ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
اقتصادی پایدار است که بر مبنای دریامحور باشد
مهندس بهروزآقایی مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان در مراسم جشن روز جهانی دریانوردی که با حضور ارگانهای دریایی، مقامات شهرستانی و مورخ برجسته کشور خسرو معتضد برگزار شد گفت : چابهار بهترین نقطه راهبردی برای تعاملات سیاسی، ارائه خدمات حمل و نقل دریایی، ترانزیت کالا برای کشور افغانستان و آسیای میانه و ترانشیپ کالا به دلیل کمترین میزان انحراف از خطوط اصلی کشتیرانی نسبت به سایر بنادر خلیج فارس است.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان افزود : شعار امسال « دریا و کشتیرانی ضرورت اجتناب ناپذیر توسعه » بیانگر این است که بخش دریایی، شامل کشتی ها و بنادر و افراد شاغل در آنها، می تواند نقش بارزی در کمک به کشورها برای ارتقاء اشتغال، آبادانی و پایداری در ساحل از طریق تجارت در دریا، بهبود بخش دریایی و بندری به عنوان آفریننده ثروت به صورت توسعه اقتصادی دریامحور و پایدار ایفاد نماید. ایشان اظهار داشت : شرایط اقتصادی جهان به گونه ای شده که وابستگی کشورها به سرمایه های یکدیگر بیشتر و پررنگ تر از گذشته شده است زیرا در دنیای امروز هیچ مرز و محدوده ای برای سرمایه گذاران وجود ندارد و این فرآیند بسیار گسترده تأثیر مهمی در توسعه تجارت حمل و نقل دریایی دارد و طبعاً چنین روندی اهمیت کشتیرانی را برای جهانیان حیاتی کرده است . مهندس آقایی تصریح کرد : امروزه با توجه به نگاه ویژه دولت و همت سازمان بنادر و دریانوردی به منطقه شرق کشور و استان سیستان و بلوچستان دو اتفاق بزرگ در حال رخ دادن است یکی بهره برداری فاز یک طرح توسعه بندر شهید بهشتی در اواخر سال جاری و دیگری افتتاح مجهزترین ترمینال مسافر دریایی کشور با زیربنای 4 هزار متر مربع است. آقایی گفت : اقتصاد پایدار و توسعه پایدار باید بر مبنای اقتصاد دریامحور باشد. وی تداوم حرکت در مسیر دریا را یک امری ضروری برای کشور دانست و تأکید کرد : صنعت گردشگری در کشورهایی، پایدارتر و پررونق تر خواهد بود که بر دو اصل گردشگری دریایی و کشتیرانی ساحلی نهاده شود. در ادامه دکتر خسرو معتضد مورخ برجسته کشور در مراسم روز جهانی دریانوردی در بندر چابهار با تشریح اقتدار ایرانیان در صنعت دریانوردی گفت : بیگانگان خصوصاً انگلیسی ها بر حسب مقاصد سیاسی بارها سابقه دریانوردی ملت کهن و باستانی ایران را زیر سوال برده و نوشته اند ایرانیان از دریا گریزان و ترسان هستند و تمایلی به دریانوردی نداشته اند. در حالی که شواهد و قرائن و اسناد تاریخی دقیقاً خلاف این را بیان می کند. خسرو معتضد اظهار داشت : ایرانیان از حدود دو هزار و هشتصد سال پیش بیشتر حتی پیش تر از آریاییان امپراتوری های برّی تشکیل داده و بر قسمت های پهناوری از آسیا، شمال آفریقا حتی مناطقی از اروپای شرقی حکومت راندند. وی تأکید کرد ایرانیان در خلیج فارس و دریای عمان، دریای خزر در بحرپیمایی به کارهای بلند دست زده اند و مهمتر آنکه قلمرو دریانوردی تجاری و کالایی و جنگی ایران در مجاورت منتهی الیه ایالات غربی ایران یعنی دریاهای مدیترانه، دریای اژه، سفید بوده است. معتضد گفت : شوالیه شاردن فرانسوی از محققان قرن هفدهم در سفرنامه خود نکته جالبی مربوط به دریانوردی ایرانیان در هر دو دریا اشاره می کند که کلیه دریانوردان ایرانی از نظر نجابت و شرافت انسانی در نهایت آراستگی و در جهت اعتقادات دینی صدیق و مومن هستند و همواره نام پروردگار و پیغمبر را بر زبان و در نهایت نرمخویی و مهربانی رفتار می کنند. وی اظهار داشت : ما ملتی کاملآ دریایی هستیم و دریایی خواهیم ماند . دکتر معتضد گفت : بیگانگان خصوصآ انگلیسی ها همیشه از داشتن روابط تجاری ما با دنیا از طریق دریا و نیروی دریایی مقتدر نگران بود . در پایان از 35 نفر دیانورد نمونه ارگانهای دریایی شهرستان تقدیر به عمل آمد .

۱۲ مهر ۱۳۹۵ ۰۸:۵۶
کد خبر : ۳۶,۹۴۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید