طرح توسعه بندر چابهار فراتر از برنامه زمان ‌بندی در حال اجراست برگزاری تمرین (Drill) مقابله با آلودگی نفتی با محوریت استفاده از مواد دیسپرسنت در بندر چابهار نصب آینه های محدب سقفی در ورودی و خروجی درب های بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار بندر چابهار می‌تواند پاسخگوی ترخیص و‌ تامین تمام نیازهای کشور باشد/ کاهش زمان جابجایی کالاهای اساسی از هند به افغانستان به یک هفته پیام مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان به مناسبت "روز جهانی دریانورد" اولین محموله سیمان صادراتی جامبوبگ از بندر شهید کلانتری چابهار/ حمل مستقیم محموله صادراتی از کامیون به شناور/ تامین بار برگشتی شناورهای فلزی با صادرات از بندر شهید کلانتری تصویب کاهش ۲۵ درصدی سود بازرگانی کالاهای وارده از طریق بندر شهید بهشتی ورود چهارمین محموله گندم اهدایی ترانزیتی هندوستان به افغانستان به بندر شهید بهشتی چابهار تیم تخصصی بندر چابهار پیشتاز در حوزه دریایی بین المللی /مسئول کنترل و بازرسی کشتی های بندر چابهار عضو منتخب سازمان بین المللی دریانوردی بهره مندی از مزایای قوانین مناطق آزاد در بزرگترین بندر اقیانوسی کشور/ هم افزایی بندر و منطقه آزاد چابهار برای بهره گیری صاحبان کالا و فعالین اقتصادی از تخفیفات و معافیتها
گزارش چهار روز حضور بندر شهید رجایی در سومین نمایشگاه بین المللی دریایی/ درخشش دروازه طلایی ایران  در نمایشگاه های تخصصی
منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی به عنوان پیشرفته ترین بندر کانتینری کشور و دروازه طلایی اقتصاد ایران زمین در سومین نمایشگاه بین المللی دریایی که در محل شبستان مصلای تهران برگزار شد، حضور پررنگی داشت.
به گزارش واحد اطلاعات و اخبار روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، سومین نمایشگاه بین‌المللی دریایی ایران از روز شنبه ۱۶ خرداد با حضور دکتر "عباس آخوندی" وزیر راه و شهرسازی و "محمد سعیدنژاد" مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کار خود را آغاز کرد و تا روز سه‌شنبه ۱۹ خرداد به مدت ۴ روز ادامه داشت.

 غرفه بندر شهید رجایی به عنوان دروازه طلایی اقتصاد ایران در نمایشگاه سوم دریایی ایران طی چهار روز برگزاری این رویداد تخصصی از ساعت 8:30 الی 17 پذیرای بازدیدکنندگان و سرمایه گذاران بود که وزیر صنعت معدن تجارت، معاون وزیر راه و همچنین اعضای هیأت عامل سازمان بنادر و دریانوردی از جمله مقاماتی بود که از این غرفه دیدن کردند.

1

طی روزهای برگزاری این نمایشگاه فرصتی فراهم شد تا متقاضیان به سرمایه گذاری در بزرگترین بندر تجاری کشور از نزدیک ضمن آشنایی با ظرفیت ها و پتانسیل های این بندر، آمادگی خود را در این زمینه اعلام نمایند.

با حضور مدیران و کارشناسان مجرب حوزه بازاریابی، سرمایه گذاری و فنی بندر شهید رجایی در نمایشگاه مذکور، اولویت ها و فرصت های سرمایه گذاری در دروازه طلایی اقتصاد ایران برای متقاضیان به سرمایه گذاری در فعالیت های بندری و دریایی و همچنین فعالیت های لجستیکی تشریح شد.

 2

معرفی اراضی قابل واگذاری برای فعالیت ها پشتیبانی صنعتی، نفتی و خدماتی، امکان استفاده بهینه از شبکه ارتباطی داخلی و بین المللی دریایی، ریلی، راه آهن و جاده ای، دسترسی به آبهای آزاد و حداکثر استفاده از مزیت های حمل و نقل دریایی، وجود ترمینال های اختصاصی، ترانزیت سوخت و بانکرینگ کانتینری، عمومی و فرآورده های نفتی و معدنی و غیره از جمله مزایایی می باشد که در قالب فیلم مستند، انیمیشن، دفترچه و با حضور کارشناسان مربوطه به شکل مبسوط تشریح شد.

  
3

همچنین احداث مرکز ارایه کننده خدمات ارزش افزوده (صنایع تبدیلی، مونتاژ و . . . )، احداث پایانه های لجستیک کالا و کانتینر، ایجاد، بسط و توسعه صادرات مجدد، جذب و توسعه ترانشیب، احداث سیلوی غلات، احداث مخازن جهت عملیات بانکرینگ ( سوخت رسانی به کشتی ها)، احداث مخازن روغن های خوراکی، به عنوان مهمترین اولویت ها و فرصت های سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی محسوب می شود که جزییات آن در نشست های مشترک با متقاضیان سرمایه گذاری تبیین شد.

از سوی دیگر با حضور نماینده بخش فنی و نگهداری، توانمندی های مهندسان و متخصصان در بومی سازی تعمیر و تولید تجهیزات استراتژیک دریایی و خشکی در پیشرفته ترین بندر کانتنری تشریح شد. 

 

لازم به ذکر است، منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی با ظرفیت تخلیه و بارگیری سالانه حدود 90 میلیون تن کالا، بیش از 55 درصد صادرات و واردات و 70 درصد ترانزیت بنادر کشور را برعهده دارد. این بندر با برخورداری از 18 دستگاه جرثقیل دروازه ای(گنتری کرین) و 2400 هکتار محدوده عملیاتی و پس کرانه، تخلیه و بارگیری بیش از 85 درصد کالاهای کانتینری کشور را انجام می دهد.

بندر شهید رجایی ضمن بهره مندی از حدود 40 پست اسکله و با در اختیار داشتن بزرگترین و پیشرفته ترین ترمینال های کانتینری کشور، توانایی پهلودهی انواع کشتی های اقیانوس پیما را داراست.

گفتنی است، سازمان بنادر و دریانوردی از سازمان‌های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی به عنوان مرجع  دریایی کشور با مشارکت دبیرخانه هماهنگی ارگان‌های دریایی کشور این نمایشگاه را با هدف ارتقاء سطح عملی، فناوری و فرهنگی دریایی و ارائه توانمندی‌ها و دستاوردهای صنعت حمل و نقل دریایی ایران برگزار کرد.

بر اساس سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ ایران باید در جایگاه نخست اقتصادی، علمی و فناوری در منطقه قرار گیرد که این نمایشگاه فرصتی برای مطرح شدن نام کشور در عرصه تجارت و فناوری دریایی است.

واحد اطلاعات و اخبار


۱۹ خرداد ۱۳۹۴ ۱۵:۰۲
کد خبر : ۳۲,۶۴۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید