ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
آتش‌نشانان نقش‌آفرینان اصلی عرصه نجات جان و مال انسان‌ها از آتش دنیا هستند
حمل‌و‌نقل دریایی با جا به جایی حدود 90 درصد کالاهای تجاری بین‌المللی به‌عنوان ایمن‌ترین، اقتصادی‌‌ترین و پاک‌ترین شیوه حمل‌و‌نقل در عرصه تجارت جهانی نقش‌آفرین است و شاخص ایمنی اهمیت بسزایی در حمل‌ونقل دریایی دارد. به عبارتی می توان گفت با گذشت زمان، همگام با پیشرفت علم و فناوری، سطح ایمنی و امنیت دریانوردی سرتاسر جهان ارتقا پیدا کرده و با پیدایش فناوری‌های جدید نیازهای جدیدی نیز در زمینه تدوین استانداردهای ایمنی و محیط زیست ظهور یافته است.

آتش‌نشانان نقش‌آفرینان اصلی عرصه نجات جان و مال انسان‌ها از آتش دنیا هستند

حمل‌و‌نقل دریایی با جا به جایی حدود 90 درصد کالاهای تجاری بین‌المللی به‌عنوان ایمن‌ترین، اقتصادی‌‌ترین و پاک‌ترین شیوه حمل‌و‌نقل در عرصه تجارت جهانی نقش‌آفرین است و شاخص ایمنی اهمیت بسزایی در حمل‌ونقل دریایی دارد. به عبارتی می توان گفت با گذشت زمان، همگام با پیشرفت علم و فناوری، سطح ایمنی و امنیت دریانوردی سرتاسر جهان ارتقا پیدا کرده و با پیدایش فناوری‌های جدید نیازهای جدیدی نیز در زمینه تدوین استانداردهای ایمنی و محیط زیست ظهور یافته است. بدین لحاظ لازم است سطح آموزش و استانداردها و تجهیزات مورد استفاده نیز به منظور ارتقای ایمنی و کاهش سوانح و حوادث دریایی و ضایعات جانی و مالی ناشی از آن، متناسب با پیشرفت‌های حاصله ارتقا یابد. هرچند استانداردهای دریانوردی هر روز جامعتر و فراگیرتر می‌شود و در قالب کنوانسیون‌ها، مصوبات و دستورالعمل‌های بین‌المللی، عرصه‌های مختلف آموزش نیروی انسانی، مدیریت کشتیرانی و دریانوردی، مؤسسات ردهبندی، شناورها، کارگاهها و کارخانجات کشتی‌سازی، حفظ محیط زیست دریایی و غیره را دربر می‌گیرد، دریانوردان نیز نقش موثر و تعیین‌کننده‌ای در تامین ایمنی دریانوردی و حفظ محیط زیست دریایی و صیانت از این نعمت بزرگ خدادادی بر عهده دارند. کشور ما نیز از این لحاظ در سطح جهانی بسیار موثر و فعال است و نمایندگان جامعه دریانوردی کشور با شرکت فعال در اجلاسهای بین المللی خصوصاً سازمان بین‌المللی دریانوردی (آیمو) در تدوین این ضوابط و استانداردهای مربوطه شرکت فعالانه دارند، به طوری که کشور ما از این نظر، در شمار 15 کشور نخست از بین 170 کشور عضو سازمان بین‌المللی دریانوردی قرار دارد.

در زمینه ایمنی بنادر نیز تبادل تجارب و دانش متخصصان، صاحب‌نظران و اندیشمندان فعال در این حوزه در داخل و خارج از کشور برای استقرار نظام مدیریت ایمنى در بنادر سبب ارتقای سطح ایمنى و جایگاه بنادر کشور در سطح جهانی و در نتیجه افزایش مبادلات دریایى با کشورهاى منطقه خواهد شد. از اینرو ارتقای سطح ایمنی در بنادر از ابعاد مختلف اعم از: ایمنی عملیات، محیط کار، نیروی انسانی و ایمنی حریق و آتش‌نشانی امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. در کشور ما، حضور فعال شرکت‌های خصوصی در زمینه‌های مختلف خدمات بندری و دریایی و نیز تخلیه و بارگیری کالا، فعالیت‌های تولیدی و صنعتی و لجستیکی در محوطه‌های بندری و پسکرانه‌های بنادر، نتایج بسیار مثبتی در توسعه فعالیت‌های بندری و دریایی به همراه داشته و زمینه گسترش فعالیت در زمینه‌های مختلف را در بنادر فراهم ساخته است. بدین لحاظ حفظ و رعایت استانداردها و ضوابط ایمنی در محوطه‌های بندری و محیط کار شرکت‌های فعال در بنادر بسیار حایز اهمیت است. سازمان بنادر و دریانوردی نیز به عنوان متولی بنادر کشور، مسوول ایجاد محیطی ایمن برای فعالیت در بنادر در این زمینه مسوولیت سنگینی را بر عهده دارد. بدیهی است که افزایش میزان و دامنه فعالیت‌ها، توام با مخاطرات بیشتری است که بیش از پیش مستلزم توجه ویژه به مباحث ایمنی می‌باشد و یکی از مهم‌ترین پیامدهای این مخاطرات وقوع حریق و آتش‌سوزی است، لذا توجه به موضوع آتشنشانی و اطفای حریق از مباحث مهم در تامین ایمنی در بنادر به شمار می‌رود.

خوشبختانه بنادر کشور با توجه به اهمیت این موضوع، تاکنون اهتمام بسیاری بدین امر مبذول داشته و اقدامات برجسته‌ای در راستای بهبود  شاخص‌های ایمنی و آتشنشانی به عمل آورده‌اند که گردهمایی حاضر با هدف پاسداشت و قدردانی از زحمات و خدمات مجموعه فعالان در امر تأمین و حفظ ایمنی و آتشنشانی در بنادر برگزار شده است. به درستی که آتش‌نشانان نقش‌آفرینان اصلی عرصه نجات جان و مال انسان‌ها از آتش دنیا هستند.

اینجانب وظیفه خود می‌دانم از کلیه عزیزانی که تلاش و کوشش خود را در جهت ارتقای ایمنی و بهبود امر آتشنشانی و امداد و نجات در بنادر کشور صرف نموده و محیطی ایمن را برای فعالیت‌های مختلف اقتصادی مخصوصا خدمات بندری و دریایی فراهم آورده‌اند، تشکر و قدردانی نمایم. از خداوند متعال سلامت، سربلندی و موفقیت روزافزون همه عزیزان را خواستارم.

معاون وزیر راه و شهرسازی و

مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی

۲۰ مهر ۱۳۹۲ ۱۳:۵۱
کد خبر : ۲۵,۸۹۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید