پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت دهه فجر پهلوگیری اولین کشتی 60 هزار تنی گندم وارداتی در بندر شهید بهشتی چابهار/ورود همزمان ۲ کشتی ۶۰ و ۶۶ هزار تنی کالای اساسی به بندر چابهار تمدید مجوز تطویل موج شکن غربی بندر صیادی رمین نقش کلیدی روابط عمومی در افزایش سهم تجارت بنادر/ بندر چابهار پشتیبان و سوپاپ اطمینان بنادر کشور مسئولان روابط عمومی بنادر باید در تمامی تصمیم سازی های راهبردی حضور داشته باشند/ ظرفیت بی نظیر بندر چابهار برای توسعه کشور/ ضرورت تجهیز روابط عمومی به ابزار و تجهیزات نوین/ توسعه گردشگری دریایی نیازمند تبلیغات وسیع و هوشمندانه تمدید مجوز ساخت دستک رسوب گیر بندر صیادی بریس اولویت ارتقای توان عملیاتی و نقش لجستیکی بندر چابهار آینده بندر چابهار در نگاه رئیس جمهور/نقش کلیدی بندر چابهار در حمل و نقل کشورهای منطقه ضرورت همکاری ایران و هند برای تهیه تجهیزات ساخت بنادر و شبکه ریلی چابهار/ زیرساخت های لازم برای تحقق شبکه ریلی در بندر چابهار وجود دارد بهینه سازی و افزایش ظرفیت خط انتقال برق طرح توسعه بندر شهید بهشتی
چرا صنعت تولید خوراک آبزیان اقتصادی نشده است؟
بررسی وضعیت تولید خوراک آبزیان در ایران در گفت و گوی اختصاصی سامانه خبری سازمان بنادر و دریانوردی با رئیس اتحادیه تولید کننده خوراک آبزیان

صنعت خوراک دام، طیور و آبزیان، به‌عنوان صنعتی استراتژیک در چرخه‌ تولید صنایع غذایی شناخته شده است. انجمن صنایع خوراک دام، طیور و‌ آبزیان، به عنوان تنها متولّی این صنعت در کشور ما، با مشکلات مختلفی دست به گریبان است. در همین راستا، سامانه خبری سازمان بنادر و دریانوردی گفت‌وگویی با آقای مجید موافق قدیری، رئیس هیأت مدیره این انجمن داشته که در ادامه می‌خوانید.

چرا از حوزه خوراک دام، طیور و آبزیان، به عنوان یک حوزه استراتژیک یاد می‌کنید؟ اهمیت تولیدات و محصولات این حوزه در چیست؟

اهمیت زنجیره تولید مواد غذایی به‌ویژه محصولات پروتئینی، موضوع کیفیت و صنعتی شدن مواد غذایی، زمینه‌های ایجاد صنعتی را فراهم کرده است که حدود 700 میلیون تن در سطح دنیا گردش تولیدات دارد. این صنعت که تحت عنوان صنعت خوراک دام، طیور و آبزیان در حال فعالیت و رشد است چندین هزار نوع مواد اولیه و تولیدات را شامل می شود. این‌ها، همه نشان از اهمیت این صنعت در امنیت غذایی و محصولات حاصله دارد. این اهمیت تا حدی است که در بعضی از کشورها، به موضوع بایوتروریسم پرداخته‌اند که دقیقاً مربوط به حوزه‌ی امنیت مواد غذایی می‌شود. واقعیت این است که تنها حلقه‌ زنجیره‌ غذایی که می‌تواند این حوزه را کنترل، رصد و مدیریت کند، صنعت خوراک دام، طیور و آبزیان است.

این حوزه از زنجیره صنایع غذایی از چه زمان در ایران شناخته شده و مورد توجه قرار گرفت؟

در ایران هم خوش‌بختانه از دهه‌ی چهل، صنعتی شدن دام‌پروری با توسعه صنعت خوراک دام، طیور و آبزیان همراه بوده است. این صنعت، بعد از انقلاب، تحولات کمّی و کیفی فراوانی را شاهد بوده است. در حال حاضر 423 واحد دارای موافقت اصولی در این حوزه مشغول به فعالیت هستند. دو سوم این تعداد کاملاً فعال می‌باشند و تولید آن‌ها بیش از هفت میلیون تن محصول در سال است. این واحد‌ها، پتانسیل صادارتی در حدود شش میلیون تن در سال را دارند. در حدود سه هزار کارشناس در سطح این صنعت، مشغول به فعالیت هستند. در هر واحد بین پنج تا هفت میلیارد تومان به‌طور متوسط سرمایه‌گذاری صورت گرفته است. این مجموعه می‌تواند به افزایش ظرفیت‌های ایران در حوزه صادرات خوراک دام کمک کند. بنابراین جایگاه این صنعت هم از نظر امنیت غذایی و هم از نظر استراتژی‌های لازم در جهت توسعه صادرات مورد توجه است.

مهم‌ترین مشکلات شما در این صنعت چیست؟

اولین و مهم‌ترین مشکل ما در حال حاضر، مشخص نبودن جایگاه این صنعت در زنجیره‌ تولید مواد پروتئینی است. هیچ حمایت مستقیمی از این صنعت صورت نمی‌گیرد و بلکه حمایت‌ها معمولاً به‌صورت غیرمستقیم و زیرشاخه‌های صنایع دیگر صورت گرفته است. این صنعت در حوزه تأمین مواد اولیه، عمدتاً درگیر واسطه‌هاست. در بحث فرهنگ‌سازی، علی‌رغم این‌که ما برای ترویج فرهنگ استفاده از این نوع محصولات، بودجه‌های دولتی تعریف شده‌ای داریم اما متأسفانه تا به امروز این بودجه‌ها در اختیار صنعت ما قرار نگرفته است. ما در حال حاضر چیزی در حدود 25 درصد پسماند و ضایعات ناشی از مصرف مواد اولیه در مزارع پرورشی را داریم. این ضایعات را می‌توان با هماهنگی و تولی‌گری صنعت خوراک دام، طیور و آبزیان بهینه‌سازی کرد. سالانه حدود شش تا هفت میلیون تن مواد اولیه وارد کشور می‌شود و مدیریت مصرف این مواد و تبدیل آن به محصولات یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد. این موضوع صرفاً از طریق به‌کارگیری تکنولوژی در زنجیره‌ تولید محصولات مواد پروتئینی صورت‌پذیر است که آن هم در اختیار صنعت خوراک دام، طیور و آبزیان قرار دارد. نیاز ما این است که در موارد مدیریتی با این صنعت هماهنگی‌هایی صورت بگیرد. انشالله که اتاق ایران در مورد این مسائل و مشکلات می‌تواند کمک های فراوانی به ما بکند.

این هماهنگی‌ها باید از طریق چه جاهایی صورت بگیرد؟

تا به امروز، دو حوزه به‌صورت مشخص در سیاست‌گذاری‌های کلی مربوط به صنعت ما دخیل بوده‌اند. یکی وزارت جهاد کشاورزی و دیگری وزارت صنعت، معدن و تجارت است. هر دوی این وزارت‌خانه‌ها در تصمیمات و سیاست‌گذاری‌هایشان بهتر است که از بخش خصوصی و نظرات کارشناسان آن هم استفاده کنند.

 تشکل شما به عنوان متولّی اصلی این صنعت در جهت حل این مشکلات چه فعالیت‌هایی داشته است؟

سابقه‌ تشکلّی کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی فعّال در این صنعت به بیش از یک دهه‌ی قبل بر می‌گردد که در حال حاضر به عنوان یکی از تخصصی‌ترین انجمن‌های فعال و خوش سابقه مطرح است. در واقع هدف اصلی ما از تشکیل این انجمن، حضور در مجامع و تشکل‌های تصمیم‌گیرنده بوده و در نهایت حرکت جدید تشکّل ما حضور در چارچوب تشکلی اتاق ایران برای اثرگذاری بیشتر است.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۰۹:۲۹
pmo |
کد خبر : ۲۲,۱۵۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید