ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
رییس اداره اجرای امور آبخیزداری سازمان منابع طبیعی استان آذربایجان غربی گفت: با توجه به شرایط بحرانی دریاچه ارومیه و افت سفره های زیرزمینی تغییر الگوی کشت کشاورزی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است که باید در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد.
سید جمال رضوی  افزود: به دلیل خشکسالی های پی در پی در سال های اخیر میزان بارندگی حوزه دریاچه ارومیه به ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیمتر رسیده، در حالی که حدود ۲۰ سال گذشته این میزان ۲۵۰ تا یک هزار میلیمتر بوده است.
وی اظهار کرد: در حوزه توسعه بخش کشاورزی، بخشی از اراضی استان آذربایجان غربی زیر کشت محصولات آبی قرار دارد که به دلیل مصارف بی رویه و وجود چاه های غیرمجاز کشاورزی موجب افت شدید سفره های زیر زمینی منطقه شده است.
رییس اداره اجرای امور آبخیزداری منابع طبیعی تصریح کرد: هم اکنون محصولاتی همچون سیب درختی، انگور، گندم، جو، چغندر قند و انواع محصولات باغی و زراعی کشت می شود که آب قابل توجهی را نیازمند است .
رضوی تاکید کرد: با توجه به وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه و افت آبخوان ها انتظار می رود وزارت جهاد کشاوزی تغییر الگوی کشت این استان را در اولویت برنامه های خود قرار دهد چرا که ادامه این روند علاوه بر خطر نابودی دریاچه، کاهش تولیدات کشاورزی را نیز برای این استان به دنبال خواهد داشت.
وی گفت: هم اکنون تغییر الگوی کشت در مناطق کلان کشور یک ضرورت است که حوزه دریاچه ارومیه باید در اولویت قرار گیرد، این بدان معنی است که در شرایط فعلی نباید محصولی که به آب زیاد نیاز دارد در این مناطق کشت شود.
وی با بیان اینکه در استان آذربایجان غربی سالانه بیش از یک میلیون تن گندم کشت می شود که برای این حجم باید آب زیادی را اختصاص داد ، افزود: بنابراین نیاز است که به جای محصول گندم محصولی همچون جو که نیازمند اب کمتری است، کشت شود.
این مقام مسئول افزود: در راستای احیای دریاچه ارومیه بخش عمده کشاورزی استان باید به سمت کشت دیم سوق داده شود.
رضوی با بیان اینکه آمار دقیقی از میزان صرفه جویی آب از محل تغییر الگوی کشت در دست نداریم ، اضافه کرد: در صورتی که بخش کشاورزی به سمت تغییر الگوی کشت حرکت کند می توانیم با صرفه جویی بخش قابل توجهی از آب را حفظ کنیم.
به گفته رضوی، به منظور احیای دریاچه ارومیه تغییر و اصلاح الگوی کشت، اجرای شیوه های نوین آبیاری و تحت فشار در اراضی کشاورزی و جمع اوری چاه های غیرمجاز و مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی باید در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی و شرکت آب و فاضلاب استان قرار گیرد.
یادآورمی شود، آذربایجان غربی دارای تولید بیش از ۶ میلیون تن محصول کشاورزی از مجموع یک میلیون هکتار از اراضی قابل کشت در استان است که محصولات زراعی در بیش از ۷۰۰ هزار هکتار و محصولات باغی در ۱۱۷ هزار هکتار کشت می شوند.
۱۷ مهر ۱۳۹۲ ۱۲:۵۰
pmo |
کد خبر : ۲۵,۸۳۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید