ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
پیش از آغاز بررسی لایحه بودجه سال 93 در مجلس، نقد و تبادل نظر میان کارشناسان اقتصادی، نمایندگان مجلس و دولت آغاز شده است.

 روز گذشته مناظره تلویزونی نیز با موضوع بودجه میان دو نماینده مجلس، یک کارشناس اقتصادی و معاون بودجه معاونت برنامه ریزی رئیس جمهور برگزار شد. سوال نظرسنجی برنامه در واکنش به انتقاد برخی نمایندگان به شیوه تخصیص بودجه عمرانی طراحی شده بود. در نهایت 90 درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی از دولت خواستند تا مهار تورم را در اولویت کاری خود قرار دهد و 10 درصد دیگر گسترش طرح های عمرانی را خواستار شدند.

محاسن و معایب بودجه

فرشاد مومنی در این مناظره خود را موافق و مخالف مشروط بودجه دانست و گفت: بودجه ارسالی دولت به مجلس دارای محسنات و معایبی است. در بخش مزایا بودجه 93 نسبت به بودجه 8 سال گذشته دولت با شفافیت های مناسبی همراه است و ردیف های متفرقه نیز در آن پیش بینی و در زمان مقرر به مجلس ارسال شده است که باید این موارد را جزء نکات مثبت لایحه بودجه دولت دانست.

رئیس موسسه دین و اقتصاد با اشاره به اینکه در بودجه پیشنهادی دولت همچنان سلطه کوتاه نظری و ترجیح ملاحظات کوتاه مدت بر بلندمدت وجود دارد، گفت: به اعتقاد بنده این ملاحظات و دیدگاه های کوتاه نگری باعث می شود تا ملاحظات توسعه ملی در شرایط واگرایی قرار گیرد. به همین ترتیب بنده بزرگترین ضعف بودجه پیشنهادی دولت یازدهم را علاوه بر این موارد عملکردهای متعارف و پیگیری اقدامات دولت دهم می دانم.

در ادامه فرشاد مومنی با انتقاد از شیوه ای که طی 8 سال گذشته بکار گرفته شده بود این دوره را دوره تاریخی در فساد و ناکارایی دانست. استدلال این کارشناس اقتصادی در بخش های مختلف ادامه یافت تا اینکه الیاس نادران نماینده مجلس از مومنی خواست تا در شرایطی که نماینده ای از دولت قبل وجود ندارد، دولت گذشته مورد نقد قرار نگیرد.

بودجه خوشبینانه

الیاس نادران به عنوان مخالف لایحه بودجه 93، ارقام بودجه را انبساطی دانست و اعلام کرد که نسبت به تحقق درآمدها خوشبینی وجود دارد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نهم معتقد است که رقم 219 هزار میلیارد تومانی بودجه با احتساب بودجه عمومی و خصوصی نمی تواند نرخ تورم مورد نظر دولت که 25 درصد است را محقق کند. نادران برآورد که در آمد دولت سال آینده 175 هزار میلیارد تومان باشد ضمن اینکه دیدگاه برخی کارشناسان را کسب درامدی 135 هزار میلیارد تومانی دانست.

بودجه شفاف

نایب رئیس اول کمیسیون برنامه بودجه اما ضمن شفاف دانستن لایحه بودجه 93، پیش بینی ارقام آن را محافظه کارانه قلمداد کرد و برخلاف نادران آن را خوشبینانه ندانست.

غلامرضا تاجگردون گفت: بررسی بودجه نشان می دهد که جهت گیری بودجه با فرصت کوتاه خوب بوده است؛ اصولاً بودجه با اصول علمی همراه است بر همین اساس از جهت پاسخگویی، شفافیت، ثبات و عملکرد بودجه سال آینده مثبت است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه معتقد است: در بودجه 93 جهت گیری درباره نرخ رشد اقتصادی، تورم و بیکاری مثبت است؛ نرخ تورم تا پایان سال آینده به 25 درصد می رسد، این عدد وحشتناک است ولی از 40 درصد بهتر است

معاون بودجه معاونت برنامه ریزی رئیس جمهور نیز در دفاع از لایحه بودجه اعلام کرد که دو سوم از افزایش 15 هزار میلیارد تومانی در بخش هزینه ها مربوط به افزایش 18 درصدی حقوق کارکنان دولت است که در این بخش هم شرمنده کارمندان هستیم.

فرهاد دژپسند تاکید کرد بودجه سال 93 را نسبت به آنچه بودجه مصوب سال 92، انقباضی دانست و تاکید کرد که با این وجود دولت در بخش های بهداشت، بیمه و آموزش افزایش های قابل توجهی ایجاد کرده است.

به گفته دژپسند، بیشترین نرخ تورم پس از سال 74 در سال جاری رقم خورده است که کاهش آن اصلی ترین هدف دولت است. ضمن اینکه در صورت رسیدن نرخ رشد اقتصادی از منفی 5.8 در سال 91 به 2 یا 3 درصد در سال آینده می تواند یک تحول باشد.

۲۳ آذر ۱۳۹۲ ۲۰:۱۳
pmo-گزارش خبری |
کد خبر : ۲۷,۳۶۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید