ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
بیانیه سازمان بین‌المللی هیدروگرافی به مناسبت روز جهانی هیدروگرافی در سال 2016 میلادی
بیانیه روز جهانی هیدروگرافی سال 2016 میلادی با شعار «هیدروگرافی- پایه و اساس مدیریت بهینه دریاها و آبراهه‌ها» از سوی سازمان بین‌المللی هیدروگرافی (IHO) منتشر شد.

در سال 2005 میلادی، مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه A/60/30 را در خصوص اقیانوس‌ها و قانون دریاها به تصویب رساند، در این قطعنامه تصویب روز جهانی هیدروگرافی با هدف اشاعه فرهنگ هیدروگرافی در تمامی سطوح و افزایش پوشش اطلاعات هیدروگرافی در سطح جهانی به صورت خاص از سوی سازمان بین‌المللی هیدروگرافی مورد استقبال واقع گردید.

در این قطعنامه از تمامی کشورهای عضو خواسته شده است تا با سازمان بین‌المللی هیدروگرافی (IHO) به منظور ارتقای ایمنی دریانوردی علی‌الخصوص در مناطقی که ناوبری بین‌المللی انجام می‌گردد و همچنین بنادر و مناطقی که آسیب‌پذیر بوده و یا حفاظت شده است، همکاری نمایند.

 سازمان بین‌المللی هیدروگرافی((IHO بر این باور است که هیدروگرافی اساس توانمندی تمامی فعالیتهای بشر در سطح،
زیر سطح و یا بستر دریا است. از این رو هیدروگرافی یک عامل غیر قابل انکار در پایش و نظارت، مدیریت و حاکمیت شایسته و مناسب دریاها و آبراهه ها می باشد.

سازمان بین‌المللی هیدروگرافی هر ساله در روز اول تیرماه مصادف با 21 ژوئن، روز جهانی هیدروگرافی را جشن می گیرد. در این راستا، این سازمان عبارت «هیدروگرافی- پایه و اساس مدیریت بهینه دریاها و آبراهه ها»را به عنوان شعار روز جهانی هیدروگرافی در سال 2016 میلادی انتخاب کرد.

 شعار روز جهانی هیدروگرافی 2016، ضمن دربرگرفتن کلیه هیدروگرافان جهان اعم از بخش دولتی و خصوصی، امکان افزایش آگاهی‌های عمومی و سیاسی درباره اهمیت دریاها و آبراهه ها برای زندگی افراد را میسر ساخته و قصد دارد تا به اهمیت هیدروگرافی و شناخت شکل، طبیعت و عمق بستر دریا به منظور بهره برداری مناسب، ایمن، پایدار و مقرون به صرفه از دریاها، اقیانوس ها و آبراهه ها، توجه و تمرکز نماید.

این شعار همچنین کلیه ذینفعان درگیر در امر هیدروگرافی را بیشتر به اهمیت فعالیت های خویش واقف نموده و موجب می گردد فعالیتهای آنها پررنگ و برجسته گردد. این فعالیتها می‌تواند موضوعات حفاظت از محیط زیست دریایی، مدیریت مناطق ساحلی، زیرساختهای مکانی دریایی، دفاع، اکتشاف منابع و کلیه اجزاء اقتصادی را در بر گیرد.

در حالی که فقط عمق کمتر از 10 درصد آب دریاها، اقیانوسها و آبراهه‌های قابل ناوبری جهان به صورت مستقیم اندازه‌گیری شده است، آمار و ارقام IHO نشان می‌دهد که در مورد حداقل 50 درصد آبهای سواحل جهان یا عمق سنجی انجام نشده و یا به طور ناقص آبنگاری شده است. بطوریکه متأسفانه در حال حاضر با توجه به وجود  نقشه‌های با وضوح بالاتری از کره ماه، مریخ و زهره در مقایسه با اکثر مناطق دریایی جهان، دانش ما از دریاها و آبراهه های پایدار، محدود است و بطور عام می‌توان اظهار نمود تمامی مناطق جهان تا حدودی شامل این نقیصه می باشند.

 روز جهانی هیدروگرافی مصادف با نود و پنجمین سالگرد تأسیس سازمان بین‌المللی هیدروگرافی است. در این روز، سازمان بین‌المللی هیدروگرافی و 85 کشور عضو بر تعهد خود مبنی بر تداوم ارتقای آگاهی از اهمیت هیدروگرافی و هماهنگی در فعالیتهای خود به ویژه در حفظ و نشر استانداردهای بین‌المللی مربوط، ظرفیت سازی و کمک به کشورهایی که نیازمند پیشرفت در خدمات هیدروگرافی می‌باشند، و نیز تشویق و ترغیب به جمع‌آوری و کشف داده‌های هیدروگرافی جدید از طریق طرح های ایجاد منابع تجمعی و بتیمتری مبتنی بر داده های ماهواره‌ای و با اطمینان از حداکثر امکان دسترسی داده‌ها از طریق توسعه زیرساختهای داده‌های مکانی دریایی ملی و منطقه‌ای تأکید می نمایند.

۱ تیر ۱۳۹۵ ۱۰:۱۵
مرکز روابط عمومی |
کد خبر : ۳۶,۰۲۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید