ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
برداشت از درآمدهای سازمان بنادر برای کمک به بخش سلامت
طی هفته های گذشته موضوع برداشت از منابع ارزی کشتیرانی وسازمان بنادر برای کمک به بخش سلامت خبر ساز شده است.
به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، موضوع برداشت منابع از درآمدهای سازمان بنادر برای کمک به بخش سلامت طی هفته های گذشته خبر ساز شده است.
در طول اجرای هدفمندی یارانه ها فقط در سال 90 حدود 2 هزار میلیارد تومان به بخش سلامت داده شد. سال گذشته هم با وجود تعیین سهم قانونی برای این بخش، مبلغی اختصاص نیافت

بیماران و خانواده هایشان مدت ها است که اخبار خوشایندی دریافت نکرده اند. بیماران خاص که میلیون ها تومان در ماه، هزینه درمان می پردازند، به خصوص در چند ماه گذشته فشارهای زیادی را تحمل کرده اند که خود دردی فراتر از درد و رنج بیماری شان، در دل آن ها نهاده است. از ابتدای امسال ابتدا خبر حذف ارز مرجع از واردات دارو و دوبرابر شدن قیمت انواع داروی وارداتی اعلام شد، چند روز پیش هم کاهش سهم سلامت در هدفمندی یارانه ها به تصویب رسید. سهمی که سال گذشته به رغم مصوبه مجلس، یک ریال هم به این بخش اختصاص نیافت.

کاهش حمایت دولت از بخش سلامت طی سال های اخیر در حالی اتفاق افتاده است که حتی در آزادترین اقتصادها هم حمایت دولت از بخش سلامت و آموزش برداشته نمی شود. دولت در حالی قدم در راه آزادسازی قیمت ها و تک نرخی کردن ارز گذاشته است و بخش سلامت و دارو را اولین قربانی های این سیاست قرارداده که حتی در صورت آزادسازی کامل قیمت ها و رسیدن بهای ارز به نرخ بازار هم نباید چتر حمایتی خود را از این بخش بردارد.

در این شرایط چند روز پیش مجلس با تعیین بخش های هزینه ای هدفمندی یارانه ها در حالی برای بخش سلامت 5 هزار میلیارد تومان در نظر گرفت که در طول اجرای این قانون تنها دو هزار میلیارد تومان در سال 90 به این بخش اعطا شده است.

این موضوع انتقاد نمایندگان مجلس به خصوص کمیسیون بهداشت و درمان را به همراه داشت.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این خصوص گفت: سال گذشته درآمد هدفمندی یارانه ها 56 هزار میلیارد تومان بود اما امسال برای آن 50 هزار میلیارد در نظر گرفته شد. به همین دلیل سهم سلامت از 6 هزار میلیارد تومان به 5 هزار میلیارد تومان رسید. سال گذشته به دلیل توقف اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها، منابعی به بخش سلامت اختصاص نیافت که این موضوع آسیب هایی را به این بخش وارد کرد.

حسینعلی شهریاری چنین ادامه داد: امسال هم اختصاص سهم سلامت منوط به افزایش قیمت حامل های انرژی است. اگر درآمدی از این محل حادث شود می توان انتظار داشت که سهم سلامت هم پرداخت شود تا این بخش مهم بیش از این با مشکل مواجه نشود.

این نماینده مجلس افزود: کمترین توجه در این سال ها به بخش سلامت شده است. در حالی که اجرای هدفمندی یارانه ها فشار زیادی به این بخش وارد کرده است اما فقط در سال 90 سهم اندکی به این بخش داده شد. در این سال با وجود الزام دولت به پرداخت سه هزار و 150میلیارد تومان به این بخش در سال 90، دولت در روزهای آخر سال تنها دو هزار میلیارد تومان به وزارت بهداشت داد و مابقی را به بهانه ساخت مراکز درمانی در جاده های کشور به وزارت راه و شهرسازی داد.

سهم 10 درصدی سلامت از هدفمندی یارانه ها باوجود تاکید در برنامه پنجم توسعه در این سال ها پرداخت نشده است. شاید به همین دلیل وزیر سابق بهداشت هم قبل از برکناری از کابینه دهم نسبت به این موضوع انتقاد کرده بود. مرضیه وحید دستجردی در اوج حمایت دیگر وزرای دولت از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها گفته بود که ورود به مرحله جدید آزادسازی قیمت ها بر حوزه سلامت اثر منفی خواهد گذاشت:« درصورتی این تاثیرات منفی بر حوزه بهداشت و سلامت بی تاثیر خواهد بود که مبالغی از درآمد حاصل از هدفمندی یارانه ها به حوزه بهداشت و درمان و تامین اجتماعی مردم اختصاص یابد.»

در این شرایط که سهم 6 هزار میلیارد تومانی سلامت سال گذشته پرداخت نشد در سال جاری یک هزار میلیارد تومان از آن کاسته شده است که معلوم نیست چه میزان از آن اختصاص یابد.

طبق برآورد کارشناسان برای رعایت استانداردهای حمایتی در تامین اجتماعی نیاز به بودجه 15 هزار میلیارد تومانی در طول سال است تا سهم مردم در پرداخت هزینه های درمان بیش از این افزایش نیابد و بیمه، سهم 25 درصدی خود را بتواند پرداخت کند.

در همین حال برخی نمایندگان مجلس به ادامه این وضعیت اعتراض دارند.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از تلاش این کمیسیون برای پیدا کردن راه حلی برای اصلاح و رفع ابهام از مصوبه مجلس درخصوص واریز درآمدهای سازمان بنادر به خزانه اختصاصی به جای واریز آن به خرانه عمومی خبر داد.
مهرداد لاهوتی  با بیان اینکه سازمان بنادرو دریانوردی سازمانی است که درآمدهای آن از محل منابعش تامین می شود گفت: برخلاف سال های گذشته ؛ امسال در بررسی لایحه بودجه سال 92 و به رغم تمام تلاش های من و دیگر همکاران عضو کمیسیون عمران و طبق تصمیمی که در صحن علنی گرفته شد باید حدود هزار میلیارد تومان درآمد سازمان بنادر به حساب خزانه عمومی واریز شود که به نظرمن این اتفاق خوب و خوشایندی نیست .

وی با بیان اینکه کمیسیون تلفیق تصمیم خوبی را به صحن علنی مجلس ارائه نکرد گفت:اگر به دنبال این هستیم که سهم حمل و نقل جاده ای را در جابجایی کالا کاهش و در مقابل سهم بخش ریلی و دریایی را افزایش بدهیم سامان بنادر و دریانوردی باید از محل منابع خود در این بخش هرینه کند نه اینکه بیایم محدودیتهایی را در این زمینه اعمال کنیم .

وی با بیان اینکه واریز درآمدهای سازمان بنادر به خزانه عمومی به نفع این سازمان و بخش بندری کشور نیست گفت: درآمدهای سازمان بنادر باید به جای خرانه عمومی به خزانه اختصاصی واریز شود تا این سازمان از آزادی عمل بیشتری برخوردار باشد .

لاهوتی درباره تبعات واریز درآمدهای سازمان بنادر به خزانه عمومی افزود:در صورت واریز درآمدها به خرانه عمومی باید توافقنامه های مبادله شودکه این روند بورکراسی بیشتری را ایجاد و همچنین روند تخصیص درآمدهای این سازمان را طولانی تر خواهد کرد این در حالی است که در صورت واریز این درآمدها به خرانه اختصاصی این بورکراسی کاهش خواهد یافت.

وی گفت:واریز درآمدهای سازمان بنادر و دریانوردی جلوی سرعت روند کار این سازمان در ساخت و ساز پروژه های بندری را خواهد گرفت و به این بخش لطمه خواهد زد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: هر چند که قانون بودجه یک ساله است و تا زمان ابلاغ آن چهار ماه از سال خواهد گذشت و به عبارتی بخش زیادی از زمان از دست رفته است اما با این وجود در کمسیون عمران در حال بررسی هستیم تا با اتخاذ تدابیری و در قالبهای همچون اخطار قانون اساسی در این چند روز باقی مانده از این مصوبه رفع ابهام کنیم.

وی گفت: در این زمینه در تلاش هستیم تا درآمدهای این سازمان به خزانه اختصاصی واریز شود .

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درباره نگاه لایجه بودجه 92 به بخش دریایی گفت: با توجه به محدودیتهایی که در این لایحه برای بخش هایی مانند سازمان بنادر ایجاد شده است به نظرم هنوز اهمیت جایگاه بخش دریایی کشور برای دولت جا نیفتاده است.

۸ خرداد ۱۳۹۲ ۱۱:۰۱
pmo-گزارش خبری |
کد خبر : ۲۲,۶۱۲

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید