مانور دریایی مقابله با مواد خطرناک و سمی در بندر چابهار برگزار شد وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: رکورد کم سابقه جابجایی بار در بندر شهیدبهشتی چابهار در سال ۹۷/ انتقال کالاهای اساسی سهم استان های شرقی کشور از طریق بندر چابهار/ انجام شش سال فعالیت شبانه روزی برای احداث بندر چابهار دریافت قسط اول ۳۰۰ میلیارد تومانی برای خط آهن چابهار- زاهدان تا چند روز آینده/ خط آهن چابهار- زاهدان تا سال ۱۴۰۰ افتتاح می شود نقش کلیدی بندر چابهار در تامین کالاهای اساسی استان های شرقی/جایگاه ویژه بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در رونق سواحل مکران/تبدیل سواحل مکران به قطب جهانی در گرو توجه به حمل نقل دریایی و ترافیک بار تبادل کالایی بندر چابهار با 10 کشور در 11 ماه گذشته/عدم محدودیت سرمایه گذاری و فعالیت کشورهای مختلف در بندر چابهار ضرورت احیا و توسعه صنعت لنج سازی در سیستان و بلوچستان/لزوم راه اندازی مسافرت های دریایی بین بندر چابهار با بنادر داخلی و خارجی/ جاده های پرترافیک استان در اولویت 2 بانده شدن پیام تبریک مدیرکل بنادر و‌ دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز دانشجو افتتاح 2.5 کیلومتر جاده دسترسی بندر شهید بهشتی با حضور وزیر راه بندر چابهار؛ در ردیف بنادر تراز برتر/راه اندازی خط مسافری دریایی چابهار – مسقط از پایان آذر ماه/ وجود مدرن ترین ترمینال مسافری دریایی کشور در بندر چابهار کسب رتبه برتر توسط بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در اجلاس استانی نماز
دلایل رونق بورس در ماه های گذشته
شاخص بورس طی یک ماه گذشته رکوردهای جدیدی را به جای گذاشت هرچند که نوسان در بازار سرمایه حتی در دوران رونق هم موجب الاکلنگی شدن شاخص شده است.
در این مدت شاخص بورس که طی یک هفته دو قله 44 هزار و 45 هزار واحدی را فتح کرد، بار دیگر به زیر 45 هزار واحد بازگشت تا سهامداران تحلیل های متفاوتی از این نوسانات داشته باشند.هرچند که روند کلی بازار در روزهای گذشته از سال جدید مثبت بوده و ارزش بازار با سرعت قابل توجهی افزایش یافته است .

برخی از تحلیلگران بازار سرمایه معتقدند در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری فضای بازار را مثبت کرده است و برخی دیگر ایجاد ثبات در قوانین بازار سرمایه را نیز به دلایل رونق بورس اضافه می کنند.در این شرایط برخی از کارشناسان واکنش مثبت بازار به تغییر دولت را ادامه دار پیش بینی کرده اند و بر این باورند که شاخص از 50 هزار واحد هم عبور خواهد کرد .

علی رحمانی، مدیرعامل سابق بورس تهران دلایل رشد شاخص در مورد تأثیر انتخابات ریاست جمهوری بر بازارسهام گفت: تغییر دولت در دوره کنونی با دوره های قبل فرق می کند؛ چرا که در حال حاضر بازار سرمایه از یک ثبات مقرراتی برخوردار است؛ به طور مثال تکلیف اجرای سیاست های اصل 44مشخص است، قانون ابزار های نوین مالی وضع شده است و همچنین بازار سرمایه داری یک قانون مدون به نام قانون بازار اوراق بهادار است .

او با تأکید بر اینکه همه این قوانین برای توسعه بازار وضع شده است ادامه داد: در دوره های قبل انتخابات ریاست جمهوری در مورد سیاست های اقتصادی دولت ابهام وجود داشت و مشخص نبود نحوه تعامل دولت با بازار سرمایه، خصوصی سازی و همچنین وضع قوانین جدید اقتصادی چیست؛ چرا که قانون مدون و خاصی برای بازار سرمایه وجود نداشت.رحمانی با بیان اینکه انتخابات کنونی به لحاظ میزان اثرگذاری اش بر بازار سهام با انتخابات قبلی متفاوت است، افزود: در شرایط کنونی به لطف وضع قوانین جدید روشن است که خط مشی های بازار سرمایه چیست و همچنین آینده بازار مشخص است .

او در پاسخ به این پرسش که آیا بخش زیادی از رشد شاخص بورس ناشی از واکنش مثبت بازار سهام به انتخابات است؟ گفت: خیر، من اینطور فکر نمی کنم، دلیل اصلی رشد شاخص بورس افزایش قیمت ارز است.در واقع ارز در حال حاضر بازیگر اصلی شاخص بورس است و افزایش قیمت ارز عمده ترین دلیلی است که منجر به صعود شاخص بورس شده است .

او توضیح داد: قیمت سهام شرکت هایی که محصولات شان را صادر می کنند در نتیجه افزایش قیمت دلار رشد کرده است، در واقع قیمت ارز روی قیمت سهام بسیاری از شرکت های بورس اثر گذاشته است.در عین حال شما درنظر بگیرید که ارزش واقعی بازار سهام که امروز 222هزار میلیارد تومان است با درنظرگرفتن قیمت دلار و تورم نسبت به یک سال و نیم پیش کاهش یافته است .

او تأکید کرد: یک سال پیش که قیمت ارز هنوز افزایش نیافته بود ارزش کل بورس تهران 100میلیارد دلار بود اما امروز با درنظرگرفتن قیمت ارز مبادله ای ارزش واقعی کل بورس تهران 90میلیارد دلار است این نشان می دهد که 10میلیارد دلار از ارزش بورس تهران کاسته شده است.در چنین شرایطی قیمت سهام شرکت ها به دلیل افزایش قیمت دلار و همچنین تورم به سمت اصلاح پیش می رود.مدیرعامل سابق بورس تهران تأکید کرد: قیمت سهام شرکت ها با توجه به کاهش ارزش پول ارزیابی دوباره می شود و به همین دلیل قیمت سهام شرکت ها در بورس رشد می کند .

یک کارشناس دیگر بازار سرمایه نیز عوامل رشد بورس تهران را چنین برشمرد: شاخص بورس تهران فعلا حبابی نیست، اما مسئولان باید در خصوص روند رو به رشد شاخص مراقب باشند .

شاهین شایان آرانی علت رکورد شکنی های اخیر بورس را مورد توجه قرار داد و گفت: مدیریت صحیح و بازدهی مناسب بورس در سال گذشته، عدم وجود فرصت های سرمایه گذاری مناسب در بازارهای موازی، نزدیک شدن به فصل برگزاری مجامع و ورود هلدینگ خلیج فارس به بورس از عوامل مهم در روند افزایشی بورس تهران است .

وی افزود: بورس تهران در سال گذشته 48 درصد و ماهانه 4 درصد بازدهی کسب کرد که این رشد در ماه های فروردین تا تیر شدید بود و در برخی ماه ها کمتر شد .

شایان آرانی اظهار کرد: اگر میزان بازدهی بورس با تورم مقایسه شود مشاهده می کنیم که بورس تهران نسبت به شاخص تورم 13 درصد بازدهی داشته است که این موضوع معقول بوده و نشان می دهد که بورس تهران به طور مطلوب عمل کرده و ارزش سرمایه بسیاری از افراد حفظ شده و افزایش پیدا کرده است .

 

این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد:این عملکرد خوب در کنار مدیریت مناسب فضای مطلوبی را بین سرمایه گذاران ترسیم کرده به طوری که در حال حاضر بورس فضای مطلوبی برای سرمایه گذاری است .

 

این فعال بازار سرمایه به روند رو به رشد شاخص بورس در ابتدای سال اشاره کرد و افزود: شاخص بورس تهران در ابتدای سال 38 هزار واحد بود که در حال حاضر 7 هزار واحد رشد کرده و به 45 هزار واحد رسیده است یعنی از ابتدای سال تاکنون 20 درصد بازدهی نصیب سرمایه گذاران شده است .

 

به گفته شایان حدود 8 درصد از این رشد به دلیل رشد و بازدهی مطلوب بورس در سال گذشته و تداوم آن است و بخش عمده ای از آن به دلیل این است که فرصت های جایگزینی مانند سال گذشته در بازارهای موازی وجود ندارد و این سرمایه ها به سمت بورس سوق پیدا کرده است .

 

وی ادامه داد:این در حالی است که بخش دیگری از بازدهی 20 درصدی بورس به دلیل رشد قیمت های سهام قبل از برگزاری مجامع شرکت ها است، زیرا به طور معمول قبل از تیر ماه رشد قیمت در بورس وجود دارد .

 

وی به چهارمین عامل رشد بورس اشاره کرد و گفت: از دیگر عامل رشد بورس که اثر مقطعی در بورس تهران دارد واگذاری شرکت بزرگ هلدینگ خلیج فارس است که این عامل نیز زمینه رشد بورس در روزهای اخیر را فراهم کرده است .

 

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه سرمایه ها از بازارهای موازی به سمت بورس سوق پیدا کرده و فرصت های سرمایه گذاری در سال جاری وجود ندارد، در مورد احتمال وجود حباب در بورس تهران گفت: در صورتی که رشد فعلی بورس تداوم یافته و فراتر از 4 درصد در ماه باشد، نگرانی از وجود حباب ایجاد می شود .

 

وی توضیح داد: اگر طی 2 ماه آینده شاخص بورس افزایش چشمگیری یافته و به 50 هزار واحد برسد این رشد نگران کننده است لذا باید مسئولان بورس مراقب بوده و این موضوع را مورد توجه قرار دهند که آیا رشد بورس مبنای اقتصادی دارد یا نه و اگر رشد بورس همراه با عدله اقتصادی باشد اشکالی ندارد در غیر این صورت خطرناک است .

 

شایان آرانی در خصوص ادامه روند رو به رشد بورس در ماه های آینده گفت: در خصوص ماه های آینده نمی توان اظهار نظر جدی کرد زیرا باید منتظر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و برنامه اقتصادی دولت جدید بود .

۱۷ خرداد ۱۳۹۲ ۱۹:۳۱
pmo-گزارش خبری |
کد خبر : ۲۲,۹۶۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید