ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
تحولات و تغییرات اساسی در ساختار کمیته های فرعی سازمان بین المللی دریانوردی
هفت کمیته جدید جایگزین نه کمیته سابق شدند.

با روی کار آمدن کوجی سکیمیزو از کشور ژاپن به عنوان دبیر کل سازمان بین المللی دریانوردی(آیمو (IMO/ از ابتدای سال 2012 میلادی، اصلاح ساختار و ساز و کارهای دبیرخانه و کمیته های فرعی این سازمان بطور جدّ در برنامه کاری ایشان با حمایت و پشتیبانی شورای آیمو قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی به نقل از علی اکبر مرزبان ، نماینده این سازمان در سازمان جهانی دریانوردی ((IMO ، مهمترین این تحولات مربوط به ساختار کمیته های فرعی ( Sub-Committee) تحت نظر کمیته ایمنی دریانوردی (MSC) و کمیته حفظ محیط زیست دریایی (MEPC) است. از همان ماه های اول آغاز به کار دبیر کل، پیشنهاد اولیه تغییر عناوین کمیته های فرعی نه گانه، ادغام بعضی از آن ها با یک دیگر و در نتیجه کاهش آن ها به هفت کمیته مورد مطالعه و پیگیری جدی شخص دبیر کل قرار گرفت و برای آن یک گروه کاری نیز تشکیل گردید. پیشنهاد اولیه دبیر کل با موافقت و پشتیبانی اصولی شورای آیمو در نشست یک صد و نهم آن همراه شد. هدف این تغییرات نیز مواجهه با چالش های جدید صنعت دریانوردی، بازبینی شرح وظایف کمیته ها و انطباق عناوین آن با این شرح وظایف و نهایتاً کاهش هزینه های اداری برگزاری نشست ها اعلام شد.

پس از یک سال و نیم مطالعه و بررسی دقیق و موافقت نهایی دو کمیته MSC و MEPC در نشست های ترتیباً نود و دوم و شصت و پنجم، نه کمیته فرعی موجود به هفته کمیته با عناوین و شرح وظایف جدید کاهش پیدا کرد و مقرر شد، کمیته های جدید اولین نشست خود را در سال 2014 میلادی برگزار نمایند. تصمیمات دو کمیته فوق الذکر در نشست یک صد و دهم شورای آیمو در اواخر تیر ماه سال 1392ه.ش مطرح گردید و به تصویب این شورا نیز رسید و گزارشی از آن به  نشست بیست و هشتم مجمع، برگزار شده در اوایل آذر ماه، ارایه شد.

 عناوین کمیته های جدید و زمان برگزاری اولین اجلاس آن ها در سال 2014 میلادی به شرح ذیل می باشد. نشست تمامی این کمیته ها پنج روزه خواهد بود:

1-طراحی و ساخت کشتی ها (Ship Design and Construction-SDC)؛ این کمیته جایگزین کمیته های “DE,FP, SLF” شد. کمیته مزبور از تاریخ بیستم ماه ژانویه تشکیل جلسه خواهد داد.

2- پیشگیری و مواجهه با آلودگی (Pollution Prevention and Response- PPR)؛ این کمیته جایگزین کمیته “BLG” شد و از تاریخ سوم ماه فوریه تشکیل جلسه خواهد داد.

3-عامل انسانی، آموزش و نگهبانی ( Human Element, Training and Watchkeeping-HTW)؛ این کمیته جایگزین کمیته “STW” گردید و از تاریخ هفدهم ماه فوریه تشکیل جلسه خواهد داد.

4- سیستم ها و تجهیزات کشتی ( Ship Systems and Equipment-SSE)؛ این کمیته به همراه کمیته “SDC” جایگزین کمیته های “DE,FP,SLF” شد. این کمیته از تاریخ دهم ماه مارس تشکیل جلسه خواهد داد. قابل ذکر است، شرح وظایف سه کمیته مزبور پس از انجام اصلاحات لازم بین دو کمیته جدید “SDC” و “SSE” تقسیم شد.

5- ناوبری، ارتباطات و تجسس و نجات( Navigation, Communications and Search and Rescue-NCSR)؛ این کمیته جایگزین دو کمیته سابق “COMSAR” و “NAV” گردید و نشست خود را در تاریخ سی ام ماه ژوئن برگزار خواهد نمود.

6- اجرای اسناد آیمو (Implementation of IMO Instruments (III)؛ این کمیته جایگزین کمیته “FSI” شد و از تاریخ چهاردهم جولای نشست خود را برگزار خواهد نمود.

7-حمل کالا ها و کانیتنرها ( Carriage of Cargoes and Containers –CCC)؛ این کمیته جایگزین کمیته “DSC” گردید و در تاریخ هشتم ماه سپتامبر نشست خود را آغاز خواهد نمود.

عناوین انگلیسی کمیته های نه گانه سابق که تا پایان سال 2013 میلادی فعال بودند، به شرح ذیل می باشد:

-Dangerous Goods, Solid Cargoes and Containers(DSC);

-Flag State Implementation (FSI);

-Standards of Training and Watchkeeping –STW);

- Radio-communications and Search and Rescue(COMSAR);

-Safety of Navigation (NAV);

-Bulk Liquids and Gases (BLG);

-Ship Designs and Equipment (DE);

-Fire Protection (FP);

-Stability and Load Lines and on Fishing Vessels Safety (SLF).

قابل ذکر است، کمیته های پنج گانه اصلی کما فی السابق و بدون هرگونه تغییری در عنوان و شرح وظایف به کار خود ادامه خواهند داد. این کمیته ها عبارتند از کمیته ایمنی دریانوردی (MSC)، کمیته حفظ محیط زیست دریایی (MEPC)، کمیته حقوقی (LEG)، کمیته همکاری فنی (TC) و کمیته تسهیلات (FAL)./فاوا

۱۴ دی ۱۳۹۲ ۱۱:۴۷
کد خبر : ۲۷,۵۸۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید