ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
نخستین کشتی حامل گندم ترانزیتی وارد بندر چابهار شد
نخستین کشتی حامل محموله گندم ترانزیتی اهدایی کشور هندوستان به افغانستان وارد بندر چابهار شد.
به گزارش خبرنگار ایلنا نخستین کشتی حامل گندم ترانزیتی اهدایی کشور هندوستان به افغانستان شب گذشته از بندر کاندلای هندوستان وارد بندر چابهار شد .
مراسم استقبال ویژه و تخلیه و بارگیری نخستین کشتی حامل گندم ترازیتی کشور هندوستان به افغانستان صبح امروز با حضور سفیران و هیئت بلند پایه ای از کشور هندوستان و افغانستان و مسوولان عالی رتبه کشوری در بندر چابهار برگزار شد .
نصیر احمد نور سفیر کشور افغانستان در این مراسم اظهار داشت: امروز شاهد لنگر گرفتن نخستین کشتی حامل گندم اهدایی کشور هندوستان به افغانستان و تخلیه این محموله در بندر چابهار هستیم.

سفیر افغانستان خاطر نشان کرد: با انعقاد تفاهم نامه بین سه دولت ایران،افغانستان و هندوستان و تخلیه نخستین کشتی محموله گندم ترانزیتی، یک روز تاریخی برای این سه کشور رقم خورد.
وی با بیان اینکه این تفاهم نامه سه جانبه سال گذشته در تهران امضا و عملی شده است ، افزود : باور داریم با راه اندازی و تکمیل خط کشتیرانی چابهار اقتصاد و روابط دولت های افغانستان ، هندوستان و کشور ایران توسعه خواهد یافت.
نصیر احمد نور اذعان داشت: تکمیل بندر چابهار نقش محوری در منطقه خاورمیانه و روابط کشورهای همسایه ایفا می کند.
وی با اشاره به اینکه در انتظار راه اندازی خط کشتیرانی بندر چابهار هستیم، عنوان کرد: کشور هندوستان که یکی از اقتصاد های بزرگ دنیا را رقم می زند در انتظار سرمایه گذاری در بندر چابهار هستند‌.
سفیر افغانستان با تاکید بر اینکه دولت افغانستان و بخش خصوصی از تمام توان خود برای راه اندازی بندر چابهار استفاده خواهد کرد، خاطر نشان کرد: خوشبختانه روابط تجاری ایران و افغانستان رو به گسترش است و امیدواریم این بندر علاوه بر زمینه واردات ، زمینه صادرات کالا را هم فراهم نماید.
وی ضمن تاکید بر استعداد منطقه ای و فرامنطقه ای بندر چابهار، عنوان کرد؛ تکمیل و تجهیز بندر چابهار جایگاه آن را در بین کشور های منطقه و فرامنطقه ای تثبیت خواهد کرد.

*کشور هندوستان به تعهدات خود با چابهار پایبند است

سائوراب کومار سفیر کشور هندوستان در این مراسم خاطر نشان کرد: انتقال محموله گندم و برقراری مسیر ترانزیت هندوستان و افغانستان از طریق ایران، اقدام موثری برای گام های بعدی و گسترش روابط سه کشور ایران، افغانستان و هندوستان است.
وی افزود: تبدیل بندر چابهار به عنوان هاب منطقه ای برای ترانزیت، به عنوان چشم انداز توسعه در منطقه محسوب می شود و هر سه کشور برای تحقق این چشم انداز تلاش خواهند کرد‌.
سائوراب کومار عنوان کرد: اقدامات چشمگیری طی چند سال اخیر در جهت توسعه بندر چابهار صورت گرفته که تغییرات مثبتی در روابط این بندر با کشورهای همسایه ایجاد نموده است‌.
وی با اشاره به ایجاد زیرساخت های فراوان بین بندر چابهار و مرز میلک، عنوان کرد: در سال 2015 تفاهم نامه ای به منظور رشد زیر ساخت های توسعه بندر چابهار بین سه کشور افغانستان، هندوستان و ایران منعقد شد .
سفیر هندوستان با تاکید بر اینکه کشور هندوستان به قرارداد خود با بندر چابهار متعهد است، افزود: نخست وزیر هندوستان انتقال محموله گندم ترانزیتی و ارتباط سه کشور ایران، افغانستان و هندوستان را به تمام جهان تبریک گفته است.

*نقش کلیدی چابهار در توسعه ترانزیت شرق به غرب

معاون امور بندری و مناطق ویژه اقتصادی در این مراسم با اشاره به اینکه بندر چابهار نقش مهمی در ترانزیت شرق به غرب دارد، اظهار داشت: احیای نقش بندر چابهار در زنجیره حمل و نقل ، رونق بیش از پیش روابط این بندر با کشورهایی که دسترسی دریایی ندارند را در پی خواهد داشت.
محمد علی حسن زاده با اشاره به اینکه در افق 1404 ، حدود 32.6 میلیون تن کالا از طریق بندر چابهار ترانزیت خواهد شد، افزود : این ظرفیت در آینده افزایش یافته و امکان ترانزیت کالاهای بیشتری از هند فراهم خواهد شد.
وی در پایان گفت: در فاز اول 15 هزار تن گندم در 640 کانتینر وارد بندر چابهار شده است.
۱۰ آبان ۱۳۹۶ ۱۳:۴۳
مرکز روابط عمومی |
کد خبر : ۴۰,۱۱۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید