مانور دریایی مقابله با مواد خطرناک و سمی در بندر چابهار برگزار شد وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: رکورد کم سابقه جابجایی بار در بندر شهیدبهشتی چابهار در سال ۹۷/ انتقال کالاهای اساسی سهم استان های شرقی کشور از طریق بندر چابهار/ انجام شش سال فعالیت شبانه روزی برای احداث بندر چابهار دریافت قسط اول ۳۰۰ میلیارد تومانی برای خط آهن چابهار- زاهدان تا چند روز آینده/ خط آهن چابهار- زاهدان تا سال ۱۴۰۰ افتتاح می شود نقش کلیدی بندر چابهار در تامین کالاهای اساسی استان های شرقی/جایگاه ویژه بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در رونق سواحل مکران/تبدیل سواحل مکران به قطب جهانی در گرو توجه به حمل نقل دریایی و ترافیک بار تبادل کالایی بندر چابهار با 10 کشور در 11 ماه گذشته/عدم محدودیت سرمایه گذاری و فعالیت کشورهای مختلف در بندر چابهار ضرورت احیا و توسعه صنعت لنج سازی در سیستان و بلوچستان/لزوم راه اندازی مسافرت های دریایی بین بندر چابهار با بنادر داخلی و خارجی/ جاده های پرترافیک استان در اولویت 2 بانده شدن پیام تبریک مدیرکل بنادر و‌ دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز دانشجو افتتاح 2.5 کیلومتر جاده دسترسی بندر شهید بهشتی با حضور وزیر راه بندر چابهار؛ در ردیف بنادر تراز برتر/راه اندازی خط مسافری دریایی چابهار – مسقط از پایان آذر ماه/ وجود مدرن ترین ترمینال مسافری دریایی کشور در بندر چابهار کسب رتبه برتر توسط بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در اجلاس استانی نماز
مدیرکل محیط زیست خوزستان گفت: پرونده تخلیه مواد شیمیایی توسط پتروشیمی بندر امام خمینی (ره) به خور موسی در حال پیگیری قضایی است.
احمد رضا لاهیجان زاده اظهارکرد: تخلیه مواد شیمیایی خطرناک (استایرن) متعلق به پتروشیمی بندرامام خمینی (ره) در خور موسی در ۳۱ شهریور گذشته، منجر به آلودگی آب و تلف شدن مقدار زیادی آبزی شد، که پرونده این تخلف در حال پیگیری قانونی برای پرداخت خسارت زیست محیطی است.
وی گفت:تخلیه ماده شیمیایی استایرن از پتروشیمی بندر امام که مجاور خورموسی، قرار دارد، علاوه بر آلودگی این محل، موجب راهیابی به آبهای خلیج فارس نیز شده است.
لاهیجان زاده با بیان اینکه این آلودگی باعث اتلاف تعداد زیادی از آبزیان شده،افزود: بر اساس شواهد و آثار موجود، حدود ۱۵ هزار تا ۲۰ هزار قطعه از انواع ماهی ها بر اثر آلودگی ناشی از این ماده شیمیایی در خور از بین رفتند.
وی اضافه کرد: پتروشیمی بندر امام این آلودگی را نتیجه یک حادثه عنوان کرده، اما بهانه آنها قابل قبول نیست، زیرا این نخستین باری نیست که این پتروشیمی مواد شیمیایی خود را در خور تخلیه می کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان همچنین نسبت به تعطیل نشدن واحد کلرآلکالی ازسوی پتروشیمی بندرامام خمینی (ره) هشدار داد و گفت: این پتروشیمی چندسالی است که این تعهد را داده اما عمل نکرده است.
وی افزود: پتروشیمی بندر امام پس از هشت سال که به بهانه مختلف تعطیلی خط تولید «کلرآلکالی» به روش جیوه و جایگزینی آن با «روش ژئوممبران» و حذف جیوه از فرآیند تولید را به تعویق انداخته بود، در نهایت در سال ۸۷ به سازمان حفاظت محیط زیست تعهد داد که در مدت دو سال این جایگزینی را انجام دهد، اما این تعهد هنوزعملی نشده است.
لاهیجان زاده گفت: چنانچه این پتروشیمی از اجرای تعهداتی که سال ها به مسوولان و دستگاه های نظارتی وعده کرده ناتوان باشد، اداره کل محیط زیست خوزستان نسبت به تعطیلی کامل واحد «کلرآلکالی» اقدام، و مسوولیت این تعطیلی بر عهده مدیران این مجتمع خواهد بود.
وی با اشاره به تاثیرات آلودگی ناشی از مواد شیمیایی «استایرن» و «جیوه» اظهارکرد: استایرن ترکیب کاملا سمی و جزو موادآلی خطرناک است که تخلیه آن به دریا، مرگ و میر گسترده ماهیان و آبزیان را به دنبال خواهد داشت.
وی افزود: ترکیبات جیوه نیز که به همراه پساب این پتروشیمی به خورموسی تخلیه می شود، جزو مواد بسیار خطرناک است که ترکیب آن با موادآلی یکی از سمی ترین ترکیبات را ایجاد می کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان بیان داشت: ترکیبات جیوه دربدن ماهیان و آبزیان ذخیره و وارد چرخه غذایی انسان ها می شود که عامل بیماری های بسیاری است.
«خور موسی» کانال طویل و عمیقی است که از خلیج فارس منشعب می شوند. بر اساس کنوانسیون رامسر (کنوانسیون تالاب‌ها) ،«خورموسی»، «خور الامیه» و «تالاب شادگان» باعنوان «تالاب بین المللی شادگان» ثبت شده ند. خورموسی با اکوسیستمی منحصر به فرد، در ساحل شمالی خلیج فارس و جنوب خوزستان واقع است که زیستگاه بسیاری از پرندگان نادر و مکان تخم ریزی بسیاری از ماهیان خلیج فارس است.
ژرفای زیاد خور موسی همچنین باعث شده است تا کشتی های ۷۰ هزار تنی نیز به سهولت در این آبراه رفت و آمد کنند. گفته می شود حدود ۲ هزار نفر از مردم بومی محل از صیادی زندگی می‌کنند.
۶ مهر ۱۳۹۲ ۱۲:۵۶
pmo |
کد خبر : ۲۵,۵۳۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید