ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
مجتمع بندری شهید رجایی طلایه دار حمل ونقل ترکیبی
مجتمع بندری شهید رجایی همچون ستاره ای درخشان بر تارک استان هرمزگان به عنوان پایتخت اقتصادی ایران می درخشد و دروازه طلایی اقتصاد ایران لقب گرفته است، با فراهم کردن زیرساخت های بندری برای پهلوگیری کشتی های غول پیکر و پیشرفته، برخورداری از شبکه ریلی و جاده ای به عنوان طلایه دار حمل و نقل ترکیبی در کشور، پرچم سه رنگ ایران را بر قله های افتخار صنعت حمل و نقل به اهتزاز درآورده است.

به گزارش روابط عمومی :سیستم حمل و نقل ترکیبی متشکل از چند روش حمل و نقل کالا از مبدأ تا مقصد است؛ به عبارت ساده تر، در این نوع سیستم حمل ونقل بنا به وضعیت محیطی از کامیون، قطار، هواپیما و کشتی به صورت ترکیبی استفاده می شود.

امروز عهدنامه بین المللی حمل ونقل چندوجهی زیر نظر اجلاس سازمان ملل متحد بر این سیستم حمل و نقل در سطح جهان در زمینه تجارت و توسعه نظارت دارد. دولت ها به منظور تشویق صادرات خود بر گسترش خدمات حمل و نقل تاکید می کنند و از سوی دیگر، سازمان ها و موسسه های حمل و نقلی نیز، پیوسته در صدد کشف راه های جدید برای کاهش هزینه ها هستند. سیستم حمل و نقل ترکیبی یکی از راه حل های مناسب برای رسیدن به این مقصود است.

کارشناسان معتقدند حمل و نقل ترکیبی بهترین شیوه بهره برداری از رویه های حمل و نقل به صورت ترکیبی است و امکانات زیربنایی موجود را در مقابل هزینه های رو به افزایش دستمزدها و سرمایه گذاری ها میسر می سازد و گسترش سرمایه گذاری های متمرکز را نیز تشویق می کند.

علاوه بر منافعی که حمل و نقل ترکیبی برای توسعه اقتصادی یک کشور در پی دارد، صاحبان کالا نیز، این روش را به دلایلی همچون ایمنی بالا، سرعت بیشتر، کرایه حمل ارزان تر، زمانبندی معین و تحویل به موقع کالا، فقدان تشریفات زائد اداری و اجرای روندها زیر نظر اهل فن را در دستور کار حمل و نقل کالاهای خود قرار داده اند.

خدمات مشترک مرکب از کشتی ها، هواپیما، ریل و جاده و یا ترکیبی از برخی از این رویه ها امکان انتقال سریع بار را از یک وسیله حمل به وسیله دیگر در بنادر میسر می کند و بدین طریق، از تاخیر در تخلیه و بارگیری که در سیستم های سنتی رایج است و هزینه های زاید حاصل از آن، جلوگیری می کند.

 

طی سالیان اخیر بهینه سازی مصرف انرژی در بخش حمل و نقل نیز از دغدغه های مهم دولت ها برای توسعه زیرساخت های اقتصادی بوده است. سیستم حمل و نقل ریلی در عین حال که دارای ظرفیت بالای حمل است، در مقایسه با سایر سیستم ها صرفه جویی بسیاری را در مصرف سوخت عرضه می کند. با توجه به اینکه توسعه خطوط ریلی در اکثر کشورهای جهان دولتی است، بر همین اساس، دولت ها سعی دارند با بهره گیری از این مزیت، سیستم ریلی خود را به شبکه بین المللی جاده ای و دریایی متصل سازند که در صنعت حمل و نقل تلاقیگاه این سه ضلع را با احداث پایانه ریلی- کانتینری به هم گره می زنند.

وزیر راه و شهرسازی به عنوان عالی ترین مقام صنعت حمل و نقل ایران در مراسم روز جهانی دریانوردی سال92 با تأکید بر لزوم حضور بخش خصوصی در توسعه بنادر، از فراهم‌سازی زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری این بخش در پس‌کرانه‌ها توسط دولت خبر داد و گفت: یکی از معیار‌های توسعه حمل و نقل، رشد حمل و نقل ترکیبی در بنادر است و توسعه حمل‌و‌نقل ترکیبی باید با محوریت بنادر صورت گیرد.

ریل ها تا چند قدمی دریا امتداد می یابند

مجتمع بندری شهید رجایی به عنوان بزرگترین بندر کانتینری کشور با قرار گرفتن در محل تلاقی کریدور ترانزیتی شمال - جنوب، مهم ترین دروازه واردات و صادرات جمهوری اسلامی ایران محسوب شده و به تنهایی عهده دار بیش از 53 درصد حجم این مبادلات در مقوله ترانزیت، واردات، صادرات و ترانشیپ می باشد.

 

بانزدیک شدن به مراحل پایانی احداث فاز دوم پایانه ریلی کانتینری مجتمع بندری شهید رجایی، امکانات ریلی بزرگترین بندر تجاری ایران جانی دوباره به خود گرفته است. بهره مندی از امکان حمل و نقل چند وجهی به ویژه شبکه ریلی به طول بیش از 40 کیلومتر متصل به شبکه حمل و نقل ریلی کشور از مزایای منحصر به فردی است که موجب شده ارتباط این بندر با کشورهای CIS، ترکیه و اروپا برقرار شود.

"محمد علی اصل سعیدی پور" مشاور مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان در این رابطه گفت: با ساخت بیش از 5500 متر خط ریلی در بزرگترین مجتمع بندری کشور، ظرفیت ترانزیتی، صادرات و وارداتی از بنادر کشور در کریدور شمال- جنوب تقویت می شود.

وی افزود: یکی از نمونه های تخصص های کم نظیر مهندسان ایرانی ساخت اولین پایانه ریلی کانتینری کشور است که با ظرفیت تخلیه و بارگیری بالغ بر 700 هزار کانتینر در سال، حمل و نقل ترکیبی را از این بندر به بنادر شمالی کشور سرعت می بخشد.

سعیدی پور با اشاره به اینکه در مسیر تبدیل شدن هرمزگان به قطب عملیات بندری در منطقه خلیج فارس تخصص، تجربه، انگیزه و موقعیت ویژه این منطقه در کنار تلاش کارکنان تاثیر گذار بوده، خاطرنشان کرد: سعی بر این است با برنامه های توسعه ای اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان حمل و نقل ترکیبی از بندرعباس در کریدور شمال- جنوب رونق تازه ای بگیرد.

مشاور مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان تصریح کرد: بهره برداری از این پایانه ریلی کانتینری در واقع تداوم کاری همیشگی برای چرخیدن چرخ ترانزیت از طریق خلیج فارس و تنگه هرمز است، بهره برداری از پتانسیل های ترانزیتی یکی از اهداف کلان سازمان مرکزی و اداره کل می باشد.

معاون مهندسی و عمران اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان نیز از اجرایی شدن این پروژه در دو فاز با اعتبار 280 میلیارد ریال خبر داد و گفت: در این طرح5500 متر خطوط ریلی در 6 خط درنظر گرفته شد.

عباس کمالی با اشاره به حجم سنگین تناژ و جابجایی کالا بر پیچیدگی ساخت این پایانه افزود: 145 هزار متر مربع مساحت این پایانه است و بخش های عظیمی شامل 50 هزار مترمکعب زیر سازی و 63 هزار متر مربع لایه بتون روسازی و 11 سوزن احداث شده است.

 

خیز بندر شهید رجایی برای تصاحب جایگاه بندر کانونی منطقه

بر اساس برنامه زمانبندی تعریف شده، ساخت فاز دوم این طرح به زودی به اتمام می رسد. این تلاش ها جایگاه بندر شهید رجایی را به عنوان بندر اصلی در عملیات کانتینری کشور و رقابت های منطقه ای و جهانی بیش از پیش تقویت می کند.

این در حالی است که ایجاد یک شهر لجستیکی در جوار بندر شهید رجایی که در چشم انداز توسعه این بندر دیده شده، از یک سو برگ برنده آن در رقابت با بنادر منطقه برای کانونی شدن است و از سوی دیگر با کاهش هزینه های تولید، بسته بندی، ذخیره سازی و حمل و نقل و توزیع، می تواند بستر لازم را برای ایجاد یک نظام واحد برای اتصال جریان صادرات و واردات فراهم سازد.

با راه اندازی فرآیندهای لجستیکی در این شهر، ضمن ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای کشور، با کاهش و قابل رقابت ساختن قیمت تمام شده کالاهای مختلف باعث رونق و شکوفایی اقتصاد کشور می شود.

۳ دی ۱۳۹۲ ۱۸:۴۱
روابط عمومی |
کد خبر : ۲۷,۵۳۷

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید