پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت دهه فجر پهلوگیری اولین کشتی 60 هزار تنی گندم وارداتی در بندر شهید بهشتی چابهار/ورود همزمان ۲ کشتی ۶۰ و ۶۶ هزار تنی کالای اساسی به بندر چابهار تمدید مجوز تطویل موج شکن غربی بندر صیادی رمین نقش کلیدی روابط عمومی در افزایش سهم تجارت بنادر/ بندر چابهار پشتیبان و سوپاپ اطمینان بنادر کشور مسئولان روابط عمومی بنادر باید در تمامی تصمیم سازی های راهبردی حضور داشته باشند/ ظرفیت بی نظیر بندر چابهار برای توسعه کشور/ ضرورت تجهیز روابط عمومی به ابزار و تجهیزات نوین/ توسعه گردشگری دریایی نیازمند تبلیغات وسیع و هوشمندانه تمدید مجوز ساخت دستک رسوب گیر بندر صیادی بریس اولویت ارتقای توان عملیاتی و نقش لجستیکی بندر چابهار آینده بندر چابهار در نگاه رئیس جمهور/نقش کلیدی بندر چابهار در حمل و نقل کشورهای منطقه ضرورت همکاری ایران و هند برای تهیه تجهیزات ساخت بنادر و شبکه ریلی چابهار/ زیرساخت های لازم برای تحقق شبکه ریلی در بندر چابهار وجود دارد بهینه سازی و افزایش ظرفیت خط انتقال برق طرح توسعه بندر شهید بهشتی
گزارشی از نشست مشترک مدیران ارشد بنادر و راه آهن کشور در بندر شهید رجایی؛ چاره اندیشی برای افزایش سهم حمل و نقل ریلی در بنادر تجاری کشور
نشست مشترک مدیران عامل و اعضاء هیات مدیره سازمان بنادر و دریانوردی کشور و شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران با هدف بررسی تنگناهای موجود و راهکارهای تقویت حمل و نقل ترکیبی از طریق ریل در بزرگترین بندر تجاری ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، در این نشست سه ساعته که پیش از ظهر امروز (پنج شنبه، سوم بهمن ماه 92) علاوه بر مدیران عامل و اعضای هیأت مدیره دو سازمان، مدیران کل حوزه دریایی و بندری و راه آهن سه استان هرمزگان، خوزستان، مازندران نیز حضور داشتند.

توسعه صادرات، واردات و ترانزیت ریلی از بنادر کشور و استفاده حداکثری از ظرفیت های کریدور شمال-جنوب، مهمترین مباحثی بود که مدیران ارشد حمل و نقل کشور در این نشست پیرامون آن به بحث و تبادل نظر نشستند.

لزوم افزایش سهم حمل و نقل ریلی در بنادر کشور

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور در ابتدای این نشست گفت: در حمل و نقل کشور همواره اولویت با حمل و نقل از طریق ریل است که باید این سهم در کشور از طریق بنادر شمالی و جنوبی تقویت شود.

"محمد سعید نژاد" از تدوام برگزاری این جلسات به صورت دوره ای در کلیه بنادر کشور، با حضور مدیران بخش های دریایی و ریلی خبر داد و گفت: هدف از برگزاری این جلسات رفع گره های موجود و هماهنگی بین این دو بخش برای افزایش سهم راه آهن در حمل و نقل از بنادر است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون در کشور ما بخش عمده ای از حمل و نقل کالا از دریا انجام می شود، گفت: در این میان سهم بنادر جنوبی از وزن و ارزش کالاهای تخلیه شده در کشور بیش تر است.

سعید نژاد ادامه داد: طی9 ماهه ابتدای سال جاری 100 میلیون تن کالا در بنادر کشور  تخلیه و بارگیری شد که پیش بینی می شود این میزان تا پایان سال 92، به 136 میلیون افزایش یابد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور یادآور شد: در این میان، مجتمع بندری شهید رجایی با تخلیه و بارگیری 87 درصد از مجموع کالای کانتینری کشور جایگاه اول بنادر را به دست آورده است.

سهم ناچیز شبکه حمل و نقل ریلی کالادر بنادر کشور

وی خاطرنشان کرد: از مجموع کل عملیات حمل و نقل ریلی در بنادر، سهم بندر شهید رجایی پنج ویک دهم، بندر امام خمینی(ره) 5.3 دهم ، بندرامیرآباد 2درصد و بندرخرمشهر0.4 درصد بوده است که نیازمند برنامه ریزی منسجم به منظور افزایش این ارقام می باشیم.

معاون وزیرراه و شهرسازی خاطرنشان کرد: تکمیل شبکه خطوط ریل کشور، افزایش امکانات ریلی در محوطه های بندری، رفع نقاط تلاقی مسیرهای رفت و آمد ریل و جاده در بنادر و ایجاد سیاست های تشویقی برای صاحبان کالا از جمله مواردی است که باید برای توسعه جابجایی کالا از طریق شبکه ریلی برنامه ریزی شود.

سعید نژاد بیان کرد: از مجموع کالای جابجا شده در این مدت در بنادر 21 هزار واگن و2 میلیون و 118 هزار کامیون بارگیری شده است که باید از پتانسیل های بخش راه آهن بیشتر استفاده شود.

توسعه حمل و نقل ریلی به منظور پوشش تقاضای واقعی بار و مسافر

در ادامه این نشست، معاون وزیر راه و شهرسازی، رئیس هئیت مدیره و مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران نیز به بیان دیدگاه ها و مشکلات این دو بخش پرداخت و گفت : برگزاری این جلسات نوید بسیار خوبی برای توسعه فعالیت ها در هر دو بخش بنادر و دریانوری و راه آهن است تا ظرف یکی دو ماه آینده شاهد جهش های خوبی در این حوزه ها باشیم.

"محسن پور سید آقایی" با اشاره به برنامه توسعه حمل و نقل ریلی به منظور پوشش تقاضای واقعی بار و مسافر، ایمنی کالا، کاهش آلودگی هوا، مصرف سوخت کمتر و کاهش ترافیک از جمله مزایای حمل و نقل ریلی عنوان کرد.

وی افزود: عدم سرمایه گذاری جدی بخش خصوصی در حمل و نقل ریلی، پایین بودن قیمت سوخت به دلیل تبعیض در عوارض پرداختی برای استفاده از شبکه ریل و افزایش قیمت تمام شده جابجایی ریلی برای صاحبان کالا از مهم ترین مشکلات این بخش است.

استقبال شرکت رجا از راه اندازی پایانه ریلی-کانتینری در بندر شهید رجایی

مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی از راه اندازی پایانه ریلی-کانتینری در بندر شهید رجایی استقبال کرد و گفت: با توجه به اینکه حجم عظیمی از مواد معدنی بنادر کشور از بندر شهید رجایی تخلیه و بارگیری می شود، این کالا می تواند از طریق ریل به سایر نقاط ترانزیت،صادر یا وارد شود.

وی خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود امسال جابجایی کالا از طریق ریل از 22 میلیارد تن-کیلومتر به 40 میلیارد تن-کیلومتر افزایش یابد که نرخ افزایش 15 درصدی را در بر خواهد داشت.

بندر شهید رجایی چشم انتظار تحول آفرینی در شبکه ریلی

سرپرست اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان نیز گزارشی از فعالیت های انجام شده در این بخش داد و گفت: هم اکنون 49 کیلومتر خط ریلی در مجتمع بندری شهید رجایی ایجاد شده است تا دسترسی راه آهن به تمام نقاط این بندر تقویت شود.

استیری خاطرنشان کرد: پایانه ریلی-کانتینری بندر شهید رجایی هم اکنون در 2 فاز با ظرفیت 700 هزار کانتینر درسال اجرا شده که با ورود کشتی های کانتینری به این بندر شاهد انقلابی در افزایش فعالیت های ریلی و کاهش زمان رسیدن کالا به مقاصد خواهیم بود.

توسعه شبکه ریلی زمینه ساز کاهش ترافیک در غرب بندرعباس

"رضا شاکری" مدیرکل راه آهن استان هرمزگان نیز در این نشست از تلاش های صورت گرفته در احداث پایانه ریلی و کانتینری در بندر شهید رجایی قدردانی کرد.

وی ادامه داد: با احداث پایانه های ریلی مواد معدنی و مواد نفتی که مطالعات و اجرای آن در اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان در حال انجام است، بخش ریلی در این بندر و همچنین استان هرمزگان رونق بیشتری خواهد یافت.

شاکری همچنین تصریح کرد: با اجرای  این طرح توسعه شاهد کاهش ترافیک در غرب شهر بندرعباس خواهیم بود.

بازدید معاونین وزیر راه از بخش های عملیاتی بزرگترین بندر تجاری کشور

لازم به ذکر است، پیش از برگزاری این نشست، مدیران عامل و اعضاء هیات مدیره سازمان بنادر و دریانوردی کشور و شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران طی آیین ویژه ای از سوی گارد تشریفات مجتمع بندری مورد استقبال قرار گرفتند.

یادآور می شود، جلسه جمع بندی این نشست یکروزه قراراست عصر امروز (پنج شنبه) در سالن کنفرانس ساختمان مرکزی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان برگزار شود.

شایان ذکر است، درحال حاضر مدیران عامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور و شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران درحال بازدید از بخش های مختلف مجتمع بندری شهید رجایی هستند.  

واحد اطلاعات و اخبار/ محمد اکبری

۳ بهمن ۱۳۹۲ ۱۶:۱۶
کد خبر : ۲۷,۷۲۲

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید