازی  در شمش آلومینیم ، مس کاتدی و ....روند رو به رشدی داشته است.

نیاز به سرمایه در گردش ، موضوع دیگری بود که دکتر غضنفری دراجلاس سراسری مدیران صنعت ، معدن و تجارت به آن پرداخت و گفت : با وجود همه فشارها این احتمال وجود داشت که درخواست سرمایه در گردش چند برابر شود، دراین شرایط بود که بانک ها برای ال سی تا 130 درصد درخواست داشتند و از سویی ارز نیز دو برابر شد اما در همین سال در بخش هایی از صنایع همچون تراکتور، الکتروموتور، پودرهای شوینده و ...  با رشد تولید از 16 تا 20 درصد مواجه بودیم ، هرچند که در بخش هایی نیز تولید روند کاهشی را تجربه کرد.

وی با بیان اینکه تولید کاشی ، سیمان و محصولات فولادی نیز افزایش یافته است ، گفت : ازسویی برخی کالاها در حوزه های تک و یا پتروشیمی به دلیل تحریم با کمبود تولید روبرو شد .

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه سخنان خود گفت : برخی تولید کنندگان نیز به دلیل نداشتن سرمایه ، در دریافت سرمایه درگردش یا ارز ناموفق بودند که امیدواریم در سال 92 بیشتر مورد توجه ما قرار گیرند.

* تعداد شهرک های صنعتی به رقم 910 رسید

وی در ادامه گزارشی از وضعیت شهرک های صنعتی ارایه کرد و گفت : درسال 84  تعداد شهرک های صنعتی مصوب 456 شهرک بود که این رقم در سال گذشته به عدد 910 رسید .

غضنفری گفت که در داخل هر شهرک ؛ فضاهای تاسیساتی کمک به صنعت گاز ، صنایع آبرسانی و برقرسانی ایجاد می شود تا واحدها در آن جا مستقر شوند .

به گفته وزیر صنعت ، معدن و تجارت ، شهرک های عملیاتی شده درسال گذشته 670 فقره بود، این رقم در دولت های هفتم و هشتم فقط 333 فقره بوده است .

وی با مقایسه ای در خصوص میزان سرمایه گذاری درشهرک ها در دولت های هفتم و هشتم از سویی و دولت های نهم و دهم از سوی دیگر اظهار کرد : این رقم در سال 84 ، 16 هزار میلیارد تومان بود که در سال 91 به 34 هزار میلیارد تومان رسید .

 غضنفری از معاونت صنایع ، ایدرو و شرکت های تابعه ، شرکت شهرک های صنعتی و زیرمجموعه آنها برای اقدامات سال گذشته آنها نیز تشکر کرد .

معدن،  محور بعدی سخنرانی  غضنفری را در برگرفت ، وی با اشاره به پیگیری های رییس جمهوری درباره معدن گفت: کارگروه توسعه معدن به دستور دکتر احمدی نژاد راه اندازی شد و این موضوع در کنار محورهایی چون هدفمندی و کشاورزی عملیاتی گردید .

وزیر صنعت ، معدن و تجارت با بیان اینکه دغدغه های بسیاری در حوزه معدن وجود دارد ، استیفای حقوق دولت، توزیع عادلانه مردمی ، فرصت های کار در معدن ، عاطل و باطل نبودن کار در معدن از جمله این موارد برشمرد.

وی سپس تصریح کرد : تاکنون چهار جلسه کارگروه معدن برگزار شده ، یک جلسه آن استانی و در سمنان با حضور رریس جمهوری بود.

غضنفری گفت که در جلسه پنج شنبه هیات دولت ، 250 میلیارد تومان اعتبار ریالی  برای حوزه معدن استان سمنان اختصاص یافت که ممکن است به همین اندازه اعتبار ارزی تخصیص یابد.

* صدور شش هزار فقره پروانه بهره برداری معدن

وی صدور پروانه های اکتشاف دردولت های هفتم و هشتم را 10 هزار فقره اعلام کرد و افزود: این رقم در هشت سال گذشته به 13 هزار فقره رسیده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین گفت : تعداد پروانه های بهره برداری حوزه معدن در دولت های نهم و دهم 6 هزار فقره با 3.3 هزار میلیارد تومان بود که این تعداد در هشت سال قبل از آن 4.6 هزار فقره با 500 میلیارد تومان سرمایه گذاری اعلام شده است .

از نظر  غضنفری ، کارهای بسیاری زیادی می توان در حوزه معدن انجام داد به ویژه اگر حقوق دولتی به خزانه باز گردد، منابع صرف توسعه معدن و یا شکوفایی اقتصاد کشور خواهد شد .

"تعداد معادن فعال در سال 83، 3600 بود که هم اکنون به رقم 5 هزار رسیده است ، همچنین استخراج مواد معدنی در آن سال 156 میلیون تن بود ، سال گذشته به 391 میلیون تن رسیده است ، این ارقام رشد خیلی خوبی را نشان می دهند .

وزیر صنعت ، معدن و تجارت دراین بخش از سخنان خود نیز از معاونت معدنی ، سازمان زمین شناسی ، ایمیدرو و شرکتهای تابعه به دلیل فعالیت های سال گذشته آنها قدردانی کرد.

* درسال 91 ، تامین کالا 50 درصد بیش از سال های گذشته بود

وزیر صنعت ، معدن و تجارت در ادامه سخنرانی خود گفت که در سال گذشته اقدامات  بزرگی در حوزه تنظیم بازار انجام شده به نحوی که تامین کالای اساسی 50 درصد بیش ازسال های گذشته بود .

 غضنفری به شکل گیری لجستیک بزرگی از حمل و نقل ، کشتیرانی و شرکت حمل و نقل خلیج فارس برای تامین کالای اساسی اشاره کرد و افزود: همزمان کامیون های بسیاری وارد این عرصه شدند و در مدت کوتاهی میزان بالایی از کالا وارد کشور شد که به اذعان بسیاری کشورمان درتامین کالا در سال 91 خوش درخشید.

وی با تشکر از رییس جمهوری مبنی براینکه به دستور وی بانک مرکزی یک خط اعتباری را برای خرید کالای اساسی در نظر گرفت ، گفت : این اعتبار سرعت بالایی به شرکت بازرگانی دولتی و پشتیبانی امور دام در انجام وظایفشان داد .

وزیر صنعت ، معدن و تجارت با یادآوری اینکه درسال 91 رسما واردات میوه به کشور متوقف شد ، گفت: اگر هم در مرزها وارداتی مشاهده شد ، رسمی نبود .

غضنفری همچنین گفت که وضعیت بازار در ایام عید با مشکلی مواجه نشد و کالای مورد نیاز مردم تامین شد ، اما با این وجود در روزهای نخستین عید تلاطمی در بازار میوه رخ داد که بالافاصله کنترل گردید .

وی برگزاری نمایشگاه های فروش بهاره ، پاییزه و طرح ضیافت (ماه رمضان) در ایام مختلف سال و در قالب یک هزار سایت نمایشگاهی و 90 هزار غرفه را مورد توجه قرار داد و افزود: این نمایشگاه ها 41 میلیون نفر بازدید کننده داشت .

* انجام 7.6 میلیون بازرسی

وزیر صنعت ، معدن و تجارت همچنین از تلاش های سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و تعزیرات حکومتی درحوزه نظارت و بازرسی قدردانی کرد و افزود: درحوزه پایش بازار با 7.6 میلیون فقره بازرسی،  454 هزار پرونده تخلف تشکیل شد که ارزش پرونده های متشکله 840 هزار میلیارد تومان بوده است .

 غضنفری در ادامه سخنرانی خود با تشریح اینکه چگونه می توان به اقتصاد غیر نفتی به طور کامل دست یافت ، گفت : دراین خصوص مهمترین موضوع در حوزه تجارت خارجی است .

* نزدیکی رقم صادرات با واردات

وی سپس گفت : میزان صادرات غیرنفتی کشور درسال 91 ماهانه 4.5 میلیارد دلاربود که در مقابل هر ماه 3.5 میلیارد دلارکالا به کشور وارد می شد. به بیانی این نسبت با در نظر گرفتن 40 میلیارد دلارصادرات و 54 میلیارد دلار واردات محاسبه می شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: درحال حاضر فاصله صادرات با واردات بسیار به یکدیگر نزدیک شده  و بیش از گذشته این احساس وجود دارد که این کار را می توان تمام کرد به نحوی که حوزه تجارت خارجی سراغ بانک مرکزی نرود .

" سرانجام نرخ ارز به هر قیمتی که  ارز در دستگاه مقتضیات ارزی افزایش یا کاهش پیدا کند ، دریک عدد می ایستد ، اقتصاد مسیر خود را می رود ، اما امیدواریم در نقطه ای بایستند که ما در وزارت صنعت به سراغ بانک مرکزی نرویم ."

غضنفری با اشاره به اینکه برخی تولید کنندگان می گویند که باید خودمان صادرات و وارداتمان را در سال 92 برابر می کنیم ، گفت : چند نمونه از این نوع داشته باشیم از این نوع وابستگی به نفت قطعا خارج خواهیم شد .

به گفته  وی ، درآمد ناشی از نفت باید صرف توسعه و عمران کشور شود .

* افزایش صادرات صنعتی و کاهش واردات کالاهای مصرفی

وزیر صنعت ، معدن و تجارت با بیان اینکه اتفاقات خوبی در حوزه اولویت بندی کالاها اتفاق افتاد ، افزود: این موضوع به نحوی بود که مصرف کالاهای مصرفی کاهش یافت ، صادرات کالاهای صنعتی افزایش یافته و جلوی خام فروشی گرفته شد .

وی با تشکر از سازمان توسعه تجارت، شرکت نمایشگاه ها ، شرکت سهامی فرش ، مرکز ملی فرش ، صندوق ضمانت توسعه صادرات گفت : باید از همه کسانی که در تولید ، تجارت و صنعت نقش داشتند، تشکر کرد .

 غضنفری کسب رتبه نخست در خصوصی سازی توسط وزارت صنعت ، معدن و تجارت با 22.5 درصد ( از سال 84 تاکنون) را یادآور شد و گفت : اگر مجموع را در نظر بگیریم رتبه دوم و اگرفقط سال 91 مد نظر باشد ، رتبه نخست متعلق به این وزارتخانه است.

وی افزود: رتبه نخست در اشتغال با 35 درصد ، کسب رتبه نخست در جذب سرمایه گذاری های خارجی ، بالاترین رشد و بیشترین سهم در رشد شاخص بورس (از 38 هزارواحد ، 33 هزار واحد آن متعلق به حوزه تولید و صنعت است) از دستاوردهای سال گذشته وزارت صنعت ، معدن و تجارت است .

وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت که این وزارتخانه سال گذشته فعال ترین دستگاه درعملکرد اجرایی بوده است .

وی سپس از معاونت توسعه فناری ، معاونت پشتیبانی ، سازمان مدیریت صنعتی ، تشکل های بخش صنعتی ، جامعه اصناف و شورای اصناف نیز به دلیل فعالیت های آنها در سال 91 تشکر کرد .

* تکمیل پروژه های با 70 تا 80 درصد پیشرفت فیزیکی

 غضنفری در ادامه با تاکید براینکه باید در سال 92  اقدامات خود را کامل کنیم و هر کاری را که شروع کرده ایم به اتمام برسانیم ، گفت : این امر به ویژه شامل پروژه هایی خواهد بود که 70 تا 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند.

وی در باره بخش معدن نیز گفت : در حوزه معدن نیز نباید اجازه دهیم تا حقوق دولتی به ناحق به جایی دیگر برود و باید به دولت بازگردانده شود .

" بارها گفته ام که تراز ظرفیتی برخی جاها بیشتر و یا کمتر است، در مورد تراز اقتصادی نیز نباید این گونه باشد که سهم یکی 100 درصد سود ، دیگری 2 درصد باشد و دولت نیز سودی نبرد ، باید تعادلی ایجاد کرد، تا اموال به بیت المال بازگشته و سپس به خزانه کشور برای تمرکز بیشتر و استقلال ارزی بازگردد .

وی در بخش دیگری ازسخنان خود به موضوع تنظیم بودجه نیز اشاره ای داشت و از رییس جمهوری خواست تا 20 هزار میلیارد تومان بیش از اعتبار همیشگی وزارت صنعت ، معدن و تجارت به این وزارتخانه تخصیص داده شود تا صرف سرمایه در گردش گردد.

 غضنفری ادامه داد : در صورت تخیصیص این میزان بودجه وزارت صنعت قادر خواهد بود با برخی واحدهای تولیدی که فاقد قدرت صادرات هستند و اما در حال حاضر پایین تر از ظرفیت تولید کار می کنند ، قرارداد همکاری منعقد کند .

وی در پایان افزود: با تخصیص سرمایه در گردش به این واحدها تولید مبدل می شود ، به نحوی که مبدل ریال دریافت می کند و خروجی آن (صادرات ) و ارز خواهد بود.

۲۵ فروردین ۱۳۹۲ ۱۶:۳۱
pmo |
کد خبر : ۲۱,۵۲۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید