ورود 4 کشتی حامل نهاده های دامی از ابتدای مهرماه امسال در بندر چابهار/ تخلیه و بارگیری کالای اساسی؛ مهم ترین اولویت بندر چابهار/ لزوم توجه دولت به افزایش جریان مبادلات کالایی در چابهار برگزاری جشن هفته وحدت در بندر چابهار ارتقای ارتباطات دریایی کشور در گرو تکمیل و اجرای طرح جامع/ روند مثبت پیشرفت پروژه های زیرساختی بندر چابهار اولین جلسه کمیته مخابرات دریایی بنادر جنوبی کشور در بندر چابهار افزایش 63 درصدی عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بندر چابهار نرم مثبت تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در بندر چابهار/بارگیری و خروج 70 درصد کالاهای اساسی تخلیه شده مانور امداد و نجات و اطفای حریق شناورهای سنتی در بندر چابهار برگزار شد پهلوگیری 6 کشتی حامل 340 هزار تن کالای اساسی در بندر چابهار/ خروج روزانه 2500 تن کالا از بندر چابهار برگزاری مانور آمادگی مقابله با آلودگی نفتی در بندر چابهار تسهیلات ویژه به خطوط کشتیرانی و سرمایه‌گذارانی که کالای صادراتی و وارداتی خود را از طریق چابهار عبور دهند/ شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در بندر شهید بهشتی چابهار/ عزم خوبی برای رونق چابهار شکل گرفته است
رییس اداره اجرای امور آبخیزداری سازمان منابع طبیعی استان آذربایجان غربی گفت: با توجه به شرایط بحرانی دریاچه ارومیه و افت سفره های زیرزمینی تغییر الگوی کشت کشاورزی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است که باید در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد.
سید جمال رضوی  افزود: به دلیل خشکسالی های پی در پی در سال های اخیر میزان بارندگی حوزه دریاچه ارومیه به ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیمتر رسیده، در حالی که حدود ۲۰ سال گذشته این میزان ۲۵۰ تا یک هزار میلیمتر بوده است.
وی اظهار کرد: در حوزه توسعه بخش کشاورزی، بخشی از اراضی استان آذربایجان غربی زیر کشت محصولات آبی قرار دارد که به دلیل مصارف بی رویه و وجود چاه های غیرمجاز کشاورزی موجب افت شدید سفره های زیر زمینی منطقه شده است.
رییس اداره اجرای امور آبخیزداری منابع طبیعی تصریح کرد: هم اکنون محصولاتی همچون سیب درختی، انگور، گندم، جو، چغندر قند و انواع محصولات باغی و زراعی کشت می شود که آب قابل توجهی را نیازمند است .
رضوی تاکید کرد: با توجه به وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه و افت آبخوان ها انتظار می رود وزارت جهاد کشاوزی تغییر الگوی کشت این استان را در اولویت برنامه های خود قرار دهد چرا که ادامه این روند علاوه بر خطر نابودی دریاچه، کاهش تولیدات کشاورزی را نیز برای این استان به دنبال خواهد داشت.
وی گفت: هم اکنون تغییر الگوی کشت در مناطق کلان کشور یک ضرورت است که حوزه دریاچه ارومیه باید در اولویت قرار گیرد، این بدان معنی است که در شرایط فعلی نباید محصولی که به آب زیاد نیاز دارد در این مناطق کشت شود.
وی با بیان اینکه در استان آذربایجان غربی سالانه بیش از یک میلیون تن گندم کشت می شود که برای این حجم باید آب زیادی را اختصاص داد ، افزود: بنابراین نیاز است که به جای محصول گندم محصولی همچون جو که نیازمند اب کمتری است، کشت شود.
این مقام مسئول افزود: در راستای احیای دریاچه ارومیه بخش عمده کشاورزی استان باید به سمت کشت دیم سوق داده شود.
رضوی با بیان اینکه آمار دقیقی از میزان صرفه جویی آب از محل تغییر الگوی کشت در دست نداریم ، اضافه کرد: در صورتی که بخش کشاورزی به سمت تغییر الگوی کشت حرکت کند می توانیم با صرفه جویی بخش قابل توجهی از آب را حفظ کنیم.
به گفته رضوی، به منظور احیای دریاچه ارومیه تغییر و اصلاح الگوی کشت، اجرای شیوه های نوین آبیاری و تحت فشار در اراضی کشاورزی و جمع اوری چاه های غیرمجاز و مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی باید در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی و شرکت آب و فاضلاب استان قرار گیرد.
یادآورمی شود، آذربایجان غربی دارای تولید بیش از ۶ میلیون تن محصول کشاورزی از مجموع یک میلیون هکتار از اراضی قابل کشت در استان است که محصولات زراعی در بیش از ۷۰۰ هزار هکتار و محصولات باغی در ۱۱۷ هزار هکتار کشت می شوند.
۱۷ مهر ۱۳۹۲ ۱۲:۵۰
pmo |
کد خبر : ۲۵,۸۳۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید