ارائه خدمات پزشکی مرکز جستجو و نجات دریایی بندر چابهار به کشتی عبوری رشد 330 درصدی واردات کالاهای اساسی از طریق بندر چابهار/ ترانزیت کالا از دروازه ملل 157 برابر شد متصل شدن 1900 کیلومتر از راههای کشور به شبکه ریلی تا پایان سال/ ریل گذاری 700 کیلومتر در بندر چابهار تا پایان امسال اجرای طرح احضار پرسنل و گشت تجمیعی یگان حفاظت در بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار گام های توسعه ای سازمان بنادر و دریانوردی در مسیر توسعه سواحل مکران/ آغاز واگذاری موج شکن های چند منظوره مردمی در سواحل مکران دهلی نو به دنبال گسترش همکاری ها با ایران در بندر چابهار است موقعیت استراتژیک بندر چابهار برای فعالان اقتصادی/ کاهش مسیر حمل و نقل دریایی با استفاده از بندر چابهار بیان دیدگاه ها و بررسی مشکلات سرمایه گذاران بخش خصوصی/ تلاش حداکثری در جهت تسهیل و رفع موانع و مشکلات پروژه های سرمایه گذاری /تسریع در پروژه ها و حمایت از بخش خصوصی عامل رشد و توسعه اقتصادی استان بسته های تشویقی دروازه ملل برای صاحبان کالا و خطوط کشتیرانی/ تخفیفات بی نظیر بندر چابهار در زنجیره حمل و نقل دریایی/ از تخفیفات 87 درصدی هزینه انبارداری تا معافیت 100 درصدی در تخلیه کانتینرهای خالی پیشرفت برنامه ها و افزایش ظرفیت؛ جلوه ای از تلاش جهادگونه کارکنان بندر چابهار/ رشد ۹۵ درصدی صادرات کالاهای غیرنفتی از بزرگترین بندر اقیانوسی کشور
در حالی که رئیس مرکز آمار ایران نسبت به ورود کشور به منطقه بحرانی اشتغال هشدار می دهد، آمارها گویای هزینه بالای ایجاد اشتغال صنعتی است.

علی پاکزاد: روند رو به رشد بیکاری ایران در طلایی ترین دوران قیمت نفت، خود نشان از کارکرد غلط سیاستهای اتخاذ شده از سوی مدیران اقتصادی کشور در دولتهای نهم و دهم است اما امروز با پایان گرفتن دوران احمدی نژادیسم در اقتصاد کشور باید به این پرسش پاسخ گفت که روند فعلی چگونه قابل اصلاح است؟

عادل آذر رئیس مرکز آمار ایران در مصاحبه ای نسبت به ورود اقتصاد کشور به منطقه بحرانی اشتغال هشدار داده است، وی در آخرین جلسه شورای عالی اشتغال به ریاست معاون اول رئیس جمهوری، اعلام کرد: اگر نرخ بیکاری جوانان که هم اکنون 26 درصد است، 2 برابر نرخ بیکاری کل (12.2 درصد) باشد، به معنای این است که از نظر نرخ بیکاری در منطقه بحران زا قرار گرفته‌ایم.

البته جای سئوال دارد که چرا عادل آذر این هشدار را برای آغاز فعالیت دولت یازدهم نگه داشته است و در دوران فعالیت دولت دهم که وی در همین سمت قرارداشته است از هشدار دادن خودداری کرده بود آنهم در شرایطی که نرخ بیکاری جوانان 15 تا 24 سال از سال 90 و به دنبال اجرای قانون هدفمندی یارانه ها از مرز 26 درصد عبور کرده و در مرز 27 درصد قرار گرفته است.

هزینه ایجاد یک اشتغال صنعتی

به هر شکل آنچه در حال این هشدار را جدی می کند، هزینه بالای ایجاد اشتغال مولد در کشور است، شاخص ایجاد یک فرصت شغلی صنعتی در کشور بنا بر آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صنعت معدن و تجارت در سال 90 بالغ بر143 میلیون تومان هزینه در بر دارد. این وضعیت با توجه به نرخ رشد 66 درصدی شاخص بهای تولید کننده در بخش صنعت طی سال 90 تا مردادماه سال 92 می توان برآورد کرد که هزینه ایجاد یک شغل صنعتی در حال حاضر به رقمی معادل 238 میلیون تومان نزدیک شده است.

مقایسه این رقم با هزینه ایجاد یک اشتغال صنعتی در سال 84 که معادل 45 میلیون تومان بوده است، نشان می دهد، در هشت سال اخیر هزینه ایجاد اشتغال صنعتی 423 درصد رشد کرده است.

دولت های گذشته برای ایجاد اشتغال همواره سیاستهای انبساطی در پیش گرفته اند، سیاستهایی که تلاش کرده است خود اشتغالی و بنگاههای کوچک را رونق دهد ولی متاسفانه با توجه به فرهنگ اشتغال و فضای رانتی که مانع سرمایه گذاری در بخش های مولد است تزریق نقدینگی تنها به رونق بیشن بازارهای غیر مولدی مانند ارز و طلا یا در بهترین حالت رونق ساخت و ساز مسکن و سفته بازی در این بازار منتهی شده است.

دولت یازدهم در صورتی می تواند از این مدار بسته خارج شود که به جای بازی با ارقام پرداخت های نقدی باشد به اصلاح فضای کسب و کار بپردازد. در فهرست 22 گانه مشکلات تولید کنندگان که مرکز پژوهشهای مجلس به صورت فصلی رصد می کند اگر چه مشکلات نقدینگی در صدر فهرصت قرار دارد ولی در بین 10 رتبه نخست این فهرست سه مشکل دیگر خود نمایی می کند که مستقیما با عملکرد دولت در ارتباط است: اول بی ثباتی قوانین تولید و سرمایه گذاری، دوم بی تعهدی شرکتهای دولتی به باز پرداخت مطالبات پیمانکاران، سوم وجود مفاسد اقتصادی در دستگاههای حکومتی.

رفع این مشکلات به خودی خود می تواند با بهبود فضای کسب و کار بدون آنکه نقدینگی مازادی به اقتصاد تحمیل کند به افزایش میزان ایجاد اشتغال و کاهش هزینه ایجاد فرصت های شغلی منجر شود.

۷ آبان ۱۳۹۲ ۱۴:۰۲
pmo |
کد خبر : ۲۶,۳۲۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید