ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
سرمایه‌گذاری هزار و 375 میلیارد ریالی دربندرامیرآباد
یک هزار و 375 میلیارد ریال پروژه سرمایه گذاری شامل بهره برداری و کلنگ زنی به مجموعه بندری امیراباد اضافه شد.
 

به گزارش روابط عمومی ،هم‌زمان با میلاد با سعادت مولای متقیان، امیرالمؤمنین تعدادی از پروژه‌های اجرایی و سرمایه‌گذاری بندر امیرآباد با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی ، مسئولان استانی ، هیات عامل سازمان بنادر و مسئولان شهرستان بهشهر به بهره‌برداری رسید. در این مراسم که صبح روز پنج‌شنبه برگزار شد، هزار و 375 میلیارد ریال پروژه سرمایه‌گذاری، اعم از بهره‌برداری و کلنگ‌زنی به مجموعه عظیم اقتصادی بندر امیرآباد اضافه شد که حاصل آن افزایش اشتغال و رونق اقتصادی در منطقه و این بندر خواهد بود.
مدیر بنادر و دریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد درباره پروژه‌های آماده بهره‌برداری این بندر گفت: منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد با هزار و 60 هکتار مساحت به‌عنوان بزرگترین و تنها بندر شمالی متصل به شبکه راه‌آهن سراسری پایلوت کریدور ترانزیتی شمال جنوب است که به دلیل بهره‌مندی از زیرساخت‌های حمل و نقل چند وجهی آسان‌ترین و ارزانترین راه دسترسی به بازار کشورهای حوزه CIS محسوب می‌شود. برای بهره‌برداری بهتر از این ظرفیت‌ها به زیرساخت‌هایی در این بندر نیاز است که در تلاش هستیم تا این زیرساخت‌ها را به سرعت گسترش دهیم.
«علی خدمتگزار» افزود: از ابتدای نیمه دوم سال گذشته همه ظرفیت‌ها در این بندر به کار گرفته شد تا رشد و شکوفایی بیش از پیش را در این بندر شاهد باشیم. بر این اساس تکمیل طرح‌های نیمه‌کاره بندر و بهره‌مندی از تجهیزات موجود و بلااستفاده به عنوان یکی از اولویت‌های بندر امیرآباد انتخاب شد.
وی اظهار کرد: خوشبختانه با همکاری همه همکاران در این مجموعه و حمایت‌های دستگاه‌های مرتبط تاکنون اقدامات زیادی برای افزایش ظرفیت فعالیت بندر انجام شد و در همین راستا هم‌زمان با میلاد حضرت علی(ع) شاهد بهره‌برداری و اجرای پروژه‌های مختلف زیرساختی و سرمایه‌گذاری با اعتباری حدود هزار و 215 میلیارد ریال در این بندر هستیم.
این مسئول با اشاره به پروژه‌های آماده بهره‌برداری این بندر خاطرنشان کرد: 10 پروژه زیرساختی و عملیاتی هم‌زمان با روز میلاد حضرت علی
)ع)در این بندر به بهره‌برداری رسید که اجرای آن‌ها در مجموع 601 میلیارد ریال هزینه در بر داشت. مسجد محمد رسول الله(ص) یکی از این طرح‌های زیرساختی بندر است که با هدف توسعه فرهنگ نماز در زمینی به مساحت3هزار و460 متر مربع و با اعتباری بالغ بر 40 میلیارد ریال در فضایی به مساحت 1800 متر مربع بنا شد. این مجموعه دارای شبستان، وضوخانه، دفتر اداری امام جماعت و 2 مناره به ارتفاع 60/30 متر و گنبد ترکیبی به ارتفاع 60/18 متر است که معماری آن ترکیبی از هنرهای اسلامی و ایرانی است.
مدیر بنادر و دریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد گفت: با هدف ارائه خدمات بهتر به مشتریان، پس از انجام هماهنگی‌های لازم، از این پس شاهد فعالیت شعبه ارزی و ریالی بانک ملی نیز در این بندر خواهیم بود. ساخت بنای نیروی انتظامی به مساحت 900 متر مربع نیز از دیگر پروژه‌های انجام شده بندر امیرآباد است که در مدت 6 ماه و با صرف 15 میلیارد ریال اعتبار از سوی سازمان بنادر و دریانوردی اجرا شد.
خدمتگزار با اشاره به جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای اجرای پروژ‌ه‌های زیرساختی در این بندر، از بهره‌برداری سیلوی غلات با ظرفیت 42هزار تن و با سرمایه‌گذاری 220 میلیارد ریالی بخش خصوصی در اراضی پشتیبانی خبر داد و گفت: در این زمینه هم‌زمان با بهره‌برداری از سیلوی 42هزار تنی غلات، با مشارکت بخش خصوصی عملیات اجرایی 5 سیلوی غلات دیگر نیز آغاز خواهد شد. این سیلوها در مجموع 220هزار تن به ظرفیت سیلوهای بندر اضافه خواهد کرد و هزینه اجرای آن‌ها نیز در مجموع 700 میلیارد ریال است.
وی از تکمیل فاز نخست پروژه مخازن فرآورده‌های نفتی با ظرفیت 16 هزار و 200 متر مکعب و سرمایه‌گذاری 80 میلیارد ریالی بخش خصوصی در اراضی پشتیبانی بندر امیرآباد نیز خبر داد و گفت: در ادامه اجرای این پروژه ساخت مخازن نفتی به ظرفیت 24 هزار متر مکعب و سرمایه‌گذاری 118 میلیارد ریالی سرمایه‌گذار خصوصی در اراضی پشتیبانی این بندر آغاز می‌شود. همچنین عملیات اجرایی 2 انبار سرپوشیده نیز با مشارکت بخش خصوصی در بندر امیرآباد آغاز خواهد شد. این انبارها هر کدام به مساحت 5 هزار متر مربع و با سرمایه‌گذاری 56 میلیارد ریالی بخش خصوصی ساخته خواهند شد.
مدیر بنادر و دریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد با اشاره به افزایش حجم تردد واگن‌ها و حمل‌ونقل ریلی به بندر، از راه‌اندازی باسکول دیجیتالی راه‌آهن خبر داد و افزود: این طرح بر اساس تفاهمنامه بین بندر و راه‌آهن به منظور توزین کالاهای فله‌ای حمل ریلی با اعتبار 2 میلیارد ریالی از سوی بندر نصب شد و به بهره‌برداری رسید. بهره‌برداری از این پروژه سبب تسهیل و تسریع در توزین کالا و ترانزیت ریلی خواهد شد.
خدمتگزار اظهار کرد: برای ارتقاء توان عملیاتی بندر، 2دستگاه جرثقیل موبایل بندری 45 و 80تن و 4 دستگاه مکنده غلات با ظرفیت 200 و 300 تن در ساعت برای استفاده در محدوده ی عملیاتی بندر خریداری شد. برای خریداری این تجهیزات 120 میلیارد ریال اعتبار نیاز بود که با مشارکت بخش خصوصی تأمین شد. علاوه بر این اقدام، با هدف کاهش زمان توقف کشتی‌ها، 6 دستگاه جرثقیل ریلی ساحلی بکرا از بندر شهید رجایی به بندر امیرآباد منتقل شد. اعتبار این پروژه 100 میلیارد ریال بود و کلیه فعالیت‌ها اعم از عملیات زیرسازی، شمع‌کوبی، روسازی، ریل‌گذاری، دمونتاژ، حمل‌ونقل و مونتاژ با استفاده از توان نیروهای متخصص داخلی صورت گرفت که صرفه‌جویی 250 میلیارد ریالی را در پی داشت.
این مسئول با اشاره به تعهد سازمان بنادر و دریانوردی در تأمین ایمنی دریایی در آب‌های تحت حاکمیت جمهوری اسلامی ایران، به ساخت ایستگاه ساحلی ارتباطات دریایی و مرکز هماهنگی جست‌وجو و نجات دریایی((MRCC به‌عنوان مرکز استاندارد یکپارچه در شمال و جنوب کشور اشاره کرد و گفت: برای بهره‌برداری از این طرح که در 6 ماه به مرحله بهره‌برداری رسید، 4 میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار صرف شد. هدف از ایجاد این مرکز شناسایی اتوماتیک شناورها، تامین خطوط ارتباط تلفنی بین‌المللی و مانیتورینگ به منظور مدیریت عملیات‌های دریایی و حوادث دریایی است.
خدمتگزار خاطرنشان کرد: با هدف اجرای الزامات پدافند غیرعامل، گسترش چتر وایرلس محوطه عملیاتی 250 هکتاری، استفاده بهینه از تجهیزات هندهلد و ارتقاء کیفیت خدمات IT به مشتریان، توسعه زیرساخت و ارتقاء امنیت بستر IT با 20 میلیارد ریال اعتبار و در مدت 9 ماه توسط بندر انجام شد.
وی با اشاره به اولویت‌های این بندر در سال 94، افزود: تکمیل پروژه 4 پست اسکله، تکمیل جاده امیرآباد-رستمکلا، برگزاری نشست مشترک کشورهای حوزه CIS، اجرای سیلو 250 هزار تنی غلات، جذب سرمایه‌گذار، امکان‌سنجی احداث بندرگاه نفتی، تکمیل پروژه راه‌آهن، توسعه اراضی ضلع شرقی، جداسازی درب ورود و خروج، احداث ایستگاه آتشنشانی و ایجاد باشگاه ملوانان از اولویت‌های این بندر در سال 94 هستند.
مدیر بنادر و دریانوردی منطقه ویژه اقتصادی و بندر امیرآباد با بیان این‌که مجموع سرمایه‌گذاری طرح‌های در حال بهره‌برداری و آماده به اجرا هزار و 215 میلیارد ریال می‌باشد، گفت: اقدامات انجام شده نقطه آغازی برای ارتقای جایگاه بندر امیرآباد در سطح ملی و منطقه‌ای است. این بندر تا سال 1409 با احداث 34 پست اسکله نفتی عمومی فله و کانتینری به ظرفیتی معادل 18 میلیون تن کالا در سال دست خواهد یافت و با تملک 1060 هکتار اراضی واقع در پایین دست مجتمع وسعت اراضی پس کرانه خود را به 2هزار و120 هکتار خواهد رساند تا به‌عنوان بندر کانونی منطقه و نمونه‌ای از بنادر نسل سوم جهان و آفریننده ارزش افزوده باشد.

افتتاحیه پروژه های بندر امیرآباد

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۴:۳۵
مرکز روابط عمومی |
کد خبر : ۳۲,۳۴۷

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید