ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
عملیات لایروبی بنادر کشور به بخش خصوصی  واگذار می شود
محمد راستاد عضو هیات عامل و معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در سفر به بندر چابهارگفت : در هفته آینده با برگزاری کمیسیون مزایده لایروبی با حضور شرکتهای بین المللی و داخلی قدرتمند ، در سه حوزه جنوب شرق ، جنوب غرب و شمال کشور واگذاری عملیات لایروبی و نگهداری لایروبی بنادر کشور به بخش خصوصی واگذار می شود.

به گزارش روابط عمومی ،مهندس راستاد که با هدف ممیزی و عملکرد بخش امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان سفر کرده بود ضمن مثبت ارزیابی کردن اقدامات بخش دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی افزود : بندر چابهار با داشتن نیروهای با تجربه و متخصص در امور دریایی افق روشنی در پیش دارد.

محمد راستا درباره سیاستها و اهداف سازمان بنادر و دریانوردی در سال 95 افزود : سازمان بنادر و دریانوردی در بخش معاونت دریایی موضوعات ، عملیات راهنمایی و یدک کش ها ، و ارزیابی شاخص ها ، برای ارتقای کیفیت و بهره وری ورود و خروج کشتیها و ساماندهی در برابر واکنش اضطراری دریایی را در دستور کار دارد .

وی اظهار داشت: از دیگری برنامه های مهم سازمان بنادر و دریانوردی در سال 95 کاهش بروز سوانح دریایی است به همین منظور با شرکتهای مختلف خارجی برای تجهیز بخش عملیات جستجو و نجات دریایی وارد مذاکره شده ایم و شرکت «آگوستاوستن» متعلق به کشور ایتالیاکه تولید کننده مدرن ترین بالگردهای EW139 در دنیا هست اعلام آمادگی کرده است ، اما  به لحاظ اینکه سازمان بنادر و دریانوردی به صورت مستقیم نمی تواند هزینه را تامین کند قصد داریم از طریق فاینانس توسط بخش خصوصی تامین اعتبار کنیم.

وی افزود: اختصاص این فروند بالگردها به استانهای ساحلی به صورت خرید خدمات پروازی می باشد یعنی اینکه در قبال هر پرواز و خدماتی که ارائه می دهند هزینه دریافت می کنند .

مهندس راستاد درمورد دیگر برنامه های سال 95 سازمان بنادر و دریانوردی در بخش دریایی برای بندر چابهار گفت : برای کاهش بروز سوانح دریایی در بندر چابهار یک فروند شناور ناجی در سال آینده اختصاص خواهد یافت . مهندس راستاد در مورد مهمترین برنامه های سال 95 برای بندر چابهار گفت : با توجه به اهمیت این بندر و گستردگی حوزه فعالیت آن یک فروند شناور ناجی در سال آینده اختصاص خواهد یافت و از طرفی با توجه به اتمام طرح توسعه فاز اول و بندر شهید بهشتی چابهار در سال 95 تهیه نقشه ایروچ پلن (نقشه دسترسی) توسط اداره هیدروگرافی برای ارتقاء ایمنی دریانوردی و آنشایی مناسب و دقیق فرماندهان و افسران کشتی جهت ورود و خورج حوضچه بنادر چابهار از ضروریات اولویت کاری این معاونت برای بندر چابهار می باشد.

در ادامه سیاوش رضوانی مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بولچستان با تشریح اقدامات صورت گرفته بخش دریایی چابهار گفت : رویکرد بنادر و دریانوردی چابهار در حوزه دریایی براساس جایگاه حاکمیتی در حوزه ایمنی، حفظ محیط زیست دریایی و استانداردهای بین المللی است.

رضوانی تاکید کرد: ارتقای سطح کیفی و آگاهی از استانداردهای زیست محیطی دریانوردان استان ، ارتقای ایمنی آبراه ، ایمنی شناورها و کارگاههای کشتی سازی و دسترسی آسان به خدمات ایمنی استانداردها و استفاده از پتانسیل های موجود در منطقه مانند ارگانها و موسسات دانشگاهی از مهمترین رویکرد و سیاست های حوزه دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در سال 95 می باشد.

رضوانی با اشاره به  عملکرد ورود کشتیها گفت: با وجود تحریم ها در بنادر کشور بندر سال چابهار در 94 از رشدنسبی ترافیک برخوردار بودیم.

وی اظهار داشت : در سال 94 در بندر چابهار 339مورد بازرسی از شناورهای کنوانسونی و غیر کنوانسیونی انجام شده  که از میزان 57 مورد بازرسی از کشتی های ایرانی و خارجی کنوانسیونی و 282 مورد از شناورهای غیر ایرانی و خارجی کنوانسیونی بوده است.

سیاوش رضوانی تصریح کرد : آمار ثبت شده شناورها در بندر چابهار 3 هزار و 884 فروند می باشد که از میزان ثبت شده 423 مورد باری و 3 هزار 461 فروند شناور صیادی است.

مهندس رضوانی در مورد صدور و تمدید گواهینامه های دریانوردی اظهار داست : بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان در زمینه صدور و تمدید گواهینامه دریانوردی 2 هزار و 427 مورد در بخش تجاری و صیادی صادر کرده است.

وی افزود : بندر چابهار در بخش سلامت دریانوردان در سال 94 ، 2 هزار و 162 فقره گواهی سلامت پزشکی صادره کرده است .

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان گفت : محدوده تحت پوشش مساحت منطقه استان سیستان و بلوچستان 130مایل دریایی است .

درپایان سعید خرسندی رئیس اداره نجات دریای سازمان بنادر و دریانوردی ضمن تحسین اقدامات صورت گرفته د رچند ساله اخیر در بخش های مختلف در بندر چابهار گفت : با توجه به گستردگی سواحل مکران و توسعه بندر چابهار سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان یک نهاد حاکمیتی باید نقش خود را در بخش مختلف با هماهنگی سایر نهادها گسترش دهد.

خرسندی اظهار داشت : یکی از کارهای اساسی که سازمان بنادر و دریانوردی در سال 95 در بخش جستجو و نجات دریایی در دستور کار دارد تقویت همیاران ناجی است.

وی گفت با توجه به وجود نهادهای اداره کل شیلات ، هلال احمر ، تعاونی ها ، دریابانی ، نیروی دریایی سپاه ، نیروی دریایی ارتش ، وجود اسکله ها و شناورها می توانیم با برگزاری جلسات مختلف آموزشی و کمک های مالی موضوع همیاران ناجی را تقویت کنیم تا در مواقع اضطرار در دریا از این عزیزان بهره بگیریم .

خرسندی تصریح کرد : با توجه به طول سواحل دریایی استان سیستان و بلوچستان می بایست تعامل خوبی با همسایگان و کشورهای منطقه داشته باشیم به همین منظور جهت همکاری جستجو و نجات دریایی در حال انعقاد تفاهم نامه با کشور عمان هستم .

رئیس اداره نجات دریایی گفت : با توجه به اهمیت بندر چابهار و تردد شناورهای تجاری در محدوده این بندر طبق برنامه ریزی های انجام شده توسط سازمان بنادر و دریانوردی برگزاری مانور ملی جستجو و نجات دریایی در سال 95 را در دستور کار خود دارد.

گفتی است در این نشست مباحثی همچون چگونگی کاهش وابستگی به منابع انسانی و حرکت به سمت مکانیزه کردن بخشهای دریایی ، ارتقاء شناورهای ناجی، جانمایی ساختمان مرجع دریایی بندر چابهار ، تامین کمبود تجهیزات بازرسی کشتی ها، خرید تجهیازت مقابله با آلودگی دریا ، ساماندهی علائم کمک ناوبری ، مونیتوریگاسکله ها ، مکانیزه کردن خدمات امور دریانوردان ، بروز کردن ترویج آموزش دریانوردان نا محدود و ساماندهی شناورهای صیادی فاقد هویت از مهمترین مسائل بود که مورد بحث بررسی قرار گرفت.

۹ اسفند ۱۳۹۴ ۱۰:۱۹
مرکز روابط عمومی |
کد خبر : ۳۵,۱۱۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید