مانور دریایی مقابله با مواد خطرناک و سمی در بندر چابهار برگزار شد وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: رکورد کم سابقه جابجایی بار در بندر شهیدبهشتی چابهار در سال ۹۷/ انتقال کالاهای اساسی سهم استان های شرقی کشور از طریق بندر چابهار/ انجام شش سال فعالیت شبانه روزی برای احداث بندر چابهار دریافت قسط اول ۳۰۰ میلیارد تومانی برای خط آهن چابهار- زاهدان تا چند روز آینده/ خط آهن چابهار- زاهدان تا سال ۱۴۰۰ افتتاح می شود نقش کلیدی بندر چابهار در تامین کالاهای اساسی استان های شرقی/جایگاه ویژه بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در رونق سواحل مکران/تبدیل سواحل مکران به قطب جهانی در گرو توجه به حمل نقل دریایی و ترافیک بار تبادل کالایی بندر چابهار با 10 کشور در 11 ماه گذشته/عدم محدودیت سرمایه گذاری و فعالیت کشورهای مختلف در بندر چابهار ضرورت احیا و توسعه صنعت لنج سازی در سیستان و بلوچستان/لزوم راه اندازی مسافرت های دریایی بین بندر چابهار با بنادر داخلی و خارجی/ جاده های پرترافیک استان در اولویت 2 بانده شدن پیام تبریک مدیرکل بنادر و‌ دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز دانشجو افتتاح 2.5 کیلومتر جاده دسترسی بندر شهید بهشتی با حضور وزیر راه بندر چابهار؛ در ردیف بنادر تراز برتر/راه اندازی خط مسافری دریایی چابهار – مسقط از پایان آذر ماه/ وجود مدرن ترین ترمینال مسافری دریایی کشور در بندر چابهار کسب رتبه برتر توسط بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در اجلاس استانی نماز
نخستین کشتی حامل گندم ترانزیتی وارد بندر چابهار شد
نخستین کشتی حامل محموله گندم ترانزیتی اهدایی کشور هندوستان به افغانستان وارد بندر چابهار شد.
به گزارش خبرنگار ایلنا نخستین کشتی حامل گندم ترانزیتی اهدایی کشور هندوستان به افغانستان شب گذشته از بندر کاندلای هندوستان وارد بندر چابهار شد .
مراسم استقبال ویژه و تخلیه و بارگیری نخستین کشتی حامل گندم ترازیتی کشور هندوستان به افغانستان صبح امروز با حضور سفیران و هیئت بلند پایه ای از کشور هندوستان و افغانستان و مسوولان عالی رتبه کشوری در بندر چابهار برگزار شد .
نصیر احمد نور سفیر کشور افغانستان در این مراسم اظهار داشت: امروز شاهد لنگر گرفتن نخستین کشتی حامل گندم اهدایی کشور هندوستان به افغانستان و تخلیه این محموله در بندر چابهار هستیم.

سفیر افغانستان خاطر نشان کرد: با انعقاد تفاهم نامه بین سه دولت ایران،افغانستان و هندوستان و تخلیه نخستین کشتی محموله گندم ترانزیتی، یک روز تاریخی برای این سه کشور رقم خورد.
وی با بیان اینکه این تفاهم نامه سه جانبه سال گذشته در تهران امضا و عملی شده است ، افزود : باور داریم با راه اندازی و تکمیل خط کشتیرانی چابهار اقتصاد و روابط دولت های افغانستان ، هندوستان و کشور ایران توسعه خواهد یافت.
نصیر احمد نور اذعان داشت: تکمیل بندر چابهار نقش محوری در منطقه خاورمیانه و روابط کشورهای همسایه ایفا می کند.
وی با اشاره به اینکه در انتظار راه اندازی خط کشتیرانی بندر چابهار هستیم، عنوان کرد: کشور هندوستان که یکی از اقتصاد های بزرگ دنیا را رقم می زند در انتظار سرمایه گذاری در بندر چابهار هستند‌.
سفیر افغانستان با تاکید بر اینکه دولت افغانستان و بخش خصوصی از تمام توان خود برای راه اندازی بندر چابهار استفاده خواهد کرد، خاطر نشان کرد: خوشبختانه روابط تجاری ایران و افغانستان رو به گسترش است و امیدواریم این بندر علاوه بر زمینه واردات ، زمینه صادرات کالا را هم فراهم نماید.
وی ضمن تاکید بر استعداد منطقه ای و فرامنطقه ای بندر چابهار، عنوان کرد؛ تکمیل و تجهیز بندر چابهار جایگاه آن را در بین کشور های منطقه و فرامنطقه ای تثبیت خواهد کرد.

*کشور هندوستان به تعهدات خود با چابهار پایبند است

سائوراب کومار سفیر کشور هندوستان در این مراسم خاطر نشان کرد: انتقال محموله گندم و برقراری مسیر ترانزیت هندوستان و افغانستان از طریق ایران، اقدام موثری برای گام های بعدی و گسترش روابط سه کشور ایران، افغانستان و هندوستان است.
وی افزود: تبدیل بندر چابهار به عنوان هاب منطقه ای برای ترانزیت، به عنوان چشم انداز توسعه در منطقه محسوب می شود و هر سه کشور برای تحقق این چشم انداز تلاش خواهند کرد‌.
سائوراب کومار عنوان کرد: اقدامات چشمگیری طی چند سال اخیر در جهت توسعه بندر چابهار صورت گرفته که تغییرات مثبتی در روابط این بندر با کشورهای همسایه ایجاد نموده است‌.
وی با اشاره به ایجاد زیرساخت های فراوان بین بندر چابهار و مرز میلک، عنوان کرد: در سال 2015 تفاهم نامه ای به منظور رشد زیر ساخت های توسعه بندر چابهار بین سه کشور افغانستان، هندوستان و ایران منعقد شد .
سفیر هندوستان با تاکید بر اینکه کشور هندوستان به قرارداد خود با بندر چابهار متعهد است، افزود: نخست وزیر هندوستان انتقال محموله گندم ترانزیتی و ارتباط سه کشور ایران، افغانستان و هندوستان را به تمام جهان تبریک گفته است.

*نقش کلیدی چابهار در توسعه ترانزیت شرق به غرب

معاون امور بندری و مناطق ویژه اقتصادی در این مراسم با اشاره به اینکه بندر چابهار نقش مهمی در ترانزیت شرق به غرب دارد، اظهار داشت: احیای نقش بندر چابهار در زنجیره حمل و نقل ، رونق بیش از پیش روابط این بندر با کشورهایی که دسترسی دریایی ندارند را در پی خواهد داشت.
محمد علی حسن زاده با اشاره به اینکه در افق 1404 ، حدود 32.6 میلیون تن کالا از طریق بندر چابهار ترانزیت خواهد شد، افزود : این ظرفیت در آینده افزایش یافته و امکان ترانزیت کالاهای بیشتری از هند فراهم خواهد شد.
وی در پایان گفت: در فاز اول 15 هزار تن گندم در 640 کانتینر وارد بندر چابهار شده است.
۱۰ آبان ۱۳۹۶ ۱۳:۴۳
مرکز روابط عمومی |
کد خبر : ۴۰,۱۱۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید