ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در دروازه ملل / واردات ۶۱ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ ویترین متنوع بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در ترانزیت خارجی بهره برداری از پنج پروژه بزرگ عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تا پایان سال/ پروژه های عمرانی بندر چابهار با بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان اعتبار و اشتغال زایی مستقیم 708 نفر در دست اجراست گامی دیگر در مسیر رونق تجارت بندر چابهار/ورود اولین محموله شکر صادراتی هند به افغانستان پیام تبریک مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز کارمند لزوم هم افزایی دستگاه های اجرایی جهت احیای سفرهای دریایی از دروازه ملل/ اشتغال نیروی های بومی در پروژه های عمرانی بندر شهید بهشتی/همت والای بندر چابهار در توسعه زیرساخت ها با عملیات تیم تخصصی بندر چابهار شناور به گل نشسته از ساحل جدا شد پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته دولت تداوم انتقال محموله های ترانزیتی گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق بندر چابهار/هم افزایی دستگاه های اجرایی استان لازمه پایداری ترانزیت کالا نشست رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در بندر شهید بهشتی چابهار/ارتقاء دانش فنی مدیران و کارکنان بندر چابهار صادرات اولین محموله سنگ کوپ مرمر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار/ استفاده از ظرفیت های استراتژیک بندر چابهار برای صادرات کالای معدنی
با همت سازمان بنادر و دریانوردی؛آغاز دوره آموزشی طراحی بنادر
نخستین دوره آموزشی طراحی بنادر با همت سازمان بنادر و دریانوردی و همکاری دانشگاه دلف هلند و دانشگاه امیرکبیر، امروز در دانشکده مهندسی صنایع و مدیریت دانشگاه امیرکبیر آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی، ‌در راستای تفاهم‌نامه منعقد شده بین سازمان بنادر و دریانوردی و دانشگاه صنعتی امیرکبیر و به منظور ارتقاء سطح دانش تخصصی و افزایش مهارت‌های شغلی فعالان حوزه مهندسی بنادر، دوره آموزشی طراحی بنادر (port planning) از امروز در محل دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر آغاز شد.

در این مراسم معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی‌ اظهار داشت: این دوره آموزشی که یکی از چهار دوره آموزشی پیش‌بینی شده درقالب برنامه‌های آموزش تخصصی کوتاه‌مدت معاونت مهندسی سازمان بنادر و دریانوردی است، با حضور اساتید برجسته‌ای از دانشگاه دلف هلند و 35 نفر از کارشناسان منتخب ادارات کل بنادر استان‌ها و مهندسان مشاوران فعال در عرصه مهندسی دریایی به مدت 5 روز صبح و بعدازظهر برگزار می‌شود.

‌محمد‌رضا الهیار‌ افزود: براساس برنامه‌ریزی انجام شده، سه دوره آموزشی مهندسی بنادر، مهندسی سواحل و مدیریت سواحل نیز در قالب برنامه مذکور تا پایان سال جاری و با همکاری دانشگاه‌های امیرکبیر و دلف هلند برگزار خواهد شد.  این دوره با هدف ارتقاء دانش مهندسی در حوزه سواحل و بنادر برگزار شده است و چهار مرحله دارد.

الهیار‌ اظهار داشت: ایران کشوری ساحلی است و 5800 کیلومتر ساحل در ایران وجود دارد؛ با توجه به مزیت بنادر کشور خصوصاً بنادر جنوبی و دسترسی به آبهای آزاد، ضروری است که کاربری سواحل و بنادر براساس طرح مدیریت یکپارچه سواحل، از نظر اقتصادی، گردشگری، منابع دریایی و دیگر پتانسیل‌ها، توسعه یابد.

معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی‌ ادامه داد: بنادر می‌توانند به عنوان مبادی ورودی و خروجی و محلی برای تبادل کالا و رشد اقتصادی کشورها محسوب شوند، بنابراین ما نیز به عنوان کشوری دریایی، باید تلاش کنیم سهم خود را از تجارت منطقه افزایش دهیم که دراین راستا رشد و توسعه بنادر مهم است.

وی افزود: با توجه به آنکه موضوعاتی نظیر طراحی بنادر، مدام در سطح دنیا درحال به‌روزسازی است تلاش کردیم با تعیین کاربری‌های هر بندر، با طراحی دقیق این‌ کاربری‌ها‌ را ارتقا دهیم.  باید بنادری نقطه‌یابی شوند که از نظر موضوعات دریایی و توان اکولوژیک مورد تأیید باشند.

وی تأکید کرد: در این راستا تلاش کردیم طی همکاری با کشور هلند و توافق با انجمن پیانک (انجمن زیرساخت های دریایی دنیا‌ که ما تنها کشور خاورمیانه عضو این انجمن هستیم)، در راستای طراحی بنادر جدید و بهینه‌سازی بنادر موجود، یکی از اساتید برجسته دانشگاه دلف که در طراحی بندری تخصص قابل ملاحظه‌ای دارد، استفاده کنیم.

الهیار گفت: اگر طراحی بنادر با دقت انجام شود، در هزینه‌های آتی آن بندر مؤثر خواهد بود و با کمترین هزینه، بیشترین بهره‌وری را از بندر خواهیم داشت.

‌بنابراین گزارش، در ادامه این مراسم، رئیس دانشکده مهندسی صنایع و سیستم‌های مدیریت دانشگاه امیرکبیر اظهار داشت: تفاهم‌نامه‌ای که بین سازمان بنادر،‌ دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه دلف هلند منعقد شد‌، بسیار جامع است و همه محورهای آموزشی در حوزه طراحی بنادر را در بر می‌گیرد.

کریمی ادامه داد: دانشگاه امیرکبیر برنامه‌های استراتژیکی برای توسعه دارد، این دانشگاه، دانشگاه نسل سوم است و کارآفرین خواهد بود و همه فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی آن برای برطرف کردن نیازهای کاربردی و عملیاتی است.

وی افزود: تلاش کرده‌ایم از مشارکت دانشگاه‌های تراز اول دنیا نظیر اروپا، استرالیا و به خصوص هلند استفاده کنیم.

رئیس دانشکده مهندسی صنایع و سیستم‌های مدیریت دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه هم‌اکنون 250 نفر دانشجوی خارجی در دانشگاه امیرکبیر تحصیل می‌کنند، گفت: با همکاری دانشگاه‌های برتر هلند، فرانسه، آلمان، اتریش، ایتالیا و غیره دوره های تخصصی برگزار می‌کنیم که تا مقطع دکترا امکان تحصیل وجود دارد.

وی در پایان ضمن تاکید بر اهمیت ارتقا و آموزش منابع انسانی گفت: باید از سازمان بنادر و دریانوردی تشکر کرد که تا این حد به آموزش منابع انسانی اهمیت می دهد و چنین برنامه آموزشی منسجم و مفصلی را پیش بینی کرده است و سازمان های معدودی چنین برنامه هایی را اجرا می کنند.

۲۰ آبان ۱۳۹۶ ۱۱:۵۶
مرکز روابط عمومی |
کد خبر : ۴۰,۲۲۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید