طرح توسعه بندر چابهار فراتر از برنامه زمان ‌بندی در حال اجراست برگزاری تمرین (Drill) مقابله با آلودگی نفتی با محوریت استفاده از مواد دیسپرسنت در بندر چابهار نصب آینه های محدب سقفی در ورودی و خروجی درب های بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار بندر چابهار می‌تواند پاسخگوی ترخیص و‌ تامین تمام نیازهای کشور باشد/ کاهش زمان جابجایی کالاهای اساسی از هند به افغانستان به یک هفته پیام مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان به مناسبت "روز جهانی دریانورد" اولین محموله سیمان صادراتی جامبوبگ از بندر شهید کلانتری چابهار/ حمل مستقیم محموله صادراتی از کامیون به شناور/ تامین بار برگشتی شناورهای فلزی با صادرات از بندر شهید کلانتری تصویب کاهش ۲۵ درصدی سود بازرگانی کالاهای وارده از طریق بندر شهید بهشتی ورود چهارمین محموله گندم اهدایی ترانزیتی هندوستان به افغانستان به بندر شهید بهشتی چابهار تیم تخصصی بندر چابهار پیشتاز در حوزه دریایی بین المللی /مسئول کنترل و بازرسی کشتی های بندر چابهار عضو منتخب سازمان بین المللی دریانوردی بهره مندی از مزایای قوانین مناطق آزاد در بزرگترین بندر اقیانوسی کشور/ هم افزایی بندر و منطقه آزاد چابهار برای بهره گیری صاحبان کالا و فعالین اقتصادی از تخفیفات و معافیتها
مدیرکل محیط زیست خوزستان گفت: پرونده تخلیه مواد شیمیایی توسط پتروشیمی بندر امام خمینی (ره) به خور موسی در حال پیگیری قضایی است.
احمد رضا لاهیجان زاده اظهارکرد: تخلیه مواد شیمیایی خطرناک (استایرن) متعلق به پتروشیمی بندرامام خمینی (ره) در خور موسی در ۳۱ شهریور گذشته، منجر به آلودگی آب و تلف شدن مقدار زیادی آبزی شد، که پرونده این تخلف در حال پیگیری قانونی برای پرداخت خسارت زیست محیطی است.
وی گفت:تخلیه ماده شیمیایی استایرن از پتروشیمی بندر امام که مجاور خورموسی، قرار دارد، علاوه بر آلودگی این محل، موجب راهیابی به آبهای خلیج فارس نیز شده است.
لاهیجان زاده با بیان اینکه این آلودگی باعث اتلاف تعداد زیادی از آبزیان شده،افزود: بر اساس شواهد و آثار موجود، حدود ۱۵ هزار تا ۲۰ هزار قطعه از انواع ماهی ها بر اثر آلودگی ناشی از این ماده شیمیایی در خور از بین رفتند.
وی اضافه کرد: پتروشیمی بندر امام این آلودگی را نتیجه یک حادثه عنوان کرده، اما بهانه آنها قابل قبول نیست، زیرا این نخستین باری نیست که این پتروشیمی مواد شیمیایی خود را در خور تخلیه می کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان همچنین نسبت به تعطیل نشدن واحد کلرآلکالی ازسوی پتروشیمی بندرامام خمینی (ره) هشدار داد و گفت: این پتروشیمی چندسالی است که این تعهد را داده اما عمل نکرده است.
وی افزود: پتروشیمی بندر امام پس از هشت سال که به بهانه مختلف تعطیلی خط تولید «کلرآلکالی» به روش جیوه و جایگزینی آن با «روش ژئوممبران» و حذف جیوه از فرآیند تولید را به تعویق انداخته بود، در نهایت در سال ۸۷ به سازمان حفاظت محیط زیست تعهد داد که در مدت دو سال این جایگزینی را انجام دهد، اما این تعهد هنوزعملی نشده است.
لاهیجان زاده گفت: چنانچه این پتروشیمی از اجرای تعهداتی که سال ها به مسوولان و دستگاه های نظارتی وعده کرده ناتوان باشد، اداره کل محیط زیست خوزستان نسبت به تعطیلی کامل واحد «کلرآلکالی» اقدام، و مسوولیت این تعطیلی بر عهده مدیران این مجتمع خواهد بود.
وی با اشاره به تاثیرات آلودگی ناشی از مواد شیمیایی «استایرن» و «جیوه» اظهارکرد: استایرن ترکیب کاملا سمی و جزو موادآلی خطرناک است که تخلیه آن به دریا، مرگ و میر گسترده ماهیان و آبزیان را به دنبال خواهد داشت.
وی افزود: ترکیبات جیوه نیز که به همراه پساب این پتروشیمی به خورموسی تخلیه می شود، جزو مواد بسیار خطرناک است که ترکیب آن با موادآلی یکی از سمی ترین ترکیبات را ایجاد می کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان بیان داشت: ترکیبات جیوه دربدن ماهیان و آبزیان ذخیره و وارد چرخه غذایی انسان ها می شود که عامل بیماری های بسیاری است.
«خور موسی» کانال طویل و عمیقی است که از خلیج فارس منشعب می شوند. بر اساس کنوانسیون رامسر (کنوانسیون تالاب‌ها) ،«خورموسی»، «خور الامیه» و «تالاب شادگان» باعنوان «تالاب بین المللی شادگان» ثبت شده ند. خورموسی با اکوسیستمی منحصر به فرد، در ساحل شمالی خلیج فارس و جنوب خوزستان واقع است که زیستگاه بسیاری از پرندگان نادر و مکان تخم ریزی بسیاری از ماهیان خلیج فارس است.
ژرفای زیاد خور موسی همچنین باعث شده است تا کشتی های ۷۰ هزار تنی نیز به سهولت در این آبراه رفت و آمد کنند. گفته می شود حدود ۲ هزار نفر از مردم بومی محل از صیادی زندگی می‌کنند.
۶ مهر ۱۳۹۲ ۱۲:۵۶
pmo |
کد خبر : ۲۵,۵۳۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید