ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
توسعه تجاری بین بندر انزلی و استان قزوین و انعقاد تفاهمنامه مشترک
حبیبی: بندر انزلی ظرفیت خوبی برای صادرات استان قزوین دارد/ چراغی: بندر انزلی ارزان ترین بندر شمال برای بازرگانان استان قزوین / کشاورز: استفاده از ظرفیت بندرانزلی برای رونق و توسعه اقتصاد استان قزوین ضروری است

 

به منظور روان سازی صادرات و واردات و رونق اقتصادی استانهای گیلان و قزوین، تفاهمنامه همکاری بین اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان و اتاق بازرگانی قزوین امضا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادرودریانوردی استان گیلان  ، در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان قزوین که دیروز با حضور منوچهر حبیبی معاون اقتصادی استانداری قزوین، علیرضا کشاورز قاسمی رئیس اتاق بازرگانی قزوین، حسین چراغی مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان و جمعی از تجار و بازرگانان در سالن باغستان قزوین برگزار شد راههای توسعه مناسبات بازرگانی بین استانهای گیلان و قزوین، استفاده از ظرفیت بندر انزلی در صادرات، سرمایه گذاری های مشترک در این منطقه اقتصادی و ایجاد بندر خشک در قزوین بررسی و در نهایت تفاهمنامه همکاری بین اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان و اتاق بازرگانی قزوین امضا شد .

بندر انزلی ظرفیت خوبی برای صادرات استان قزوین دارد

در این جلسه معاون اقتصادی استانداری قزوین گفت: بندر انزلی ظرفیت بسیار خوبی برای صادرات استان قزوین دارد منوچهر حبیبی در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان قزوین اظهارداشت: همکاری بندر انزلی با استان قزوین پس از بررسی راههای ایجاد بندر خشک می تواند روند توسعه صادرات و واردات و روان سازی این مسیر را محقق کند.

حبیبی گفت: با تعامل منطقی می توان از ظرفیت های استانهای گیلان و قزوین بخوبی استفاده کرد و به فعالیتهای اقتصادی دو استان رونق بخشید که در اولین گام لازم است ظرفیت های موجود شناسایی و برای اجرایی شدن مورد توجه قرار گیرد.

معاون اقتصادی استانداری قزوین بیان کرد: قزوین ویژگی های بسیار خاص و استراتژیک و حتی توانایی بندر بودن را دارد به همین دلیل در سند آمایش سرزمین کشور در این استان ایجاد یک پایانه صادراتی و وارداتی مهم پیش بینی شده است که می تواند استان را به مرکز مهمی در اقتصاد تبدیل کند.

حبیبی یادآورشد: با وجود بزرگراه، آزاد راه و شبکه ریلی مناسب و قرار گرفتن در مسیر ۱۲ استان کشور ظرفیت بسیار مناسبی در حوزه ترانزیت کالا در استان ایجاد شده و با ایجاد کریدور جدیدی بین قزوین و انزلی می توانیم ظرفیت های بیشتری را شکوفا کنیم.

معاون اقتصادی استانداری قزوین تصریح کرد:باتعامل استان گیلان و استفاده از ظرفیت بندر انزلی می توانیم روند صادرات و واردات کالا را تسهیل و روان کنیم و بویژه برای صادرات محصولات کشاورزی استان به روسیه از این مسیر بهره مند شویم.

حبیبی اظهارداشت: تامین کانتینر در بندر انزلی برای صادرات کشمش می تواند تسهیل گر فعالیت های بازرگانان استان باشد و همکاری مشترک بین اتاق بازرگانی قزوین و بندرانزلی دستاوردهای اقتصادی بسیار خوبی برای طرفین خواهد داشت.

وی اضافه کرد: در ۹ ماهه امسال میزان صادرات از مجموع سال گذشته فراتر رفت و به ۴۰۵ میلیون دلار رسید که چشم انداز ما تحقق صادرات ۸۰۰ میلیون دلاری و یک میلیارد دلاری است که برای رسیدن به آن باید از همه ظرفیت های استانی و منطقه ای استفاده کنیم.

معاون اقتصادی استانداری قزوین یادآورشد: محصولات استان قزوین به ۲۷ کشور جهان صادر می شود و نقش بندر انزلی می تواند تسهیل گر این روند و کاهش هزینه های تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان قزوین باشد.

حبیبی اضافه کرد: برای استفاده از ظرفیت ۳۰۰ میلیون نفری بازار کشورهای اطراف ایران ما نیز می توانیم سهم قابل توجهی داشته باشیم و از ظرفیت های قزوین و گیلان برای رسیدن به سود مناسب برخوردار شویم.

معاون اقتصادی استانداری قزوین از امضا تفاهم نامه بین اتاق بازرگانی قزوین و سازمان بنادر و دریانوردی گیلان استقبال کرد و گفت: برای هرگونه همکاری، کمک و حمایت از این فعالیت آمادگی کامل داریم و امیدواریم با همکاری دوجانبه بتوانیم به توسعه صادرات کمک کنیم.

بندر انزلی ارزان ترین بندر شمال برای بازرگانان استان قزوین

مدیرکل بنادرودریانوردی استان گیلان در این جلسه اظهار داشت: در عصر کنونی بنادر توسعه یافته هرگز منتظر بار و کالا نمی مانند بلکه با استفاده ازروشهای مدرن و شناسایی ظرفیتها دنبال کالا می روند تا فعالیتهای خود را گسترش دهند.

وی افزود: بندر انزلی قدیمی ترین و مجهز ترین بندر شمال ایران می باشد که تمام خدمات آن توسط بخش خصوصی انجام می گیرد و ما می توانیم بهترین خدمات و امکانات را در کمترین زمان ممکن و ارزان تر از سایر بنادر در اختیار بازرگانان و تجار استان قزوین قرار دهیم.

حسین چراغی افزود: در بندر انزلی مقررات و قوانین مناطق آزاد حاکم است و فعالان اقتصادی و بازرگانان استان قزوین می توانند از معافیت های مالیاتی، منطقه آزادتجاری و صنعتی بندرانزلی برخوردار شوند .

وی ادامه داد: از دیگر مزایای بندرانزلی می توان  دسترسی به کشورهای CIS، استفاده از تسهیلات ویژه صادراتی، کاهش هزینه های ترانزیت،تعامل و همکاری بسیار خوب سازمان های ذی مدخل توسعه و صادرات و بهره گیری از دانش متخصصان بومی اشاره کرد.

مدیرکل بنادرودریانوردی استان گیلان بیان کرد: در اجرای طرح توسعه در بندر انزلی آماده واگذاری زمین به تجار و فعالان استان قزوین برای سرمایه گذاری و اجرای طرح های اقتصادی هستیم و شما می توانید از فرصت های سرمایه گذاری، گردشگری دریایی، مجتمع های گردشگری و ترانزیتی این منطقه استفاده کنید.

چراغی یادآورشد: فاصله بندر انزلی تا قزوین ۲۱۰ کیلومتر و حدود ۳ ساعت است و بهترین گزینه برای ترانزیت کالا در مسیر کشورهای CIS نیز مسیر دریایی است که شما می توانید از این ظرفیت بیشتر استفاده کنید.

وی اضافه کرد: سهم استان قزوین در استفاده از ظرفیت بندر انزلی حدود ۱۲ درصد و قابل توجه است و امسال بیش از ۱۰ هزار و ۳۶۱ دستگاه کامیون از این بندر به استان قزوین بارگیری شده است.

قزوین ظرفیت بندر خشک را دارد

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان اظهارداشت: قزوین به عنوان سایت لجستیک و بندر خشک با نزدیکی به بندر انزلی قادر است محل انتقال و نگهداری کالا و سپس توزیع به سایر نقاط کشور باشد و در عمل نقش بندر خشک را ایفا کند.

وی گفت: با احداث راه آهن قزوین به رشت و ادامه آن تا آستارا ظرفیت ریلی مناسبی برای ترانزیت کالا تا اروپا ایجاد خواهد شد که برای استانهای قزوین و گیلان هم یک فرصت مطلوب است.

چراغی اضافه کرد: در سفر رئیس اتاق بازرگانی و تجار استان قزوین به بندر انزلی تفاهم نامه سه جانبه ای با بنادر ودریانوردی گیلان و شرکت توسعه حمل و نقل چین امضا شد تا بتوانیم ترانزیت کالا از کشور چین و بنادر جنوبی را تسهیل و متمرکز کنیم.

 مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان اظهارداشت: در فوریه اولین محموله از مقصد چین به انزلی و قزوین وارد کشور خواهد شد که مسیر بسیار کوتاهتر شده و هزینه های حمل و نقل کاهش خواهد یافت که با این کار مسیر جدید کریدوری ایجاد می شود.

وی بیان کرد: در استان قزوین می توانید سردخانه، واحدهای بسته بندی ایجاد کرده و به عنوان پایانه جدید بستر کار را مهیا کنید.

راه اندازی شرکت های حمل و نقل بین المللی ضروری است

چراغی اظهارداشت: راه اندازی شرکت های حمل و نقل بین المللی در استان قزوین ضروری است تا بتوانید پاسخگوی نیازها باشید و کالاها را با کمترین زمان و هزینه به مقصد منتقل کنید.

وی برای ایجاد پایانه صادراتی توسط فعالان استان قزوین در بندر انزلی نیز اعلام آمادگی کرد و اعلام کرد با ایجاد دبیرخانه مشترک فی مابین اداره کل بنادرو دریانوردی استان گیلان و اتاق بازرگانی استان قزوین  امیدواریم در کمترین زمان ممکن مشکلات بازرگانان استان قزوین را بتوانیم حل کنیم .

استفاده از ظرفیت بندرانزلی  برای رونق و توسعه اقتصاد استان قزوین ضروری است

رئیس اتاق بازرگانی قزوین گفت: استفاده از روشهای به روز و جدید و همه ظرفیت های موجود در قزوین و استانهای همجوار از جمله استان گیلان و بندرانزلی برای رونق و توسعه اقتصاد استان قزوین ضروری است.

علیرضا کشاورز قاسمی در این جلسه اظهارداشت: قزوین با ظرفیت های بسیار خوبی که در عرصه صادرات دارد و نیز بهره مندی از تجار باسابقه و هوشمند در عرصه تجارت بین المللی می تواند سهم بیشتری در عرصه جهانی داشته باشد.

وی بیان کرد: کاهش هزینه های ترانزیت کالا از عواملی است که به اقتصادی شدن تجارت کمک می کند و بازرگانان و تجار استان در کنار تجربه عملی با آموزشهای تخصصی و آشنایی با قوانین و مقررات بین المللی تلاش می کنند در این مسیر بهتر عمل کنند.

کشاورز قاسمی تصریح کرد: ایجاد بندر خشک در قزوین ظرفیت بسیار خوبی است که باید پیگیری لازم برای تحقق آن صورت گیرد.

در ادامه جلسه هریک از مسئولین، بازگانان ، تجار و فعالان اقتصادی استان قزوین سوالات خود را در خصوص مزایای بندرانزلی مطرح و مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان به سوالات مطروحه  پاسخ داد.

درپایان این نشست تفاهمنامه همکاری بین اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان و اتاق بازرگانی قزوین به امضا علیرضا کشاورز قاسمی رئیس اتاق بازرگانی قزوین، حسین چراغی مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان رسید.

بسترسازی برای شناسایی ظرفیت های سرمایه گذاری در بندر و منطقه آزاد انزلی، بررسی راههای استفاده بیشتر از بندر انزلی برای تجار و صادرکنندگان کالای استان قزوین، واگذاری زمین برای احداث طرح های مشترک سرمایه گذاری در بندر انزلی، استفاده از معافیت مالیاتی و عوارض در این تفاهم نامه پیش بینی شده است.

قزوین۲
قزوین۱

۱۶ دی ۱۳۹۵ ۲۱:۴۷
روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان |
کد خبر : ۳۷,۶۵۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید