مانور دریایی مقابله با مواد خطرناک و سمی در بندر چابهار برگزار شد وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: رکورد کم سابقه جابجایی بار در بندر شهیدبهشتی چابهار در سال ۹۷/ انتقال کالاهای اساسی سهم استان های شرقی کشور از طریق بندر چابهار/ انجام شش سال فعالیت شبانه روزی برای احداث بندر چابهار دریافت قسط اول ۳۰۰ میلیارد تومانی برای خط آهن چابهار- زاهدان تا چند روز آینده/ خط آهن چابهار- زاهدان تا سال ۱۴۰۰ افتتاح می شود نقش کلیدی بندر چابهار در تامین کالاهای اساسی استان های شرقی/جایگاه ویژه بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در رونق سواحل مکران/تبدیل سواحل مکران به قطب جهانی در گرو توجه به حمل نقل دریایی و ترافیک بار تبادل کالایی بندر چابهار با 10 کشور در 11 ماه گذشته/عدم محدودیت سرمایه گذاری و فعالیت کشورهای مختلف در بندر چابهار ضرورت احیا و توسعه صنعت لنج سازی در سیستان و بلوچستان/لزوم راه اندازی مسافرت های دریایی بین بندر چابهار با بنادر داخلی و خارجی/ جاده های پرترافیک استان در اولویت 2 بانده شدن پیام تبریک مدیرکل بنادر و‌ دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز دانشجو افتتاح 2.5 کیلومتر جاده دسترسی بندر شهید بهشتی با حضور وزیر راه بندر چابهار؛ در ردیف بنادر تراز برتر/راه اندازی خط مسافری دریایی چابهار – مسقط از پایان آذر ماه/ وجود مدرن ترین ترمینال مسافری دریایی کشور در بندر چابهار کسب رتبه برتر توسط بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در اجلاس استانی نماز
در نشستی با حضور معاون امور بندری مطرح  شد :حذف تخفیفات غیر کاربردی
نشست معاون امور بندری و مناطق ویژه اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی با مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان و کارکنان معاونت دریایی و بندری در بندری چابهار جهت بررسی راه اندازی ترمینال مسافری دریایی ، چگونگی اسکان و تردد خودروهای مسافرین عمانی در سطح کشور ، بررسی آثار رفع تحریم اقتصادی و میزان عملکرد آن بر واردات و صادرات و ترانزیت و برقراری خط تجاری به صورت لاینر بین چین و ایران و راه آهن بحث و بررسی شد .

جلیل اسلامی معاون امور بندری و اقتصادی در جمع کارکنان بخش دریایی و بندری اداره کل بنادر و دریانوردی گفت : خوشبختانه وضعیت منطقه چابهار از لحاظ تغییرات اقتصادی دارای یک جهشی است که اثرات آن برای مردم منطقه و کشور نوید بخش است و وظیفه ما تسریع در امور اجرایی پروژه هاست .

عضو هیأت عامل سازمان بنادر افزود : چابهار در آینده سه نقش مهم را ایفاد خواهد کرد ، نقش نخست توسعه منطقه ای و اشتغال ، دوم به عنوان پیشانی توسعه سواحل مکران با محوریت کارکرد ملی ، سوم چابهار به عنوان مرکز تجاری ترانزیت و ترانشیپی منطقه خواهد بود .

مهندس اسلامی اظهار داشت : با توجه به فعالیتهای  توسعه ای در منطقه ، بندر شهید بهشتی چابهار باید برای فعالیت چند وجهی آماده شود؛ زیرا چابهار دارای قابلیت فعالیتهای اقتصادی گردشگری ، مسافربری دریایی ، مواد معدنی ، خدمات پسکرانه ای ، حمل و نقل پایانه ای ، آزمایشگاهی ، ایجاد مراکز آموزشی مانند HSE ( ایمنی و بهداشت ) آتش نشانی ، خدمات دریایی ، امداد و نجات دریا و داشتن دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی برای تربیت نیروی انسانی توانمند بخش دریا است.

این مقام مسئول افزود : چابهار به عنوان موتور محرک اقتصادی کشور و منطقه خواهد بود .

وی تصریح کرد : سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان پیشتاز بخش خصوصی دارای تجربه چند ساله در بخش ترمینال داری است لذا باید در بندر چابهار مرکز آموزشی منطقه ای توسط شرکتها در بخش های مختلف ایجاد شود.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی در مورد شناخته شدن مرز مسافری برای بندر چابهار گفت : این موضوع مربوط به کمیته مرزی ، در بخش معاونت امنیتی وزارت کشور است و این کمیته هست که می‌تواند تشخیص و تصمیم گیری کند نه و گمرک و سازمان بنادر و چند نهاد دیگر هم جزء اعضای آن هستند .

اسلامی تأکید کرد : ما تمام تلاش خود را برای جذب کشتی برای بندر چابهار در سازمان بنادر و دریانوردی انجام می دهیم و در حال حاضر نشستهای مهمی با سایر بخشها داشتیم تا برای میزان ورود کشتی ها به بنادر کشور از حالت اختیاری به حالت تکلیفی خواهیم داشت.

مهندس اسلامی گفت : امیدواریم در سال 95 شاهد ترافیک کشتی در بندر چابهار باشیم.

ایشان تأکید کرد: مهمترین مسئله ای که ما در سازمان بنادر و دریانوردی با جدیت آن را دنبال می کنیم بحث حذف تخفیفات غیر کاربردی است. زیرا معتقدیم باید به ساختار تخفیفات موثر فکر کنیم که این باعث تحرک شرکتها می شود.

مهندس اسلامی در مورد راه اندازی ترمینال مسافربری بندر شهید کلانتری گفت: ما باید به دنبال یک مدل خودگردان برای ترمینال مسافری  و رونق بخش خصوصی باشیم .

در ادامه مهندس سیاوش رضوانی مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با تشریح وضعیت پروژه های عمرانی و              سرمایه گذاری در بخش مختلف در بندر چابهار گفت: تاکنون 11 شرکت در زمینه های احداث مخازن نفت فرآورده های نفتی، پتروشیمی، احداث یک پست اسکله نفتی، ساخت انبارهای مکانیزه، احداث و بهره برداری پارکینگ پایانه در بندر شهید بهشتی، احداث نیروگاه ، صادرات قیر، اره اندازی خط مسافربری بین ایران و پاکستان در مورج شکن های چند منظوره در سال 95 قرارداد منعقد نمودند.

وی افزود : میزان قراردادهای سرمایه گذاری شده در سال 94 در بندر چابهار 2 هزار میلیارد و 248 میلیون تومان با اشتغال زایی 580 نفر به صورت مستقیم است.

۲۱ بهمن ۱۳۹۴ ۱۵:۳۴
مرکز روابط عمومی |
کد خبر : ۳۴,۹۶۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید