ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
تأمین زیرساخت های مورد نیاز  منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر موجب توسعه اشتغال و رونق اقتصادی منطقه خواهد شد
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان مازندران رفع موانع و تأمین زیر ساخت های مورد نیاز منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر را زمینه ساز توسعه اشتغال و رونق اقتصادی منطقه عنوان کرد.

      به گزارش روابط عمومی مهندس سیدنبی سیدپور؛استان مازندران به دلیل دارا بودن سه بندر تجاری مهمترین استان کشور محسوب می شود که نقش اساسی در زمینه صادرات و واردات دارد. بندر نوشهر نیز به عنوان قدیمی ترین بندر استان از دیرباز سهم ویژه و استراتژیکی در زمینه درآمدزایی، ایجاد فرصت های شغلی و سرمایه گذاری داشته است.

وی درخصوص ظرفیت فعلی بنادر استان مازندران اظهار داشت: ظرفیت بنادر از 20 سال گذشته تاکنون تقریبا در بندر نوشهر هفت برابر برابر شده و این ظرفیت در بنادر استان مازندارن نسبت به 20 سال قبل رشد چشمگیری یافته است.

    در سال 72 فقط یک بندر تجاری فعال در استان داشتیم که 500 تا 600 هزار تن کالا وارد بندر می شد ولی اکنون این میزان به بالغ بر چهار میلیون تن رسیده و با همه مشکلات ظرفیت بنادر استان حدود هشت برابر شده که این میزان در بندر نوشهر به 3.5 میلیون تن رسیده است.

   وی افزوددر سال 94 و پایان برنامه 10 ساله اول، ظرفیت بندر نوشهراز 3.5 میلیون تن فعلی به پنج میلیون تن می رسد و برای رسیدن به این ظرفیت که بتواند آثار خود را داشته باشد، باید زیرساختهای مورد نیاز فراهم شود.

 با توجه به امکانات داخل بندر و ساخت اسلکه جنوبی و اتمام کارهای جرثقیل، 1.5 میلیون تن به ظرفیت بندر نوشهر اضافه شده است. علاوه بر این، ساخت اسکله و ایجاد محوطه انجام شده و استحصال 15 هکتار ازمحوطه نیز رو به پایان است و سرمایه گذار بخش خصوصی را در بخشی از طرح وارد کردیم.

    ساخت سیلوی گندم در بندر نوشهر که ویژه غرب استان مازندران است رو به پایان بوده و تا چند روز دیگر فاز اول آن آماده بهره برداری می شود و این طرح نیز ظرفیتهای جدیدی در این بخش ایجاد می کند.

   وی در خصوص امکان ایجاد بندر خصوصی در مازندران یادآور شد: در مازندران فضا برای احداث بندر خصوصی فراهم نیست زیرا بندرسازی پرهزینه است و در بندر نوشهر از سالی که شروع به سرمایه گذاری کردیم تاکنون بالای 100 میلیارد تومان هزینه شده است و این میزان جدای سرمایه گذاری است که از قبل صورت گرفته است و اگر سرمایه گذار بخواهد نسبت به ساخت بندرخصوصی اقدام کند حداقل باید همین میزان هزینه کند که صرفه ندارد.

 علاوه بر این، بندر به پس کرانه نیاز دارد و امروز در مازندران اراضی ساحلی گرانقیمت است و این امکان وجود ندارد سرمایه گذاری بیاوریم که بخواهد با قیمت بالا زمین برای احداث بندر خریداری کند.

 از سوی دیگر، با توجه به اجرای برنامه های توسعه بنادر، خیلی برای بخش خصوصی قابل توجیه نیست که سرمایه گذاری در امر احداث بندرداشته باشد.

    وی درخصوص برنامه های سازمان برای احداث بنادر کوچک مسافری در مازندران تصریح کرد: در بخش مسافری ممکن است زمینه فعالیت در استان وجود داشته باشد ولی به دلیل هزینه بالایش تاکنون هیچ سرمایه گذاری در این بخش وارد نشده است و هنوز این بخش در استان فعال نیست، درحالیکه بارها اعلام آمادگی کردیم که از سرمایه گذاران حمایت می شود تا شناورهای مسافری وارد کنند و بنادر موجود نیز آماده سرویس دهی هستند.

     بنادر موجود این آمادگی را دارند که به شناورهایی که در دریایی خزر فعالیت کنند چه بین بنادر ساحل شمالی و حاشیه دریای خزر و یا بنادر برون مرزی و کشورهای حاشیه سرویس دهی کنند

    شایان ذکر است  بندر نوشهر  با مساحت 40 هکتار درحال حاضردارای 9 پست اسکله تجاری و خدماتی بوده که هم اکنون ظرفیت تخلیه کالا در این بندر به 3.5 میلیون تن رسیده و تا سال 94 این ظرفیت به بیش از 5 میلیون تن افزایش می یابد.

 

 

 

 

۲۳ شهریور ۱۳۹۲ ۱۰:۰۵
روابط عمومی |
کد خبر : ۲۵,۲۱۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید