پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت دهه فجر پهلوگیری اولین کشتی 60 هزار تنی گندم وارداتی در بندر شهید بهشتی چابهار/ورود همزمان ۲ کشتی ۶۰ و ۶۶ هزار تنی کالای اساسی به بندر چابهار تمدید مجوز تطویل موج شکن غربی بندر صیادی رمین نقش کلیدی روابط عمومی در افزایش سهم تجارت بنادر/ بندر چابهار پشتیبان و سوپاپ اطمینان بنادر کشور مسئولان روابط عمومی بنادر باید در تمامی تصمیم سازی های راهبردی حضور داشته باشند/ ظرفیت بی نظیر بندر چابهار برای توسعه کشور/ ضرورت تجهیز روابط عمومی به ابزار و تجهیزات نوین/ توسعه گردشگری دریایی نیازمند تبلیغات وسیع و هوشمندانه تمدید مجوز ساخت دستک رسوب گیر بندر صیادی بریس اولویت ارتقای توان عملیاتی و نقش لجستیکی بندر چابهار آینده بندر چابهار در نگاه رئیس جمهور/نقش کلیدی بندر چابهار در حمل و نقل کشورهای منطقه ضرورت همکاری ایران و هند برای تهیه تجهیزات ساخت بنادر و شبکه ریلی چابهار/ زیرساخت های لازم برای تحقق شبکه ریلی در بندر چابهار وجود دارد بهینه سازی و افزایش ظرفیت خط انتقال برق طرح توسعه بندر شهید بهشتی
رییس اداره اجرای امور آبخیزداری سازمان منابع طبیعی استان آذربایجان غربی گفت: با توجه به شرایط بحرانی دریاچه ارومیه و افت سفره های زیرزمینی تغییر الگوی کشت کشاورزی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است که باید در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد.
سید جمال رضوی  افزود: به دلیل خشکسالی های پی در پی در سال های اخیر میزان بارندگی حوزه دریاچه ارومیه به ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیمتر رسیده، در حالی که حدود ۲۰ سال گذشته این میزان ۲۵۰ تا یک هزار میلیمتر بوده است.
وی اظهار کرد: در حوزه توسعه بخش کشاورزی، بخشی از اراضی استان آذربایجان غربی زیر کشت محصولات آبی قرار دارد که به دلیل مصارف بی رویه و وجود چاه های غیرمجاز کشاورزی موجب افت شدید سفره های زیر زمینی منطقه شده است.
رییس اداره اجرای امور آبخیزداری منابع طبیعی تصریح کرد: هم اکنون محصولاتی همچون سیب درختی، انگور، گندم، جو، چغندر قند و انواع محصولات باغی و زراعی کشت می شود که آب قابل توجهی را نیازمند است .
رضوی تاکید کرد: با توجه به وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه و افت آبخوان ها انتظار می رود وزارت جهاد کشاوزی تغییر الگوی کشت این استان را در اولویت برنامه های خود قرار دهد چرا که ادامه این روند علاوه بر خطر نابودی دریاچه، کاهش تولیدات کشاورزی را نیز برای این استان به دنبال خواهد داشت.
وی گفت: هم اکنون تغییر الگوی کشت در مناطق کلان کشور یک ضرورت است که حوزه دریاچه ارومیه باید در اولویت قرار گیرد، این بدان معنی است که در شرایط فعلی نباید محصولی که به آب زیاد نیاز دارد در این مناطق کشت شود.
وی با بیان اینکه در استان آذربایجان غربی سالانه بیش از یک میلیون تن گندم کشت می شود که برای این حجم باید آب زیادی را اختصاص داد ، افزود: بنابراین نیاز است که به جای محصول گندم محصولی همچون جو که نیازمند اب کمتری است، کشت شود.
این مقام مسئول افزود: در راستای احیای دریاچه ارومیه بخش عمده کشاورزی استان باید به سمت کشت دیم سوق داده شود.
رضوی با بیان اینکه آمار دقیقی از میزان صرفه جویی آب از محل تغییر الگوی کشت در دست نداریم ، اضافه کرد: در صورتی که بخش کشاورزی به سمت تغییر الگوی کشت حرکت کند می توانیم با صرفه جویی بخش قابل توجهی از آب را حفظ کنیم.
به گفته رضوی، به منظور احیای دریاچه ارومیه تغییر و اصلاح الگوی کشت، اجرای شیوه های نوین آبیاری و تحت فشار در اراضی کشاورزی و جمع اوری چاه های غیرمجاز و مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی باید در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی و شرکت آب و فاضلاب استان قرار گیرد.
یادآورمی شود، آذربایجان غربی دارای تولید بیش از ۶ میلیون تن محصول کشاورزی از مجموع یک میلیون هکتار از اراضی قابل کشت در استان است که محصولات زراعی در بیش از ۷۰۰ هزار هکتار و محصولات باغی در ۱۱۷ هزار هکتار کشت می شوند.
۱۷ مهر ۱۳۹۲ ۱۲:۵۰
pmo |
کد خبر : ۲۵,۸۳۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید