ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
قاچاق سالیانه 14 میلیارد دلار کالا به کشور
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه حدود 90 درصد لوازم آرایشی وارد شده به کشور قاچاق است، گفت: سالیانه 14 میلیارد دلار قاچاق به کشور صورت می گیرد که اگر هزینه ایجاد هر شغل 70 هزار دلار باشد، 200 هزار فرصت شغلی از بین می‌رود، یک‌هزار و 800 میلیارد تومان فرار مالیاتی خواهیم داشت و معادل مالیات ماهیانه 3 میلیون کارمند هزینه می‌شود.

محمدصادق مفتح در گردهمایی مسئولین کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به استان های سراسر کشور با بیان اینکه در بخش اقتصاد باید به شدت حساسیت داشته باشیم و یکی از آسیب‌هایی که می تواند اقتدار آن را به شدت تهدید کند، قاچاق است، گفت: اولین تاثیر آن از بین بردن امکان برنامه ریزی برای مدیران کشور است.

قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: اگر نتوانیم مرزهای کشور را برای ورود کافی کالای رقیب باز کنیم، دچار مشکل خواهیم شد. خروج کالا از مرزهای قانونی برنامه‌ریزی‌ها را تهدید می کند، اما در یکسال اخیر قاچاق کالا در طی نوسانات نرخ ارز به حداقل رسیده است.

مفتح ادامه داد: کالا باید قابل رصد و شناسنامه دار باشد. در حال حاضر تحریم های مالی به صورت جدی تر از سوی دشمنان دنبال می شود، چون جریان جابجایی پول قابل رصد است. یکی از اولویت های آمریکا در پنج سال اخیر قابل رصد کردن گردش کالا در آن کشور بوده است.

این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در حال حاضر 80 هزار بارنامه در روز در سامانه ثبت سفارش الکترونیکی تجاری ثبت می شود، به این معنی که کالا از مبادی ورودی تا عمده فروشی قابل رصد شدن است.

وی تصریح کرد: شبنم ابزاری است که با کمترین هزینه و بهترین روش می تواند سطح عرضه را برای کالاهای غیرمجاز ناامن کند. سالیانه 14 میلیارد دلار قاچاق به کشور داریم که اگر برای ایجاد هر شغل 70 هزار دلار باشد، 200 هزار فرصت شغلی از بین می رود، یک‌هزار و 800 میلیارد تومان فرار مالیاتی خواهیم داشت و معادل مالیات ماهیانه 3 میلیون کارمند هزینه می شود.

مفتح با اعلام اینکه ایران جزء کشورهایی است که بالاترین میزان قاچاق سیگار را دارد، بیان داشت: 80 تا 90 درصد لوازم آرایشی کشور قاچاق است و کشف قاچاق در این بخش 800 درصد رشد یافته است، با این حال گردش مالی قاچاق در دنیا طی 20 سال گذشته صد برابر شده است.

قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: باید شرایط شناسایی کالاهای مجاز از غیرمجاز را برای خریداران فراهم کنیم و برچسب هولوگرام و تخصیص شناسه یکتا به هر واحد کالا یکی از این موارد است.

وی با اعلام اینکه در سال 89 قبل از اجرای طرح شبنم 368 هزار گوشی تلفن همراه وارد کشور می شد، این میزان را در سال 91 بیش از یک میلیون و 42 هزار گوشی اعلام کرد و افزود: در این بخش 20 میلیارد تومان درآمد گمرکی و 10 میلیارد تومان درآمد مالیاتی ایجاد شد.

مفتح از صدور 480 میلیون کد شبنم برای کالاهای وارداتی خبر داد و گفت: همچنین 268 میلیون کد در سطح عرضه و 216 هزار و 110 قلم کالا نیز دارای کد شبنم شد.


۱۷ تیر ۱۳۹۲ ۱۳:۲۳
pmo |
کد خبر : ۲۳,۶۱۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید